نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

موضوع: اعتیاد همسرم به اینترنت و دنیای مجازی

11223
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31565
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

اعتیاد همسرم به اینترنت و دنیای مجازی

سلام پنچ ساله ازدواج کردم و حاصل این ازدواج دخترمه که دوسالشه.از اول ازدواج شوهرم اعتیاد عجیبی به اینترنت داشت و در حاله حاضر با اومدنه شبکه های مجازی و بازیهای آنلاین این رفتارش تشدید شده.به طوریکه از سره کار که ظهرا میاد تا ساعت دو نصفه شب که میخوابه رو مبل دراز کشیده و تبلتش دستشه اصلا از دوران پیرامونش غافله.مدام در حاله چت با دوستاشه یا در حاله بازی کلش.فقط برای دستشویی رفتن و غذا خوردن تبلتشو میذاره کنار.بارها کنارش نشستم و باهاش صحبت کردم ولی اصلا متوجه نمیشه.دخترمونو که نمیبینه.خودم بزرگش کردم دخترمو.روزای تعطیل از وقتی بیدار میشه تبلت بدسته تا خوده شب و موقع خواب.خیلی کارا کردم خیلی بهش گفتم.به هر کاری مشاوره ای متوسل شدم ولی بی فایده بوده.الان به حاله خودش رهاش کردم.از کارش ناراحت نیست بهمن میگه این تفریحاتمه تو میخوای تفریحاتمو ازم بگیری.... ولی واقعا عذاب میکشم این سردی و بی احساسی رو میبینم.ساعتها مشغوله با دوستاش تو دنیای مجازی تامن سراغش ندارم سراغمو نمیگیره دارم نابود میشم از تنهایی تو شهره غریبم هستم و هزاران کیلومتر از خانواده خودم و همسرم دوریم.اینجا فقط همدیگرو داریم.. ولی اون...کمکم کنید

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16357
    تشکـر
    301
    تشکر شده 249 بار در 171 پست
    میزان امتیاز
    9

پاسخ : اعتیاد همسرم به اینترنت و دنیای مجازی

معمولا کسایی که تنهان و کسی رو برای حرف زدن ندارن رو میارن به اینترنت و چت تو گروههای اجتماعی به این شکل...حالا بازی که به جای خود و بحثش جداست..
    اگر میتونید جوری که خانوادتون متوجه نشن یه مدت مثلا یک هفته دو هفته برا اینکه به خانوادتون سر بزنید برید شهر خودتون تا مدتی تنها باشه و بفهمه نیستین اگرم گله ای کرد بهش بگید تو که ما رو نمیبینی و همش تو اینترنتی واست فرقی نداره تا شاید اینجوری به خودش بیاد یکم..

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

فیس‌بوک یا الکل، فرقی نمی‌کند!
    الگوی اعتیاد به اینترنت شباهت زیادی به الگوی اعتیاد به مواد مخدر و نیز سایر موارد از جمله الکل، قمار و... دارد. در واقع در مغز افراد معتاد به اینترنت همان روندهایی رخ می‌دهد که در اشخاص معتاد به مواد مخدر مشاهده می‌شود و مطالعات محققان نشان داده در نواحی مسئول ابراز احساسات، توانایی تمرکز و تصمیم‌گیری افراد معتاد به اینترنت درست مثل افراد معتاد به مواد مخدر، اختلالاتی رخ می‌دهد که باعث بروز مشکلات مختلف در جنبه‌های مختلف زندگی آنها می‌شود.
    به عبارت دیگر، افراد معتاد به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی از زندگی روزمره خانوادگی، اجتماعی و شغلی دور می‌شوند، وابستگی‌شان به اینترنت روز به روز بیشتر می‌شود، اگر از آن استفاده نکنند، افسرده و دچار اضطراب می‌شوند و...؛ همه این اتفاق‌ها همان‌هایی است که برای معتادان به مواد مخدر هم رخ می‌دهد.
    افراد معتاد به شبکه‌های اجتماعی و اینترنت، زمان زیادی را برای این کار صرف می‌کنند و همین باعث می‌شود از کارهای ضروری بازبمانند و زندگی شغلی، اجتماعی، روابط بین‌فردی و در کل زندگی فردی و اجتماعی‌شان تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.

«چند ساعت» یعنی اعتیاد؟!
    گاهی در بعضی خودآزمون‌ها و مقاله‌ها دیده می‌شود که مقدار مشخص زمانی برای تعیین اعتیاد یا عدم اعتیاد افراد به اینترنت بیان می‌شود اما در کل نمی‌توان ساعت مشخصی برای این موضوع تعیین کرد چراکه مساله اعتیاد به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی موضوع جدیدی است و چنین مواردی هنوز چندان به اثبات نرسیده.
    علاوه بر این، در حیطه تشخیص اعتیاد به اینترنت چنین موردی به‌عنوان معیار ذکر نشده بنابراین بحث تعداد ساعت استفاده از اینترنت نمی‌تواند نشان‌دهنده اعتیاد افراد باشد.زمانی که فرد زمان زیادی برای اینترنت‌گردی و حضور در شبکه‌های اجتماعی صرف کند، تا حدی که از خواب و خوراکش بزند، زمان چندانی به خانواده اختصاص ندهد و مسئولیت‌هایش را انجام ندهد، می‌توان گفت به وبگردی و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی معتاد شده و همین آثار مخرب است که باعث شده از «استفاده زیادی از اینترنت» به‌عنوان «اعتیاد به اینترنت» یاد شود.

مجازی غیر مُجاز!
    خیلی وقت‌ها ممکن است بشنویم یا بخوانیم که خانواده‌ای به دلیل خیانت زن یا شوهر از هم فروپاشیده و ریشه این خیانت در شبکه‌های اجتماعی یا چت‌روم‌ها بوده، اما آیا همه دوستی‌های مجازی غیرمجازند؟ آیا همه این دوستی‌ها منجر به خیانت می‌شوند و آینده افراد را به بازی می‌گیرند؟
    اگر ارتباط اینترنتی در حیطه ارتباط معمولی باشد، یعنی به‌عنوان رابطه‌ای خارج از رابطه زناشویی محسوب نشود و حد و حریم‌ها در آن رعایت شود، مشکلی نیست و قاعدتا فرد هم نیازی به پنهان‌کاری ندارد اما مشکل از جایی آغاز می‌شود که فرد پنهان‌کاری می‌کند، مسائل شخصی و خصوصی زندگی‌اش که همسرش مایل نیست کسی بداند، با دوست مجازی مطرح می‌کند و به مرور زمان مسائلی که بین فرد با دوست مجازی‌اش پیش می‌آید، منجر به پنهان‌کاری و دروغگویی فرد می‌شود. معمولا دوستی شکل و شمایل یک رابطه خارج از رابطه زناشویی را به خود می‌گیرد که هیچ‌گاه پذیرفتنی و درست نیست.

بلای خانمانسوز مدرن
    در چنین مواردی نمی‌توان انتظار داشت همسر فرد در کارش دخالت نکند و او را به حال خودش رها کند؛ درست مثل اعتیاد به مواد مخدر که همسر فرد معتاد نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد، اعتیاد به اینترنت و رابطه‌های خارج از عرف در شبکه‌های اجتماعی هم می‌تواند به مرور زمان ریشه زندگی مشترک را بسوزاند.
    اصولا اگر فردی درگیر یک دوستی ساده باشد، این موضوع برای همسرش حساسیت‌برانگیز نخواهد بود مگر اینکه فرد دچار اختلال رفتاری خاص و روی تمام رفتارها و روابط همسرش حساس باشد که این موضوع از بحث ما جداست اما در شرایط عادی، زمانی شرایط بغرنج می‌شود که همسر فرد ببیند زن یا شوهرش زیادی به چت‌های خصوصی و... ادامه می‌دهد، زمان زیادی را صرف چنین روابطی می‌کند، احساسات جاری در زندگی زناشویی‌اش کمرنگ می‌شود و میزان انرژی روانی که برای رابطه مجازی می‌گذارد بیشتر از میزان انرژی روانی است که برای همسرش می‌گذارد.
    طبیعی است که در چنین شرایطی همسر فرد حساس می‌شود و به خودش اجازه دخالت می‌دهد یا حتی ممکن است اقدام به ترک زندگی مشترک کند چون توجه لازم را از همسرش نمی‌گیرد و نیازهایش برآورده نمی‌شود.

چطور یک سرگرمی، بلای جان می‌شود؟
    فردی که برای رابطه‌ای مجازی اهمیت زیادی قائل می‌شود و زمان زیادی را به آن اختصاص می‌دهد، به احتمال زیاد از توجه به زندگی خودش بازمی‌ماند و نسبت به همسر و خانواده بی‌توجهی نشان می‌دهد. به همین دلیل بعید نیست که همسرش حس کند باقی ماندن در این رابطه کار درستی نیست چون مورد بی‌توجهی قرار گرفته و آن رابطه مجازی کانون توجه همسرش شده، پس به این نتیجه می‌رسد که بهتر است زندگی مشترک را ترک کند. حتی دیده شده در این روابط مجازی، افراد بعد از مدتی تصمیم می‌گیرند از حالت مجازی خارج شوند و در محیط واقعی یکدیگر را ببینند و اصولا همین نقطه، آغاز فروپاشی خانواده‌هاست
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. 4 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31565
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

شوهرم به خاطره شغلی که داره بعضی وقتا یک ماه یا کمتر میره ماموریت و از ما دوره.یا منو دخترم یک هفته میریم شهرمون و تنهاش میذاریم البته کم پیش اومده که من تنهاش بزارم دلم نمیاد.ولی بی تاثیر بوده پشته تلفن خیلی ابراز دلتنگی میکنه ولی همین که میاد به یک ربع نمیکشه میره سراغه تبلتو اینترتو.ووو....قضیه بازی چیه؟بحثش جداست؟

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8594
    تشکـر
    74
    تشکر شده 1,314 بار در 743 پست
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط گیسو کمند نمایش پست ها
    سلام پنچ ساله ازدواج کردم و حاصل این ازدواج دخترمه که دوسالشه.از اول ازدواج شوهرم اعتیاد عجیبی به اینترنت داشت و در حاله حاضر با اومدنه شبکه های مجازی و بازیهای آنلاین این رفتارش تشدید شده.به طوریکه از سره کار که ظهرا میاد تا ساعت دو نصفه شب که میخوابه رو مبل دراز کشیده و تبلتش دستشه اصلا از دوران پیرامونش غافله.مدام در حاله چت با دوستاشه یا در حاله بازی کلش.فقط برای دستشویی رفتن و غذا خوردن تبلتشو میذاره کنار.بارها کنارش نشستم و باهاش صحبت کردم ولی اصلا متوجه نمیشه.دخترمونو که نمیبینه.خودم بزرگش کردم دخترمو.روزای تعطیل از وقتی بیدار میشه تبلت بدسته تا خوده شب و موقع خواب.خیلی کارا کردم خیلی بهش گفتم.به هر کاری مشاوره ای متوسل شدم ولی بی فایده بوده.الان به حاله خودش رهاش کردم.از کارش ناراحت نیست بهمن میگه این تفریحاتمه تو میخوای تفریحاتمو ازم بگیری.... ولی واقعا عذاب میکشم این سردی و بی احساسی رو میبینم.ساعتها مشغوله با دوستاش تو دنیای مجازی تامن سراغش ندارم سراغمو نمیگیره دارم نابود میشم از تنهایی تو شهره غریبم هستم و هزاران کیلومتر از خانواده خودم و همسرم دوریم.اینجا فقط همدیگرو داریم.. ولی اون...کمکم کنید
    سلام

متاسفم عزیز ولی بیش از 240 نوع بیماری و اختلالات روانی در رابطه با وسایل ارتباط جمعی جدید و دنیای مجازی شناخته شده که یعضی در نوع خود جدیدند!!؟؟

همسر شما معتادند دقیقا مثل معتادین به الکل و یا مواد مخدر و.... نیاز به فهمیدن این مطلب و باور آن و سپس گامی در جهت ترک اعتیاد به روشهای خاص زیر نظر متخصص امر دارند.

متاسفانه کاری از دست شما بر نمیاد بجز راهنمایی ایشون برای رفتن به پیش یک منخصص و مشاور

موفق باشید

سپاس

دکتر
    امضای ایشان
    وقتی که بدن فیزیکی بیمار شد باید به پزشک رجوع کرد

و وقتی که بدن روانی مجروح و بیمار شد باید به روانشناس رجوع کرد

7. 2 کاربران زیر از شهرام2014 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26207
    تشکـر
    1,293
    تشکر شده 666 بار در 415 پست
    میزان امتیاز
    9

[replacer_a]

ساعت‌هاست که از جایش تکان نخورده؛ همان جا قوز کرده و بدون این‌که حتی یک لیوان آب بنوشد، در یک نقطه میخکوب شده است. گاهی می‌خندد و گاهی زیر لب غر می‌زند و حرف‌های نامفهومی را زمزمه می‌کند. انگار در دنیایی دیگر است؛ دنیایی که ارتباطش را با محیط اطراف قطع و حواسش را شش دانگ به خودش معطوف می‌کند. به آنچه در اطرافش می‌گذرد آنقدر بی‌توجه است که نه متوجه رفت و آمدها می‌شود و نه حرف‌ها را می‌شنود؛ گاهی هم که از سر اجبار پاسخ سؤال‌ها را می‌دهد، آنقدر محو کار خودش است که فرق خاصی به حال اطرافیانش ندارد و در نهایت ترجیح می‌دهند او را به حال خودش بگذارند و کاری به کارش نداشته باشند.

این صحنه‌ها شاید برای خیلی از شما آشنا باشد؛ یا خودتان روزانه ساعت‌های زیادی را در این وضعیت می‌گذرانید و یا در خانواده با چنین افرادی سر و کار دارید؛ افرادی که گرچه خودشان قبول ندارند، اما به واقع معتاد شده اند؛ معتاد به اینترنت.

اعتیاد اینترنتی نوعی اختلال روان‌شناختی- اجتماعی است که شامل نوعی وابستگی رفتاری به اینترنت است و استفاده بیمارگونه و وسواسی از اینترنت را شامل می‌شود.

این شکل از اعتیاد که در واقع محصول زندگی مدرن به شمار می‌رود، به سرعت در حال گسترش است؛ کافی است کمی به اطرافتان دقت کنید و از تعداد زیاد افرادی که خودشان را دربست تسلیم نمایشگر رایانه شان کرده‌اند، شگفت زده شوید؛ البته هر کسی که چند ساعتی را پای اینترنت می‌گذراند، لزوماً معتاد نیست. اعتیاد اینترنتی نشانه‌هایی دارد که آشنایی با آن‌ها شاید بتواند در راه پیشگیری و درمان آن به شما کمک کند. شاید قبولش سخت باشد اما این پدیده می‌تواند شما را آنقدر درگیر کند که در وضعیت بدی قرار بگیرید و درست حال و روز کسی را پیدا کنید که دچار سوء مصرف مواد مخدر شده است.

اعتیاد اینترنتی سه مرحله دارد که شامل تداوم استفاده، زیاد شدن ساعت مصرف و مرحله اعتیاد واقعی است. این نوع اعتیاد هم مثل اعتیاد به کشیدن سیگار و تماشای تلویزیون، در ابتدا کم خطر به نظر می‌رسد اما به هر حال در صورت بی‌توجهی، به یک اعتیاد صددرصد واقعی تبدیل می‌شود.
    اگر شما هم در خانواده با کسی سر و کار دارید که نشستن پای اینترنت را به روابط خانوادگی و حتی خوردن غذا ترجیح می‌دهد، شک نکنید که او در خطر درگیر شدن به اعتیاد اینترنتی قرار دارد. تصور کنید که میز غذا چیده شده و برای بار چندم، فرزند نوجوان یا جوان و یا همسرتان را صدا زده اید اما او هر بار یا به گفتن کلمه « الان میایم» اکتفا کرده و یا بدون این‌که پاسخی داده باشد، به گشت و گذارش در اینترنت ادامه داده است. وقتی هم که بالاخره سر و کله‌اش پیدا می‌شود، با عجله چند لقمه‌ای می‌خورد و گویی که از سر کار مهمی برخاسته است، خودش را هرچه زودتر به مکان محبوبش می‌رساند؛ حالا این‌که در عرض این چند دقیقه ناقابل چه اتفاقات مهم و سرنوشت‌سازی در دنیای وب افتاده را دیگر باید از خودش پرسید.

دکتر سید حسن حسینی، جامعه شناس به عوارض نامطلوب اعتیاد اینترنتی در جامعه اشاره می‌کند و می‌گوید: « سوء مصرف اینترنت، در واقع نوعی استفاده از اینترنت است که عوارض جسمی، روانی و اجتماعی را به وجود می‌آورد که فرد را از وضعیت طبیعی خودش در این ابعاد خارج می‌کند. »

او ادامه می‌دهد:« ما می‌توانیم مشابه عوارض اعتیاد به مواد مخدر را در افرادی که زیاد و بی‌رویه از اینترنت استفاده می‌کنند ببینیم. افرادی که عادت دارند ساعت‌ها در اینترنت به چت کردن بپردازند و یا بازی‌های رایانه‌ای انجام دهند، معمولاً حساب زمان از دستشان درمی رود و وضعیت خورد و خوراکشان هم نامنظم می‌شود. همچنین تحرک بدنی این افراد در اثر یک جا نشستن و استفاده مدام از اینترنت، کم می‌شود و این وضعیت در دراز مدت شخص را در معرض عوارض جسمانی نامطلوبی قرار می‌دهد و او را دچار ناهنجاری‌های بیولوژیکی می‌کند. در واقع استفاده بی‌رویه از اینترنت با تأثیر روی وضعیت اندامی فرد و همچنین ترشحات غدد داخلی به دلیل هیجاناتی که در این دنیای مجازی به او وارد می‌شود، کم کم بنیه بدنی شخص را تحلیل می‌برد و سلامتش را به مخاطره می‌اندازد.»حتماً شما هم تأیید می‌کنید در زمان‌هایی که وقت زیادی را پای اینترنت گذرانده اید، خسته و بی‌حوصله شده و دچار مشکلاتی نظیر سردرد، سرگیجه و یا سوزش و قرمزی چشم شده اید.

بدون اینترنت چه کار کنم؟!

مشکلات اعتیاد اینترنتی تنها به جنبه جسمانی مربوط نمی‌شود و ابعاد دیگری را نیز در بردارد.

حسینی می‌گوید: « از بعد روانی، فرد به تدریج به استفاده مداوم از اینترنت عادت می‌کند، به‌طوری که اگر این امکان در اختیارش نباشد، احساس می‌کند چیزی کم دارد و تلاش می‌کند جایی را پیدا کند که بتواند اینترنت در اختیار داشته باشد؛ درست همانند شخصی که به مواد مخدر اعتیاد دارد و در صورتی که مواد مخدر به او نرسد، عصبی و بی‌قرار می‌شود. آن‌ها همچنین به مرور زمان به افرادی بی‌حوصله و پرخاشگر تبدیل می‌شوند که گاهی وقت‌ها حتی حوصله حرف زدن را هم ندارند.»

او ادامه می‌دهد: « اعتیاد اینترنتی به لحاظ اجتماعی هم تبعات نامطلوبی دارد. معتادان به استفاده بی‌رویه از اینترنت، آنقدر در دنیای مجازی غرق می‌شوند که ارتباطاتشان با دنیای حقیقی به حداقل می‌رسد و کم کم روابط اجتماعی خود را با پدر و مادر، همسر و یا دوستانشان از دست می‌دهند. همچنین این گونه افراد چون بیشتر در دنیای مجازی سیر می‌کنند و بیشتر ساعات روزشان را در این فضا می‌گذرانند که صد البته با دنیای واقعی تفاوت دارد، سیر و سلوک ذهنی شان در دنیای واقعی از واقعیات زندگی دور می‌شود. در حقیقت کنش و واکنش آن‌ها در حوزه اجتماعی تحت تأثیر قرار می‌گیرد که ناشی از همین استفاده بیش از حد و افراطی از اینترنت است.»

این جامعه‌شناس به ذکر مثالی در همین رابطه می‌پردازد و می‌گوید: «کسی که مدام در اینترنت به مطالعه و جست‌و‌جو در رابطه با روابط زن و مرد می‌پردازد، گمان می‌کند که تمام راهکارها و ایده‌ها را می‌تواند در زندگی واقعی عملی کند اما در واقعیت اینطور نیست و او را دچار مشکلات متعددی در روابط با همسر و یا نامزدش می‌کند.»

اعتیاد اینترنتی علاوه بر مواردی که گفته شد، تأثیرات منفی دیگری هم دارد که قشر دانش‌آموز و دانشجو را بیشتر درگیر می‌کند. به گفته حسینی، با وجود آن‌که اینترنت در صورت استفاده صحیح و بجا می‌تواند در زمینه پیشرفت تحصیلی مفید و کاربردی باشد، با استفاده بی‌رویه نتیجه عکس می‌دهد و به افت تحصیلی منجر می‌شود چرا که دانش‌آموز یا دانشجو زمان مفیدی را که باید به مطالعه و تحقیق درسی بپردازد، با پرسه بیهوده در صفحات وب به هدر می‌دهد؛ در واقع می‌توان گفت که اعتیاد اینترنتی پیشرفت اجتماعی را کم می‌کند که به همین دلیل باید توجه بیشتری روی آن معطوف شود.

با معتادان اینترنتی چه کنیم؟

نوجوانان و جوانان، بیشترین معتادان به اینترنت را تشکیل می‌دهند چرا که این قشر به دلیل مشغله و مسئولیت کمتر و داشتن اوقات فراغت بیشتر، بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به اعتیاد اینترنتی قرار دارند. حال با توجه به این‌که آن‌ها آینده سازان کشور هستند و سلامت جسمی و روانی شان در سرنوشت جامعه تأثیر فراوان دارد، باید چگونه با این پدیده همه گیر مقابله کرد؟ آیا پیشگیری راه بهتری نیست یا باید منتظر شویم تا کار از کار بگذرد و جسم و روح نوجوانان و جوانانمان درگیر اعتیاد اینترنتی شود.

حسینی می‌گوید: «برای پیشگیری از ابتلا به اعتیاد اینترنتی باید میزان استفاده از اینترنت را به صورت محدودتری هدایت کرد. در کشورهای پیشرفته در تمام مدارس از همان ابتدای شروع تحصیل، امکان استفاده از رایانه و اینترنت برای دانش‌آموزان وجود دارد اما آن‌ها یاد می‌گیرند که در جهت آموزشی و تحقیقاتی از اینترنت استفاده کنند که این مسأله سبب می‌شود علاقه مندی‌های دانش‌آموزان به سمت و سوی صحیحی سوق پیدا کند؛ البته این کشورها هم از آثار سوء‌استفاده بی‌رویه و نادرست اینترنت در امان نیستند. در جهان سوم متأسفانه استفاده آموزشی از اینترنت کم است و تقریباً 90 درصد دانش‌آموزان و دانشجویان در موارد دیگری بخصوص سرگرمی و تفریحی از اینترنت استفاده می‌کنند که گاه جنبه افراطی پیدا می‌کند.»او ادامه می‌دهد:« همچنین این وسیله نوآمده، امکانات خوبی را برای ایجاد ارتباطات در اختیار جوانان قرار می‌دهد اما در بسیاری از موارد، استفاده درستی از این امکان نمی‌شود و عادت‌های مخرب و وابستگی نامطلوب، نه تنها دردی از جامعه دوا نمی‌کند بلکه باری سنگین بر دوش آن می‌گذارد و به اصطلاح می‌شود قوز بالای قوز. اعتیاد به چت کردن و ایجاد ارتباط‌های نادرست در فضای وب را می‌توان از جمله همین آثار مخرب عنوان کرد.»

برای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت راه‌های دیگری هم وجود دارد، از جمله این‌که تفریحات و سرگرمی‌های سالمی برای نوجوانان و جوانان تعریف شود و آن‌ها به سوی این گونه تفریحات سوق پیدا کنند.

مسلماً لذت ورزش و بازی‌های گروهی و هیجان و نشاط مثبتی را که در نتیجه آن ایجاد می‌شود، نمی‌توان با بازی‌های رایانه‌ای و یا جست‌و‌جوهای مکرر و بی‌وقفه در صفحات سایت‌های تفریحی مقایسه کرد.

حسینی در رابطه با درمان معتادان اینترنت هم می‌گوید: «در درمان این نوع اعتیاد باید به جنبه جسمانی، روانی و اجتماعی توجه داشت. از لحاظ جسمانی ممکن است عوارض مختلفی از جمله مشکلات ستون فقرات و یا اختلال عملکرد غدد داخلی برای فرد ایجاد شده باشد که باید با مراجعه به پزشک متخصص، به درمان آن‌ها اقدام کرد. به لحاظ روانی هم باید شرایطی را ایجاد کرد که فرد به جای نشستن‌های مکرر پشت رایانه، ساعت‌هایی از روز را به تفریح در مکان‌هایی مثل کوه بگذراند و کلاً فضای اطراف این اشخاص تا حد ممکن تغییر پیدا کند چرا که فرد به دلیل قرار گرفتن طولانی در مکان و موقعیت ثابت، بدنش به اصطلاح کرخت شده و از لحاظ روانی هم شاخصه‌های سلامتی‌اش افت کرده است.از لحاظ اجتماعی هم باید دامنه ارتباطات فرد را با افراد در دنیای واقعی افزایش داد. البته این اقدامات باید به مرور زمان انجام شود تا نتیجه مطلوب را در پی داشته باشد.>

یادتان باشد که اگر آستین هایتان را بالا زده اید تا یک معتاد به اینترنت را ترک بدهید، توجه به یک نکته اساسی ضروری است و آن این است که اگر فرد استفاده از اینترنت را متوقف کند دچار ناخوشی شده و علائم منفی مانند افسردگی و پرخاشگری را از خود نشان می‌دهد، پس حواستان باشد که برای برخورد مناسب و مؤثر با او حتماً از یک مشاور کمک بگیرید و اگر ترجیح می‌دهید که جواب تمام سؤال هایتان را در این رابطه با جست و‌جویی چند ساعته در انواع و اقسام سایت‌ها و وبلاگ‌های معتبر و غیر معتبر پیدا کنید، بهتر است بیشتر حواستان را جمع کنید؛ چون ممکن است شما هم یک معتاد باشید!

9. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31565
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

من با این تنهاییه دیوانه کننده چه کنم؟

10. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26207
    تشکـر
    1,293
    میزان امتیاز
    9

عوامل رفع احساس تنهايي:
    1- همانطور كه گفتيم مهمترين عامل خداي متعال است. اگر انسان در زندگي خود خداوند را بشناسد و راه بندگي را در پيش گيرد و از دعا و مناجات بهره كافي ببرد، احساس تنهايي نخواهد كرد.
    2-دوست خوب يكي ديگر از عوامل مهمي است كه مي تواند تنهايي هاي انسان را پر كند و به انسان سلامتي رواني و آرامش ببخشد. از آن رو بايد براي خود دوستان خوبي را گزينش كنيم و با آنها معاشرت و داشته باشيد.
    3-كتاب بهترين دوست انسان است كه اتفاقا در زمينه پر كردن اوقات عمر انسان و خارج نمودن او از تنهايي مهارت بسيار زيادي دارد. كساني كه با مطالعه و كتاب و كتابخانه انس دارند، هرگز احساس تنهايي نمي كنند.
    4- ورزش و فعاليت هاي گروهي از عوامل مهم اجتماعي شدن و خروج از تنهايي است. اين موضوع بسيار آرامش بخش و سازنده است.
    5. شركت در نماز جماعت در مسجد و همچنين شركت در مجالس اهل بيت (عليهم السلام) و فعاليت هاي گروهي فرهنگي و مذهبي يكي ديگر از راه هاي مبارزه با احساس تنهايي است.

11. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26207
    تشکـر
    1,293
    میزان امتیاز
    9

دوست عزیزم ، می دونم که حستون چه شکلیه و احساس تنهایی خیلی سخته وقتی متاهل باشی . اما چاره ای نیست چون خود همسرتون باید بخوان که همه چی عوض شه، راههای بالا رو امتحان کنید شاید سودمند باشند. موفق باشید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)