نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

موضوع: ماه تولد، طالع بینی و فال: واقعیت یا توهم؟

2332
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13337
    تشکـر
    1,752
    تشکر شده 1,447 بار در 412 پست
    میزان امتیاز
    10

ماه تولد، طالع بینی و فال: واقعیت یا توهم؟

سلام دوستان
    مدت ها پیش نظرم به طالع بینی ماه و سنگ ها جلب شده بود و در اینباره کتابی رو خوندم و مطالبی رو بررسی کردم و تا حدی هم وارد مرحله آزمون و خطا شدم که ببینم آیا فلان شخص که در این ماه متولد شده دارای ویژگی های مربوطه هست یا نه که البته به نتیجه قطعی نرسیدم که آیا واقعاً درسته یا نه ! تا اینکه مدتی پیش مقاله ای از سایت استاد محمدرضا شعبانعلی خوندم که من رو با ادله و منطق قانع کرد که براتون کامل به اشتراک میگذارم:

سوال: آیا ماه تولد بر روی شخصیت ما تاثیر دارد؟ من به طالع بینی و فال تولد و فال ماه و … اعتقاد ندارم. اما آنقدر نشانه‌های درست دیده‌ام که نمی توانم به سادگی آن را انکار کنم. اعتراف می‌کنم که «سنگ تولد» ماه خودم را همیشه همراه دارم. اما دوست دارم نظر شما را هم بدانم.

شاید بسیاری از کسانی که این متن را می خوانند از همان کسانی باشند که هر روز در شبکه‌ های اجتماعی و جمع های دوستانه، از ماه تولد خود و دیگران می‌گویند. روی صفحه ی شخصی خود می‌نویسند: «من یک مردادی هستم پس …». من نمی‌خواهم با یک «مرد متولد اردیبهشت» زندگی کنم. «یک زن متولد مهر به هر حال…».

واقعیت این است که ما انسانها،‌ برچسب گذاشتن و تقسیم بندی را دوست داریم. برخی از ما هم «متخصص تولید سالاد کلمات علمی» هستیم. واژه‌هایی نظیر «اجرام سماوی»، «مکانیک کوانتوم»، «نظریه ریسمانها»، «نجوم»، «بیوریتم» و … را چنان در هم می‌آمیزیم و با «سس خوش طعم» چند خاطره و نقل قول، سفره‌آرایی می‌کنیم که خوراکی جذاب برای مهمانی‌ها و گردهم بودنهایمان، فراهم شود.

از آنجا که «تاثیر ماه تولد بر روی شخصیت» پرسش بسیاری از دوستان است، تصمیم گرفتم برخی از تحقیقات انجام شده در این زمینه را اینجا ارائه کنم.

تحقیقات سال ۲۰۱۳ دانشگاه آکسفورد نشان داد ماه تولد می‌ ‌تواند احتمال ابتلا به بیماری MS را افزایش دهد. البته تحقیقات بیشتر نشان داد میزان ویتامین D (به عنوان فاکتور موثر بر این بیماری) در بدن نوزادان متولد اردبیهشت ماه حدود ۲۰٪ کمتر از نوزادان متولد آبان است و به همین دلیل، احتمال ابتلای نوزاد متولد اردیبهشت به MS بیشتر است. به همین دلیل برنامه‌های تحقیقاتی گسترده در خصوص تامین ویتامین D برای مادرانی که فرزند خود را در فصل بهار به دنیا می‌آورند،‌ در کشور انگلیس در حال انجام است.

گزارش نشریه Science Daily در سال ۲۰۱۰ با انجام آزمایش روی نوزادان موش، نشان می‌دهد که فصل تولد می‌تواند اثرات بلندمدت روی شخصیت داشته باشد. ظاهراً بر اساس این تحقیق، فصل تولد روی ساعت بیولوژیک بدن موجودات تاثیر می‌گذارد. این تاثیرات در حدی است که می توان پیش‌بینی نمود که اگر فصل تولد شما زمستان باشد، با احتمال مبتلا شدن شما به بیماریهای اختلال خلق فصلی، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی کمی بیشتر خواهد بود.

اما شاید بخشی از آزمایش برای شما جالب باشد: برای شبیه‌سازی زمستان و تابستان، از کاهش و افزایش مدت تاریکی و روشنایی استفاده شد! به عبارت دیگر، در آزمایشگاه با افزایش مدت روشنایی (روز بلند) و کاهش مدت تاریکی (شب کوتاه) در دوران نوزادی، می‌توان موش‌هایی پرورش داد که از لحاظ خطر ابتلا به بیماری‌های روانی، «شخصیت یک موش متولد تابستان» را داشته باشند و با عکس این کار، می‌توان موش‌هایی پرورش داد که «شخصیت یک موش متولد زمستان» را داشته باشند. حمایت مالی این تحقیق ارزشمند، توسط انستیتو ملی سلامت آمریکا انجام شده است.

تحقیقات مشابه دیگری نیز انجام شده است. مثلاً مطلبی که در سال ۲۰۱۳ توسط نشریه اکسپرس منتشر شد خاطرنشان میسازد که میزان دوپامین در خون انسان متولد فصل پاییز بیشتر از متولد فصل بهار است. این تحقیق همچنین به علاقه‌ی بیشتر متولدین فصلهای سرد به فعالیت‌های هیجان انگیز اشاره می‌کند.

تحقیقات دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند برای شما جالب باشد. به عنوان مثال مطالعه ۲۲ سال آمار خودکشی در انگلستان که مجموعا شامل بیش از ۲۷ هزار مورد خودکشی است نشان می‌دهد متولدین بهار به طور معنی داری بیشتر از متولدین پاییز و زمستان خودکشی میکنند. این تفاوت در مردان حدود ۱۴ درصد و در زنان حدود ۳۰ درصد است! محققین این تفاوت را ناشی از تفاوت در رژیم غذایی مادران، تفاوت در میزان شدت نور در ماه‌های اول تولد، دما و ویژگی‌های آب و هوای فصول مختلف می‌دانند.

برخی تحقیقات انجام شده در ژاپن نیز، به تاثیر «دمای محیط» در روزها و هفته های اول تولد، بر میزان «پشتکار» و «خود انگیزشی» زنان در بزرگسالی، اشاره می‌کنند. شاید برای شما جالب باشد که تحقیقات انجام شده روی ۱۵ میلیون مورد مرگ در آمریکا گزارش می‌دهند که متولدان پاییز به طور متوسط ۱۶۰ روز بیشتر از متولدان بهار عمر می‌کنند!
    خلاصه‌ی ماجرا این است که: شما نمی‌توانید تحقیقات علمی معتبری پیدا کنید که بگویند «متولدان فلان ماه» دارای این نوع ویژگی خاص هستند. این نوع تقسیم بندیها یک توهم محض است. اما یک واقعیت وجود دارد. فصل تولد (آن هم نه به طور کاملاً دقیق) می‌تواند احتمال برخی بیماریها یا ویژگیهای ذهنی و روحی و جسمی در شما را کمتر یا بیشتر کند. آن هم نه به دلیل موقعیت اجرام سماوی و توهماتی که فالگیرها به خورد ما می‌دهند. بلکه به دلیل تفاوت در شدت نور، رطوبت هوا، دمای متوسط، رژیم غذایی و سایر فاکتورهای محیطی. فاکتورهایی که برای بسیاری از ما متفاوت است و همین تفاوت‌هاست که تفاوتهای شخصیتی ما را در سالهای نخست زندگی می‌سازد.

اجازه بدهید پیام پایانی متن را از نشریه‌ی تایم انتخاب کنم. این نشریه ضمن معرفی یکی از بزرگترین پروژه های انستیتو ملی سلامت آمریکا می نویسد:
    تحقیقات انجام شده در ده سال اخیر نشان می‌دهد اتصالات نورولوژیک مغز ما، عملکرد بخش‌های مختلف بدن مانند قلب و کلیه و پانکراس، میزان قوت و ضعف سیستم ایمنی بدن، منبع و ریشه برخی سرطان ها، آلرژی، آسم و کاهش عملکرد و توانایی شناختی مغز، تا حد زیادی تابع ۹ ماهی هستند که ما در رحم مادر خود هستیم.

موسیقی که مادر گوش می‌دهد، هوایی که تنفس می‌کند، غذا و نوشیدنیهایی که می‌خورد، مواد شیمیایی که در اطراف او وجود دارد و حتی احساساتی که مادر در طول دوره بارداری خود تحمل می‌کند، همه و همه، «کارت پستال» هایی هستند که ما از دنیای بیرون،‌ برای نوزادی که در رحم مادر زندگی می‌کند می فرستیم. پیام هایی که به شکل گوشت و خون، وارد دنیای ما می شود و زندگی را آنچنان که ما برای آنها آماده کرده ایم، ادامه می‌دهند. موسیقی که مادر میشنود، قرار نیست کودک را به یک «موسیقیدان» تبدیل کند. پیامهای قبل از تولد، بسیار عمیق تر و جدی تر تفسیر میشوند. همین پیامها هستند که نوزاد تا حد زیادی توسط آنها می‌آموزد که به یک «دنیای رقابتی» پا خواهد گذاشت یا «دنیایی مبتنی بر تعامل». «امنیت» را تجربه خواهد کرد یا «تهدید» را. طولانی زندگی خواهد کرد یا کوتاه. زندگی را با لذت تجربه خواهد کرد یا ترس…
    اگر هم میخواهید به تاثیر ماه تولد اعتقاد داشته باشید، به یاد داشته باشید که سرنوشت شما را «تولد در یک ماه مشخص» تعیین نمی‌کند. بلکه شما میراث خوار «نه ماه مشخص» خواهید بود. مدتی که مادرتان، شما را همراه خود از جایی به جای دیگر می‌برده تا برای ورود به این دنیای شگفت انگیز و پیچیده آماده شوید…
    ویرایش توسط e.v : 05-08-2015 در ساعت 11:42 PM
    امضای ایشان

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    تشکر شده 8,594 بار در 3,929 پست
    میزان امتیاز
    19

پاسخ : ماه تولد، طالع بینی و فال: واقعیت یا توهم؟

نمیدونم چرا چند روزه به هرچی که فک میکنم عینا مطلبش رو جایی میخونم

الانم تویه نت داشتم در مورد ماه های تولد میخوندم وفکر میکردم که چقد واقعین

من حداقل در مورد خودم میتونم بگم که خیلی از ویژگی ها بهم میخوره

اما گاهی فک میکنم شاید یه جور تلقین باشه

ممنونم واقعا مطلب مفید و به جایی بود

3. 4 کاربران زیر از رزمریم بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    9838
    تشکـر
    590
    تشکر شده 390 بار در 180 پست
    میزان امتیاز
    10

من که تا حالا نتونستم تناسبی یا تشابهی بین ماه تولد افراد و شخصیتشون برقرار کنم.

به نظرم خیلی بی ارتباطن.

البته شاید به خاط اینکه تفکر من بیشتر واگراست.

5. 4 کاربران زیر از prv بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13337
    تشکـر
    1,752
    تشکر شده 1,447 بار در 412 پست
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط رزمریم نمایش پست ها
    نمیدونم چرا چند روزه به هرچی که فک میکنم عینا مطلبش رو جایی میخونم
    الانم تویه نت داشتم در مورد ماه های تولد میخوندم وفکر میکردم که چقد واقعین
    من حداقل در مورد خودم میتونم بگم که خیلی از ویژگی ها بهم میخوره
    اما گاهی فک میکنم شاید یه جور تلقین باشه
    چه جالب
    من هم فکر می کنم یه جور تلقین باشه، چون ما به دنبال مصداق درستش می گردیم و پیداش می کنیم.
    مثل فال حافظ که یه حالت کلی داره ولی ما مصداقش رو با شرایط خودمون پیدا میکنیم.

نقل قول نوشته اصلی توسط prv نمایش پست ها
    من که تا حالا نتونستم تناسبی یا تشابهی بین ماه تولد افراد و شخصیتشون برقرار کنم.
    به نظرم خیلی بی ارتباطن.
    البته شاید به خاطر اینکه تفکر من بیشتر واگراست.
    منم موافقم
    من خودمم واقع گرا هستم و هر دو روی سکه رو میبینم و فکر میکنم که این چیزا خرافه ست...
    امضای ایشان

7. 5 کاربران زیر از e.v بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    تشکر شده 1,477 بار در 547 پست
    میزان امتیاز
    10

ولی به نظر من خرافات هست.

9. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    7052
    تشکـر
    6,692
    تشکر شده 1,280 بار در 640 پست
    میزان امتیاز
    11

اخلاق هرکسی مختص خودش به روز ماه و سال ارتباطی نداره شایعه است بخدا .

11. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    11159
    تشکـر
    4,306
    تشکر شده 2,986 بار در 1,492 پست
    میزان امتیاز
    0

بعضی وقتا بعضی خصوصیتا درست در میاد مثلا من حس میکنم همه ی شهریوریا احساساشون سطحیه یعنی یه جوری باهات رفتار میکنن انگار عزیزترین ادم دنیایی اما تو موقیتش نشون میدن که با بقیه براشون فرقی نداری اینم به خاطر اینه که احساسای پرشوری دارن و شخصیت اجتماعیشون طورریه که با همه میتونن صمیمی بشن و اما صمیمیتشون عمقی نیست اتفاقا توی ابراز احساسشون به نزدیکاشون ضعیفن
    خلاصه من خودم هیچوقت رو محبت یه شهریوری حساب نمیکنم
    یا مثلا اردیبهشتیا همه محجوب و یکم خجالتین و با شخصیتن
    مهر ماهیا مهربونو و محتاطن
    بهمنیام خاصن هرکسی نمیتونه درکشوون کنه
    اینا تو ادمای اطرافم بهم ثابت شده اما این که فال روزانه میذارن و اینارو قبول ندارم چون هرچقدرم راست باشه نمیشه انقدر دقیق برنامه روزانه طرفو مشخص کرد....

12. 4 کاربران زیر از ملکه شیشه ای بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30750
    تشکـر
    1,307
    تشکر شده 391 بار در 213 پست
    میزان امتیاز
    8

چه جالب فک کنم فقط من باشم که قبول داشته باشم
    البته نه همه اش رو و این عقیده رو داشته باشم که ادم هانمیتونن تغییر کنن ولی یه سری خصوصیات به نظر من ذاتی و مال همون ماهه. حتی اخلاق و خصوصیات ادم ها از اسم اشون هم میتونه تاثیر گرفته باشه.
    در کل عقیده دارم که دنیا کاملا واو به واوش اصول داره و طبق یه برنامه ریاضی قویه.
    امضای ایشان
    حال که انسان اشرف مخلوقات است
    باید در هر گام به یاد داشته باشد که خلیفه خدا بر زمین است
    و طوری رفتار کند که شایسته ی این مقام باشد.
    انسان اگر فقیر شود، به زندان افتد، آماج افترا شود، حتی به اسارت رود،
    باز هم باید مانند خلیفه ای سرافراز، چشم و دل سیر و با قلبی مطمین رفتار کند.

ملت عشق، الیف

14. 2 کاربران زیر از Aza بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31973
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

در کل خیلی دنبال فال و فالگیری نرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)