نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: تــعـلــق بـــه ســرزمــیـن...

1043
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    تشکر شده 8,594 بار در 3,929 پست
    میزان امتیاز
    19

تــعـلــق بـــه ســرزمــیـن...

‌دنیا به سرعت در حال پیشرفت هست و ما با افتخار کردن به نیاکانمان وقتمان را هدر میدهیم
    دائمأ در حال مسخره کردن عرب ها هستیم و آنان را تنبل خطاب میکنیم، بدون اینکه پیشرفت های آنها را ببینیم
    به راستی به معماری مدرن و زیبای شهرهایشان دقت کرده‌ایم؟
    دائم در مجامع بین‌المللی در مقابل لابی‌های قدرتمند اعراب شکست میخوریم و از مدیریت جهانی صحبت میکنیم

اماراتِ کوچک، بخاطر داشتن سیستم حمل و نقل مناسب، هتل‌های مجهز، ورزشگاه‌های پیشرفته، در رقابت با ما میزبانی جام ملت‌ها را میگیرد
    و ما دائم از سازندگی، پیشرفت و بالندگی صحبت میکنیم.
    قطر را نمیگویم که بزرگترین رویداد جهان را میزبانی خواهد کرد

اعراب بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی جهان را دارند و ما دائمأ در سوگ از دست دادن هموطنانمان بخاطر استفاده از هواپیماهای 50 سال پیش هستیم.

اعراب را بخاطر بادیه نشین بودن در قرن ها پیش مسخره می‌کنیم در حالی که همین امروز در قرن ۲۱ ملیونها نفر از هموطنمان چادر نشین هستند، و ما فقط دل آنها را با یک سخن خوش میکنیم که آنها ذخایر مملکت‌اند و کاری برای اسکان‌شان نمی‌کنیم.

اعراب به سرعت در حال پیشرفت و آبادانی هستند و ما پز نیاکان‌مان را میدهیم که ای هوار که ما ۲۵۰۰ سال پیش از شما بهتر بوده‌ایم.

اعراب با سرمایه گذاری خوب در قلب دنیا نفوذ میکنند و با درآمدهای میلیاردی آسایش را به مردم‌شان هدیه میدهند و ما وعده بهشت به مردم‌مان میدهیم
    و به آنها میخندیم که دلارهای نفتی‌شان را هدر میدهند، به راستی ما با دلارهای نفتی‌مان چه میکنیم؟

آیا وقت آن نرسیده که ما هم به این نکته پی ببریم که زمان جنگیدن با شمشیر و کلاشینکف تمام شده است و برای پیروزی بر دشمنان باید در قلب ها نفوذ کرد؟

یکی از بزرگترین مشکلات ایران این است که در کشور ما " تعلق به سرزمین" بسیار ضعیف است
    یعنی ایران هنوز یک "کشور- ملت" نیست

در کشورهای پیشرفته دنیا، افراد تفکر خود را دارند، بعد در یک مدار بزرگتر به یک گروه تعلق دارند و درمدار بزرگتر از آن احساس تعلق به سرزمین دارند

شما اگر تاریخ غرب را بخوانید مقدم‌تر از دولت،، بخش خصوصی بوده و مقدم تر از بخش خصوصی اصل دیگری بوده‌است و آن ثروت و قدرت سرزمین بوده که خیلی اهمیت داشته است

آلمان و ژاپن در تابستان ۱۹۴۵ براثر جنگ جهانی دوم یک کشور مخروبه بودند.
    اما به جز کسانی که آمریکایی‌ها بالاجبار از آلمان برداشتند و بردند، سندی دال بر مهاجرت آنها موجود نیست
    این خیلی مهم است

بعد دیدیم که درعرض ۳۰ - ۲۰ سال کشور خود را اصلاح کردند و دومین و سومین قدرت اقتصادی جهانی شدند

این که یک شهروند در جامعه ما به راحتی از ماشین آشغال بیرون می اندازد و تعریف از تمیزی خیابانهای اروپا می کند، یک معنی تربیتی دارد، یک معنای عمیق دیگری هم دارد که به این سرزمین تعلق خاطر ندارد

ما یک ناسیونالیسم احساسی داریم و یک ناسیونالیسم عقلایی
    در ناسیونالیسم احساسی قوی هستیم، یعنی اینکه من غذا و موسیقی ایرانی دوست دارم، خانواده‌ام و زبان فارسی را دوست دارم، به فرهنگ دیرینه‌ام می‌بالم و...

ولی یک قدم که بالاتر بیایم و ببینم حالا که من در این سرزمین به دنیا آمده‌ام، من چه مسئولیتی دارم؟
    اینجا کم میارم
    اینجا سکوت می کنم
    این یعنی فقدان ناسیونالیسم عقلایی

بخاطرهمین است که من و شما وقتی از یک اتاق می‌خواهیم بیرون برویم چون همدیگر را می شناسیم، به هم احترام می گذاریم و کلی با هم تعارف می‌کنیم
    ولی وقتی که در خیابان رانندگی می‌کنیم یک سانتیمتر اجازه نمی‌دهیم کسی از ما جلو بزند
    چون هیچ احساس تعلقی به همدیگر نداریم
    چرا هنر شنیدن یک ایرانی ضعیف است؟
    چرا من اصرار دارم که حرف خودم درست است؟

چون من ایرانی در حلقه اول فردی و نهایتا" در حلقه دوم گروهی گیر کرده‌ام.آن حلقه مهم تر و سوم ملی که همه این‌ها را به هم ربط می‌دهد، وجود ندارد.
    کسی به من آموزش نداده که سرنوشت حلقه اول و حلقه دوم به حلقه سوم ربط دارد.

تا وقتی ناسیونالیسم عقلایی نداشته‌باشیم و به این سرزمین فکر نکنیم
    هیچ تحولی در ما و سرزمین‌مان صورت نخواهدگرفت.

👤 #دکتر_یوسف_اباذری

2. 2 کاربران زیر از رزمریم بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28867
    تشکـر
    148
    تشکر شده 268 بار در 156 پست
    میزان امتیاز
    8

پاسخ : تــعـلــق بـــه ســرزمــیـن...

بسیار زیبا بود و عالی
    جزو معدود پستهای تاثیزگذار و درستی بود که تو این چند وقته خوندم
    ما تو دنیا تنها مردمانی هستیم که به جای اینکه عمل کنیم و تلاش کنیم فقط به گذشتمون مینازیم و نشستیم منتظر معجزه

4. کاربران زیر از moeinvk بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16868
    تشکـر
    1,100
    تشکر شده 545 بار در 260 پست
    میزان امتیاز
    9

عالی بود واقعا. اگه اشتباه نکنم این جناب اباذری همون بود بود بعد فوت مرتضی پاشایی هم یه سخنرانی عالی داشت
    درباره احساساتی بودن مردم ایران.
    متاسفانه ایران فعلی در حال حاضر به شدت چند پاره است و دایره منافع و ارزش هایی که یک فرد در نظر براشون ارزش قائل میشه روز
    به روز کوچیک تر و شخصی تر میشه. مذهب ها و نژادهای مختلف ما مردم ایران رو از هم دور کرده، به جای ارزش قائل شدن برای خود
    ایران، خودمون رو محدود به این مسائل کردیم. البته این چیزا رو باید به مردم یاد داد. ولی خوب از این خبرا نیست!

6. کاربران زیر از Blue Way بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    میزان امتیاز
    19

نقل قول نوشته اصلی توسط moeinvk نمایش پست ها
    بسیار زیبا بود و عالی
    جزو معدود پستهای تاثیزگذار و درستی بود که تو این چند وقته خوندم
    ما تو دنیا تنها مردمانی هستیم که به جای اینکه عمل کنیم و تلاش کنیم فقط به گذشتمون مینازیم و نشستیم منتظر معجزه
    نقل قول نوشته اصلی توسط Blue Way نمایش پست ها
    عالی بود واقعا. اگه اشتباه نکنم این جناب اباذری همون بود بود بعد فوت مرتضی پاشایی هم یه سخنرانی عالی داشت
    درباره احساساتی بودن مردم ایران.
    متاسفانه ایران فعلی در حال حاضر به شدت چند پاره است و دایره منافع و ارزش هایی که یک فرد در نظر براشون ارزش قائل میشه روز
    به روز کوچیک تر و شخصی تر میشه. مذهب ها و نژادهای مختلف ما مردم ایران رو از هم دور کرده، به جای ارزش قائل شدن برای خود
    ایران، خودمون رو محدود به این مسائل کردیم. البته این چیزا رو باید به مردم یاد داد. ولی خوب از این خبرا نیست!
    ممنون از حضورتون دوستان

خود من هم خیلی متاثر شدم از این متن، و دوست داشتم به اشتراک بذارم

واقعا باید این چیزا رو یاد بگیریم

یاد بگیریم تفکر اخلاقی ملاک زندگی نیست...بلکه مهم تفکر عملی هست...

خیلی هامون میدونیم یه رفتاری اشتباهه ولی پاش بیفته حسابی از خجالت هم درمیایم

انگار یادمون رفته هیچ کشوری بدون مردمش زنده نیست!

این ماییم که به کشورمون هویت میدیم، ایران تنها یه خاکه...که ما باید بهش جون بدیم!

ولی خب هرکسی دیگری رو متهم میکنه و همه منتظریم یکی از یه جایی بلند شه یه کاری کنه...

یه لحظه هم فک نمیکنیم چرا اون یه نفر خود من نباشم؟؟؟ مگر خود من چه کردم برای کشورم؟؟؟

امیدوارم حداقل نسل ما به خودمون بیایم و مثه گذشتگان فقط نگاهمون به عقب نباشه...حواسمون به آینده هم باشه!

آینده ای که به جز ما قرار نیست کسی بسازش!

8. کاربران زیر از رزمریم بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    میزان امتیاز
    19

نقل قول نوشته اصلی توسط easypeasy نمایش پست ها
    درود
    مهندس برج های دبی اعراب بودند یا ورزشگاه قطر ؟
    اعراب با تکیه بر پول نفتشان این هارو ساختند. نه مهندس برج های دبی عرب بود و نه سازنده ی ورزشگاه قطر و بقیه ی سازه هاشون هم همینطور هست معمارشون بومی نبوده
    اگه خوزستان هم از ایران جدا بود با توجه به فراوانی نفت الان وضعیتی مشابه امارات و قطر داشت ولی متاسفانه مردمش از ابتدایی ترین امکانات مثل برق و آب سالم و هوای تمیز و ...برخوردار نیستند
    درمورد آلمانی ها گفتید که میشه گفت از وطن پرست ترین افراد روی زمین هستند و فک میکنم دلیل پیشرفتشون هم همین بوده
    اگر مسئولان ما ذره ای از همین وطن پرستی و غیرت رو داشتند الان همچین وضعیتی نداشتیم
    ممنون از نظرتون...بله درسته اونا خودشون نساختن و خودمم زیاد با این قسمتش موافق نیستم

من بیشتر بخشیش رو دوست داشتم که از وطن پرستی میگفت

ولی فک نمیکنم وطن پرستی فقط مربوط به مسئولین باشه

مربوط به همه ماست...به منی که میخوام مدرس بشم..به اونی که فامیلشو به جای من برد سرکار با نمره ی خیلی کمتر

به کسی که حرصش میگیره از اینکه وقت بیشتری برای بیمارانش بذاره

به کسایی که هر روز تو این کشور نفس میکشن...اگر هرکدوم از ماها سهم خودمون رو به جا بیاریم

خیلی وضع بهتر از قبل خواهد شد...ما قرار نیست خاک کشورمون رو بپرستیم تا بهمون بگن وطن پرست

باید برای خدا به مردم کشورمون کمک کنیم..هرکس به سهم خودش! اینجوری هیچکس نمیتونه خودش رو خلاص کنه از دینی که به مردم داره

که متاسفانه این روزها خیلی کم دیده میشه تو جامعمون..

10. کاربران زیر از رزمریم بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد