نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: سیل بی وقفه ی انواع افکار در ذهن

2368
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    33418
    تشکـر
    9
    تشکر شده 2 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

Post سیل بی وقفه ی انواع افکار در ذهن

سلام دوستان عزیز، امیدوارم حالتون خوب باشه. اینجا جای خوبی بود تا یه قسمت از علم روانشناسی که چندان شناخته شده نیست رو توضیح بدم و تعداد اندکی از آدما که دچارش هستن رو باهاش آشنا کنم و اینو میدونم که وقتی دلیل افکارهای خاصشون رو بدونن یه ذره حالشون بهتر میشه. پس این مطلب برای کسانی که حس میکنن توی ذهنشون دائماً طوفان در جریان هستش و چیزای خوب و بدی به ذهنشون میرسه که به ذهن اطرافیانشون نمیرسه ممکنه مفید باشه.

کمبود منع پنهان یا به عبارت دیگه بازداری نهفته ی سطح پایین یا Low Latent Inhibition یا به طور مختصر LLI
    ذهن هرکسی فیلترهایی برای خودش داره، مثل دروازه های یه قلعه. ذهن شما هم مثلا داخل قلعه ست. یعنی هرچیزی که وارد قلعه ی ذهنتون میشه شما هم بهش فکر میکنید. دروازه های قلعه هم اتوماتیک اجازه نمیدن که هرکی از راه رسید وارد قلعه بشه، قوانین خودشو داره. افکاری که وارد ذهن میشن هم خوبن هم بدن، ولی دروازه های ذهن اجازه نمیده افکاری که شدت و عمق بیشتری دارن وارد ذهن بشن مگه در شرایط خاصی. کسی که این ذهن رو داره زندگی و افکار عادی خودشو داره و بیشتر مردم اینطورن. حالا فرض کنید یه نفر دروازه ی ذهنش قفل نمیشه و همیشه بازه، یا حتی طور دیگه، اصلا ذهنش دروازه نداره، یه مرحله بریم جلوتر، یه نفر ذهنش اصلا قلعه نداره و کاملا در دسترس انواع و اقسام افکاره. کسانی که دروازه نداشتن یا اصلا به طور کل دیوار قلعه هم نداشتن کمبود منع پنهان دارن. به معنی کلمه که دقت کنید دقیقا همینو میگه: کمبود منع پنهان. اون فیلتری که به صورت پنهان توی ذهن مراقب دروازه ی ذهنه قدرتش کمه و کمبود داره. این رو نمیدونم اسمش میتونه چی باشه، اختلال، ویژگی روانی، مشکل. فکر میکنم یه چیزی بین این سه تاست.
    افراد دارای کمبود منع پنهان بدون اینکه کنترل روی این قضیه داشته باشن انواع و اقسام اطلاعاتی که اطرافشون وجود داره به ذهنشون هجوم میاره و این اطلاعات بعضی هاشون خوبن بعضی هاشون بدن. طور دیگه بخوام بگم، اگه مردم ظاهر یه چیزی رو می بینن و در عمیق ترین حالت یه لایه عمیق میشن درمورد بعضی چیزا که بخوان بهش فکر کنن، کسی که کمبود منع پنهان داره اتوماتیک پنج شیش لایه شاید هم ده لایه هرچیزی رو عمیق می بینه و به ذهنش میرسه. اشیا، آدما، صحبت ها، کارها، هرچیزی رو عمیق می بینه.

این ویژگی در عین حال که میتونه برای حل کردن خیلی از مشکلات عجیب غریب مفید باشه، به شدت آزاردهندست. این افراد ارتباط منطقی بین چیزهایی برقرار میکنن که به نظر هیچ ارتباطی بهم ندارن. این افراد علت و معلول خیلی چیزا توی زندگی رو خیلی عمیق میدونن. وقتی بقیه ی آدما مراحل فکر کردنشون درمورد یه چیزی از یک تا بیست مثلا این شکلیه: یک ، دو، سه ، چهار... تا بیست. افرادی که کمبود منع پنهان دارن شاید مراحل فکر کردنشون این شکلی باشه: یک ، هفت، چهارده، بیست. خیلی راحت چیزهای مختلف رو یاد میگیرن، خیلی خلاق هستن چون چیزهای خیلی زیادی از محیط خودشون رو می بینن که دیگران نمی بینن، ارتباطات بین اون چیزهای داخل محیطشون برقرار میکنن که دیگران اصلا نمیدونن ارتباطی بین اون چیزها وجود داره، در نتیجه خلاقیت بالایی دارن. از مشکلاتش میشه به شکنجه شدن در محیط های شلوغ اشاره کرد. واقعا زجر میکشن، واقعا زجر میکشن. اگه قدرتش رو داشته باشن هرچه زودتر بلند میشن و فقط میرن بیرون. دلیل این شکنجه روانی شدن هم اینه که دست خودشون نیست و ذهنشون میخواد تمام چیزهای مختلفی که اون محل شلوغ وجود داره رو تجزیه تحلیل کنه. مغزشون داغ میکنه و حس روانی شدن بهشون دست میده پس ترجیح میدن اصلا وارد محل های شلوغ نشن.

محل شلوغ ممکنه براشون اتاقی باشه که بیشتر از سه چهار نفر توش آدم هست. این اتاق میخواد کلاس درس باشه، میخواد مهمونی باشه، میخواد عروسی یا عزای فامیل های نزدیک باشه. خیلی از افرادی که کمبود منع پنهان دارن وقتی به روانشناس مراجعه میکنن به علت عدم آگاهی روانشناس از این موضوع، ممکنه روانشناس بهش بگه که اختلال کم توجهی-بیش فعالی داری، یا بگن اختلال دوقطبی داری، یا بگن اختلال وسواس فکری-عملی داری.

بعضی ها هم معتقدن اصلا همچین چیزی وجود نداره و اینکه کسی کمبود منع پنهان داشته باشه غیرممکنه. به خاطر این همچین چیزی میگن که نمیتونن درک کنن چون شاید برای کسی که دچارش نیست قابل درک نباشه. اطلاعات علم درمورد این موضوع خیلی کمه و هنوز تحت مطالعه هستش. درمورد اینکه آیا شما هم دچارش هستید یا نه هیچ راه علمی برای تشخیصش نیست به همون دلیل کمبود اطلاعات که گفتم. ولی اگه با این چیزهایی که اینجا نوشتم حس به شدت، تأکید میکنم: حس به شدت آشنایی درمورد همه چیزش براتون ایجاد شد احتمالا دچارش هستید. اگه اینطور نشد پس دچارش نیستید. من خودم حدود دو سه هفته ست که میدونم دچارش هستم و وقتی دیدم یه ذره حس خوبی بهم داد که فهمیدم دلیل تمام رفتارهام که برای دیگران عجیب بود و برای خودم زجرآور بود چی هستش، وقتی باهاش آشنا شدم متوجه شدم از 6 سالگی به بعد حسش کردم و به مرور شدیدتر شده و الآن 21 سالمه. برای همین خواستم کسای دیگه که اینطور هستن یکمی از درد زندگیشون کم بشه و با این موضوع آشنا بشن برای همین یه سایت ساختم و الآن هم اینجا براتون یه معرفی کوتاه ازش کردم. داخل سایت در صفحه ی اول درمورد اساس این قضیه توضیح دادم، صفحه ی دیگه ای هم درمورد مزایا و معایبش نوشتم و صفحه ی دیگه هم برای نظراته.

امیدوارم اگه کمبود منع پنهان دارید بتونید باهاش کنار بیاید، سعی کنید خودتون رو شاد کنید اینطور یه ذره بهتر میشه کنترلش کرد. اگه هم دچارش نیستید ولی فکر میکنید کسی از اطرافیانتون دچارش هست میتونید این پست یا سایت رو بهش معرفی کنید. واقعا امیدوارم کسایی که اینطور هستن بتونن این مطالب رو هرطور که شده پیدا کنن بخونن. وقتی بدونن دلیل اصلی بعضی از کارهاشون که برای نزدیکانشون غیرقابل قبوله و دلیل افکار بدی که بهشون حمله میکنن چی هستش میدونم حس خوبی بهشون میده و متوجه میشن که اصلا دست خودشون نیست و آدم ضعیفی نیستن.
    برای اطلاعات کامل تر و آشنا شدن با مزایا و معایب میتونید عبارت "کمبود منع پنهان" رو در گوگل سرچ کنید و اطلاعات بیشتری بخونید.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست brain.jpg   brain.jpg  
    ویرایش توسط abbas_LLI : 01-21-2017 در ساعت 03:51 PM

2. 2 کاربران زیر از abbas_LLI بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : سیل بی وقفه ی انواع افکار در ذهن

ممنون

ولی مطالب خواهشا " بدون لینک و تبلیغات باشه و تصویری مناسب داشته باشه

به مطلب شما تصویر اضافه شد
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)