نمایش نتایج: از 1 به 18 از 18

موضوع: سندروم سی سالگی دهه شصتی ها!

1511
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28867
    تشکـر
    148
    تشکر شده 268 بار در 156 پست
    میزان امتیاز
    8

سندروم سی سالگی دهه شصتی ها!

15 میلیون نفر از جمعیت کشور ما متولدین سالهای 60 تا 66 را تشکیل می دهند که این روزها سندروم سی سالگی را تجربه می کنند، در حالی که تعداد قابل توجهی از این تعداد به رغم گذشت سه دهه از زندگی شان، نه ازدواج کرده اند و نه استقلال مالی دارند.

در کشورهای غربی زمانی که دختر و پسر به سن قانونی 18 سالگی می رسند، با حمایت دولت زندگی مستقل خود را خارج از محل زندگی والدین آغاز می کنند. در کشور ما اما از آنجایی که عرف و سنت ها در تضاد با زندگی مجردی جوانان قرار دارد، ماجرای استقلال جوانان نه تنها در سنین هجده سالگی اتفاق نمی افتد بلکه جوانان دهه شصتی که این روزها در حوالی سی سالگی عمر می گذرانند هم هنوز در کنار خانواده به زندگی ادامه می دهند

15 میلیون جوان دهه شصتی در حوالی سی سالگی
    بر اساس آمارها 1832722 نفر متولد سال 66، 2256971 نفر متولد سال 65، 2031969 نفر متولد سال 64، 2068279 نفر متولد سال 63، 2203560 نفر متولد سال 62، 2097957 نفر متولد سال 61 و 2419951 نفر متولد سال 60 به طور کلی 15 میلیون جوان را تشکیل می دهند که این روزها در بازه سنی 28 تا 34 سالگی به سر می برند. ماجرای مشکلات متولدین دهه شصت مسئله ای است که در سالهای گذشته بارها از سوی جامعه شناسان مطرح شده است، نسلی که در روزگار اوج موالید پس از آغاز جنگ تحمیلی به دنیا آمدند و در سالهای مدرسه با کمبود محیط های تحصیلی و کلاس های دو تا سه شیفته روبرو شدند، نسلی که پس از پایان تحصیل با غول کنکور و محدودیت صندلی های دانشگاه ها روبرو شدند و پس از پایان تحصیل هم با نبود موقعیت شغلی مرتبط با رشته تحصیلی شان.
    جامعه شناسان و روانشناسان بر این باورند که آدم ها در سن سی سالگی که میان 28 تا 33 سالگی متغیر است حال و هوای جدیدی را تجربه می کنند که در اصطلاح به آن بحران یا سندروم سی سالگی می گویند.
    در هنگام ازدواج و تشکیل خانواده هم مشکلات مالی و بیکاری از یک سو و تضادهای خانواده های سنتی با ازدواج های مدرن از سوی دیگر باعث شد که این نسل در ازدواج هم با تراژدی سونامی طلاق در سالهای ابتدای ازدواج و جدایی های عاطفی روبرو شود. نسل سر خورده ای که در تمام سالهای زندگی صف شکن نسل های بعد بود و مرکز همه آزمون و خطاها قرار گرفت. این روزها اما متولدین این نسل پس از بحران های مختلفی که در ادوار مختلف زندگی شان تجربه کرده اند، در سن سی سالگی به سر می برند در حالی که تعداد قابل توجهی از آنها نه ازدواج کرده اند و نه برنامه ای برای تشکیل زندگی مستقل در سر دارند

سندروم سی سالگی
    جامعه شناسان و روانشناسان بر این باورند که آدم ها در سن سی سالگی که میان 28 تا 33 سالگی متغیر است حال و هوای جدیدی را تجربه می کنند که در اصطلاح به آن بحران یا سندروم سی سالگی می گویند. بر اساس این حال و هوای جدید این افراد به مسائلی فکر می کند که پیشتر به آنها نمی اندیشند مانند اینکه آیا شغلی که این همه سال را صرف تلاش در آن کرده اند، واقعا شغلی مناسب برای آنها است، آیا ازدواج در سالهای دهه بیست سالگی برایشان زود نبوده و آیا این ازدواج انتظارات آنها از زندگی را مهیا کرده است؟جوانان در سندروم سی سالگی نگاهی به سالهای دهه بیست سالگی شان می اندازند دهه ای پر از انتخاب و تلاش و اتفاق که تمام زندگی آدم ها را تحت تاثیر قرار می دهد. در آستانه سی سالگی آدم ها به تردید می افتند اینکه آیا این انتخاب ها درست بوده است یا باید تغییری در زندگی شان ایجاد کنند. از طرف دیگر آدم هایی که در سالهای دهه سوم زندگی ازدواج نکرده اند به این فکر می افتند که با چنین وضعیتی تا چه زمانی باید در کنار پدر و مادر، روزگار بگذرانند

افزایش اختلاف فرزندان و والدین در سالهای سی سالگی
    یکی دیگر از مشکلاتی که معمولا دهه شصتی های مجرد با آن مواجه می شوند، اختلاف عقیده با والدینشان است، پدر و مادرها با افزایش سن دیگر حوصله ی سالهای جوانی را ندارند و از طرف دیگر جوانان نمی توانند با ایرادگیری ها و محدودیت های متعدد والدینشان بسازند و شاید به همین دلیل است که اختلافات و درگیری ها در خانه هایی که فرزندان دهه شصتی شان هنوز مجرد هستند، خیلی بیشتر از سایر خانواده ها است.

نهادهای مسئول چاره ای بیندیشند
    در حالی که جوانان دهه شصتی ما این روزها درکنار سندروم سی سالگی با مشکلات متعددی نظیر مجرد ماندن و بی کاری و مسائل مالی و طلاق روبرو هستند، مسئولان باید فکری به حال این حجم عظیم از جمیعت یک کشور کنند که به دلیل برخی از سهل انگاری ها با مشکلات متعدد رشد یافتند و این روزها در آستانه سی سالگی باز هم با تراژدی مصائب دست و پنجه نرم می کنند.
    .

2. 6 کاربران زیر از moeinvk بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    31215
    تشکـر
    1,960
    تشکر شده 1,912 بار در 980 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : سندروم سی سالگی دهه شصتی ها!

خیلیییییییی بده این سندروم!!

منم یه جورایی دارم درگیرش میشم

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25598
    تشکـر
    301
    تشکر شده 357 بار در 250 پست
    میزان امتیاز
    9

مسئولان باید فکری به حال این حجم عظیم از جمیعت یک کشور کنند که به دلیل برخی از سهل انگاری ها با مشکلات متعدد رشد یافتند و این روزها در آستانه سی سالگی باز هم با تراژدی مصائب دست و پنجه نرم می کنند
    خخخ مسِولان کجا بود؟مطمین باشین هیچ مسعولی اصلا به همچین چیزی فکر نمیکنه دهه شصتیها واقعا نسل سوخته ان بیاییم بهشان کاری نداشته باشیم
    امضای ایشان
    Every friends can say: I can understand your feelingBut a best friend can say: I can feel you feeling

5. کاربران زیر از mohammad365 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

7. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    36217
    تشکـر
    52
    تشکر شده 42 بار در 36 پست
    میزان امتیاز
    0

وای وحشتناکه من روز تولدمو تا شب گریه کردم،خیلی سخته خیلییییی
    امضای ایشان
    همیشه راهی وجود دارد

9. کاربران زیر از کیفسان بابت این پست مفید تشکر کرده اند

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28867
    تشکـر
    148
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط رامونا نمایش پست ها
    خیلیییییییی بده این سندروم!!

منم یه جورایی دارم درگیرش میشم
    آره خیلی بده منم الان درگیرشم منتها دهه های قبلی تو این سندروم به این فکر میکنن که آیا شغل و تحصیلات و ازدواجی که تو دهه 20 زندگیشون داشتند درست بوده یا نه ولی دهه شصتیها هنوز تو سی سالگی نه شغل دارند و نه تونستن ازدواج کنن و ... و هنوز بابت اینها نگرانن

11. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28867
    تشکـر
    148
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط کیفسان نمایش پست ها
    وای وحشتناکه من روز تولدمو تا شب گریه کردم،خیلی سخته خیلییییی
    واقعا وحشتناکه , روز تولدم به جای اینکه خوشحال بشم نگران تر از این میشم که یکسال دیگه گذشت و هنوز مشکلات و نیازهای اساسی مون حل نشده و البته در آستانه 30 سالگی علاوه بر نگرانی ناامید ترم شدم چون تا الان که تو اوج بودیم و جوون بودیم اگه مسئولین یه کاری میکردن شاید امیدی بود از الان به بعدش که دیگه بعید میدونم درست بشه
    تازه الان روزه خوبمونه به سن پیری که برسیم نه بیمه ای داریم نه بازنشستگی نه سلامتی و نه همسر و فرزندی که ازمون نگهداری کنه و ....

12. 2 کاربران زیر از moeinvk بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    6495
    تشکـر
    492
    تشکر شده 306 بار در 164 پست
    میزان امتیاز
    10

فکر کردن به این چیزا سخته..

به نظر من چاره ای نیست جز اینکه به هر نحوی شده یک شغلی دست و پا کنیم و امرار معاش کنیم و تمرکزمون رو روی پیشرفت بزاریم.. حتی اگه شده از ایران رفت..
    هرچقدر غصه بخوریم بیشتر تو مشکلات فرو می ریم.. متاسفانه این حقیقته..

14. کاربران زیر از arameshh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25598
    تشکـر
    301
    تشکر شده 357 بار در 250 پست
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط arameshh نمایش پست ها
    فکر کردن به این چیزا سخته..

به نظر من چاره ای نیست جز اینکه به هر نحوی شده یک شغلی دست و پا کنیم و امرار معاش کنیم و تمرکزمون رو روی پیشرفت بزاریم.. حتی اگه شده از ایران رفت..
    هرچقدر غصه بخوریم بیشتر تو مشکلات فرو می ریم.. متاسفانه این حقیقته..
    خیلی نا امید کنندس که فقط دنبال یک شغلی بگردیم که بشه امرار معاش کرد تازه توقع اینو هم داشته باشیم به موفقیت برسیم
    والا ما تو جامعه ای هستیم که هر نسلی و هر دهه ای برای خودش یک نوع سندروم داره
    امضای ایشان
    Every friends can say: I can understand your feelingBut a best friend can say: I can feel you feeling

16. کاربران زیر از mohammad365 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    تشکر شده 8,594 بار در 3,929 پست
    میزان امتیاز
    19

من دهه شصتی نیستم

اما خیلی هم ازشون دور نیستم

با اینکه 26 سالمه اما از خیلی وقت پیش درگیر این حس شده بودم!!!

که هرسال سنم زیادتر میشه و من چیکار کردم برا زندگیم؟؟ اصن رسیدم به اون حدی که میخواستم؟؟؟

حالا کم کم دارم به سی سالگی نزدیک میشم و این دلهره بیشتر باهامه دقیقا از تولد 25 سالگیم...یک ماه دیگه تولد 26 سالگیم

18. کاربران زیر از رزمریم بابت این پست مفید تشکر کرده اند

19. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    تشکر شده 1,530 بار در 1,089 پست
    میزان امتیاز
    12

ممنون از تاپیک مفیدتون
    من اواخر دهه ی شصت به دنیا اومدم ولی خب با دهه هفتادیا مدرسه رفتم و همکلاس شدم
    من هم گاهی به این مسائل زیاد فکر میکنم
    ای کاش مسئولین و دولت حاضر برای این مهم اقدامی میکردن که بهترین دوران عمر جوون هاشون به بطالت نره
    خدایی سخته یه عمر درس بخونی زحمت بکشی در نهایت اونی که حقت باشه رو نداشته باشی.
    من هیچوقت فکر نمیکردم همچین وضعی پیش بیاد برای اشتغال.
    گاهی تو زندگی به چیزی که اصلا فکرشو نمیکنی می رسی!

20. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    تشکر شده 1,676 بار در 966 پست
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط رزمریم نمایش پست ها
    من دهه شصتی نیستم

که هرسال سنم زیادتر میشه و من چیکار کردم برا زندگیم؟؟ اصن رسیدم به اون حدی که میخواستم؟؟؟

حالا کم کم دارم به سی سالگی نزدیک میشم و این دلهره بیشتر باهامه دقیقا از تولد 25 سالگیم...یک ماه دیگه تولد 26 سالگیم
    سلام
    هنوز شما جوون هستی فرصت زیاد داری یک ذره سخت گیر هستید افقهای زیادی روبروی شماست هنوز زیاد برای ازدواج دیر نشده اتفاقا در سن مناسب ازدواج قرار دارید هنوز برای ادامه تحصیل هم دیر نشده مثل من نیستید که با 34 سال هنوز مجرد هستم ترس بدترین قاتل وقت و عمر است بیخودی نگفتند که ترس برادر مرگ هست اتفاقا زود هست برای شما محتاط شدن. یکی از ویژگیهای سن جوانی همین بی باکی و شهامت رفتن در راههایی که افراد با سن بالاتر جرئت ریسکش را ندارند لااقل نگذارید این حس به این زودی در شما ایجاد شود شادابی و حرارت جوانی را تا آنجا که میتوانید حفظ کنید نسل 60 الی 65 بیشترین جمعیت را دارد وقتی کنکور داشتیم بیشترین شرکت کننده را داشت جالب حتی برای رفتن به سربازی هم در صف انتظار بودیم اعزامها خیلی دیر بود وقتی من اعزام شدم پادگان جای خالی نداشت و بیش از ظرفیت پر شده بود نسل ما نسل تغییرهای ناگهانی بود دقیقا انقلاب انفورماتیک در دوران نوجوانی و جوانی ما صورت گرفت من خودم ویندوز 98 و آفیس و همه نرم افزارها را تقریبا به صورت آزمون خطا فوقش با استفاده از help نرم افزار یاد گرفتیم به این صورت کلاس کامپیوتر وجود نداشت اگر هم داشت خیلی کم بود به هر حال همیشه چه در تولد چه در دوران تحصیل چه در زمان کنکور و دانشگاه همیشه صف شکن نسلهای بعد بودیم

21. 2 کاربران زیر از سعید62 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

22. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    تشکر شده 1,530 بار در 1,089 پست
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط رزمریم نمایش پست ها
    من دهه شصتی نیستم

من هم دقیقا اینطوری شدم مریم جان
    زمانی که سنم چند سال کمتر بود همیشه فکر میکردم جوون میمونم و زیاد در گیر این موضوع نشدم تازه منتظر بودم بزرگتر بشم و برم دنبال خواسته ها و آرزوهام
    بعد هم که بزرگتر شدم اینجوری!
    اما خب به قول شاعر این قافله ی عمر عجب میگذرد
    بهترین کار این هست که با تدبیر و تفکر و پیدا کردن روش ها و مسیرهای درست زندگی مسیر زندگی رو به زیبایی طی کنیم و ازش لذت ببریم.
    ولی دهه شتصی ها خیلی دیگه مظلوم واقع شدن خدایی.
    به امید بهبود حالشون.

23. کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

24. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    تشکر شده 8,594 بار در 3,929 پست
    میزان امتیاز
    19

نقل قول نوشته اصلی توسط سعید62 نمایش پست ها
    سلام
    هنوز شما جوون هستی فرصت زیاد داری یک ذره سخت گیر هستید افقهای زیادی روبروی شماست هنوز زیاد برای ازدواج دیر نشده اتفاقا در سن مناسب ازدواج قرار دارید هنوز برای ادامه تحصیل هم دیر نشده مثل من نیستید که با 34 سال هنوز مجرد هستم ترس بدترین قاتل وقت و عمر است بیخودی نگفتند که ترس برادر مرگ هست اتفاقا زود هست برای شما محتاط شدن. یکی از ویژگیهای سن جوانی همین بی باکی و شهامت رفتن در راههایی که افراد با سن بالاتر جرئت ریسکش را ندارند لااقل نگذارید این حس به این زودی در شما ایجاد شود شادابی و حرارت جوانی را تا آنجا که میتوانید حفظ کنید نسل 60 الی 65 بیشترین جمعیت را دارد وقتی کنکور داشتیم بیشترین شرکت کننده را داشت جالب حتی برای رفتن به سربازی هم در صف انتظار بودیم اعزامها خیلی دیر بود وقتی من اعزام شدم پادگان جای خالی نداشت و بیش از ظرفیت پر شده بود نسل ما نسل تغییرهای ناگهانی بود دقیقا انقلاب انفورماتیک در دوران نوجوانی و جوانی ما صورت گرفت من خودم ویندوز 98 و آفیس و همه نرم افزارها را تقریبا به صورت آزمون خطا فوقش با استفاده از help نرم افزار یاد گرفتیم به این صورت کلاس کامپیوتر وجود نداشت اگر هم داشت خیلی کم بود به هر حال همیشه چه در تولد چه در دوران تحصیل چه در زمان کنکور و دانشگاه همیشه صف شکن نسلهای بعد بودیم
    من درسته دهه هفتادیم ولی اکثر هم کلاسیام دهه شصتی بودن! چون زود رفتم مدرسه!

نمیدونم اسمش ناامیدیه..اسمش بزرگ شدن زودتر از وقته یا چی

ولی این حس رو دقیقا از وقتی 14 سالم بود داشتم و هرسال که میگذشت بیشتر میشد

یادم نمیاد بعد از 14 سالگیم دیگه از هیچ سنیم راضی بوده باشم!

ازدواج فقط یه مسئله اشه که البته هم مهمه

ولی من حتی فکر نمیکردم تو این سن به اون استقلالی که میخواستم نرسیده باشم

و متاسفانه تو کشور ما هم دخترا فقط با ازدواج میتونن مستقل بشن که اونجا هم میرن زیر یوغ شوهر

خلاصه من که راضی نیستم نه اینکه بخوام ناشکری کنم نه...چون اصن مسبب این وضع خدا نیست

این ما هستیم که با انتخابامون تصمیم میگیریم چطوری زندگی کنیم و خب تمهیداتی برای جوونا در نظر گرفته نشده که بتونن با تنوع و راحت انتخاب کنن...اکثر جاها انتخابامون به اجبار بوده

نقل قول نوشته اصلی توسط یلدا 25 نمایش پست ها
    من هم دقیقا اینطوری شدم مریم جان
    زمانی که سنم چند سال کمتر بود همیشه فکر میکردم جوون میمونم و زیاد در گیر این موضوع نشدم تازه منتظر بودم بزرگتر بشم و برم دنبال خواسته ها و آرزوهام
    بعد هم که بزرگتر شدم اینجوری!
    اما خب به قول شاعر این قافله ی عمر عجب میگذرد
    بهترین کار این هست که با تدبیر و تفکر و پیدا کردن روش ها و مسیرهای درست زندگی مسیر زندگی رو به زیبایی طی کنیم و ازش لذت ببریم.
    ولی دهه شتصی ها خیلی دیگه مظلوم واقع شدن خدایی.
    به امید بهبود حالشون.
    من از یه جایی به بعد دیگه دوست نداشتم بزرگ بشم

25. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    تشکر شده 1,676 بار در 966 پست
    میزان امتیاز
    9

الحمدلله خوب هستم خوب من تا چند وقت پیش آنقدر از اینکه چرا این همه عمرم به بطالت گذشته ناراحت بودم ولی دیدم یکی دو سال از عمرم به خاطر همین بی انگیزگی به هدر رفت به این نتیجه رسیدم اینکه الان دیر هست افسوس گذشته بدتر عمرت به فنا میدهد زمانه بهم یاد داد که هیچ وقت برای شروع کردن دیر نیست یاد گرفتم که فشار را از روی خودم بردارم تا سبکبالتر پرواز کنم سنگینی افسوس گذشته و دشواریهای آتی را از خودم دور کردم تا بتوانم روحیه خودم را بازسازی کنم حس خوب داشتن به حجم دشواریها نیست به طرز فکر انسان نسبت به مشکلات برمیگردد حال خوب حق همه ماهاست این حال را ازخودمان دریغ نکنیم به اتفاقات خوب بنگریم که تازه برایمان اتفاق افتاده است هر چند کوچک. فکر کردن به خوشیها خودش روحیه را بهتر میکند و کسی که همش به تاریکیهای زندگیش نگاه میکند ناخودآگاه همه چیز را سیاه می بیند همه سعی کنیم بیشتر زیبایها را ببینیم تا زندگیمان زیبا شود
    سلام
    مجبور شدم خودم را نقل قول کنم از تایپیک حالتون چطوره؟
    شاید برای جدا شدن از این حال برایتان مفید باشد

26. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    تشکر شده 2,513 بار در 1,691 پست
    میزان امتیاز
    13

تقدیر همینه واقعاً چاره ای نیست

27. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    تشکر شده 2,480 بار در 1,283 پست
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط تجربه نمایش پست ها
    تقدیر همینه واقعاً چاره ای نیست
    معلومه خیلی دلت پره که بعد اینهمه مدت اومدی سایت اینو گفتی
    امضای ایشان
    و خدایی هست . مهربان تر از حد تصور ...

28. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    34700
    تشکـر
    842
    تشکر شده 530 بار در 398 پست
    میزان امتیاز
    8

واقعا حال افتضاحیه

کاریشم نمیشه کرد

برای من همه چیز به شغل و درآمد و... برنمیگرده بلکه کل زندگیم رو زیر و رو می کنم
    آدم از همه چیز ناامید میشه باید بشینی زار زار گریه کنی
    امضای ایشان
    من مثل خیلی از کاربرای دیگه دانش و تخصصی تو مشاوره ندارم و فقط نظر خودمو میگم

برای کسانی که قوانین سرسختانه در زندگی شون میذارن:

به جای تمرکز بر روی نتایج ، به تلاش های خود بیندیشیم و برنامه ریزی کنیم.
    نگاه به گذشته، افسردگی و نگاه به آینده ، اضطراب ایجاد می کند، چون نه قادر به تغییر گذشته ایم و نه به آینده آگاهی داریم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)