نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12

موضوع: چلوکباب با طعم پوست مرغ و سنگدان

1912
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    24045
    تشکـر
    990
    تشکر شده 1,812 بار در 718 پست
    میزان امتیاز
    10

چلوکباب با طعم پوست مرغ و سنگدان

وقتی در رستوران‌های داخل شهر یا بین راهی غذا به قیمت غیرمعقول یعنی پایین‌تر از قیمت بازار فروخته می‌شود، مطمئناً این غذا‌ها مشکلی دارند و از مواد فاسد و بی‌کیفیت تهیه شده‌اند. قیمت هر پرس چلو با 200 گرم کوبیده آن هم با کیفیت معمولی، باید بین 13 تا 15 هزار تومان باشد و مغازه‌هایی که کوبیده را 6 یا 7 هزارتومان می‌فروشند به‌طور حتم از مواد غیربهداشتی مثل پوست مرغ و سنگدان و آشغال گوشت استفاده می‌کنند و برنجی که استفاده می‌شود هم از نوع برنج هندی بی‌کیفیت است.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه ایران نوشت: قیمت هر پرس چلوکباب چند؟ 20 هزار؟ 15 هزار؟ 10 هزار یا کمتر؟ همین اول کاری ‌برویم سر قیمت؛ گوشت مخلوط چرخ‌کرده برای تهیه کباب کوبیده کیلویی 35 هزار تومان است یعنی 200 گرم آن می‌شود 7 هزار تومان که با احتساب قیمت برنج و روغن و زغال و مالیات و اجاره، می‌شود چیزی نزدیک به 12 هزار تومان که با سود معقول قیمت تمام شده حداقل به 15 هزار تومان می‌رسد. حالا چرا چلوکباب کوبیده، شده سوژه گزارش‌ ما بحث‌اش مفصل است. چند روز پیش، از قضا گذرم به محله‌ای نزدیک بازار یافت‌‌آباد افتاد. جایی مملو از جمعیت. ساعت از 12 گذشته و زنگ آخر مدرسه ابتدایی و راهنمایی به ‌صدا درآمده و خیابان تا چشم کار می‌کند پر است از پسرهایی که با یونیفورم‌های یکدست‌ به‌سوی خانه می‌روند.

سرظهری بازار فلافل‌فروش‌ها و چلوکبابی‌های این محله داغ داغ است. گذشته از باز شدن مدارس، وجود کارگاه‌های نجاری و رویه‌کوبی‌ها و نقاشی‌ها و مخارج‌کاری... و البته فروشگاه‌های مبل، به کاسبی ساندویچی‌ها و رستوران‌های این محله رونق حسابی داده.

رستوران کوچکی در یکی از فرعی‌های خیابان یافت‌آباد غذاهای خورشتی را 6هزار تومان و چلوکباب و جوجه‌کباب را 7 هزار تومان می‌فروشد. البته می‌دانید که این به‌طور مثال است و تقریباً همه جا رستوران و کبابی از این دست دیده‌اید. به هر حال قیمتی که فکر و ذهن آدم را درگیر می‌کند و اینکه چطور یک پرس چلوکباب به این ارزانی است؟ اصلاً با چه گوشتی می‌شود کوبیده درست کرد؟ اصلاً رستورانچی چقدر سود می‌کند؟ سؤالات، مدام توی مغز آدم رژه می‌رود و تصور اینکه چقدر از مردم این غذاها را می‌خورند تن آدم را به لرزه می‌اندازد.

برای سردرآوردن از ماجرا در نقش مشتری وسواسی وارد مغازه‌ای که مثلاً حکم رستوران دارد، می‌شوم. اوضاع وخیم‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کردم. چشم‌انداز اول اینکه روپوش کارگرها از رنگ سفید به طوسی رگه‌دار تغییر کرده‌. طوری که نمی‌دانی رنگ لباس از ابتدا سفید بوده یا طوسی!

سیخ‌ها شسته و نشسته داخل سطل حلبی که از شدت لگد خوردن غر شده‌ نظر هر مشتری را جلب می‌کند. چند مگس روی کباب‌های پخته نشده و در انتظار آتش، حرکات نمایشی انجام می‌دهند. آفتاب و مهتاب می‌زنند، گاهی سقوط آزاد روی سیخ‌ها را تمرین می‌کنند و شکم‌شان از ذوق مثل ویبره موبایل، به حرکت درمی‌آید.

چشمانم را به هر سو می‌چرخانم تا اطلاعات بیشتری جمع کنم. درست مثل یک کارآگاه جنایی. 2 دیگ بزرگ برنج گذاشته‌اند. وقتی در دیگ‌ها برداشته می‌شود تا سفارش‌ها را داخل ظرف‌های یکبار مصرف بریزند، بخار غلیظی به هوا می‌رود اما بدون هیچ بو و عطری. فکر کنم برنج‌‌شان هندی است. سیخ کباب‌های نپخته، فوری می‌رود داخل منقل بزرگ. آنقدر سرشان گرم گرفتن و فرستادن سفارش‌ها است که اصلاً حواسشان به من نیست. از جوانی که غذاها را بسته‌بندی می‌کند، می‌پرسم کوبیده‌ها از چه گوشتی هستند؟ گوسفند، گوساله یا چیز دیگر؟

سگرمه‌هایش را توی هم می‌برد. انگار خدای ناکرده به او توهین کرده باشم، با عصبانیت می‌گوید: «می‌خواستی از چه گوشتی باشد؟ مخلوط گوشت گوسفند و گوساله.» سؤال دیگرم کلافه‌اش می‌کند. می‌پرسم پس چرا این کوبیده‌ها این‌قدر ارزان هستند؟ جواب می‌دهد: «پس می‌خواهی چند باشد؟ ما سود زیادی نمی‌گیریم. به همین خاطر هم مشتری زیادی داریم. این منطقه کشش قیمت بیشتر را ندارد.»

پیش خودم می‌گویم اگر سؤال سوم را بپرسم، به این گمان که آمده‌ام سر و گوشی آب بدهم و جای دیگری رستورانی بزنم، حتماً با بقیه کارگرها می‌ریزند روی سرم. از اینجا تا رستوران دیگری در همین محله با موتور 4 دقیقه نمی‌شود. مغازه چلوکبابی، بر خیابان است و مشتری‌هایش کارگر ساختمانی و بچه‌هایی هستند که انگار از راه مدرسه مادرشان را کشانده‌اند اینجا تا برایشان کوبیده بخرند. قیمت غذای این رستوران هم 7 هزار تومان است. معلوم نیست کباب‌ها را با چه چیزی درست می‌کنند.

برای سر درآوردن از این ماجرا باید سری هم به قصابی زد. پیدا کردن قصابی در این محله کار راحتی است. چند کوچه آن طرف‌تر یک قصابی پیدا می‌کنم که سر ظهری مشتری ندارد. چهارپایه‌اش را جلوی مغازه گذاشته و آفتاب می‌گیرد. چرتش گرفته. سن وسال‌دار است. با سلام چرتش را پاره می‌کنم. بنده خدا فکر می‌کند مشتری‌ام. می‌گویم چیزی نمی‌خواهم فقط چند سؤال دارم. درباره کباب‌های 2 رستوانی که غذاهایشان را 7 هزار تومان می‌فروشند، می‌پرسم که آیا از گوشت استفاده می‌کنند یا نه؟ آیا از او گوشت می‌خرند یا نه؟ خنده تمسخرآمیزی می‌کند و می‌گوید: «یکی از چلوکبابی‌ها گوشت کباب‌هایش را از من می‌خرد، البته آشغال گوشت، که پوست و سنگدان مرغ هم قاطی‌اش می‌شود. همه را چرخ می‌کند و به اسم کباب کوبیده می‌فروشد. گاهی برای اینکه کوبیده‌ خوش رنگ شود، رنگ قرمز خوراکی به چرخکرده می‌زند. اگر واقعاً بخواهد چرخکرده درست و حسابی ببرد و کوبیده درست کند باید کوبیده را پرسی 15 – 14 هزار تومان بفروشد.»

دوباره برمی‌گردم به نزدیکی رستوران. از مردی که در حال بستن کیسه 4 تایی چلوکباب به ترک‌بند موتور است، می‌پرسم آیا می‌داند کوبیده‌ها از چه گوشتی تهیه شده‌ و نمی‌ترسد خانواده‌اش با خوردن این غذا مریض شوند؟

کلاه کاسکت‌ را از سرش برمی‌دارد و می‌گوید: «ماهی یکی دوبار از اینجا برای بچه‌هایم غذا می‌گیرم و خدا را شکر اتفاق خاصی نیفتاده. غذایش بد نیست ولی چاره‌ای ندارم. به قیمتش می‌ارزد.»

می‌گویم می‌دانی که این کوبیده‌ها از آشغال گوشت و پوست مرغ و سنگدان و رنگ تهیه شده یا نه؟ چشمانش گرد می‌شود و از تعجب سرش را می‌خاراند و می‌گوید: «جدی؟» پس از اینکه ماجرا را به طور کامل شرح می‌دهم موتورش را روشن می‌کند و می‌گوید: «حالا این بار را بخوریم از سری بعد دیگر نمی‌خوریم.»
    برای اینکه بدانیم این چلوکبابی‌ها چطور و با چه مجوزی فعالیت می‌کنند نظر ناصر حسینی تبریزی، رئیس اتحادیه چلوکباب و غذاهای خورشتی تهران را در این باره جویا می‌شویم. او می‌گوید: «معمولاً در تهران 2 گروه به‌صورت غیرقانونی و حتی غیربهداشتی غذا می‌پزند و دست مردم می‌دهند. دسته نخست کسانی هستند که غذا را در خانه‌هایشان و بدون اینکه نظارتی بر کارشان باشد، تهیه می‌کنند و در معابر می‌فروشند. مثل بازار تهران و حتی خیابان‌های بالای شهر به اسم غذاهای خانگی.

اما دسته دوم در زیرزمین‌ها یا مغازه‌هایی که در خیابان‌های فرعی هستند رستوران می‌زنند و با توجه به اینکه موقعیت‌شان در دید بازرسان نیست، به‌طور نیمه پنهانی فعالیت می‌کنند. ما با اعلام گزارش مردمی یا بازرسان و طی هماهنگی با مقام قضایی با چنین رستوران‌هایی برخورد می‌کنیم.»

البته باید اشاره کنیم که برخورد با رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌هایی که از مواد خوراکی تاریخ گذشته و بی‌کیفیت استفاده می‌کنند در طول این سال‌ها افزایش یافته‌ ولی همچنان فعالیت چنین مراکزی با ضعف در بازرسی‌ها و برخوردهای قاطع صورت می‌گیرد. مثلاً همین 3 – 2 ماه پیش بود که هزار کیلو گوشت فاسد در یکی از رستوران‌های استان اصفهان کشف شد. قرار بود با این گوشت‌ها کباب و خورشت درست کنند و بدهند دست مردم.

حسینی تبریزی در این باره می‌گوید: «وقتی در رستوران‌های داخل شهر یا بین راهی غذا به قیمت غیرمعقول یعنی پایین‌تر از قیمت بازار فروخته می‌شود، مطمئناً این غذا‌ها مشکلی دارند و از مواد فاسد و بی‌کیفیت تهیه شده‌اند. قیمت هر پرس چلو با 200 گرم کوبیده آن هم با کیفیت معمولی، باید بین 13 تا 15 هزار تومان باشد و مغازه‌هایی که کوبیده را 6 یا 7 هزارتومان می‌فروشند به‌طور حتم از مواد غیربهداشتی مثل پوست مرغ و سنگدان و آشغال گوشت استفاده می‌کنند و برنجی که استفاده می‌شود هم از نوع برنج هندی بی‌کیفیت است.

به‌نظرم شهرداری، پلیس اماکن، وزارت بهداشت، صنف چلوکبابی و حتی رسانه‌ها باید در آگاه‌سازی مردم و برخورد با متخلفان باهم همکاری کنند. چراکه برخی سودجویان مواد اولیه از رده‌ خارج را وارد سفره‌های مردم می‌کنند و این مسأله برای سلامت‌شان خطرآفرین است.»

مدارس باز شده‌اند و بازار ساندویچی‌ها و کبابی‌ها داغ است. آدم‌هایی که پوست مرغ وسنگدان و آشغال گوشت را به اسم کوبیده و کباب بناب به خورد مردم می‌دهند. قبل از خرید از خودمان بپرسیم چطور یک پرس چلوکباب 7 هزار تومان می‌شود؟

2. 2 کاربران زیر از orbital بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

پاسخ : چلوکباب با طعم پوست مرغ و سنگدان

کباب افتضاح بخوای اصفهان و مشهد اونایی هم که قیمت عادی میدن توش همششش پیازه
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

4. 2 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    24045
    تشکـر
    990
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط پریماه. نمایش پست ها
    اساسا غذای بیرون بخصوص بین راهی رو مگر به ناچار نباید مصرف کرد..

اگه ناچار به استفاده شدین سالم ترین غذا مرغ و جوجه کباب هست که احتمال تقلب توش خیلی کمه..

و یه تجربه برای مسافرین و استفاده از غذای بین جاده ای اینه که از رستورانهایی استفاده کنید که ماشین سنگین ها ((بجز اتوبوس)) برای صرف غذا ایستادن چونکه راننده های ماشین سنگین برای خوراکشون بهترین رستوران رو انتخاب میکنن و اصلا بد نمیگذرونن...

و رستورانهایی که اتوبوسها توقف میکنن معمولا کیفیت غذاییشون مطلوب نیست...

6. 2 کاربران زیر از orbital بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

نقل قول نوشته اصلی توسط orbital نمایش پست ها
    اساسا غذای بیرون بخصوص بین راهی رو مگر به ناچار نباید مصرف کرد..

اگه ناچار به استفاده شدین سالم ترین غذا مرغ و جوجه کباب هست که احتمال تقلب توش خیلی کمه..

و یه تجربه برای مسافرین و استفاده از غذای بین جاده ای اینه که از رستورانهایی استفاده کنید که ماشین سنگین ها ((بجز اتوبوس)) برای صرف غذا ایستادن چونکه راننده های ماشین سنگین برای خوراکشون بهترین رستوران رو انتخاب میکنن و اصلا بد نمیگذرونن...

و رستورانهایی که اتوبوسها توقف میکنن معمولا کیفیت غذاییشون مطلوب نیست...
    دقیقا ماهم همینکار و میکنیم اگر مجبور باشیم بین راهی چی بخوریم هرجا ماشین سنگین زیاد وایساده وایمیسیم چقدم زیادددد غذاها
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

8. 3 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    24045
    تشکـر
    990
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط پریماه. نمایش پست ها
    کوبیده ی اصفهان علاوه بر بی مزه بودن؛ بسیار خام و نپختس

10. کاربران زیر از orbital بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    30886
    تشکـر
    1,236
    تشکر شده 2,029 بار در 1,083 پست
    میزان امتیاز
    0

غذای بیرون مگر رستوران های درجه یک باقیش خوب نیست.غذاهای رستورانی بین راهی که وضعشون خرابه .من نمیخورم یکی دومرتبه مجبورشدم بگیرم تازه رستورانش هم خوب بود اونم گفتم نخوردم

12. کاربران زیر از siavash_en بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    23774
    تشکـر
    55
    تشکر شده 78 بار در 61 پست
    میزان امتیاز
    9

اتفاقا بدترین جا پیش ماشینای سنگین هست
    اتوبوسیه مسافراش میاره فلان رستوران و پورسانتشو می گیره!
    کامیونی هم که کارش توی این مسیر باشه هر دفعه غدا نمیخره

بهترین جا رو میشه از رفتار پرسنلش فهمید
    ویرایش توسط Mahdipoop : 10-02-2016 در ساعت 10:59 PM

14. کاربران زیر از Mahdipoop بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahdipoop نمایش پست ها
    اتفاقا بدترین جا هست
    انو بوسیه مسافراش میاره فلان رستوران یه مولی می گیره!
    کامیونی هم که کار این باشه هر دفعه غدا نمی گیره و شاید اونجا کاری داشته باشه
    کلا کامیون ها برا اینکه اکثر تو جاده هستن انقد دیگه اشنایی دارن که همیشه بهترینشو انتخاب میکنن وایمیسن

راننده هایی که داخل نشستن که مشخصه
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

16. کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    23774
    تشکـر
    55
    میزان امتیاز
    9

چه آشناییی!
    طرف بچه ی کویره کار براش خورده امده شمال
    من که مسافرت میرم. سعی می کنم از غدا خوری های معتبر مثل هایدا و... خرید کنم
    بعد
    شلوغ بودن و... ملاک نیستش
    من چند دفه ملاکم این بود بدارین تجربه و داشتم

18. کاربران زیر از Mahdipoop بابت این پست مفید تشکر کرده اند

19. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    24045
    تشکـر
    990
    میزان امتیاز
    10

اتفاقا بدترین جا پیش ماشینای سنگین هست
    اتوبوسیه مسافراش میاره فلان رستوران و پورسانتشو می گیره!
    کامیونی هم که کارش توی این مسیر باشه هر دفعه غدا نمیخره

بهترین جا رو میشه از رفتار پرسنلش فهمید
    چه آشناییی!
    طرف بچه ی کویره کار براش خورده امده شمال
    من که مسافرت میرم. سعی می کنم از غدا خوری های معتبر مثل هایدا و... خرید کنم
    بعد
    شلوغ بودن و... ملاک نیستش
    من چند دفه ملاکم این بود بدارین تجربه و داشتم

اتوبوس طبق قانون باید و الزما جایی توقف کنه که مسافر بتونه از سرویس بهداشتی و نمازخونه استفاده کنه. بنابراین اگه یه کبابی با بهترین کیفیت توراهش باشه و همزمان یه رستوران با بدترین کیفیت؛ رستوران رو برای توقف انتخاب میکنه و تنها بهره ای هم که از پیاده کردن مسافر در یک رستوران خاص بهشون میرسه یک وعده غذای رایگانه...
    اتوبوس نمیتونه هرجایی توقف کنه دلیلشم عرض کردم//

اما ماشین سنگین هم بخاطر اینکه معمولا درامد خوبی دارن به خودشون بد نمیگذرونن... چراکه پول غذا رو هم از صاحب ماشین میگیرن و ازجیب هم خرج نمیکنن..

اغلب یه مسیر بخصوص رو میرن و اگه باری رو بخوان برای اولین بار به مقصدی برسونن از راننده ای استفاده مییکنن که در اون مسیر کارکرده باشه..

اینارو من باهاش روبرو شدم که میگم...

حالا من بعد دقت کنید و امتحان کنید که ماشینهای شخصی هم دقیقا جایی توقف میکنن که ماشین سنگین ایستاده ؛این هم بخاطر تجربه ایه که راننده سواری نسبت به این مساله داره

20. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    23774
    تشکـر
    55
    میزان امتیاز
    9

خلاصه ی پست اینه که
    95 درصد غداهلی بین شهری آشغال هستند
    و نکته ی جالب اینه که آخرش هممون میخوریم و بعد میگم آشغال و...

21. 2 کاربران زیر از Mahdipoop بابت این پست مفید تشکر کرده اند

22. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    تشکر شده 2,513 بار در 1,691 پست
    میزان امتیاز
    13

مرغ خودش چیه چلو کبابش چی باشه؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)