نمایش نتایج: از 1 به 13 از 13

موضوع: خلایق همچو اعداد انگورند ...

2494
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30750
    تشکـر
    1,307
    تشکر شده 391 بار در 213 پست
    میزان امتیاز
    8

خلایق همچو اعداد انگورند ...

خلایق همچو اعداد انگورند ...
    عدد از روی صورت است ؛ چون بیفشاری در کاسه ،
    آنجا هیچ
    عدد هست ؟

امضای ایشان
    حال که انسان اشرف مخلوقات است
    باید در هر گام به یاد داشته باشد که خلیفه خدا بر زمین است
    و طوری رفتار کند که شایسته ی این مقام باشد.
    انسان اگر فقیر شود، به زندان افتد، آماج افترا شود، حتی به اسارت رود،
    باز هم باید مانند خلیفه ای سرافراز، چشم و دل سیر و با قلبی مطمین رفتار کند.

ملت عشق، الیف

2. 3 کاربران زیر از Aza بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : خلایق همچو اعداد انگورند ...

به متن تصویر اضافه شد
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

Aza

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    11132
    تشکـر
    6,908
    تشکر شده 4,097 بار در 2,142 پست
    میزان امتیاز
    14

یعنی چی ؟!

6. کاربران زیر از love بابت این پست مفید تشکر کرده اند

Aza

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30750
    تشکـر
    1,307
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط love نمایش پست ها
    یعنی چی ؟!
    هنوز دقیقا نمیدونم .
    ولی ساده ترین تعبیر ازش اینه که آدم ها مثل دونه های انگورند وقتی آب انگورارو بگیری بریزی تو یه کاسه همه اش میشه یکی.
    امضای ایشان

ملت عشق، الیف

8. 2 کاربران زیر از Aza بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31597
    تشکـر
    26
    تشکر شده 10 بار در 5 پست
    میزان امتیاز
    0

احسن

10. کاربران زیر از yekketaz بابت این پست مفید تشکر کرده اند

Aza

11. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31597
    تشکـر
    26
    تشکر شده 10 بار در 5 پست
    میزان امتیاز
    0

همه شون سروته یه کالباس اند در کل.

12. کاربران زیر از yekketaz بابت این پست مفید تشکر کرده اند

Aza

13. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26244
    تشکـر
    295
    تشکر شده 719 بار در 357 پست
    میزان امتیاز
    10

یعنی چی ؟!
    من هم وقتی متن رو خوندم دنبال مفهومش گشتم و چندتا سایت دیدم این توضیحات از همه بهتر بود. یه سایت دیگه هم بود مفصل کل متن رو توضیح داده بود که توی پست اول استارتر عزیز فقط یه قسمتش رو نوشتن. اگر خواستین آدرس سایت رو پ.خ کنم خدمتتون.

از مولانا به یادگار دارم از شانزده سال که می گفت که خلایق همچو اعداد انگورند عدد از روی صورت است چون بیفشاری در کاسه ای آنجا هیچ عدد نیست (مقالات شمس )

اما مولانا برای در کاسه شدن این خلایق محدودیت قائل میشود دانه های انگور برای در کاسه رفتن، اتحاد و شیره شدن و شیرین شدن باید رسیده باشند از دیدگاه مولانا کفر اصرار بر نارس ماندن است و آنگاه کفر سرد.

از جوانه‌های تاک تا رسیدن تاکستان، دانه های انگور از غورگی کفر تا شیرگی ایمان در حرکتند. پس کفر غوره بودن نیست، غوره ماندن است.

غوره های نیک کاخر قابلند از دم اهل دل آخر یکدلند

سوی انگوری همی رانند تیز تا دویی بر خیزد و کین و ستیز

نتیجه اینکه حرکت و پویندگی به سوی رشد و تکامل را ایمان می خواند!

اما اگر خوشه‌های انگور را دیده باشید در انتهای خوشه معمولا چند دانه دیده می‌شود که هرگز شیرین نمی شوند و بسیار سفت و ترش باقی میمانند حتی اگر هفت پاییز برآنها بگذرد.

دانه های سنگ بسته، دانه هایی که در حالت خامی و غورگی باقی مانده‌اند و خداوندگار این س************ در خامی را کفر میداند و آنگاه اصل کفر.

دانه ای کو سنگ بست و خام ماند در ازل حق کافر اصلیش خواند

اما خامی چیست که مولانا کفر را، در نهایت نارس ماندن و خام ماندن و خام را کافر اصلی مینامد. جواب با خود او:

سختگیری و تعصب خامی است تا جنینی کار خون آشامی است

تعصب و نگاه بسته به مسائل اعم از مادی و معنوی قابلیت رشد را از انسان می‌گیرد و او را به انزوای فکری دچار می‌کند. و در نهایت چنین انسانی از رسیدن به کاخ کمال بازمیماند

این جهان همچون درخت است ای کرام ما براوچون میوه های نیم خام

سخت گیرد خامها مر شاخ را زان که در خامی نشاید کاخ را

چون بپخت و گشت شیرین لب گزان سست گیرد شاخ ها را بعد از آن

تفاوت بزرگی در دیدگاه مولانا با ما وجود دارد؛‌ از دید او انسان در آغاز در اوج کفر است. کودکان کافر تنها در پویش و حرکت خود باید دست از این کفر بردارند تا لایق یگانگی در دنیای انسانیت شوند! همه خطاهای بزرگ و کوچک انسان را پویشی به سوی ایمان میداند؛ ایمانی که تنها در بلوغ اندیشه و ترک تعصب و ناپختگی نهفته شده است.

نقل قول نوشته اصلی توسط yekketaz نمایش پست ها
    البته ضرب المثل درست اینه : همه سر و ته یک "کرباس" هستند.
    امضای ایشان
    من دِس بوی هستم، نه دیس بوی!

1

14. 4 کاربران زیر از desboy بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26244
    تشکـر
    295
    تشکر شده 719 بار در 357 پست
    میزان امتیاز
    10

یعنی چی ؟!
    نقل قول نوشته اصلی توسط Aza نمایش پست ها
    هنوز دقیقا نمیدونم .
    ولی ساده ترین تعبیر ازش اینه که آدم ها مثل دونه های انگورند وقتی آب انگورارو بگیری بریزی تو یه کاسه همه اش میشه یکی.
    نقل قول نوشته اصلی توسط yekketaz نمایش پست ها

دوستان عزیز، مفهوم این متن از مولانا چنان برام جالب و بحث برانگیز شد که با یکی از استاید ادبیات دوران دانشجویی مطرح کردم و بعد از بحث‌ها، خلاصه اطلاعاتی که استادم گفتن خدمت شما هم عرض می کنم.

همونطور که دانه‌های انگور در یک خوشه هستند اما به صورت دانه دانه، آدمیان هم بر روی زمین و این آفرینش مادی، از یک خدای واحد هستند اما به صورت فرد فرد وارد دنیای مادی میشن. خب موقع گرفتن آبِ انگور، انگور ابتدا خوشه هست، سپس خوشه رو دانه دانه می کنن و بعد با فشردن دانه های انگور، آب انگور رو می گیرن و درون یک ظرف میریزن،این جا دیگه نمیشه گفت اینها دانه های انگور هستن، بلکه دیگه همه یکی شدن و یک آب انگور هستن. آدمیان هم ابتدا مثل انگور از یک خوشه هستن، وارد دنیای مادی میشن و به صورت دانه های انگور در فرد فرد میشن، و سپس زمان مرگ، با فشار ( تشبیه به فشردن انگور و خارج شدن شیره جان انگور که همان آب انگور هست ) روح آدمیان هم خارج میشه و یک روح واحد رو شکل میده. دیگه نمیشه گفت فرد فرد هستند، بلکه همه یک روح واحد که از جانب خدای واحد هست رو تشکیل میدن.

در آخر متن گفته شده "این سخن هر که را معامله شود ، کار او تمام است" . به این معنی هست که هرکس به واحد بودن روح و برگشتن بشر پس از مرگ به ذات اصلی خودش رو درک کنه کارش تموم هست و بالاترین درجات سیر و سلوک و شناخت حق تعالی رو طی کرده.

به طور خلاصه مولانا "وحده لا اله الا هو" رو بیان کرده و گفته هرکس "وحده لا اله الا هو" رو درک کنه به بالاترین درجه شناخت خداوند و حقیقت رسیده.
    امضای ایشان
    من دِس بوی هستم، نه دیس بوی!

1

16. 4 کاربران زیر از desboy بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30750
    تشکـر
    1,307
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط desboy نمایش پست ها
    دوستان عزیز، مفهوم این متن از مولانا چنان برام جالب و بحث برانگیز شد که با یکی از استاید ادبیات دوران دانشجویی مطرح کردم و بعد از بحث‌ها، خلاصه اطلاعاتی که استادم گفتن خدمت شما هم عرض می کنم.

همونطور که دانه‌های انگور در یک خوشه هستند اما به صورت دانه دانه، آدمیان هم بر روی زمین و این آفرینش مادی، از یک خدای واحد هستند اما به صورت فرد فرد وارد دنیای مادی میشن. خب موقع گرفتن آبِ انگور، انگور ابتدا خوشه هست، سپس خوشه رو دانه دانه می کنن و بعد با فشردن دانه های انگور، آب انگور رو می گیرن و درون یک ظرف میریزن،این جا دیگه نمیشه گفت اینها دانه های انگور هستن، بلکه دیگه همه یکی شدن و یک آب انگور هستن. آدمیان هم ابتدا مثل انگور از یک خوشه هستن، وارد دنیای مادی میشن و به صورت دانه های انگور در فرد فرد میشن، و سپس زمان مرگ، با فشار ( تشبیه به فشردن انگور و خارج شدن شیره جان انگور که همان آب انگور هست ) روح آدمیان هم خارج میشه و یک روح واحد رو شکل میده. دیگه نمیشه گفت فرد فرد هستند، بلکه همه یک روح واحد که از جانب خدای واحد هست رو تشکیل میدن.

در آخر متن گفته شده "این سخن هر که را معامله شود ، کار او تمام است" . به این معنی هست که هرکس به واحد بودن روح و برگشتن بشر پس از مرگ به ذات اصلی خودش رو درک کنه کارش تموم هست و بالاترین درجات سیر و سلوک و شناخت حق تعالی رو طی کرده.

به طور خلاصه مولانا "وحده لا اله الا هو" رو بیان کرده و گفته هرکس "وحده لا اله الا هو" رو درک کنه به بالاترین درجه شناخت خداوند و حقیقت رسیده.
    سپاس خیلی خیلی مفید بود.
    ممنون از شما و استادتون
    امضای ایشان

ملت عشق، الیف

18. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31597
    تشکـر
    26
    تشکر شده 10 بار در 5 پست
    میزان امتیاز
    0

چقدر زیبا . دستتون در د نکنه

19. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31597
    تشکـر
    26
    تشکر شده 10 بار در 5 پست
    میزان امتیاز
    0

اره ولی نکته ی مهم همینه که همه از سرو ته یه چیزن حالا مردم میگن کرباس من میگم کالباس یکی ممکنه بگه گلابی.

من هم وقتی متن رو خوندم دنبال مفهومش گشتم و چندتا سایت دیدم این توضیحات از همه بهتر بود. یه سایت دیگه هم بود مفصل کل متن رو توضیح داده بود که توی پست اول استارتر عزیز فقط یه قسمتش رو نوشتن. اگر خواستین آدرس سایت رو پ.خ کنم خدمتتون.

از مولانا به یادگار دارم از شانزده سال که می گفت که خلایق همچو اعداد انگورند عدد از روی صورت است چون بیفشاری در کاسه ای آنجا هیچ عدد نیست (مقالات شمس )

اما مولانا برای در کاسه شدن این خلایق محدودیت قائل میشود دانه های انگور برای در کاسه رفتن، اتحاد و شیره شدن و شیرین شدن باید رسیده باشند از دیدگاه مولانا کفر اصرار بر نارس ماندن است و آنگاه کفر سرد.

از جوانه‌های تاک تا رسیدن تاکستان، دانه های انگور از غورگی کفر تا شیرگی ایمان در حرکتند. پس کفر غوره بودن نیست، غوره ماندن است.

غوره های نیک کاخر قابلند از دم اهل دل آخر یکدلند

سوی انگوری همی رانند تیز تا دویی بر خیزد و کین و ستیز

نتیجه اینکه حرکت و پویندگی به سوی رشد و تکامل را ایمان می خواند!

اما اگر خوشه‌های انگور را دیده باشید در انتهای خوشه معمولا چند دانه دیده می‌شود که هرگز شیرین نمی شوند و بسیار سفت و ترش باقی میمانند حتی اگر هفت پاییز برآنها بگذرد.

دانه های سنگ بسته، دانه هایی که در حالت خامی و غورگی باقی مانده‌اند و خداوندگار این س************ در خامی را کفر میداند و آنگاه اصل کفر.

دانه ای کو سنگ بست و خام ماند در ازل حق کافر اصلیش خواند

اما خامی چیست که مولانا کفر را، در نهایت نارس ماندن و خام ماندن و خام را کافر اصلی مینامد. جواب با خود او:

سختگیری و تعصب خامی است تا جنینی کار خون آشامی است

تعصب و نگاه بسته به مسائل اعم از مادی و معنوی قابلیت رشد را از انسان می‌گیرد و او را به انزوای فکری دچار می‌کند. و در نهایت چنین انسانی از رسیدن به کاخ کمال بازمیماند

این جهان همچون درخت است ای کرام ما براوچون میوه های نیم خام

سخت گیرد خامها مر شاخ را زان که در خامی نشاید کاخ را

چون بپخت و گشت شیرین لب گزان سست گیرد شاخ ها را بعد از آن

تفاوت بزرگی در دیدگاه مولانا با ما وجود دارد؛‌ از دید او انسان در آغاز در اوج کفر است. کودکان کافر تنها در پویش و حرکت خود باید دست از این کفر بردارند تا لایق یگانگی در دنیای انسانیت شوند! همه خطاهای بزرگ و کوچک انسان را پویشی به سوی ایمان میداند؛ ایمانی که تنها در بلوغ اندیشه و ترک تعصب و ناپختگی نهفته شده است.

البته ضرب المثل درست اینه : همه سر و ته یک "کرباس" هستند.

20. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    تشکر شده 8,594 بار در 3,929 پست
    میزان امتیاز
    19

ممنون از دوستان بابت این تاپیک

از Aza عزیزکه به اشتراک گذاشتن و جناب desboy که تشریح کردن

من که خیلی مستقیض شدم

واقعا مرررررررســــــــــــــــ ـــــــــــــیـــــــی...خ لی جالب و زیبا بود

21. کاربران زیر از رزمریم بابت این پست مفید تشکر کرده اند

Aza

22. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    11132
    تشکـر
    6,908
    تشکر شده 4,097 بار در 2,142 پست
    میزان امتیاز
    14

خیلی عالی بود ، ممنون از پیگیریتون و اینکه برای ما هم تشریحش کردید . سپاس

23. 2 کاربران زیر از love بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد