نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: از وضعیت تحصلی ام ناراضیم و ناامید

1615
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15415
    تشکـر
    0
    تشکر شده 9 بار در 7 پست
    میزان امتیاز
    9

از وضعیت تحصلی ام ناراضیم و ناامید

سلام من یه دختر محصلم.امسال افت تحصیلی شدید دارم.هرچقدر بیشتر میخونم کمتر نتیجه میگیرم و درصدام هم توی آزمونا خیلی پایینه.دهمم و بخاطر همین خیلیا بهم میگن طبیعیه چون رفتم یه مقطع بالاتر و درسا نسبتا سنگین تر شده.حالا میخوام بدونم واقعا درسته؟از طرفی خانوادم اصلا منو درک نمیکنن هی میگن بخون بخون انگار راحته...چند روزه تو خونمون همش بحث داریم یا منو با بقیه مقایسه میکنن یا میگن تو به هیچ جایی نمیرسی.من خودم روحیم داغونه احتیاج دارم یکی کنارم باشه روحیه سابقمو دوباره بدست بیارم ولی اونا منو بدتر میکنن...کنارشون که میشینم انقد سرد میشم که حد نداره...من پارسال درسم خیلی عالی بود حتی معدل کلم بیست شده بود و من جز تعداد خیلی کمی تو مدرسه بودم که بیست شدم.ولی الان احساس میکنم خانوادم بخاطر وجود من احساس سرافکندگی میکنن.چاره چیه؟چطوری انگیزه امو زیاد کنم؟میخوام به خانوادم ثابت کنم که اونطوری که فکر میکنن نیستم...انقد منو افسرده کردن که همش پای گوشیمم دلخوشیم فقط همینه...خیلی ممنون میشم که راهنمایی کنین...❤❤

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    36965
    تشکـر
    150
    تشکر شده 435 بار در 240 پست
    میزان امتیاز
    7

پاسخ : نا امید شدم

نقل قول نوشته اصلی توسط ملیحه رضایی نمایش پست ها
    سلام من یه دختر محصلم.امسال افت تحصیلی شدید دارم.هرچقدر بیشتر میخونم کمتر نتیجه میگیرم و درصدام هم توی آزمونا خیلی پایینه.دهمم و بخاطر همین خیلیا بهم میگن طبیعیه چون رفتم یه مقطع بالاتر و درسا نسبتا سنگین تر شده.حالا میخوام بدونم واقعا درسته؟از طرفی خانوادم اصلا منو درک نمیکنن هی میگن بخون بخون انگار راحته...چند روزه تو خونمون همش بحث داریم یا منو با بقیه مقایسه میکنن یا میگن تو به هیچ جایی نمیرسی.من خودم روحیم داغونه احتیاج دارم یکی کنارم باشه روحیه سابقمو دوباره بدست بیارم ولی اونا منو بدتر میکنن...کنارشون که میشینم انقد سرد میشم که حد نداره...من پارسال درسم خیلی عالی بود حتی معدل کلم بیست شده بود و من جز تعداد خیلی کمی تو مدرسه بودم که بیست شدم.ولی الان احساس میکنم خانوادم بخاطر وجود من احساس سرافکندگی میکنن.چاره چیه؟چطوری انگیزه امو زیاد کنم؟میخوام به خانوادم ثابت کنم که اونطوری که فکر میکنن نیستم...انقد منو افسرده کردن که همش پای گوشیمم دلخوشیم فقط همینه...خیلی ممنون میشم که راهنمایی کنین...❤❤
    ببین عزیزم، اولا بهم بگو چندسالته و مقطع چندمی؟ دوما این مشکل برای همه هست. بزار من برات تجربمو بگم من یکی دوبار توی مقاطع تحصیلیم شکست های خیلی بدی خوردم. یکیش کوچیک بود یکیش بزرگ البته توی اون سن و سال برام. یک بار توی دوم دبیرستان ریاضیمو از 10 شدم 2.75 اولین امتحانی که معلم ریاضیم ازم گرفت. معلمم ادم عقده ای بود. خلاصه اون نمره ی منو به نشونه ضعیفی درسم گرفت و تا اخر سال هرچی تونست منو تحقیر کرد منم هر امتحانی که میگرفت نیم نمره شاید کلا بهتر میشدم. و اونم دست بردار نبود. البته بهت بگم خونواده منم مثل تو (یه خواهر بزرگتر فوق درس خون و یه فامیل درسخون داشتم) کوچکترین نمره بد مساوی غصه خوردن اونا بود. ولی انقد تلاش کردم نیم نمره نیم نمره اومدم بالا. تا اخرین امتحان اون معلمو شدم 9 از 10. که دیگه معلمه مجبور شد تحسینم کنه.
    شکست بزرگ دومم(البته اون موقه به نظر خودم): سال کنکور من بسیار خونده بودم و ازمون هام عالی میشد. بعد از کنکور همه فک میکردن 3 رقمی بشم. اما بخاطر مسائل سیاسی سال 88 رتبم که دستکاری شده بود، اومد. شده بودم 19000. (من انقدر به خودم مطمئن بودم قبلش که هیچی پیام نور یا ازاد یا هیچیو نزده بودم.)خلاصه دانشگاه قبول نشدم و این شد اسباب سرکوفت و تحقیر بقیه.پدرم بخاطر علاقه بیش از حد و نگرانیش برای من خیلی اذیتم کرد. (کاملا ناخواسته بود، اینو مطمئنم) یک سالو با بدبختی و گریه و تنهایی گذروندم و سال دوم رتبم شد 1000 که رتبه خوبی بود و به همه اثبات شد که اشتباه میکردن. و هزارتا شکست و اشتباه دیگه...
    خلاصه ببین خونواده ها گاهی به خاطر نگرانی برای هم و علاقشون استرسشون چن برابر میشه و بجای اروم کردن ما توی شرایط غیرعادی بدترش میکنن.
    اینو بدون خونوادت دشمنت نیستن فقط بیش از حد نگرانتن. ببین عزیزم یه چیزیه که دست توه. وقتی تو هی گریه کنی و بگی نمیتونم دیگرانم میگن نمیتونی بی اختیار و ناخوداگاه داری به دیگران القا میکنی که منو تحقیر کنین. ولی وقتی تو بگی میتونی (حتی اگم نتونی) این باعث میشه دیگران فک کنن که درست خوبه و این کم کم توی تو اعتماد به نفس به وجود میاره. حتی اگه یه نمره هات نیم نمره هم بهتر شد خودتو تشویق کن. حتما تو هیچ وقت نمیای چیزای خوبی که توی مدرسه برات بدست اومده رو توی خونه تعریف کنی (من اینجوری بودم، فقط شکستامو تعریف میکردم) مثلا معلم ازت درس پرسیده بلد بودی (حتی یه درس اسون) یا یه تمرینو درست حل کردی... اینارو توی خونه بگو اینا استرس خونوادتو کمتر میکنه. شاید بی اهمیت باشه به نظرت ولی خیلی موثره
    توی دبیرستان این جو خیلی هست (متاسفانه) که بچه ها خیلی میخونن و میگن من که اصلا نخوندم و این باعث میشه تو احساس خنگی کنی. به خودت امید داشته باش. سر امتحان به این فک نکن مثلا الان فلانی که درسخونه کلاسه داره چطوری مینویسه یا الان همه بلدن جز من.
    امتحانی که سخته برای همه سخته. سر امتحان فقط تمرکز کن روی سوال بگو وقت برای فکر کردن به مزخرفات زیاد هست. فکر کن وسط جنگلی اصن و تنها. به اینم فکر نکن که الان امتحانم بد میشه میرم خونه. خونواده دعوام میکنن.
    چنتا کار دیگم باید بکنی: برو پیش خونوادت خیلی جدی و دوستانه از پدر یا مادر یا هرکی توی خونوادته بخواه که کمکت کنن یعنی تازه با حرفاشون اذیتت نکنن. مطمئن باش نمیدونن که حرفاشون روی تو اثر داره. فکر میکنن اهمیت نمیدی. اما اگه بدونن حرفاشون چقدر داره زجرت میده حتما این کارو تموم میکنن. بگو من دارم تلاشمو میکنم ولی دلم میخواد شمام با حرفاتون بهم دلگرمی بدید. این کارتون اعتماد به نفسمو کم میکنه.
    موفق باشی عزیزم
    ویرایش توسط ghm : 01-06-2018 در ساعت 03:44 PM

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

نا امید شدم

موقعیت‌های بی‌شماری پیش روی‌تان قرار دارند و متوجه می‌شوید که چگونه می‌توانید از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید.

حتی زمانی که احساس می‌کنید هیچ کاری از دست‌تان بر نمی‌آید، به دقت فکر کنید و مطمئنا" یک راه پیدا می‌کنید که به شما کمک کند. خوب همین امر هم جای خوشحالی دارد. حال چگونه می‌توانید آن‌را به کار بندید و ارتقا دهید؟ با مطرح کردن این سؤال خودتان را از دایره‌ی منفی‌گرایی‌هایی نظیر "واقعا" احساس ناامید‌کننده" است، نجات داده‌اید و می‌توانید بر روی نکات مثبت تمرکز کنید.
    به این طریق شما راهی را پیدا کرده‌اید که شما را به نتیجه می‌رساند و راهی را به شما نشان می‌دهد که بتوانید از ناامیدی‌ها نجات پیدا کنید. در این میان فرایند تمرکز بر روی پیشرفت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

هر کاری را که با موفقیت انجام می‌دهید، یادداشت کنید. اگر این کار را به‌صورت ماهانه انجام دهید آن وقت می‌توانید دریابید که در طول یک ماه تا چه حد پیشرفت کرده‌اید. خودتان از هم میزان موفقیت‌هایتان شگفت‌زده خواهید شد.

اگر هم دیدید که در لیست شما آیتم‌های زیادی نوشته نشده‌اند، چشم‌های‌تان باز می‌شود و متوجه می‌شوید که بیش از آن‌که کار کنید، وقت گذرانی می‌کنید و یا انرژی خود را صرف کارهای بی‌ارزش می‌کنید و باید حواس خود را بیش از این‌ها جمع کنید. باید به جایی برسید که لیست‌تان از آیتم‌های مختلف پر شود تا بتوانید پیشرفت کنید. با تهیه‌ی لیست هم‌چنین می‌توانید به راحتی تشخیص دهید که در کدام زمینه‌ها مؤثرتر عمل کرده‌اید و در کدام قسمت‌ها کمی ضعیف بوده و نیاز به تلاش بیش‌تری دارید.

هدف اصلی‌تان را در ذهن خود تجسم کنید. نتیجه‌ی مورد علاقه‌تان چیست؟ گاهی اوقات دور و برمان آن قدر شلوغ می‌شود و خودمان را سرگرم حل درگیری‌ها و مشکلات پیش پا افتاده می‌کنیم که یادمان می‌رود هدف اصلی زندگی‌مان چیست. سعی کنید تا آن‌جایی که می‌توانید از پرسیدن این سؤال: "چرا چنین اتفاقی افتاد؟" پرهیز کنید، چرا که پرسیدن این سؤال شما را در گذشته نگه داشته و جلوی پیشرفت‌تان را می‌گیرد. این سؤال هیچ گونه راه حلی برای حل مشکل، به شما معرفی نمی‌کند. چیزی که باید به آن توجه داشته باشید دو سؤال زیر است:
    – این بار انتظار دارید که چه اتفاق متفاوتی روی دهد؟
    – برای رسیدن به آن نقطه چه کاری باید انجام دهید؟

زمانی‌که برای حل مشکلی در حال تلاش هستید، ممکن است آن قدر درگیر یافتن راه حل شوید که ناخواسته کارهای جانبی بسیار زیادی را به آن اضافه کنید و با خودتان هم تصور کنید که ممکن است این موارد به شما کمک کنند. شما همیشه چند حق انتخاب متفاوت دارید. فقط کافی است بر روی راه‌های مختلف تمرکز کرده و آن‌ها را در ذهن تجسم کنید. اگر نگاهی به سایت‌های اینترنتی انداخته باشید پر است از تبلیغاتی نظیر "راه‌های ساده برای راه‌اندازی و اداره‌ی وب سایت" ، "راه‌های آسان کسب درآمد" و…. این قبیل موارد تنها به عنوان هیاهیو حساب می‌شوند و باید بدانید که حتی خواندن آن‌ها هم ممکن است وقت شما را تلف کند.

این طور آگهی‌ها فقط وقت شما را تلف کرده و پول‌های‌تان را به تاراج می‌دهند. آن‌ها هیچ اهمیتی به موفقیت و یا شکست شما نمی‌دهند. البته بیش‌تر افراد زمانی که از روند کند کار خود خسته می‌شوند، معمولا" به چنین مواردی روی می‌آورند و تبلیغاتی نظیر "این همان چیزی است که شما نیاز دارید" و "ما همه چیز را برای شما آسان کرده‌ایم" روی می‌آورند. اگر آینده‌نگر باشید، می‌توانید به خوبی پیش‌بینی کنید که اگر برای ۶ ماه بر روی کار فعلی خود تمرکز کنید، آن وقت از تمام این پیشنهادهای جور به جور منفعت بیش‌تری عایدتان خواهد شد.

دیگر نمی‌خواهیم در این‌جا اشاره کنیم که در صورت رجوع نکردن به این تبلیغات، پول خود را دور نریخته و همان اندازه‌ای که قرار بوده بابت این تبلیغ‌ه پرداخت کنید را جمع می‌کنید. ببینید چه چیزی در زندگی‌تان اولویت دارد و ابتدا همان را انجام دهید. هر کاری که وقت و هزینه شما را تلف می‌کند و هیچ حاصلی در بر ندارد باید از برنامه‌ی زندگی‌تان حذف شود.

شما همیشه چند حق انتخاب متفاوت دارید. فقط کافی است بر روی راه‌های مختلف تمرکز کرده و آن‌ها را در ذهن تجسم کنید.

تنها دانستن این مطلب که شما راه حل‌های متفاوتی پیش روی‌تان قرار دارند به شما کمک می‌کند که احساس بهتری پیدا کنید. بر طبق لیستی که تهیه کرده‌اید، انتخاب‌های متفاوت انجام دهید و کا خود را بر روی برنامه دنبال کنید.بهتر است بیش‌تر آن وقتی را که می‌خواهید صرف نگرانی و ترس و منفی‌بافی کنید، صرف مثبت‌اندیشی کنید.

شما زمانی که به ناامیدی می‌رسید معمولا" شور و اشتیاق اولیه‌ی خود را از دست می‌دهید و دیگر حتی تمایلی ندارید که به موضوع مورد نظر فکر کنید. مسئله‌ای که برای‌تان پیش آمده دشوار است، از آن ناامید شده‌اید و احساس می‌کنید که نمی‌توانید کار به جایی ببرید.

بنابراین هر کاری که شما را از آن دور کند برای‌تان جالب‌تر به نظر می‌رسد. در یک چنین زمانی به دنبال این هستید که هر طور شده از کار اصلی طفره بروید؛ اما اگر اهداف از پیش تعیین شده را داشته باشید و مسیر مناسبی را برای خود انتخاب کرده باشید، گذر ازاین دست‌اندازهای کوچک نباید شما را خسته و ناراحت کند. همان‌طور که توماس ادیسون گفته: "بسیاری از افراد شکست‌خورده کسانی هستند که متوجه نبوده‌اند تا چه اندازه به اهداف خود نزدیک شده‌اند."

بهتر است بیش‌تر آن وقتی را که می‌خواهید صرف نگرانی و ترس و منفی‌بافی کنید، صرف مثبت‌اندیشی کنید. بزرگ‌ترین قهرمانان ورزشی جهان خودشان را در حالی تجسم می‌کنند که بدون هیچ گونه عیب و نقصی مسابقات مختلف را به نفع خود به پایان می‌رسانند. هیچ جایگاهی برای شکست در ذهن این افراد وجود ندارد.

این درست همان چیزی است که شما هم باید به آن برسید. خودتان را ببینید که به آرزوها و اهداف‌تان می‌رسید. خودتان راتصور کنید که به آرزوهای‌تان رسیده‌اید، چه احساسی دارید؟ چه می‌گویید؟ بر روی این کار وقت بگذارید؛ این امر به شما امید می‌دهد تا راه‌تان را ادامه دهید.

معمولا" موارد مختلف به آن اندازه‌ای که آن‌ها را در ابتدای کار می‌بینید بد نیستند. گاهی اوقات چیزها بدتر از آن‌چه هستند به نظر می‌رسند تنها به این دلیل که ما خودمان خسته هستیم و از نظر ذهنی آمادگی نداریم. کمی استراحت و نگه داشتن حس شوخ طبعی می‌تواند به شما کمک کند. این گونه احساس‌ها به سرعت از میان می‌روند و شما مجددا" به حالت عادی باز می‌گردید.

یک ذهن باز خیلی راحت‌تر می‌تواند راه حل‌های متفاوت را پیدا کرده و آن‌ها را به کار ببندد تا یک ذهن کسل و خسته. یک ذهن ناامید به همه چیز این طور نگاه می‌کند: "فایده‌اش چیست؟" به هر حال باید هم‌چنان بدانید که گزینه‌های مختلف چه هستند و بر طبق برنامه هر یک را امتحان کنید. هدف شما این است که راه حل مناسب را انتخاب کرده، تمام حواس خود را روی آن متمرکز کنید و سپس عکس العمل مناسب نشان دهید.

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-88472864
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    تشکر شده 1,530 بار در 1,089 پست
    میزان امتیاز
    12

سلام دختر خوب
    متاسفم که این موضوع اینجوری باعث ناراحتیتون شده
    ولی چون من توی سن شما که بودم تجربه های مشابهی داشتم تا حدودی درک میکنم
    باید بگم که تغییر مقطع یه مقدار ممکنه باعث افت معدل بشه ولی زیاد هم نه
    و این رو میشه با تلاش و روحیه ی خوب داشتن و دلداری و همراهی خونواده به آسونی حل کرد
    من خونواده ام برعکس بودن، یعنی خودم خیلییی حساس بودم ، به جای 20، 18 میشدم کلی غصه میخوردم
    مادرم همش دلداریم میداد میگفت مهم اینه تو تلاشتو کردی دفعه ی بعدی میتونی بهتر عمل کنی

به نظرم خونواده، به خصوص اون اعضایی که باهاشون آدم صمیمت بیشتری داره خیلی مهمه این مواقع چطوری واکنش نشون بدن
    شما قبلا شاگرد ممتازی بودین پس بستر لازم رو دارین،اما الان باید یه کم تلاش هاتون رو بیشتر کنین
    حالا شاید سخت تر شدن درس ها، یا عدم آگاهی کافی از شیوه های مطالعه یا استرس و دلایل دیگه ای باعث این مسئله شده باشه
    که باید دقیق بشناسیدشون و حلشون کنید

با خونواده تون حرف بزنین و بگید که شما به اندازه ی کافی ناراحت هستین و ایشون باید به شما آراشم بدن نه اینکه بیشتر باعث ناراحتی بشن!
    اگه هم باز ادامه دادن دیگه توجه نکنین، میدونم آدم به هرحال ناراحت میشه ولی منظورم این هست که سعی کنین از حرفهای منفی کم ترین تاثیر رو بگیرین
    و یه نکته ی مهم دیگه، اگه براتون ممکن هست با یه مشاور حضوری حرف بزنین
    اگه شماور خوب مدرسه تون داره که خب خوبه اگه هم نه برین بیرون پیش یه مشاور تحصیلی خوب، این ها خیلی بهتر میتونن هم درک کنن و هم اینکه راهکارای حل مسئله ئ نقاط ضعف و قوت رو برای شما بولد کنن که بتونین به راحتی این مسئله رو حل کنین
    ولی یادتون باشه اگه این موضوع امسال برای شما حل نشه باعث میشه ناراحتیتون تداوم پیدا کنه و خدایی نکرده سال های آتی هم بیشتر شما رو اذیت کنه
    پس خیلی جدی بگیرینش و زودتر حلش کنین.

میشه با کمک یه مشاور خوب ، یه برنامه ی خوب داشتن و انگیزه داشتن بهترین بشین
    با آرزوی بهترین ها.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)