نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: عدم اعتماد به نفس

1179
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    1780
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

عدم اعتماد به نفس

باسلام
    از تمامی دوستان خواهشمندم تا جایی که توان دارند به من مشورت بدن و کمکم کنند.ممنون.
    19سالمه ،دانشجوی ترم 2رشته حقوق دانشگاه شهرکرد.
    به خاطر تنبلی و شیطنت هام ،توی این دانشگاه خراب شده قبول شدم و توانایی و قابلیت اینکه انتقالی بگیرم هم ندارم.
    مسئله اصلی اینه که من یه آدم جدی ام و همیشه سروسنگین و رسمی برخورد میکنم،چون فکر میکنم این کار باعث حفظ مقام و جایگاه خودم و طرف مقابلمه.
    از طرفی اول سال به عنوان نماینده کلاس انتخاب شدم و به قول بعضی از دوستان بار حمالی های کلاس افتاد رو دوشم.
    از طرفی یکی از همکلاسیام پسر خوشتیپ و شیک پوشیه و به واسطه همین امتیاز ها با تموم دخترای کلاس ارتباط داره.جالبتراز همه اینکه از همه چی خبر داره ولی من که نماینده کلاسم و از همه جا باید باخبر باشم،آخر همه میفهمم.
    (تا حالا چند بار گفته و خودمم دیدم)که وقت و بی وقت با دخترای کلاس میچته و با هم درد دل میکنند.
    یکی دو بار بهم گفت که بچه های کلاس میگن تو بد اخلاق و جدی هستی.منم خیلی بهم برخورد.جدی بودنم رو دوست دارم ولی بداخلاقی رو نمیدونم از کجا آوردند.من تا حالا به هیچکدوم بی احترامی نکردم ولی نمیدونم چرا این حرفو زدند.
    به خاطر همین بد اخلاقی(که البته اونا گفتن)و جدی بودن،من هیچ پذیرش اجتماعی از طرف دختر و پسر ندارم.(کلا تو اجتماع)
    به خاطر همین همش آرزوی مرگ میکنم و چندین بار هم واقعا تصمیم به خود کشی گرفتم (خیلی جدی)ولی از ترس عذاب خدا این کار رو نکردم.
    این مسئله تموم زندگی و درسم رو تحت تاثیر قرار داده و منو غمگین و پریشون خاطر کرده.
    ببخشید که طولانی شد.ممنون که کمکم میکنید.
    (تازه این یه گوشه کوچیک از مشکلاتمه ،اگه بخوام همش رو بگم میشه مثنوی هفتاد من...)

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : عدم اعتماد به نفس

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan76 نمایش پست ها
    باسلام

از تمامی دوستان خواهشمندم تا جایی که توان دارند به من مشورت بدن و کمکم کنند.ممنون.

19سالمه ،دانشجوی ترم 2رشته حقوق دانشگاه شهرکرد.

به خاطر تنبلی و شیطنت هام ،توی این دانشگاه خراب شده قبول شدم و توانایی و قابلیت اینکه انتقالی بگیرم هم ندارم.

مسئله اصلی اینه که من یه آدم جدی ام و همیشه سروسنگین و رسمی برخورد میکنم،چون فکر میکنم این کار باعث حفظ مقام و جایگاه خودم و طرف مقابلمه.

از طرفی اول سال به عنوان نماینده کلاس انتخاب شدم و به قول بعضی از دوستان بار حمالی های کلاس افتاد رو دوشم.

از طرفی یکی از همکلاسیام پسر خوشتیپ و شیک پوشیه و به واسطه همین امتیاز ها با تموم دخترای کلاس ارتباط داره.جالبتراز همه اینکه از همه چی خبر داره ولی من که نماینده کلاسم و از همه جا باید باخبر باشم،آخر همه میفهمم.

(تا حالا چند بار گفته و خودمم دیدم)که وقت و بی وقت با دخترای کلاس میچته و با هم درد دل میکنند.

یکی دو بار بهم گفت که بچه های کلاس میگن تو بد اخلاق و جدی هستی.منم خیلی بهم برخورد.جدی بودنم رو دوست دارم ولی بداخلاقی رو نمیدونم از کجا آوردند.من تا حالا به هیچکدوم بی احترامی نکردم ولی نمیدونم چرا این حرفو زدند.

به خاطر همین بد اخلاقی(که البته اونا گفتن)و جدی بودن،من هیچ پذیرش اجتماعی از طرف دختر و پسر ندارم.(کلا تو اجتماع)

به خاطر همین همش آرزوی مرگ میکنم و چندین بار هم واقعا تصمیم به خود کشی گرفتم (خیلی جدی)ولی از ترس عذاب خدا این کار رو نکردم.

این مسئله تموم زندگی و درسم رو تحت تاثیر قرار داده و منو غمگین و پریشون خاطر کرده.

ببخشید که طولانی شد.ممنون که کمکم میکنید.

(تازه این یه گوشه کوچیک از مشکلاتمه ،اگه بخوام همش رو بگم میشه مثنوی هفتاد من...)

چیزی که شما گفتید ناشی از نداشتن اعتماد به نفسه

هر چند میتونه ناشی از درگیری های بی مورد شما در کلاس درس هم باشه

اینکه شما نماینده کلاس شدید به خاطر مطرح کردن خودتون هست و روشهای دیگه ای هم در این مورد میتونید در پیش بگیرید مثلا" درس خوندن

خیلی از افراد جدی هستند ولی احساس میکنم شما نقش بازی میکنید پس بهتره خودتون باشید همون که در خط اول نوشتید شیطون ولی نه تنبل ...

به هر حال تغییر درون شماست و شما باید بتونید ریشه یابیش کنید با توجه به اینکه 19 سال سن دارید و شدیدا" تحت تاثیر احساسات هستید و

در این سن دوست دارید خودتون رو مطرح کنید

عدم اعتماد به نفس عبارت است از فقدان توانایی در ابراز توانمندیها و لیاقتهای فرد علیرغم دارا بودن آن تواناییها تعریف نمود. عدم اعتماد به نفس در همه افراد می تواند دیده شود، برای مثال دختر زیبایی که علی رغم زیبا بودن در چشم دیگران باز هم خود را زیبا نمی داند . یا ورزشکاری که علیرغم توانمندیهای جسمانی و فنی، خود را در مقابل حریف ضعیف می بیند. و یا دانشجویی که علیرغم تسلط بر مطالب درسی سر کلاس جرات پاسخ دادن به سوالات را ندارد. معمولاً کمبود اعتماد به نفس افراد در جنبه های بخصوص هر فرد است. به طور مثال، آنها که از لحاظ ظاهر اعتماد به نفس ندارند، زندگی اجتماعی برایشان بسیار دشوار خواهد شد. این افراد تصور خواهند کرد که در مجامع عمومی کسی به آنها توجه نمی کند و مجبور می شوند که از اول تا آخر مجلس در گوشه ای تنها بنشینند.
    در زندگی زناشویی ،عدم اعتماد به نفس مشکلات فراوانی ایجاد می کند. ممکن است شخص در رابطه ای که می داند بسیار برای وی ناسالم است باقی بماند. با این تصور که قادر نیست این وضعیت را بهبود بخشد. یا با شخص دیگری وارد رابطه شود
    عدم اعتماد به نفس در زندگی شغلی اشخاص هم تاثیر منفی بگذارد. کمبود اعتماد به نفس منجر به فقدان انگیزه و علاقه در فرد برای پیشرفت خواهد شد.
    فرد فاقد اعتماد به نفس ممکن است از انجام همه کارها سر باز زند و بی هدف باشد فقط به این دلیل که تصور میکند که توانایی انجام کاری را ندارد. اما الان دیگر زمانش رسیده است که این رویه را تغییر داده و این را باور کنید که شما قادر به انجام هر کاری که می خواهید هستید.

دلایل عدم اعتماد به نفس

بیشترین ویژگیهای شخصیت ما از دوران کودکی شکل میگیرد. بنابراین از جمله عوامل شکل دهنده شخصیت ما بایدها و نبایدها، تایید و یا عدم تایید رفتارهای ما، تنبیه ها و تشویق ها، تحسین و تمجید، تعریف و تحقیر،… می باشد که توسط اطزافیان از جمله خانواده و والدین بر ما اعمال می گردد. بنابراین عدم اعتماد به نفس یا اعتماد به نفس کاذب ریشه در دوران کودکی و تربیت گذشته فرد دارد. ترس پنهانی از عدم موفقیت – احساس گناه بضي از افراد بابت هر موضوعي خودشان را سرزنش مي‌كنند و اين سرزنش‌هاي هميشگي قاتل اعتماد به نفس آن‌هاست- دليل دیگر شايع نداشتن اعتماد به نفس، انتظارات غيرواقعي است. اگر از خودتان بيش از توانايي‌ها و فرصت‌هايي كه در اختيارتان است انتظار داشته باشيد بايد بگوييم با اين كار ضربه بزرگي به اعتمادبه‌نفس‌تان مي‌زنيد.
    پیامدها و عواقب پیامدهای عدم اعتماد به نفس بسیار است. شخصی که فاقد اعتماد به نفس می باشد در واقع قدرت ابراز وجود، توانایی احقاق حق، توانایی در ابراز علاقه و بیان احساسات و غیره را ندارد. در نتیجه احساس سر خوردگی، خود کم بینی و احساس پریشانی مینماید، که این همان افسردگی است. در واقع یکی از عوامل اصلی و درجه یک اختلالات افسردگی، اضطراب، وسواس، و غیره که این درمانگر در طول دوران کاری در بیماران خود مشاهده نموده است عدم اعتماد به نفس میباشد. از دیگر پیامدهای عدم اعتماد به نفس عبارتند از:
    ۱- ۱-همواره خودشان را مورد انتقاد قرار ميدهند. وموقع صحبت كردن در چشمان فرد مقابل خود نگاه نميكنند.
    ۲- ۲- در پذيرش تعريف و تمجيدها و تعارفاتي كه به آنان ميشود مشكل دارند
    ۳- معمولا احساس ميكنند قرباني رفتار ديگران هستند.
    ۴-احساس تنهايي ميكنند حتي زماني كه در يك جمع قرار دارند.
    ۵- احساس خلاء و پوچي ميكنند.
    ۶-احساس ميكنند با ديگران تفاوت دارند.
    ۷-احساس افسردگي، گناه و شرمساري دارند.
    ۸-. نسبت به تواناييهاي خود عدم خودباوري.
    ۹-از موقعيتهاي نو و جديد مي هراسند.
    ۱۰- از شكست وموفقيت مي هراسند.
    ۱۱- مرتبا سعي در راضي نگاه داشتن ديگران دارند. .
    ۱۲- عادت به پشت گوش انداختن كارها دارند.
    ۱۳- در مقابل انتقاد، اظهار نظر و سرزنشهاي ديگران (خواه واقعي، خواه واهي) بسيار آسيب پذير
    مي باشند.
    ۱۴- از ابراز عقايد و احساسات خود خودداري ميكنند زيرا از چگونگي واكنش ديگران هراس دارند. .
    ۱۵- قادر به بيان خواسته ها و نيازهاي خويش نميباشند.
    ۱۶- معمولا عصباني و پرخاش گر ميباشند.
    ۱۷- وابستگي هيجاني دارند: براي دستيابي به يك احساس خوشايند به دنياي خارج خود وابسته ميباشند. مانند:
    شباهت های زیادی بین اعتماد به نفس و عدم اعتماد به نفس وجود دارد . یک فرد خجالتی هم می ترسد ابراز وجود کند و همینطور یک فردی که اعتماد به نفس ندارد هم از ابراز وجود دارد . با این حال تفاوتهای این دو بسیار زیاد است . به طور کلی فردی که دارای عدم اعتماد به نفس می باشد حتی در انجام کارهایی که توان انجام آن را دارد هم می ترسد . بسیاری از افراد دارای اعتماد به نفس کاذب می باشند . این افراد ادعای انجام هر کاری را می نمایند و هنگامیکه شکست می خورند سعی می کنند باز آن را توجیه کنند . اگرچه اعتماد به نفس کاذب یک ویژگی منفی است ولی وضعیت افراد دارای این ویژگی بهتر از افرادی است که اعتماد به نفس ندارند . چون کسی که اعتماد به نفس ندارد حتی برای بهبود شرایط خود هم تلاش لازم را انجام نمی دهد .یکی از دلایل عدم اعتماد به نفس می باشد.

درمان عدم اعتماد به نفس

متاسفانه عدم اعتماد به نفس همان طور که گفته شد یکی از عوامل اصلی اختلالات عاطفی و رفتاری و روانی است. بسیاری از درمانگران از جمله روانپزشکان به دنبال رفع علایم بیماری می باشند و معمولا روانپزشکان دارو تجویز مینمایند تا علایم افسردگی و استرس و غیره را کاهش دهند. و متاسفانه فنون روانشناسی چون شناخت درمانی و رفتار درمانی و … نیز در درمان و یا بهبود حالات روانی و رفتاری فرد آنچنان موفق نبوده است. از آنجایی که به نظر میرسد که ریشه بسیاری از اختلالات رفتاری و روانی ریشه در اعماق ذهن و یا ضمیر ناخودآگاه فرد دارد شاید در حال حاضر هیپنوتیزم درمانی به همراه روان درمانی قویترین روش برای بهبود و دیگر حالات روانی فرد باشد. با ابن روش به فرد کمک می شود تا برروي نقاط ضعف خود تمركز نكنيد. هر انساني نقاط ضعف خاص خود را دارد.
    * با حقوق فردي خود آشنا شده و از آنها پيروي كنيد.
    * از تحقير و سرزنش خود دوري كرده و مثبت انديشي را فرا گيريد.
    * خود را بر اساس يك سري استانداردهاي منطقي و دور از دسترس مورد قضاوت قرار ندهيد.
    * ياد بگيريد كه شما يك انسان منحصر بفرد بوده و تنها خود شما مسئول تصميم گيريهاي زندگيتان مي باشيد.
    * بياموزيد كه با پشتكار و سماجت قادر خواهيد بود به موفقيت دست يابيد.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. 2 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26980
    تشکـر
    2
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام دوست عزیز
    پس از صحبت های استاد گرامی دیگه جایی نمیمونه که من بخوام نظر بدم
    اما همیشه سعی کن اعتماد به نفس داشته باشی
    راه های مختلفی داره مثل شیک پوش بودن بوی خوب دادن باشگاه رفتن و خیلی چیزای دیگه
    باید درون خودت بگردی که چه چیزی هست که باعث میشه نسبت به خودت احساس خوبی داشته باشی
    با تمرکز بر اون میتونی اعتماد به نفستو بالا ببری
    جدی بودن چیز خوبه ولی نه همه جا
    شما باید سعی کنی خنده رو بودن یا به عبارتی جدی نبودن رو هم تمرین کنی و.مهم تر از اون درک کنی که از هر کدوم تو چه شرایطی استفاده کنی
    مثالش خود بنده
    من قبل از دوران دانشگاه ادم بسیار خشکی بودم اما توی دانشگاه متوجه شدم که این خشک بودن باعث میشه که بقیه از من دور بشن
    اما تونستم این موضوع رو حل کنم و حتی به یک ادم محبوب بین همکلاسی ها تبدیل بشم
    این حرف رو از روی تجربه شخصی می زنم و شاید پایه و اساس علمی نداشته باشه اما اکثر ادم ها خشک بودن طرف مقابل رو یک نوع بی احترامی می دونن و از طرف دیگه خشک نبودن کمک بیشتری برای تبدیل شدن به یک انسان اجتماعی می کنه
    من در محیط کار یک ادم خشک و حتی گاهی اوقات بد اخلاق هستم اما برای دوستان و همسرم ادمی شوخ طبع هستم که در اکثر اوقات باعث شاد شدن اطرافیانم میشم
    پس شما باید مرز بین خشک بودن و نبودن رو پیدا کنید
    در ضمن همیشه سعی کنید در کاری که می کنید بهترین باشید و حتی اگه شکست خوردید باز هم تلاش کنید
    این کار می تونه درس خوندن شما و حتی ارتباط شما با دیگران باشه
    موفق باشید

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    26507
    تشکـر
    0
    تشکر شده 21 بار در 18 پست
    میزان امتیاز
    9

با سلام خدمت شما
    این خوبه که شما جدیت تان را دوست دارید اما اثر این جدیت در رفتار و گفتار شما بر دیگران چیست؟ ابتدا باید بفهمیم که همه در قلب شما هستند یا همه اول صورت و گفتار و رفتار شما را می بینند؟ دوم اینکه هر کس هر حرفی زند که نباید ملاک قرار بگیرد. احتمالا شما در مهارتهای اجتماعی ضعیف هستید این مسئله باید بررسی و بعد شما آموزشهای لازم را دریافت کنید در این زمینه می توانید از روانشناسان کانون مشاوران ایران یاری بگیرید 88422495

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)