نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: همسر بدبین و بهانه گیر

1033
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37175
    تشکـر
    0
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

همسر بدبین و بهانه گیر

با سلام،خدمت عزیزانی که در راه اندازی این سایت تلاش کرده و به مراجعان مجازی مشاوره می دهند. بنده به شکل اتفاقی و بعد از اینکه متوجه شدم همسرم برخی مشکلات مابین خودمان را با عنوان "شوهر روان شناس بهانه گیر" مطرح کرده اند خواستم تا از شما مشاوره بگیرم. بله اینجانب ارشد روان شناسی بالینی هستم ولی ای کاش انصاف در قضاوت می داشتیم. بنده به همسرم حق می دهم که از من توقع داشته باشند که مشکلات مابین را بنده حل کنم. ولی برخی از مواقع توقعات آنقدر بالاست که نمی شود همه آن را حل کرد.بنده 37 ساله هستم و از 5سال پیش تا کنون از همسرم در مقابل برخی از حسادت ها و فتنه های خانواده پدری ام حمایت کرده ام و حتی در حال حاضر علی رغم تمام تلاشم برای حل منصفانه تقسیم ارثیه پدری، ارتباط به همین دلیل و بدبینی خانواده پدری ام نسبت به وابستگی زیاد از حد من به همسرم که از نظرشان غیر منطقی است کاملا قطع شده و بعید می دانم بتوان وضعیت را سامان بخشید.بنده به دلیل مشکلات مالی که از ابتدا با آن دست به گریبان بودم هزینه مشاوره را نداشتم و چون کسی برای جشن عقد و عروسی از من حمایت مالی نکرد و همه خرج آرایشگاه و باقی مخارج عقد و عروسی و رهن و ....را خودم پرداخت کردم به لحاظ مالی در مضیغه شدید افتادم که تا کنون هم علی رغم کمک همسرم در خرج زندگی باز هم از 15 ماه به بعد دستمان خالی می شود و مثل همیشه خداوند هوای من را دارد. چون همسرم مسائل خود را بی پرده مطرح کردند،بنده هم چند مشکل را که هم علت و هم معلول بوده را مطرح می کنم.مشکل اول بدلیل بدبینی همسرم به من در ارتباط با خواهر مجردشان بر می گردد که تا همین هفته قبل برای آن با هم بگو مگو داشتیم این در حالی است که بنده فقط اگر سلام کردند جواب سلام خواهرشان را می دهم و هیچ ارتباط دیگری حتی روزمره وجود ندارد که البته درستش هم همین است ولی همسرم همچنان بدبین بوده و هستند و من را انسان سست و شل و ول می پندارند. مشکل دوم این می باشد که ایشان بارها از کلماتی مثل "موذی" در خطاب من استفاده می کند که بعد از 5سال زندگی مشترک دیگر نمی توانم تحمل کنم ادامه پیدا کند و همین به وخامت رابطه ما کمک کرده و من از ایشان دلسرد شده ام.مشکل سوم این است که باور ندارد که مادرش به او محبت بیشتری دارد و نباید هم غیر از این باشد و تا وقتی که رابطه من و مادرشان بدلیل دخالتشان در مورد بچه دارشدن ما و نیش و کنایه های معمول تغییر نکرده بود حسادت شان را کا ملا حس می کردم ولی سعی می کردم که بدلیل رابطه سرد مادرم باهمسرم از آن بگذرم. به هر حال حق همسرم بود که به همان میزان که مادر خانم و مدر خانم من به من احترام می گذاشتند از مادرم که در قید حیاتند احترام ببیند که متاسفانه نیست.مشکل چهارم این است که همیشه در نظم خانه دقیقا شبیه آقایان عمل کرده و بعد از جاروی خانه که بنده انجام می دهم وشستن ظرف ها که بعد از مشکل"تاندونید" کف دست راست حدود چهار ماه است که من انجام می دهم لباس ها را به طرفی پرت می کند و شلخته عمل می کند. مشکل پنجم که از همه مهمتر و آزار دهنده ترست این است که تقریبا هیچ کدام از توصیه های بنده را جدی نمی گیرد و فکر می کنم بدلیل رشته تحصیلی من با من رقابت می کند از طرفی چون بنده مشاور مدرسه هستم فکر می کند که مثل معلم ها بر خورد میکنم. مطلب خیلی طولانی شد .منتظر مشاوره و کمک فکری شما هستم. ممنون

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : همسر بدبین و بهانه گیر

همسر بدبین و بهانه گیر:
    در این یادداشت، شما را با چند راهکار اساسی مقابله با بهانه گیری آشنا می سازیم:
    همیشه سکوت کنید: بهترین کار به هنگام بهانه گیری همسرتان این است که او را به حال خودش رها کنید. یادتان باشد مقابله به مثل کردن، وضعیت را وخیمتر می کند و ماحصلی نیز جز جنگ و دعوا نخواهد داشت. بپذیرید به هر دلیلی (شغلی، شخصی، اجتماعی و...)، همسرتان آشفته و مضطرب است و بهانه جویی در خانه را به عنوان راهی برای تخلیه هیجان منفی خود انتخاب کرده است. او با بهانه جویی می خواهد استرس و اضطراب درونی خود را کاهش دهد. پس شما باید هوشیارانه عمل کنید و با توسل به سکوت، غائله را بخوابانید. مطمئن باشید همسرتان پس از آرامش به سراغ تان می آید و با شما صحبت می کند، حتی ممکن است نظرتان را جویا شود و راه حلی برای مشکلش بخواهد.

همچون مُسکن آرام‌بخش باشید: بهانه جویی همسر علتی دارد، بی تردید او دچار مشکلی شده است. مشکلی که شاید به دلایلی چون خجالت کشیدن، صلاح ندانستن، سرزنش و... حاضر نیست به شما بگوید. در چنین مواقعی پایگاه امنیت همسرتان باشید و او را به آرامش دعوت کنید. به حریم شخصی همسرتان احترام بگذارید و هرگز کنکاش و تجسس نکنید. بپذیرید همسرتان اکنون نیازمند انرژی مثبت و نیرو بخش است. پس نقش آرام بخش بودن خود را به خوبی ایفا کنید و با ایجاد محیطی آرام و سکوت های نشان از رضایت، فضایی را برای تفکر و کنار آمدن همسرتان با خودش، فراهم آورید.

بهتر است به نیازها و خواسته های خود نیز توجه داشته باشید و تا آنجایی که به شما آسیبی نرسد برای جلب علاقه همسر، آنچه را که دوست دارد، انجام دهید و از شادی و لذت بردن او، شما نیز شاد و خرسند شوید

تکیه‌گاه روزهای سختی باشید: حال و روز همسرتان را درک کنید و بیش از پیش، مراقب او و شرایط ویژه اش باشید. بهتر است تا به سروسامان رسیدن شرایط، روزگار را بر وفق مراد او بچرخانید و یا آن که لااقل خود نیز همزمان با همسرتان شروع به بهانه گیری نکنید. مثلا ، برنامه مهمانی های آخر هفته، را با همسرتان تنظیم کنید، یا مراقبت از فرزندان را برعهده بگیرید، به یک شام و یا فضایی سرسبز و خوش آب و هوا دعوتش کنید و... .

همسری یکتا باشید: زمانی که همسرتان دچار مشکلی شده است، با بهانه جویی های او کنار بیائید و آتش بیار معرکه نشوید. فقط به آرامش فضای منزل و امنیت خاطر فی مابین تان اهمیت بدهید. بیان مسائل مهم ، پیشنهادات، انتقادات، گله و شکایت ها را به زمانی دیگر موکول کنید. این زمان فرصت مناسبی برای بیان نیست و نتیجه مساعدی را عایدتان نمی کند.

به خواسته‌ها و نیازهای همسر توجه کنید: بر زن و شوهر واجب است که نیازهای یکدیگر را بشناسند و به آنها توجه کنند. بهتر است بدانید که چه چیز مورد پسند و خوشایند همسرتان است و چه چیز ناخوشایندش است! گاهی برای دانستن این مهم، لازم است مستقیما وارد عمل شوید و از او سوال کنید که از چه چیز خوشش می آید و از چه چیز متنفر است؟! با این کار شما می توانید رگ خواب همسرتان را بدست آورید و بر حسب شرایط و وضعیت روحی او وارد عمل شوید. البته فراموش نکنید که همسرتان همه زندگی شما نیست بلکه تنها شریک بخشی از آن است، پس هرگز از خودتان غافل نشوید. بهتر است به نیازها و خواسته های خود نیز توجه داشته باشید و تا آنجایی که به شما آسیبی نرسد برای جلب محبت و علاقه همسرتان، آنچه را که دوست دارد، انجام دهید و از شادی و لذت بردن او، شما نیز شاد و خرسند شوید.

گفتگو کنید: آرامش بعد از طوفان، فرصت مغتنمی است که با همسرتان راجع به بهانه های حل نشده صحبت کنید. گاهی بهانه های حل نشده، تبدیل به یک عادت می شوند و به مرور زمان منجر به اختلاف؛ میدانید چرا؟ وقتی همسر شما از زشتی رفتارهای خود مطلع نگردد هرگز در جهت رفع و یا اصلاح آن تلاش نخواهد کرد و همچنان کار اشتباه خود را ادامه خواهد داد. پس بهتر است به همسرتان بگوئید از کدامیک از رفتارهایش خوش تان نمی آید و متنفر هستید و دوست ندارید کدام رفتارش را ادامه دهد!

مثلا، اگر فردی به بهداشت و یا آراستگی چهره خود اهمیت چندانی ندهد، قطعا در زمینه رابطه لمسی عاطفی با همسر دچار مشکل خواهد شد، ممکن است چنین همسری برای دوری از این وضعیت ناخوشایند، دست به بهانه جویی بزند و رفتارهای ناخوشایند نشان دهد.

شما می توانید با بیان خواسته ها و انتظارات، انتقادهای بجا و محترمانه، به راحتی سد راه بسیاری از بهانه جویی های همسرتان شوید.

مقالات مرتبط:

http://forum.moshaver.co/f133/%D8%B4...AF%D9%88-5103/

http://forum.moshaver.co/f133/%D8%A7...3%D8%B1-15577/

http://forum.moshaver.co/f133/%D8%B3...3%D8%B1-15452/
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    تشکر شده 6,187 بار در 2,950 پست
    میزان امتیاز
    17

پاسخ : همسر بدبین و بهانه گیر

سلام
    مطمینا خودتون مشاور هسین و بهتر میدونید ک دراین زمینه بهتر هردو به مشاوره برین تا رودر رو حرف بزنید و ریشه یابی کنید
    در مطلبی ک خانمتون فرستادن حق کاملا با خانم شما بود و در مطلب شما حق کاملا با خود شماست پس نمیشه به یک نتیجه درست برسین.
    من سواد مشاوره ندارم اما به عنوان ی آدم معمولی نظرم را میگم
    اینکه گفتین خانم تون به روابط بین شما و خواهر مجردتون حسادت میکنن و یا به محبت بین مادرخانم و شما حسادت میکردند این باید در خانمتون ریشه یابی بشه شاید فک میکنه دیگران وقتی به شما محبت بیشتر میکنن توجه شما بیشتر به سمت اونا میره یا از علاقه زیاد ایشون نسبت به شماست و...
    ایشون باید بفهمن ک اگه خواهر و مادر ایشون به شما محبت میکند برای علاقه و محبتی هست ک به خانمتون دارن و محبت خانواده همسر خیلی تو روابط و خوشبختی طرف تاثیر داره .
    و اینکه گفتین درمورد زدن کلمات موذی و القابی ک ازش خوشتون نمیاد لا محبت بهش بگین چرا موذی هستم و دلیلش چیه و با گفت گو دلیل این حرف را ریشه یابی کنید و بهش بگین ک با گفتن این حرف خیلی بهم توهین میکنید و ناراحت میشم .
    و درمورد محبت بین مادرشما نسبت به عروسشون بهش بگین ک این اخلاق اونا هست و شما نمی تونین تغییری در رفتار مادرتون بدین و این رفتارها برمیگرده به نحو برخورد و شخصیت دوطرف.پس بنابه احترام محبت کنن و دلگیر نشن و سعی کنید بیشتر تو جمع باشید ک تمرکزش فقط روی مادرشما و برخوردش نباشه.
    و درمورد کارهای منزل ،همکاری مرد در خانه بسیار عالی هست اما باید برای هردو طرف وظایف مشخص بشه تا کسی از دیگری سواستفاده نکنه و هردو همزمان شروع کنید به انجام دادن مسولیت هاتون.
    و دراخر باید بگم ک اکثر مشکلات خانواده ها این هست ک وقت برای تفریح و باهم بودن و لذت بردن از زندگی نمیزارن و همش غرق کار و تجملات و حرف مردم هستن
    برنامه ریزی کنید باهم پیاده روی برین و برنامه کوهنوردی و گردش بزارین
    باهم فیلم ببینید و کنار هم با لذت و شوخی و خنده وقت بگذرونید.
    گاهی وقتا آدما افسرده هستن و دنبال بهانه گیری هستن و چون مشکل اصلی ریشه یابی و درمان نمیشه باعث اختلاف میشه.پس با تفریح و شادی هم مشکل روحی حل میشه هم سلامتی تون بهتره .

4. کاربران زیر از fateme.68 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد