نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: ازدست دادن انگیزه وبی حوصلگی در مطالعه

945
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    33855
    تشکـر
    1
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

ازدست دادن انگیزه وبی حوصلگی در مطالعه

سلام به همه دوستان
    من 18 سالمه وامسال برای بار دوم باید کنکور بدم وتقریبا کمتراز 5 ماه وقت دارم همیشه همین بوده وضعم آرزو های بزرگ دارم وذره ای هم تلاش نمیکنم فقط تو فکر وخیال غرقم همیشه گول استعداد وهوشمو خوردم وهیچ وقت ازش استفاده بهینه نکردم
    اویل انگیزه خیلی خوبی داشتم روزی حداقل 8 نه ساعتی درس میخوندم ولی دیگه نه شاید 16 روز شده باشه هیچی نخوندم دیگه حتی دوس ندارم سمت کتاب هام برم ودروسی رو هم که خونده بودم احساس میکنم بخاطر تمرین وتکرار نکردن فراموش کردم
    از طرفی همه انتظارات بزرگی ازم دارن نه خانوادم بلکه دوستان ودبیرام من میدونم که میتونم انتظاراتشونو براورده کنم ولی همش کم میارم
    خیلی خواستم این وضعو عوضش کنم اوایل موفق بودم ولی دیگه نه انقدر قول هامو شکستم که عادت کردم به این روند دیگه حتی به خودم قول میدم هم بهش بعد چند دقیقه پایبند نیستم
    کلا یک وضع افتضاحی دارم هم نمیتونم درس بخونم هم از نخوندنم دارم زجر میکشم نه خواب دارم نه خوراک
    حالا این جامشکلمو ننوشتم که شما بهم بگی هم تلاش نمیکنی هم نتیجه خوب میخوای من اینجا مشکلمو نوشتم چون میخوام عوض بشم چون این وضع رو دوست ندارم و دنبال یک راهکارم ,دنبال یک تجربه کسی که تو این شرایط بوده چکار کرده
    من این دفعه واقعا میخوام عوض بشم ممنون میشم شما ها کمکم کنید

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : ازدست دادن انگیزه وبی حوصلگی در مطالعه

دوست عزیز کنکور و مسائل حاشیه‌ای آن، همیشه از آن دست مسائلی است که انگار با نگرانی پیوند خورده است؛ اینکه داوطلبان فکرمی‌کنند که آیا پس از این همه زحمتی که کشیده‌اند و بعد از تمام هزینه‌های کمرشکنی که متحمل شده‌اند، چه نتیجه‌ای دریافت می‌کنند و یا اساساً نتیجه‌ای دریافت می‌کنند یا خیر؟ اما توجیه شکست بعد از کنکور و این موضوع که ورود به دانشگاه نهایت آمال و آرزوهاست باید به نحوی تغییرکند، تا کاهش خسارات اعتماد به نفس از دست رفته را به دنبال داشته باشد وشاید یادآوری این نکته ضروری بنظر برسد که شکست در کنکور به معنای پایان زندگی نیست (البته این به معنی دست کشیدن از تلاش نیست). معضل کنکور در جامعه تا حدی ریشه دوانده که تبلیغات منفی آن علا وه بر افراد وخانواده های آنان، سطوح گسترده ای از جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و استرس های ناشی از آن، مستقیم به محیط های خانواده منتقل می شود و روابط افراد را متأثر می کند. بنابراین این مسئله یکی از معضلات کنکور است، در صورتی که یکی از مهمترین عوامل موفقیت در کنکور دور کردن هرگونه اضطراب دلهره و نگرانی و متقابلاً حفظ آرامش، خونسردی، اعتماد و اتکاء به نفس است.

برای دستیابی به موفقیت باید مجموعه عوامل بیرونی و درونی را برای خود تسهیل کنید تا به آرامش واقعی برسید. نقش والدین شما هم در این زمینه بسیار مهم است چرا که به وجود آوردن یک محیط آرام، امن، بی سروصدا و به دور از هرگونه تنش و اضطراب می تواند در درس خواندن شما مؤثر باشد. لذا سعی کنید پیرامون این موضوع با والدینتان صحبت کنید. اما در مورد اینکه شما دچار بی انگیزگی شدید خوب است بدانید حتی باانگیزه ترین افراد در مواقعی، احساس می کنند انگیزه و امید خود را از دست داده اند. در حقیقت گاهی ناامیدی و بی انگیزه بودن گریبانگیر همه ما می شود به طوری که حتی فکر کردن به تغییرات مثبت بسیار دشوار است. اصولاً شکل گیری هر انگیزه‌ای برای حرکت، ناشی از احساس کمبود و خلاء می‌باشد. انسان تا احساس گرسنگی نکند به سوی غذا نمی‌رود. ما برای حرکت به سوی مقصد احتیاج به «انگیزه» داریم و برای طی کامل مسیر نیز این «انگیزه» باید لحظه به لحظه تجدید و تقویت شود. پس شما باید به فکر تقویت انگیزه، اراده و اعتماد به نفس خود باشید.

برای این منظور چند راهکار را به شما پیشنهاد می کنم:
    1- تلقین جملاتی که به شما نیرو و انرژی روانی می دهد. یعنی هر روز جملاتی که انرژی مثبت دارند در ذهنتان مرور کنید و حتی به زبان بیاورید. جملاتی مانند: «من اراده لازم برای درس خواندن را دارم»، «هیچ چیز نمی تواند اراده ام را متزلزل کند» .
    2- از انسان های موفق الگو بگیرید و تلاش کنید، دریابید رمز موفقیت آن ها چه بوده است.
    3- باید از پراکنده کاری و آشفتگی در کارهایتان پرهیز کنید. کارهای متنوع و مختلف علاوه بر این که انرِژی شما را پراکنده می سازند، موجب به هم ریختگی فکری هم می شوند. بنابراین 3- یک هدف را مدنظر قرار دهید، چون وقتی تلاش می کنید چند کار را با هم انجام دهید، انرژی و انگیزه تان تحلیل می رود. سپس
    4- به برنامه‌ریزی و مشاوره صحیح و اصولی بپردازید، در این مرحله از خودتان می‌پرسید: «حالا که باید برای تحقق یک هدف حرکت کنم «راه درست» کدام است؟ این راه درست برای رسیدن به مقصود همان «برنامه‌ریزی صحیح و اصولی» است. بعد از آن سعی کنید که
    5- مطالعه صحیح و اصولی داشته باشید، که یکی از کلید واژه‌های اساسی در موفقیت تحصیلی و بخصوص موفقیت در کنکور آشنایی داوطلب با تکنیک و اصول مطالعه است. ضمناً همانطور که اشاره کردم تأثیر بهداشت و سلامت روان را بر فرآیند یادگیری، پیشرفت تحصیلی و حفظ و تقویت انگیزه خود نادیده نگیرید.
    در واقع بهداشت و آرامش روان بستری مناسب جهت رسیدن به هدف را فراهم می‌آورد.
    از جمله آفت‌های بهداشت روان، افسردگی (غم و اندوه)، استرس و ترس از ناکامی می باشد.
    امیدوارم با درنظر گرفتن این نکات و دور کردن این آفات از خود بتوانید هر چه زودتر به روال عادی برگردید.

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-88472864
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    33855
    تشکـر
    1
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : ازدست دادن انگیزه وبی حوصلگی در مطالعه

ممنون از پاسختون

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)