نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: تیپ های مختلف در مدل رفتاری دیسک (disc)

2601
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    31215
    تشکـر
    1,960
    تشکر شده 1,912 بار در 980 پست
    میزان امتیاز
    10

تیپ های مختلف در مدل رفتاری دیسک (disc)

استفاده از تحلیل شخصیت DiSC در بهبود عملکرد تیمی؛

" یک تیم به تعداد کمی از افرادی گفته می شود که دارای مقاصد ،اهداف و رویکردی مشترک اند که بر مبنای آنها به هم پیوند می خورند و به یکدیگر تکیه می کنند ."

حال شناخت شخصیت تک تک افراد تیم ونقش هایی که باید به آنها داده شود یکی از مهمترین قسمت کار تیمی است که تحلیل DISC مارا در شناخت افراد تیم و نقشهای درست منطبق بر شخصیتشان که باید به این افراد سپرد تا هم افزایی تیم حداکثر گردد یاری می رساند.

استفاده از ارزیابی رفتاری DISC برای کار تیمی یکی از قویترین ابزارهاست .

دانستن نوع شخصیت خود و همکارانمان در تیم باعث می شود که از کارکردن با آنها لذت بیشتری ببریم و کارایی و اثربخشی تیم بالا برود .

دیسک چیست ؟ ارزیابی دیسک یک ابزار ارزیابی رفتار است که بر مبنای نظریه روانشناسی ویلیام مارستون بنا شده است .

نظریه مارستون بر چهار نوع ویژگی شخصیت مختلف متمرکز است :

سلطه گری Dominance , تاثیر گذاری Inducement ،تغییر پذیری Submission ، قانون پذیری Compliance

__________________________________________________ ____

سلطه گر Dominance: اینگونه تعریف میشود؛
    چگونگی ارتباط گرفتن با قدرت در درون شما ٬ میزان علاقه مندیتون به قدرت خود و دیگران و احاطه به موقعیت

افراد دارای D بالا :

نتیجه گرا، زود قضاوت کردن ،عجله داشتن ،از کوره دررفتن ، تند و سریع در تصمیم گیری و انجام کارها ، خود محور، قاطع

وقتی باهاشون صحبت می کنید می گویندقراره آخرش چی میشه ،قراره آخرش قراره به کجا برسیم. بنظر میاد خیلی مبادی آداب نیستند :چون زمان براشون مهمه میخواهند سریع به نتیجه برسند .

تاثیر گذاری Inducement : اینگونه تعریف میشود؛
    چگونگی رفتارتون نسبت به مردم ,اگر دوست دارید با مردم ارتباط برقرار کنید i بالا دارید و اگر دوست ندارید با مردم ارتباط برقرار کنید i پایین دارید.

افراد دارای I بالا : عاشق ارتباط برقرار کردن هستند، اجتماعی، خوش بین و دارای نگاه های مثبت ، معاشرتی ، مشتاق، متقاعدکننده، خونگرم، اعتمادکننده، محبوب ، شاد و سرزنده ،تاثیر گذار ، دوست داشتنی ، بخشنده

تصویر بزرگ وکلی(کل نگر ) می بینند و بسمت آن حرکت می کنند و به جزییات توجه نمی کنند.

تغییر پذیری Submissionاینگونه تعریف میشود؛
    چگونگی رفتار شما با تغییر

افراد دارای S بالا : صبور هستند.، خوب گوش می دهند ، افراد آرام هستند ، خشنود ، همکاری کننده ، یکنواخت ، راحت ، تودار ، سنجیده ، خونگرم و خوش برخورد ، علاقه مند به گروه و کمک به دیگران و ...

قانون پذیری Compliance: اینگونه تعریف میشود؛
    میزان رفتار شما به قوانین ,سازگاری پیدا کردن با رویه ها

افراد دارای C بالا : کمال گرا ، دقیق ،حقیقت جو ، نظام مند ، آداب دان ،دارای استانداردهای بالا ،تحلیل گر ، محافظه کار، حسابگر، پایدار، قابل اطمینان، محتاط، تمیز، منظم، دقیق، بانزاکت، سیاستمدار و ...

این افراد میگویند باید قانون را رعایت کرد، باید استانداردها را رعایت کرد .

خیلی براشون مهمه کار رودرست انجام دهند و درست بودن براشون مساوی رعایت کردن یکسری رویه هاست.

باید قبل از گرفتن تصمیم بخوبی در موردش تحقیق کنند .لب تاب میخواهند بخرند درسایت اینترنت مدلها را می بینند و چند بار به مراکز مهم فروش لبتاب مثل پایتخت سر میزنند و مدلها را می بینند و کاتالوگها را میگیرد و میبرد خونه و باز تحقیق

جزییات خیلی براشون مهمه .

__________________________________________________ ________________

DiSC با تحلیل شخصیت کارکنان به ما می گوید که ویژگی های شخصیتی آنها چیست ، نقاط قوت و ضعف آنها را بیان می کند و علاقه و توانمندیها و فعالیت های که آنها به نحو مطلوبی می توانند انجام دهند را مشخص می کند ،

از طریق مدلDiSC متوجه خواهیم شد که آنها در چه محیط های احساس رضایت خواهند کرد و انرژی می گیرند و در چه محیط هایی انرژی از دست می دهند و چه نوع سبک مدیریتی را دوست دارند .

وقتی کار و فعالیتی مطابق مدل رفتاری ما به ما واگذار شود ما از آن کار لذت می بریم و انژی زیادی از ما نمی گیرد برای درک بهتر این موضوع مثالی می زنم .

گروه های D علاقه مند به کارهای زودبازده و عملی دارند ، برای آنها نتیجه و خروجی مهم است ، آنها مدیران عملیاتی خوبی می شوند .

گروه های I علاقه مند به ارتباط با دیگران و صحبت کردن و تاثیرگذاری بر دیگران دارند ، آنها فروشنده هایی موفق هستند.

گروه های S ،علاقه مند به کارهای دارای ثبات و کم ریسک و همچنین علاقه مند به کمک به دیگران هستند و کارهای مددکاری و مشاوره را دوست دارند.

گروه های C علاقه به تجزیه و تحلیل و انجام کارهای فکری دارند ، آنها تحلیل گران موفقی هستند و گزارش های دقیق و با کیفیتی ارائه می دهند .

با مثالهای بالا فرض کنیم ما بیاییم و کارهای مورد علاقه گروه (I) را به گروه (C ) و بالعکس بدهیم ، این کار باعث می شود تا افراد انرژی زیادی برای انجام کارهای صرف نمایند و اصطلاحا خود را با کار و محیط تطبیق دهند و این کار باعث می شود که کارکنان احساس نارضایتی کنند .

در این مثال اگر کارهای گروه (D) را به گروه (S) بدهیم نیز همین نتیجه را خواهیم گرفت ، پس متوجه می شویم که گروه های (D) با (S) در تعارض می باشند و گروه های (C)با (I) ،

لازم بذکر است ما در یک کار تیمی به همه چهار گروه نیاز داریم اگر D در گروه نباشد که ما را وادار به نتیجه سریع نکند کار محول شده از نظر زمانی بطول خواهد کشید .و اگر C در گروه نباشد که به جزییات توجه کند که ما در اجرای فرآیند اشتباه نکنیم .اگر I در گروه نباشد که با تیم های دیگر ارتباط داشته باشد و تجربیات تیم های دیگر را بداخل تیم ما منتقل کند ما در یک چارچوب بسته حرکت کنیم و بمحیط اطراف توجه نکنیم.و اگر بعد همکاری و تحلیلگری S نباشد که با دیگر اعضای تیم همکاری کند .

پس بنابراین سعی کنیم بدیگران برچسب نزنیم که شما D.I.S.C هستید و ما همه به هم در فعالیت اجتماعی و کار تیمی احتیاج داریم

2. کاربران زیر از رامونا بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28867
    تشکـر
    148
    تشکر شده 268 بار در 156 پست
    میزان امتیاز
    8

پاسخ : تیپ های مختلف در مدل رفتاری دیسک (disc)

درود

بسیار مطلب مفیدی بود یادش بخیر سال پیش همین تست disc رو برای دانشجوهای روانشناسی تدریس میکردیم

در ادامه باید عرض کنم هر شخصی با توجه به مدل رفتاری disc دوتا شخصیت از این ۴ مدل شخصیت رو به صورت قالب داره که البته نتایج این تست به دو صورت اصلی و تطبیق یافته تحلیل میشود

به عنوان مثال من خودم دارای شخصیت غالب c و d هستم در مدل اصلی یعنی شخصیت ذاتی و اصلیم هست اما در مدل تطبیق یافته c و s دارم

به عنوان مثال یعنی چون d به نوعی سلطه گری و قدرت طلبی هست و مثلا من اگه بخوام d بالا داشته باشم در محل کار اگر هر جور بخوام رفتار کنم و سلطه گر باشم طبیعتا شغلم رو از دست میدهم

و مجبورم خودم رو تطبیق بدم و s رو تو خودم تقویت کنم تا بتونم با شرایط محیطی کنار بیام

معمولا در افراد یک یا دو تا از این شخصیتها نمره ی خیلی بالایی دارد و باید تعدیل شود و هر ۴ نوع نوع شخصیت در جای خود تقویت شود
    ویرایش توسط moeinvk : 06-29-2017 در ساعت 10:23 PM

4. کاربران زیر از moeinvk بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    31215
    تشکـر
    1,960
    تشکر شده 1,912 بار در 980 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : تیپ های مختلف در مدل رفتاری دیسک (disc)

نقل قول نوشته اصلی توسط moeinvk نمایش پست ها
    درود

بسیار مطلب مفیدی بود یادش بخیر سال پیش همین تست disc رو برای دانشجوهای روانشناسی تدریس میکردیم

در ادامه باید عرض کنم هر شخصی با توجه به مدل رفتاری disc دوتا شخصیت از این ۴ مدل شخصیت رو به صورت قالب داره که البته نتایج این تست به دو صورت اصلی و تطبیق یافته تحلیل میشود

به عنوان مثال من خودم دارای شخصیت غالب c و d هستم در مدل اصلی یعنی شخصیت ذاتی و اصلیم هست اما در مدل تطبیق یافته c و s دارم

به عنوان مثال یعنی چون d به نوعی سلطه گری و قدرت طلبی هست و مثلا من اگه بخوام d بالا داشته باشم در محل کار اگر هر جور بخوام رفتار کنم و سلطه گر باشم طبیعتا شغلم رو از دست میدهم

و مجبورم خودم رو تطبیق بدم و s رو تو خودم تقویت کنم تا بتونم با شرایط محیطی کنار بیام

معمولا در افراد یک یا دو تا از این شخصیتها نمره ی خیلی بالایی دارد و باید تعدیل شود و هر ۴ نوع نوع شخصیت در جای خود تقویت شود
    سلام.

خواهش میکنم.

چه جالب٬ اینکه از بین این ۴ شخصیت دو تاش شخصیت قالب هست رو میدونستم اما اینکه نتایج بر دو نوع اصلی و تطبیق یافته تحلیل میشه رو نمیدونستم!

ممنونم از توضیحات تکمیلیتون.

6. کاربران زیر از رامونا بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)