نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: دوستی با نامحرم

1628
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20353
    تشکـر
    0
    تشکر شده 2 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

دوستی با نامحرم

سلام چجوری میتونم هم با عقل قلب و دینم در رابطه با دوستی با نامحرم کنار بیام هرچقدر میخوام دوری کنم بازم نمیشه

2. 2 کاربران زیر از صباا بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : دوستی با نامحرم

نقل قول نوشته اصلی توسط صباا نمایش پست ها
    سلام چجوری میتونم هم با عقل قلب و دینم در رابطه با دوستی با نامحرم کنار بیام هرچقدر میخوام دوری کنم بازم نمیشه

این موضوع بستگی داره که چقدر فرد معتقدی باشید و چقدر برای اعتقادتون ارزش قایل باشید

شما خوب مى‏ دانيد جاذبه بين دو جنس مخالف (زن و مرد) بسيار فراوان است؛ مخصوصا در سنين جوانى، كه اين جاذبه و حساسيت در اوج خود مى‏ باشد، در نتيجه هر چند جوان بخواهد رعايت مسايل شرعى و عرفى را در دوستى با جنس مخالف بنمايد، اما تمايلات نفسى و وسوسه‏هاى شيطانى قوي‏تر از آنند كه انسان گرفتار خطرهاى بزرگ نشود.

به همين جهت عقل اقتضا مى‏كند انسان خود را در معرض خطرى كه بسيارى از خوش باوران را گرفتار كرده قرار ندهد. روشن است كه هر فرد خود بهتر مى‏تواند تشخيص دهد كه كجا از مرز فراتر رفته است. « بل الانسان على نفسه بصيره؛ آدمى بر نفس خود آگاه و بيناست.» (قيامت ، آيه 14).

رابطه دختر و پسر اگر به معناي داشتن ارتباط عاطفي و دوستانه باشد كه از ديدن و صحبت كردن يكديگر شاد شوند و لذت ببرند، قطعا يكي از محرمات است اما اگر به صورت يك ارتباط عادي باشد، مانند اينكه در يك موضوع علمي يا شغلي با يكديگر گفتگو كنند، در صورتي كه خطر تبديل شدن به رابطه دوستانه، در آن وجود نداشته باشد، اشكال ندارد (هر چند بهتر است رابطه در اين حد هم صورت نپذيرد) اما اگر در اين رابطه علمي، خطر تبديل شدن به رابطه دوستانه وجود داشته باشد، به جهت اينكه مقدمه معصيت مي شود، اشكال دارد.

در روايات آمده است، با نامحرم بيش از پنج كلمه ضروري صحبت نكن و نيز هرگز با او درجاي خلوتي قرار نگيريد؛ زيرا گرچه نفس اين كار شايد اشكال نداشته باشد، ولي چون زمينه مبتلا شدن به معصيت را فراهم مي سازد، بايد از آن پرهيز كنيد. البته ما قبول داريم كه ممكن است بين دختر و پسري رابطه غير جنسي وجود داشته باشد ولي

اولا: ثابت نگهداشتن اين حالت با توجه به شرائط جواني مشكل است و ثانيا: گاهي چنين حالتي به صورت نهفته و ناخودآگاه در انسان وجود دارد و حتي خود را به صورت يك رابطه عاطفي و معنوي نشان مي دهد در حالي كه مسأله غير از اين است در هر حال ما سعي مي كنيم بدبين نباشيم شما هم سعي كنيد سر خود را كلاه نگذاريد.

با توجه به شرايط خاص دوران جواني، طولاني بودن دوران تجرد غالب دانشجويان و خطرات جدي تمايلات آشكار و پنهان غرائز نفساني، لازم است روابط خود را از نظر كمي و كيفي تحت كنترل قرار دهيد. بنابراين، توصيه اكيد ما اين است كه : چنين روابطي با نامحرم برقرار نشود اينكه در احكام شرعي مي فرمايند در غير ضرورت مثلا مكروه است مرد با زن هم صحبت شود، مخصوصا مرد و زن جوان، به اين دليل است كه چه بسا همين هم صحبت شدن ها، غرايز جنسي افراد را تحريك كند و يك الفت و محبت شهواني بين مرد و زن ايجاد گردد و نقطه آغازي براي غوطه ور شدن در انحراف و فساد شود. در هر حال انسان بايد دقيقا درون خود را بكاود و باطنش را عميقا مطالعه كند كه مثلا صحبت كردن با افراد نامحرم چه ضرورتي براي او دارد.

وقتي دو نفر مدت زيادي با هم صحبت مي كنند و رابطه دارند، كم كم به هم علاقه مند مي شوند و اين علاقه به صورت دلبستگي و وابستگي در مي آيد، بعد از اينكه اين حالت به وجود آمد، ديگر قضاوت هايي كه در مورد هم دارند تحت تاثير علاقه قرار مي گيرد و نمي توانند كاملا آزاد و فارغ در مورد هم فكر كنند و يكديگر را به صورت عقلاني و منطقي مورد ارزيابي قرار دهند و چه بسا عيب هاي هم را نمي بيننند و وارد راهي مي‌شوند كه به احتمال قوي پايان خوبي ندارد.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. 5 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20242
    تشکـر
    0
    تشکر شده 5 بار در 5 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام ، من خودم وارد یه رابطه به قصد ازدواج شدم و ه دلیل اعتقاداتم حد رابطه رو دور نگهداشتم که درسته باعث عدم وابستگی میشه اما مشکلش اینکه رابطه بین دوطرف صمیمی تر نمیشه، که اینم تاحدی برای رابطه ضروریه.
    خودم نمیدونم درست چیه حتی رابطه با کسی که به قصد ازدواج هم باشه گناهه؟!

6. کاربران زیر از saminn بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    19479
    تشکـر
    266
    تشکر شده 146 بار در 97 پست
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط saminn نمایش پست ها
    سلام ، من خودم وارد یه رابطه به قصد ازدواج شدم و ه دلیل اعتقاداتم حد رابطه رو دور نگهداشتم که درسته باعث عدم وابستگی میشه اما مشکلش اینکه رابطه بین دوطرف صمیمی تر نمیشه، که اینم تاحدی برای رابطه ضروریه.
    خودم نمیدونم درست چیه حتی رابطه با کسی که به قصد ازدواج هم باشه گناهه؟!
    من با حرف ایشون موافقم که انصافا اون حس و حالی که آدم فکر میکنه رو بهش نمیده ...(بگذریم که حالا میگن بعد از ازدواج ده بلکه صد و نه شایدم ده هزار برابرش رو تجربه میکنی)

و یه مسئله ی دیگه اینه که جوون ، عمرش و جوونیش توی مجردی یه جورایی داره سوخت میره. الان متوسط سن ازدواج برای آقایون چیه؟ اون رو منهای سنی که جوون احساسات و علاقه به جنس مخالف رو درک میکنه یه تفریق بکن، به نظر من این بازه هدر رفته

هر چند باز یه جا خوندم که میگن آدم باید برطرف کردن نیازهاش رو به تعویق بندازه و این حرفا(مثلا اسباب بازی خریدن رو میزنن ...) که باز توی این نیاز فک نکنم پاسخ گو باشه.

خلاصه به قول بچه های کامیپوتر یه deadlock به وجود میاد که اصلا نمیشه هیچ کاریش کرد که خروجی این هم میشه یه سری آسیب که پسر یا دختر میبینه که نمیتونه دیگه دوست داشته باشه ....

خلاصه حرف زیاده.
    الان من که توی خابگاه هستم،با 5 تا هم اتاقی هایم که همگی ارشد هستیم، این بحثا رو داریم و یه جوریایی داریم قبطه میخوریم به بقیه که اهلش هستن (البته هرچند من در مورد این موضوع یه تاپیک زدم و یه سری جوابایی گرفتم ...)
    ویرایش توسط LLVM : 08-11-2015 در ساعت 01:36 AM

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    17406
    تشکـر
    81
    تشکر شده 173 بار در 67 پست
    میزان امتیاز
    9

دوستی بحثش جداست و رابطه هم بحثش جداست

رابطه حد مرز های خودشو داره و دوستی هم همینطور

شما دنبال چی هستید ؟؟
    یه دوستی ساده با جنس مخالف ؟؟؟
    یا یه رابطه عاشقانه با جنس مخالف ؟؟

جواب این سوال به شما میگه چقدر توانایی شکستن بعضی از حریم هارو دارید ؟؟؟
    ویرایش توسط ReepaaR : 08-11-2015 در ساعت 04:32 AM
    امضای ایشان

سایت من TexPic.ir

9. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21342
    تشکـر
    57
    تشکر شده 58 بار در 43 پست
    میزان امتیاز
    9

سلام یک طلبه{اقای دهنویی} توی یک سخنرانیش گفت:مرد مسلمون با صدای زن هم تحریک میشه.برای همینه میگن نباید با جنس مخالف زیاد حرف زد ولی از نظر من این موضوع مربوط به گذشته اس.الان دوره جوریه که زنو مرد کنار هم کار میکنن و باهم مشکلاتو حل میکنن که قبلا ایجوری نبود و فقط مردا توی مساءل بیرون از خونه دخالت میکردن.با این حال داشتن روابط عاطفی اشکال داره و روابط دوستانه که علاقه رو به همراه نداشته باشه نه.باز هرکسی یک نظری در رابطه با این موضوع داره که قابل قبول واحترامه

10. 2 کاربران زیر از fati76 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)