نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: علل سوءظن

1356
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    34133
    تشکـر
    190
    تشکر شده 91 بار در 65 پست
    میزان امتیاز
    8

علل سوءظن

سلام دوستان
    باز هم مثل همیشه ازتون درخواست کمک دارم
    باز هم یک مسئله ی تکراری
    ولی خیلی از این قضیه خسته شدم ، چون هم اون رو دارم خسته میکنم و هم خودم دارم از درون نابود میشم
    من آدمی هستم ک همیشه سوء ظن دارم
    خصوصا در زندگی مشترکم
    تقریبا میشه گفت ماهی یکبار گیر میدم
    الان 8 ماهه با همسرم زیر یه سقفیم
    ولی بهش اعتماد ندارم و همه ش سوء ظن دارم
    نمیدونم چقدر سوءظن من درست هستش و یا چقدر در اشتباهم
    ویرایش توسط maryam sadat : 07-23-2017 در ساعت 10:55 AM
    امضای ایشان
    اگر من همه قوانین را رعایت کرده بودم هیچوقت به هیچ کجا نمیرسیدم
    مریلین مونرو

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : علل سوءظن

شکاکیت بیماری افراد ضعیف النفس و بداندیش است
    هر کس دو عنصر اساسی حسادت و خود کم بینی را داشته باشد به شکاکیت هم دچار خواهد شد البته گاهی هم ممکن است ابتدا زمینه های شک بوجود آید و سپس فرد مشکوک به افراط و رشک دچار ضعف اخلاقی و حسادت نیز بشود بنابراین برای درمان آن ضمن پاکسازی زمینه های شک با این دو عامل نیز باید مبارزه کرد.

انسان بدگمان از افراد فاصله می گیرد و نمی تواند معاشرت سودمندی داشته باشد به همین دلیل همیشه تنهاست و از تکامل و رشد فکری باز می ماند و دچار مشکلات روحی می شود برخی از علمای اخلاق از سوء ظن به عنوان غیبت قلبی و باطنی نام برده اند زیرا افراد شکاک همیشه در دل به بدگویی و غیبت دیگران مشغول هستند.

بدبینی سرچشمه همه ناراحتی های روحی و روانی و موجب اضطراب و نگرانی است و شخص بدبین بیشتر از دیگران غمگین، خودخور و ناراحت است و به علت گمان های بدی که درباره اشخاص و پدیده ها دارد بسیار در رنج و عذاب درونی است در نتیجه از هم نشینی با دوستان و رفت و آمدهای مفید اجتناب می ورزد و به تنهایی و عزلت بیشتر تمایل دارد و از شادی و نشاط روحی بی بهره است و شاید کار به جایی برسد که از همه کس و همه چیز هراس پیدا کند و هر تحرکی را از سوی هر کس به ضرر خود می بیند و چنین تصور می کند که همگان کمر به نابودی و حذف او بسته اند.

شکاکیت در حد کم نشان دهنده تعصب،‌دوشت داشتن و غیرت است ولی شک و بدبینی افراطی نشان دهنده اختلال شخصیت (پارانوئید) در فرد است.
    عوامل اقتصادی و ناموسی یکی از مسائل مهم در شکاکیت است.

بعضی مواقع بدگمانی ریشه در گذشته فرد شکاک داشته است و ممکن است فرد شکاک در گذشته خود با افرادی رابطه داشته است که روابط آنها خارج از عرف بوده است.
    فرد شکاک حتی اگر در زمان حال مسئله ای برای شک کردن پیدا نکند مشکلاتی را برای آینده فرض کرده و به عملکرد درست همسرش در مقابل آن مشکلات فرضی شک می کند.
    لذا اگر چه امتناع از توضیح و استدلال منطقی وضعیت فرد شکاک را بدتر می کند اما پاسخ دادن و روشن کردن نقاط مبهم نیز چندان مشکلی را حل نمی کند.

سوء ظن مردان نسبت به زنان بیشتر است و معمولا رفتار افراد شکاک با آزار و اذیت و خشونت همراه است که این اختلال رفتاری در مردان بیشتر از زنان است.
    مردهای شکاک اصولا با دخترهايی ازدواج می کنند که پوشش مناسبی ندارند و درصد طلاق در میان آنها بالاست.
    افراد بداندیش ابتدا باید درمان شوند و سپس ازدواج کنند هر چند که پاسخ روان درمانی در میان افراد مشکوک پایین است زیرا قبول ندارند که مشکل دارند و کمتر خود را تحت درمان قرار می دهند.

‌این افراد تصور می کنند در صورت بروز مشکل نمی توانند آن را حل کنند پس تلاش می کنند از وقوع مشکل جلوگیری کنند.
    افراد شکاک به دلیل منفی نگری از زندگی حال لذت نمی برند به این ترتیب اغلب از نارضایتی مردم و اضطراب در رنج هستند و از آنجا که نمی توانند آینده را به طور کامل پیش بینی کنند و مانع وقوع حوادث ریز و درشت شوند هرگز به رضایت از زندگی دست پیدا نمی کنند و به رضایت خاطر نمی رسند.

همسران نقش مهمی در گرایش یکدیگر به شک و بدبینی و یا درمان آن دارند گاهی همسران به شک و دودلی یکدیگر دامن می زنند و وقتی نقطه ضعف همسرشان را می یابند از این طریق آنها راتحت فشار قرار می دهند که این اوضاع را بدتر می کند.

ترس عمده ترین عامل شکاکیت زنان محسوب می شود و بی توجهی به این ترس و دامن زدن به آن با شکلهای مختلف نظیر شوخی، لاابالی گری، امتناع از توضیح رفتارهای مبهم و غیره می تواند عامل تقویت شک باشد.
    تقویت اعتماد در میان همسران یکی از راه کارهای اصلی است و تقویت زمینه های اعتماد در وجود خود فرد شکاک نیز راهکار اصلی محسوب می شود سوء ظن نه تنها نسبت به همسر بلکه نسبت به اطرافیان خود به تمرین اعتماد احتیاج دارد.

تقویت توکل و ایمان به خدا باعث می شود افراد کمتر دچار بیماری شک و بدگمانی شوند.
    یکی از پایه های شک را ضعف ایمان است وتوکل به خداوند هیچ گاه شک و سوء ظن را تقویت نمی کند بلکه آن را به کلی از بین می برد.

زیان ها و آثار سوء ظن در محیط خانواده بسیار وسیع و جبران ناپذیر است.
    بدبینی ریشه بیشتر دشمنی ها و نزاعهای خانوادگی، عدم امنیت فرزندان در محیط خانه و روی آوردن آنها به پناهگاه های نامطمئن و از هم پاشیدن کانون گرم خانواده است.
    انسان شکاک چه زن و چه مرد می تواند دارای ریشه ژنی یا سابقه زمینه ای داشته باشد.
    کم توجهی به همسران خوش و بش کردن با نامحرمان، اعتیاد، بیکاری و غیره را از عوامل مهم در میان افراد شکاک نامید.

خانواده محیطی برای شکل گرفتن شخصیت اولیه انسان و رسیدن به اوج آرامش و امنیت است و اگر بخواهیم خانواده قداست و محبوبیت خویش را در میان افراد از دست ندهد باید ارتباط کلامی را با افراد خانواده افزایش دهیم و موارد ابهامی را که در ذهن ما به عملکرد افراد خانواده بوجود آمده است با گفتگوی صحیح و خواستن توضیح از آنها برطرف کنیم.

در برخورد با عملکرد افراد خانواده فقط به جنبه های منفی اعمالشان فکر نکنیم بلکه جنبه های مثبت آنها و زندگی خود را ببینیم از قضاوتهای بیجا درباره افراد خانواده پرهیز کنیم و اگر متوجه بروز افرادی از یکی از آنها برخلاف میل دیگر افراد خانواده شدیم شک نکنیم بلکه در صدد فهم حقیقت برآییم.
    وی در ادامه افزود: برای نظرها و نگرش های افراد ارزش قائل شویم و با تشکیل جلسات خانوادگی در صدد مشکلات و اختلاف نظرها برآییم و در تصمیم گیری های مهم زندگی،‌شریک و همدل یکدیگر باشیم
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    34133
    تشکـر
    190
    میزان امتیاز
    8

بله بنده بخاطر تجربه شکاک شدم
    و
    گاها رفتارهای مشکوک همسرم و مواردی ک ازشون دیدم
    راه حلش چی هست؟؟
    امضای ایشان
    مریلین مونرو

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35633
    تشکـر
    39
    تشکر شده 36 بار در 34 پست
    میزان امتیاز
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam sadat نمایش پست ها
    سلام دوستان
    باز هم مثل همیشه ازتون درخواست کمک دارم
    باز هم یک مسئله ی تکراری
    ولی خیلی از این قضیه خسته شدم ، چون هم اون رو دارم خسته میکنم و هم خودم دارم از درون نابود میشم
    من آدمی هستم ک همیشه سوء ظن دارم
    خصوصا در زندگی مشترکم
    تقریبا میشه گفت ماهی یکبار گیر میدم
    الان 8 ماهه با همسرم زیر یه سقفیم
    ولی بهش اعتماد ندارم و همه ش سوء ظن دارم
    نمیدونم چقدر سوءظن من درست هستش و یا چقدر در اشتباهم
    سلام چیزی از ش دیدی که باعث شده شکاک باشی بهش؟ حس کنی الان که بیرونه ممکن بهت خیانت کنه؟یا اگه با یه خانم جدید و زیبا آشنا بشید ترس دارید که ممکنه به سمت اون گرایش کنه؟

5. کاربران زیر از دنیای نامردی بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35633
    تشکـر
    39
    میزان امتیاز
    7

بله بنده بخاطر تجربه شکاک شدم
    و
    گاها رفتارهای مشکوک همسرم و مواردی ک ازشون دیدم
    راه حلش چی هست؟؟
    والا اگه از من بپرسی میگم که این طبیعت مرداست چون تجربه ش رو دارم اصلا گاهی اوقات دست خودشون نیست شاید اینکه تو قرآن اومده که میتونن 4 زن داشته باشن به شرط رعایت عدالت بخاطر همین باشه ولی خانما که قلبشون فقط جای یک نفر رو داره نمیتونن این مسیله رو قبول کنن و نمیتونن اون با کسی تقسیم کنن همونطور که آقایون این تعصب رو روی خانمشون دارن
    اگه دوست داره وزندگی خوبی دارید از خطاهاش چشم پوشی کن و خودت بیشتر بهش نزدیک کن به روی خودت نیار که ازکاراش خبر داری
    و همیشه بهش ارزش وبزرگی بده. خودت براش تنوع ایجاد کن با پوشیدن لباسهای.... مختلف /آرایشهای جدید/تغییر رنگ مو وهرچیز دیگ ای که بنظرت میرسه
    این بدبینی باعث میشه خودت بیشتر عذاب بکشی و ااززندگی کنارش لذت نبری و منزوی بشی
    اینو بدون که تو پیروز میدانی و الان تویی که اون رو به صورت قانونی وشرعی داری و شخص دیگه ای نمیتونه این جایگاه رو تصرف کنه البته اگه خودت نخوای
    ویرایش توسط دنیای نامردی : 07-23-2017 در ساعت 03:10 PM

7. کاربران زیر از دنیای نامردی بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    34133
    تشکـر
    190
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط دنیای نامردی نمایش پست ها
    سلام چیزی از ش دیدی که باعث شده شکاک باشی بهش؟ حس کنی الان که بیرونه ممکن بهت خیانت کنه؟یا اگه با یه خانم جدید و زیبا آشنا بشید ترس دارید که ممکنه به سمت اون گرایش کنه؟
    سلام بله یه روز اتفاقی رفتم تو فیسبوک دیدم پیجش اومد بالا رفتم پسندهاسو دیدم
    یکی از پسندهاش دختران ************یه تهران بود باز کردم اون پیج رو
    دیدم زیر عکس دخترا نوشته به به چه خانمی !!
    خدائیش من چیزی از اون دختر سیاه زشت بدترکیب کم ندارم ک بیشترم دارم
    من خودم یه دختر قد بلند سفید بور و خوش استیلم ولی نمیدونم چرا اون حرفارو زد
    امضای ایشان
    مریلین مونرو

9. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35633
    تشکـر
    39
    میزان امتیاز
    7

سلام بله یه روز اتفاقی رفتم تو فیسبوک دیدم پیجش اومد بالا رفتم پسندهاسو دیدم
    یکی از پسندهاش دختران ************یه تهران بود باز کردم اون پیج رو
    دیدم زیر عکس دخترا نوشته به به چه خانمی !!
    خدائیش من چیزی از اون دختر سیاه زشت بدترکیب کم ندارم ک بیشترم دارم
    من خودم یه دختر قد بلند سفید بور و خوش استیلم ولی نمیدونم چرا اون حرفارو زد
    فقط همین دیدی؟؟؟؟ اینا که از شیطنتای هادی بعضی مرداس
    زیاد سخت نگیر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)