نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: وسواس فکری

1640
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22688
    تشکـر
    4
    تشکر شده 5 بار در 3 پست
    میزان امتیاز
    0

وسواس فکری

با عرض ادب من مدت زیادی است که با این مریضی درگیرم و عرض به خدمت شما که خیلی تو خودم میرم و به به چیزهای خیلی خیلی بیهوده فکر می کنم و کم حرف شده ام و همیشه در خودم دنبال یه جای دردی میگردم و فکر میکنم دیگه اخر عمرمه . بعضی وقتها احساس میکنم که نفس کم میارم و سعی میکنم که خودم رو از این حال و هوا در بیارم و نفسهای عمیق می کشم و به چیزهای خنده دار فکر می کنم . حالا این رو هم می گم که من آدم خنده رو خیلی شوخی هستم و در جمع شاید خیلی از دوستانم از مصاحبت با خوشحال میشن و همیشه به من زنگ می زنن ولی در عین حال این مریضی رو هم دارم از یه طرف بعضی وقتها کل بدنم جوری درد می کنه که انگار دیگه آخر عمرمه و از طرف دیگه فکر و نگرانی بیهوده و پیگیری مریضی داره منو از پا در میاره از شما خواهش می کنم منو راهنمایی کنید که من چی کار بکنم . با تشکر

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16452
    تشکـر
    220
    تشکر شده 173 بار در 110 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : وسواس فکری

برای حل این مشکل حتما باید پیش یک روانپزشک خوب بری و گفتاردرمانی و دارو درمانی بشی
    با مشاوره اینترنتی گمان نمیکنم مشکلت حل بشه

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22626
    تشکـر
    0
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

تو کتاب خانم اسکاول شین نوشته که مریضی و دردای ما فقط به این خاطره که بیش از حد به اونا فک میکنیم ینی خودمون از قبل فکر دردامونو میکنیم ...شمام سعی کن بهش فک نکنی ...یعنی به درد اصلا فک نکن ...

4. کاربران زیر از queen@yas بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8109
    تشکـر
    2,867
    تشکر شده 3,828 بار در 1,232 پست
    میزان امتیاز
    12

وسواس یك ایده، فكر، تصور، احساس یا حركت مكرر یا مضر است كه با نوعى احساس اجبار و ناچارى ذهنى و علاقه به مقاومت در برابر آن همراه است. بیمار متوجه بیگانه بودن حادثه نسبت ‏به شخصیت‏ خود بوده از غیرعادى و نابهنجار بودن رفتار خود آگاه است. روان شناسان وسواس را نوعى بیمارى از سرى نِوروزهاى شدید مى ‏دانند كه تعادل روانى و رفتارى را از بیمار سلب می کند و او را در سازگارى با محیط دچار اشكال مى ‏سازد و این عدم تعادل و اختلال داراى صورتى آشكار است.

مى ‏توان از راه و رسم ‏ها و وسایل و ابزارى استفاده كرد كه یكى از آنها تغییر محیطى است كه بیمار در آن زندگى مى‏كند.
    تغییر آب و هوا: دور ساختن بیمار از محیط خانواده، و اقامت او در یك آسایشگاه و واداشتن او به زندگى در یك منطقه خوش آب و هوا براى تخفیف اضطراب و درمان بیمار اثرى آرامش بخش دارد و این امرى است كه اولیاى بیمار مى ‏توانند به آن اقدام كنند.

تغییر شرایط زندگى:از شیوه‏هاى درمان این است كه زندگى بیمار را به محیطى دیگر بكشانیم و وضع او را تغییر دهیم. او را باید به محیطى كشاند كه در آن مسئله حیات سالم و دور از اغتشاش و اضطراب مطرح باشد و بناى اصلى شخصیت او از دستبردها دور و در امان باشد. بررسی هاى تجربى نشان مى ‏دهند كه در مواردى با تغییر شرایط زندگى و حتى تغییر خانه و محل كار و زندگى، بهبود كامل حاصل مى‏شود.

ایجاد اشتغال و سرگرمى: تطهیرهاى مكرر و دوباره‏كارى‏ها بدان خاطر است كه بیمار وقت و فرصت كافى براى انجام آن در خود احساس مى‏ كند و وقت و زمانى فراخ در اختیار دارد. بدین سبب ضرورى است در حدود امكان سرگرمى او زیادتر گردد تا وقت اضافى نداشته باشد. اشتغالات یكى پس از دیگرى او را وادار خواهد كرد كه نسبت‏به برخى از امور بى‏اعتماد گردد، از جمله وسواس.

زندگى در جمع:فرد وسواسى را باید از گوشه ‏گیرى و تنهایى بیرون كشید. زندگى در میان جمع خود مى‏تواند عاملى و سببى براى رفع این حالت‏ باشد. ترتیب دادن مسافرت هاى دسته جمعى كه در آن همه افراد ناگزیر شوند شیوه واحدى را در زندگى پذیرا شوند، در تخفیف و حتى درمان این بیمارى مخصوصاً در افرا كمرو مؤثر است.

شیوه‏هاى اخلاقى: رودربایستى‏ها و ملاحظات فیمابین كه هر انسانى به نحوى با آن مواجه است تا حدود زیادى سبب تخفیف این بیمارى مى‏ شود. طرح سؤالات انتقادى توأم با لطف و شیرینى، به ویژه از سوى كسانى كه محبوب و مورد علاقه بیمارند در امر سازندگى بیمار بسیار مؤثر است و مى‏ تواند موجب پیدایش تخفیف هایى در این رابطه شوند و البته باید سعى بر این باشد كه «انتقاد» به «ملامت» منجر نشود و روح بیمار را نیازارد. احیاى غرور بیمار در مواردى بسیار سبب درمان و نجات او از عوامل آزار دهنده و خفت و خوارى ناشى از پذیرش رفتارهاى ناموزون وسواسى است و به بیمار قدرت مى ‏دهد. باید گاهى غرور فرد را با انتقادى ملایم زیر سؤال برد و با كنایه به او تفهیم كرد كه عُرضه اداره و نجات خویش را ندارد تا او بر سر غرور آید و خود را بسازد. باید به او القا كرد كه مى ‏تواند خود را از این وضع نجات دهد. همچنین باید به بیمار اجازه داد كه درباره افكار خود اگر چه بى معنى است صحبت كند و از انتقاد ناراحت نباشد.

تنگ كردن وقت: بیش از این هم گفته ‏ایم كه گاهى تن دادن به تردیدها ناشى از این است كه بیمار خود را در فراخى وقت و فرصت‏ ببیند و براى درمان ضرورى است كه در مواردى وقت را بر فرد وسواسى تنگ كنند. در چنین مواردى لازم است ‏با استفاده از فنون و شیوه‏هایى او را به كارى مشغول دارید و به امر و وظیفه‏ اى وادار نمایید تا حدى كه وقتش تنگ گردد و ناگزیر شود با سر هم كردن عمل و وظیفه كار و برنامه خود را اگرچه نادرست است‏ سریعاً انجام دهد. تكرار و مداومت در چنین برنامه‏ اى در مواردى مى‏تواند به صورت جدى در درمان مؤثر باشد.

زیر پا گذاردن موضوع وسواس: در مواردى براى درمان بیمار چاره‏اى نداریم جز این كه به او القا كنیم به قول معروف به سیم آخر بزند، حتى با پیراهنى كه او آن را نجس مى‏ داند و یا با دست و بدنى كه او تطهیر نكرده مى‏ شمارد و به نماز بایستد و وظیفه‏ اش را انجام دهد. به عبارت دیگر بیمار را واداریم تا همان كارى را كه از آن مى‏ ترسد انجام دهد. تنها در چنین صورتی است كه در مى ‏یابد هیچ واقعه ‏اى اتفاق نمى‏ افتد.

روان پزشكى: اگر رفتار و یا عمل وسواسى شدید شود نیاز به متخصص روانى و درمانگرى است كه در این زمینه اقدام كند. كسى كه تعلیمات تخصصى و تحصیلى ‏اش در روان پزشكى او به او اجازه مى‏ دهد كه براى شناخت ریشه بیمارى و درمان بیمار اقدام نماید. علاوه بر اینكه در زمینه ریشه‏یابى‏ها كار و تلاش كرده و دائما در رابطه با خود هم اقداماتى بعمل آورده و لااقل حدود 300-200 ساعتى هم در رابطه با شناخت‏ خویش گام برداشته است. اینان اجازه دارند كه در موارد لازم نسخه بنویسند و یا داروهایى تجویز كنند و یا شیوه‏هاى دیگرى را که براى درمان لازم مى ‏بینند به كار گیرند.
    امضای ایشان

آموخته ام که:خدا عشقست و عشق تنهاخداست!
    آموخته ام: وقتی ناامید میشوم خدا،با تمام عظمتش،عاشقانه انتظار میکشد،دوباره به رحمتش امیدوارشوم!

آموخته ام: اگر تاکنون به آنچه خواستم نرسیدم،خدا برایم بهترش را درنظر گرفته!

6. کاربران زیر از mahastey بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8594
    تشکـر
    74
    تشکر شده 1,314 بار در 743 پست
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط kian30 نمایش پست ها
    با عرض ادب من مدت زیادی است که با این مریضی درگیرم و عرض به خدمت شما که خیلی تو خودم میرم و به به چیزهای خیلی خیلی بیهوده فکر می کنم و کم حرف شده ام و همیشه در خودم دنبال یه جای دردی میگردم و فکر میکنم دیگه اخر عمرمه . بعضی وقتها احساس میکنم که نفس کم میارم و سعی میکنم که خودم رو از این حال و هوا در بیارم و نفسهای عمیق می کشم و به چیزهای خنده دار فکر می کنم . حالا این رو هم می گم که من آدم خنده رو خیلی شوخی هستم و در جمع شاید خیلی از دوستانم از مصاحبت با خوشحال میشن و همیشه به من زنگ می زنن ولی در عین حال این مریضی رو هم دارم از یه طرف بعضی وقتها کل بدنم جوری درد می کنه که انگار دیگه آخر عمرمه و از طرف دیگه فکر و نگرانی بیهوده و پیگیری مریضی داره منو از پا در میاره از شما خواهش می کنم منو راهنمایی کنید که من چی کار بکنم . با تشکر
    سلام

عزیز مشکل شما بیشتر از یک وسواس ساده است. که باید آنالیز بشه. به یکی از همکاران حاذق ما رجوع کنید. و مسئله رو جدی بگیرید.

موفق باشید

سپاس
    dr
    امضای ایشان
    وقتی که بدن فیزیکی بیمار شد باید به پزشک رجوع کرد

و وقتی که بدن روانی مجروح و بیمار شد باید به روانشناس رجوع کرد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)