نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: هدف گذاری شغلی

972
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14294
    تشکـر
    2
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

هدف گذاری شغلی

سلام خسته نباشید خدمت همگی . من تازه تغیز شغل دادم و توی یه شرکت تفریبا مناسب استخدام شدم که از نظر کاری تخصص م هم زیاده بیشتر به الکترونیک و فروش و مساعل فنیش و اطلاعاتش مربوطه من 4 ماه مشغول به کارم میخوام بدونم چه طور میتونم هدف برای خودم بذارم برای پیشرفتم و چطور میتوم پیشرفت کنم و چطوری باید هدف برای خودم بذارم و معیار هدف چی باشه تا بتونم پیشرفت کنم ویه سری راهنمایی درمورد هدف گذاری کوتاه مدت و بلند مدت میخواستم بدید. با تشکر

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    تشکر شده 1,477 بار در 547 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : هدف گذاری

سلام دوست عزیز.
    هشت گام طلایی رو پیشنهاد میکنم که بخونید که نوشته ی خودم و در کتابم هم هست و میتونید اونجا هم مطالعه کنید.در ضمن در وب سایتم هم وجود داره .آدرسش هم آخر نظرم هست.

3.هشت گام طلایی برای هدف گذاری

گام اول: تجسّم خود در افق چند ساله
    در گام اول لازم است که ذهن خود را آزادِ آزاد کنید و به آنچه دوست دارید که در چند سال (مثلا 5 سال آینده) برسید فکر کنید.
    لازمۀ این مرحله فکر خلاق و تجسم و پرسش های هوشمندانه از خود است.

گام دوم: انتخاب از بین آرزوها
    در این گام باید از بین رویاها و آرزوهایی که در گام قبلی به آنها رسیده ایم، انتخاب کنیم. چرا که ما عمر حضرت نوح (ع) را که نداریم.
    چگونه؟ با انجام دادن سه تست:
    • تست نیازمندی
    • تست توانمندی
    • تست علاقه مندی

گام دوم: انتخاب از بین آرزوها
    تست نیازمندی: یعنی اینکه کدام یک از آرزوهای من ضروری تر و مهم تر است. برخی اهداف جذاب هستند اما باید بدانیم که کسی که به کارهای غیرمهم می پردازد از کارهای مهم باز می ماند. شاید یادگرفتن یک کار هنری خیلی جذاب باشد اما ضرورت و اهمیت به پایان رساندن پایان نامه ضروری ترین است.
    تست علاقه مندی: به کدام ها علاقه داریم؟ کدام هدف هست که در من نسبت به آن یک شوق و ذوق درونی وجود دارد!
    تست توانمندی: باید از خودم بپرسم در چه چیزهایی استعداد داریم؟ بیل گیتس مدیر و کارآفرین بزرگی است اما شاید نقاش خوبی نباشد و پیکاسو نقاش خوبی است اما لزوما مدیر خوبی نیست.
    بعد از اینکه آرزوهایمان را در برابر این سه تست قرار دادیم، می توانیم از بین آرزوها، اهدافی را انتخاب کنیم که هم ضروری هستند هم به آن ها علاقمندیم و هم در آن ها توانمند.
    گام سوم: هوشمندسازی اهداف
    اهداف باید هوشمند باشند
    هوشمند یعنی SMART
    • Specific (مشخص)
    • Measurable (قابل اندازه گیری)
    • Attainable (دست یافتنی)
    • Reasonable (منطقی)
    • Time bounded (زمان دار)
    نمونه: حمید برای خود چنین هدف گذاری کرده است: به پایان رساندن مقطع کارشناسی ارشد در حقوق جزایی از دانشگاه تهران با معدل بالای 18 تا سه سال آینده.
    این هدف مشخص است چون دقیق زوایای هدف را گفته است.
    قابل اندازه گیری است چون سه چیز قابل اندازه گیری دارد، معدل، دانشگاه و سه سال.
    دست یافتنی است چون حمید معدل و پیشینه خوبی در دوره لیسانس دارد.
    منطقی است چون در راستای دیگر اهداف حمید است و این هدف در تست علاقه مندی و توانمندی و نیازمندی نمره خوبی آورده است.
    زمان دار است، چون گفته شده تا سه سال آینده.
    گام چهارم: تحلیل هم افزایی اهداف
    • زمانی که اهدافمان را تک به تک از نظر نیازمندی و توانمندی و علاقمندی و همچنین هوشمند بودن می سنجیم. ممکن است برخی چیزها از دستمان در برود. یکی از معیارهایی که می توانیم مجموعه اهداف را بسنجیم این است که آیا اهداف همدیگر را تقویت می کنند که به این حالت می گویند: سینرژی، هم افزایی یا هم نیروزایی. یا اینکه اهداف متناقص و در تضاد با هم هستند. مثلا دو هدف افزایش مهارت های مطالعه و قبولی در کارشناسی ارشد دو هم افزا هستند. چرا که هر دو به تحقق هم کمک می کنند.

گام پنجم: تحلیل جامعیت اهداف
    • اهداف ما ممکن است که هم هوشمند باشند و هم هم افزا، اما جامع نباشند.
    • فراموش نکنیم ما که قارچ نبودیم که بیاییم بالا، پدر و مادر و همسر و ....
    • آیا همراهان ما در زندگی در اهدافی که برای خود تعیین کرده ایم سهمی دارند؟
    • در تعیین اهداف باید دیگران رو هم درنظر گرفت.
    خدا، خانواده، جامعه، محله ، همکاران و ...
    • در ضمن هدف نباید باعث ضرر به دیگران شود!
    گام ششم: تحلیل امکان پذیری اهداف
    • ممکن است بگویید که ما که در هوشمندسازی اهداف، یک بار امکان پذیری هدف را سنجیدیم، دوباره چرا؟
    • جواب این است که تک تک اهداف ممکن است امکان پذیر باشد اما وقتی کنار هم قرار می گیرند، تحقق همه آن ها در آن محدوده زمانی که در نظر گرفته ایم امکان پذیر نباشد.
    • پس باید مجموعه اهداف را تحلیلی دوباره بکنیم و در صورت سنگین بودن اهداف، کمی از سختی و سنگینی اش بکاهیم.

گام هفتم: مکتوب کردن اهداف
    • تجربه نشان داده است که مکتوب کردن اهداف نقشی بسیار کلیدی دارند و هیچ چیز (حافظه خوب) جای آن را نخواهد گرفت. مکتوب کردن اهداف سه فایده دارد:
    فایده اول: نصب اهداف پیش روی چشمتان در مکان های مختلف، یادآوری اهداف و در نتیجه جلوگیری از روزمرگی.
    فایده دوم: امکان ارزیابی تحقق و رسیدن به اهداف در فواصل زمانی متعدد. آیا در راستای هدف سه ساله ام در این شش ماه پیشرفت اساسی داشته ام.
    فایده سوم: امکان ارزیابی آن در سال های آینده و بررسی موفقیت ها و عدم موفقیت ها و درس گرفتن از گذشته خود.

گام هشتم: اعلان اهداف
    • مکتوب کردن اهداف یکی از روش های ایجاد تعهد درونی است.
    • اما اعلان اهداف یکی از روش های ایجاد تعهد بیرونی است.
    • می توانید اهداف خود را زیر شیشه میز کارتان که همه می بینند قرار دهید.
    قاب بگیرید و روی دیوار نصب کنید.
    آن را در یک جلسه خانوادگی بیان کنید.
    آن را با بهترین دوستتان در میان بگذارید.
    آن را در وبسایت یا وبلاگتان منتشر کنید
    و ...
    همه این ها کمک خواهد کرد که هدف شما، یک هدف واقعی شود.

3. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    تشکر شده 1,477 بار در 547 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : هدف گذاری

در ضمن مهم ترین کاری که باید توو روند هدف گذاری داشته باشید این هست که مکتوب کنید هدفتون رو.و بعد از اینکه مکتوب کردید به سمتش حرکت کنید و قدم بردارید.حتی اگر این قدم ها خیلی خیلی خیلی کوچک باشه.
    مهم قدم برداشتن هست.

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    5400
    تشکـر
    99
    تشکر شده 657 بار در 378 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : هدف گذاری شغلی

نقل قول نوشته اصلی توسط سمیر22 نمایش پست ها
    سلام خسته نباشید خدمت همگی . من تازه تغیز شغل دادم و توی یه شرکت تفریبا مناسب استخدام شدم که از نظر کاری تخصص م هم زیاده بیشتر به الکترونیک و فروش و مساعل فنیش و اطلاعاتش مربوطه من 4 ماه مشغول به کارم میخوام بدونم چه طور میتونم هدف برای خودم بذارم برای پیشرفتم و چطور میتوم پیشرفت کنم و چطوری باید هدف برای خودم بذارم و معیار هدف چی باشه تا بتونم پیشرفت کنم ویه سری راهنمایی درمورد هدف گذاری کوتاه مدت و بلند مدت میخواستم بدید. با تشکر
    همه دوست دارند موفق بشوند اما فقط معدودی از افراد می دانند چگونه باید به آن برسند. به همین علت است که مثلاً در حوزه دارایی ۵ درصد مردم مالک ۷۰ درصد ثروت دنیا هستند. برای موفقیت باید بها پرداخت. همه می خواهند موفق بشوند اما فقط کسانی که تصمیم جدی دارند حاضرند بهای آن را بپردازند. هفت روش زیر کمک می کند نیروی بالقوه خود را در فرآیند هدف گذاری به کار بگیرید.

قفل نیروی بالقوه تان را باز کنید
    توانایی های خود را بشناسید. تصور کنید همه جور قدرتی دارید. تصور کنید با این توانایی به دنیا آمده اید که هر هدفی بگذارید به آن می رسید. حالا ببینید واقعاً دلتان می خواهد که باشید، چه داشته باشید یا چه کار کنید. نخستین گام در دستیابی به هدف این است که تمام توانایی های خود را ببینید و آن را آزاد کنید. مخترعان و مبتکران هم به همین روش پیش می روند.

بدانید چه دوست دارید.
    فعالیت هایی که به شما حس معنی دار و هدفمند بودن در زندگی می دهند، کدامند؟ اگر تعدادشان زیاد است مهمترین آنها را انتخاب کنید که می تواند هدف شما هم باشد. باید بدانیم چه چیزی به زندگی مان معنی می بخشد تا هدفمان را پیدا کنیم.

اهمیت ذهنتان را درک کنید
    با خودتان صادق باشید و ارزیابی کنید که چگونه به وضعیت کنونی خود رسیده اید. به زندگی شخصی و شغلی امروزتان نگاه کنید. درک کنید که چطور طرز فکرتان دنیای کنونی شما را خلق کرده است. ببینید چطور می توانید یا می خواهید بعضی الگوها را تغییر بدهید.

مرکز توجه تان را کشف کنید
    بیشتر اوقات به چه فکر می کنید یا درباره چه موضوعی حرف می زنید؟ آیا مرکز توجه تان چیزی است که آن را بیش از هدفتان نمی خواهید؟ بیشتر مردم این طوری هستند. تمرکز بر چیزی ممکن است یا به نفع آینده مان باشد یا به ضررمان. از آن استفاده خوب ببرید. اگر وقت تان را صرف فکر کردن به چیزی بکنید که آن را نمی خواهید بیشتر در آن غرق می شوید. به این نکته هوشیار باشید. تمرکز صحیح بر آنچه می خواهید راه شما را به سوی اهدافتان هموار می کند.

به بهایی که باید بپردازید آگاه باشید
    برای رسیدن به هدفتان چه باید بکنید؟ چقدر وقت لازم است صرف آن بکنید؟ چه مهارت هایی برای رسیدن به هدفتان دارید یا می توانید کسب کنید؟ چقدر حاضرید پول خرج آن کنید؟ هدف گذاری براساس منابعی که در اختیار دارید و امکان به کار گرفتن آنها را دارید یکی دیگر از راه های منتهی به هدف است.

اعمال خود را بشناسید
    یکی از روش های دستیابی به هدف این است که بدانید چه کارهایی می توانید انجام بدهید. کاری که شما بلافاصله پس از پاسخ به پرسش های بالا باید انجام بدهید، چیست؟ دستیابی به هدف نتیجه عمل کردن است. هنگامی که هدفی را تعیین کردید، بدون توجه به اینکه هدف خوب یا بدی باشد، باید ببینید چه کار می توانید بکنید. حالا چرخ را به حرکت درآورید؛ بدون تاخیر یا شک و تردید. عمل کردن انرژی جنبشی ایجاد می کند و این انرژی تاثیر بسزایی در زندگی شما دارد.

قدرت تجسم را به کار بگیرید
    معمولاً خودتان را چطور تصور می کنید؟ آیا می توانید این تصویر را عوض کنید؟ آدم ها معمولاً ناخودآگاه با تجسم اشتباه خود را به وضعیت فعلی شان رسانده اند. آنها خودشان را در هر وضعیت سختی که امکان دارد مجسم و براساس قانون جاذبه وضعیت های ناخوشایند را به خود جذب می کنند. این الگو را از همین الان تغییر بدهید.

6. کاربران زیر از Bita moein بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد