سخنرانی او در دانشگاه سنت جان که در مورد شیوه متمرکز شدن افکار منفی و گفتگوی تحریک آمیز بود دانشجویان را ترغیب به ثبت نام در کلاس‌های خصوصی اش کرد.
وین والتر دایر (Wayne Walter Dyer) در ۱۰ مه، ۱۹۴۰ در شهر دترویت از توابع ایالت میشیگان، ایالات متحده به دنیا آمد. او یک عارف، روانکاو، نویسنده و سخنران است. کتاب قلمرو اشتباهات شما (با عنوان "چگونه شخصیت سالم‌تر بیابیم؟" در ترجمه فارسی) در سال ۱۹۷۶ در حدود ۳۰ میلیون نسخه فروخت و جز یکی از بالاترین فروش کتاب‌ها در تاریخ شد. دایر در سال ۱۹۸۷ به عنوان بهترین سخنران ایالات متحده شناخته شد.

بیوگرافی

دایر از ملوین لیله (فوت شده) و هنزل ایرنه دایر متولد شد. او بیشتر دوران نوجوانی خود را در پرورشگاه از دست داد و در دوران دبیرستان در دترویت به مشاوره می‌پرداخت او در دانشگاه سنت جان به عنوان محقق در حال کار است.
در ابتدا کار در فرهنگستان را دنبال کرد و در همین زمان مطالب خود را در روزنامه به چاپ می‌رساند و به صورت آزمایشی به درمان‌های خصوصی می‌پرداخت. اما سخنرانی او در دانشگاه سنت جان که در مورد شیوه متمرکز شدن افکار منفی و گفتگوی تحریک آمیز بود دانشجویان را ترغیب به ثبت نام در کلاس‌های خصوصی اش کرد. آژانس ادبی به دایر پیشنهاد کرد که وین ایده‌های خود را به صورت یک کتاب جمع آوری کند و نتیجه آن کتاب "قلمرو اشتباهات شما" بود. اگر چه نخستین کتاب‌هایی که به فروش رفت بسیار اندک بود. دایر شغل تدریس خود را رها کرد و به کار تبلیغات در ایالات متحده مشغول شد و با سر سختی یک فروشگاه کتاب در زمینه مصاحبه‌های تصویری پیدا کرد، بالاخره تلویزیون ملی اجازه داد که دایر همراه با فیل دوناهو و مرو گریفین در گفتگوی شب حضور پیدا کند.

دایر، همچنان برای ساخت یک سری از نوار کنفرانس‌های خود و همچنین تدوین کتاب جدیدش تلاش می‌کرد. شنوندگان نوارهای دایر همانند مخاطبان دیل کارنگی یا استیفن کاوی نبودند که تنها به حوزه تجارت ختم شوند. بنابر این پیام او درباره لحظه تفکر نو بسیار طنین انداز شد. او اغلب حکایاتی را از زندگی خانوادگی خود بازگو می‌کرد و در قالب این حکایات کارآزمودگی کنونی خود را نتیجه گیری می‌کرد. کتاب مرد خودساخته کتابی بود که به قسمتی از جذبه‌های خودش اشاره داشت. دایر به مخاطبانش توصیه می‌کند که واقع بین باشند چون ندای اعتماد به خود، همانند یک راهنمای مذهبی انسان را کارآزموده می‌کند و همچنین به خوانندگانش پیشنهاد می‌کند که دین‌باور باشند.
زندگی شخصی

وین دایر در سال 2009 دایر

در مائوی، هاوایی زندگی می‌کند. او تا کنون دوبار ازدواج کرده و هفت تا از هشت فرزندش را از زن دومش یعنی مارسلنه (Marcelene) دارد که عبارتند از شان، اسکای، سامر، سرنا، سندز، ساجی و مسن‌ترین دخترش از همسر سابقش تریسی نام دارد و همگی در فلوریدا زندگی می‌کنند.
آرامش معنوی وین دایر

لوکینگ فور جوی: طریقهٔ عبادت معنوی شما چیست؟ دکتر دایر: همیشه به ماجرای گاندی (ماهاتما گاندی) وقتی که داخل قطاری که به نیو دهلی می رفت، فکر می‌کنم. تکه کاغذی به او داده شد که از او می‌پرسید: پیامتان چیست؟
او به کسانیکه بیرون قطار بودند گفت:زندگی من پیام من است.به عبادت معنوی ام بصورت کاری که با شیوه‌ای خاص باید هر روز تکرارش کرد نگاه نمی‌کنم. نقل قولی از جیدو کریشنامورتی یادم آمد که می‌گوید: حقیقت یک مفهوم نیست. حقیقت زندگی روزانهٔ من است.چه باور کنید چه نه، من همیشه در عبادت دائم هستم و همهٔ این چیزها را در کوتاهترین مسیرشان هر روز تمرین می‌کنم و رویشان کار می‌کنم.
عشقم نثار کسیست که با دستپاچگی در جاده‌ها از من سبقت می‌گیرد. به کسی که در گوشهٔ خیابان به حالت احتیاج افتاده‌است، کمی پول بیشتری می‌دهم. بین جر و بحثهای مردم در یک سوپر مارکت می‌روم و سعی می‌کنم به آن محیط عشق ببرم.در غالب هزاران راه، هر روز، عبادت معنویم بخشش عشق است و نه اینکه یک مسیحی، کلیمی، بودایی یا مسلمان باشم بلکه سعی می‌کنم شبیه به مسیح، شبیه به بودا، شبیه به موسی، و یا شبیه به محمد باشم.
کلمات قصار وین دایر

• دنیامانند پژواک اعمال و خواستهای ماست. اگر به جهان بگویی: ”سهم مرا بده...“ دنیا مانند پژواکی که از کوه برمی گردد، به تو خواهد گفت: ”سهم مرا بده....“ و تو در کشمکش با دنیا دچار جنگ اعصاب می شوی. اما اگر به دنیا بگویی: ”چه خدمتی برایتان انجام دهم؟...“ دنیا هم بتو خواهد گفت: ”چه خدمتی برایتان انجام دهم؟...“
  • هرکس به دیگری زیانی برساند و یا ضربه ای به کسی بزند، بیشترین زیان را خوداز آن خواهد دید، چرا که هرکس در دادگاه عدل الهی در برابر اعمال ناروای خودش مسؤول است.
  • به هر کاری که دست زدید، نیاز به خداوند و خدمت به مردم را در نظر داشته باشید، زیرا این شیوه ی زندگی معجزه آفرینان است.
  • تنها راه تغییر عادتها، تکرار رفتارهای تازه است.
  • درستکارترین مردم جهان، بیشترین احترام را بسوی خود جلب شده می بینند، حتا اگر آماج بیشترین بدرفتاریها و بی حرمتیها قرار گیرند.
  • برای آغاز هر تحول در خود، ابتدا منبع تولید ترس و نفرت را در وجود خود شناسایی و ریشه کن کنید.
  • از مهم ترین کارهایی که به عنوان یک آدم بزرگ می توانید انجام دهید اینست که گهگاه به شادمانی دوران کودکی برگردید.
  • درون تو مشتی گوشت قرمز است که دیدنش تو را با خودت مواجه نمی‌کند. تو لابلای آن گوشتهای قرمز درونت نیستی. آنجا را نگرد. خودت را در آرزوهایت خواهی یافت.
  • اگر مختارید که بین حق به جانب بودن و مهربانی یکی را انتخاب کنید، مهربانی را انتخاب کنید.
  • دروغ انفجاریست در اعتماد به نفس تو.

آثار

• توصیه‌های فنون کار (۱ ژانویه ۱۹۷۵) ISBN 0-911547-26-6
  • قلمرو اشتباهات شما (۱ آگوست ۱۹۷۶) ISBN 0-06-109148-0
  • سر رشتهٔ زندگی خود را در دست بگیرید (۱ آوریل ۱۹۷۶) ISBN 0-308-10336-X
  • اوج و محدودیت (۱۹۸۰) ISBN 0-671-24989-4
  • هدیه‌هایی از آیکیس (۱ فوریه ۱۹۸۳) ISBN 0-671-46066-8
  • واقعاً چه چیزی برای فرزندتان می‌خواهید (۱ سپتامبر ۱۹۸۵) ISBN 0-688-04527-8
  • زندگی در آگاهی - کتاب نوار صوتی/لوح فشرده
  • تعطیلات شاد (۱۹۸۶)
  • داستان واقعی - در تمام روزهای زندگیتان معجزه باشید (۱ آگوست ۱۹۹۲) ISBN 0-06-016678-9
  • خردمندی روزها (۱ آکتبر ۱۹۹۳) ISBN 1-56170-076-2
  • چگونه شخصی نامحدود باشیم (نوامبر ۱۹۹۴) ISBN 0-7435-6163-5
  • شما آن را می‌بینید وقتی که به آن اعتقاد دارید - راهی برای ارتباط خصوصی با درون (۱ آوریل ۱۹۹۵) ISBN 0-06-093733-5
  • رازهای درون شما - بحثی در مورد آزاد بودن شما (۱ آوریل ۱۹۹۵) ISBN 0-06-017786-1
  • یک پیمان، یک پیمان است (۱ آگوست ۱۹۹۶) ISBN 1-56170-348-6
  • سرنوشت آشکار شما - ۹ روش معنوی برای بدست آوردن هر چیزی که می‌خواهید (۱ آوریل ۱۹۹۷) ISBN 0-06-017528-1
  • خردمندی سال‌ها(۱ نوامبر ۱۹۹۸) ISBN 0-06-019231-3
  • برای هر مشکلی راه حلی معنوی وجود دارد (۱ سپتامبر ۲۰۰۱) ISBN 0-06-019230-5
  • ۱۰ راز دستیابی به موفقیت و آرامش درون (۱ می۲۰۰۲) ISBN 1-56170-875-5
  • It's Never Crowded Along the Extra Mile published (سپتامبر ۲۰۰۲) ISBN 1-4019-0172-7
  • مراقبه - روشی برای ارتباط آگاهانه با خداوند (۱ سپتامبر ۲۰۰۲) نسخه اصلی ISBN 1-4019-0131-X نسخه فارسی ISBN 964-412-003-5
  • سمینار کرولاین مایس و وین دایر (۱ مه ۲۰۰۳) ISBN 1-4019-0261-8
  • ماندن در مسیر (۳۰ سپتامبر ۲۰۰۴) ISBN 1-4019-0349-5
  • قدرت خیال - با هم یاد بگیریم که جهان شما در درون شماست (۱ فوریه ۲۰۰۴) ISBN 1-4019-0215-4
  • خود مقدس شما (۱۵ نوامبر ۲۰۰۵) ISBN 1-4019-0782-2
  • ندای درون - فراخوان نهایی شما (۱ فوریه ۲۰۰۶) ISBN 1-4019-0721-0
  • آغاز موازنه - ۹ روش برای هماهنگی عادات و آرزوها (فوریه ۲۰۰۶) ISBN 1-4019-1038-6
  • هر روز در آگاهی موفقیت هایتان باشید (۱۵ آوریل ۲۰۰۶) ISBN 1-4019-0552-8
  • افکارتان را مجبور کنید که برای شما کار کنند (۱۵ فوریه ۲۰۰۷)ISBN 1-4019-1189-7
  • افکارتان را تغییر دهید تا زندگیتان را تغییر دهید - زندگی در معرفت تائو (۳۱ ژولای ۲۰۰۷) ISBN 978-1-4019-1184-3
  • زندگی در معرفت تائو - همه چیز در مورد تائو ته جینگ و اثبات درون (۳۱ ژولای ۲۰۰۸)ISBN 978-1-4019-2149-1
  • از بهانه‌ها خارج شو (مه ۲۰۰۹) ISBN 978-1-4019-2173-6
  • تبدیل ، زندگی خود را از بلند پروازی به معنی دار بودن تغییر دهید. (فوریه 2010) ISBN 978-1-4019-2709-7
  • دگرگونی: انتقال زندگی از جاه طلبی به سوی معنا