نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

موضوع: مشکل خجالتی بودن

2575
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37437
    تشکـر
    127
    تشکر شده 158 بار در 116 پست
    میزان امتیاز
    7

مشکل خجالتی بودن

سلام من یه مشکلی دارم اونم اینکه همش فکرم و ترسم اینه که توسط بقیه مسخره بشم. ینی از زمان بچگی همینطوری بودم.

البته فکر کنم این موضوع یه دلیلی داره. زمانی که بچه بودم وقتی با پدرم چایی مهمانی میرفتیم پدرم حرفی برای گفتن پیدا نمیکرد و منو نگاه میکرد و منو تو شرایط سخت و استرس زایی قرار میداد. جزییات دقیق نمیتونم بگم فقط همین رو میتونم بگم که این موارد باعث شدن من همیشه ترس از مسخره شدن توسط بقیه داشته باشم. به طوری که اگه دو نفر میخندن من فکرم میره پیش این موضوع که نکنه به من میخندن؟

من اعتماد به نفسم بالاست. ولی بعضی ویژگی ها باعث میشن این فکر رو بکنم. مثلا اخرین باری که این طوری فکر کردم,توی باشگاه بودم و یه حرکتی بود برای من سخت بود از مربی خواستم کمک کنه و من تونستم حرکت رو برم. ولی بعده یکی دو دقیقه مربیم رو دیدم داشت با یکی دو نفر حرف میزد یهو اسم منو اورد میون حرفاش. من تصور کردم در مورد من حرف میزنه و میخندن ناراحت شدم. اون حرکت رو هم الان یاد گرفتم کاملا درست انجام میدم و دیگه موردی نیست از بابت این موضوع. خجالتی هم هستم.

خجالتی بودن رو نمیدونم میشه به این موضوع که میخوام بگم میشه مربوط دونست یا نه. من کلا کم حرف میزنم. با کسایی که نمیشناسم کم حرف میزنم یا اصلا حرف نمیزنم.و با کسایی که میشناسم معمول حرف میزنم و با کسایی که بیشتر صمیمی هستم بیشتر حرف میزنم. توی کلاس نسبتا کم حرف میزنم و اصل این ماجرا مربوط میشه به این که : "خجالتی هستم و ترس از مسخره شدن توسط بقیه افراد دارم"

مثلا همین چهارشنبه این هفته خواستم از استاد کلاس یه سوال سخت بپرسم ولی مطمین نبودم دقیق موضوع رو فهمیدم یا نه. گفتم اگه بگم و فکرام درست نباشن مسخره ام میکنن و دیگه نپرسیدم.

این یه مشکل بد شده برای من. دوست دارم تو اون کلاس خاص بیشتر فعال باشم بیشتر سوال بپرسم بیشتر فعالیت داشنه باشم (از لحاظ گفتاری) ولی این موارد مانع میشن. تو این کلاس خاص اعتماد به نفسم کم هست ولی از لحاظ درسی از بقیه خیلی جلوترم ولی گفتاری خیلی عقب. وقتی تعداد افراد حاضر تو جلسه زیاد باشه اتوماتیک اعتماد به نفسم میره بالا و راحت میتونم صحبت کنم ولی تو تعداد کم این مشکلات رو دارم مثلا تو کلاس 5-10 نفره مشکل دارم ولی تو کلاس با تعداد بالا مشکلی ندارم.

امیدوارم تونسته باشم مطلب رو خوب عنوان کرده باشم.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : مشکل خجالتی بودن

ترس از مسخره شدن

اول ازهمه به خودتون اعتمادداشته باشید.
    یعنی به خودتون اطمینان بدهیدکه حرفی که میزنید موردقبول جمع است.
    بعدم سعی کنیدبراتون مهم نباشه حرفی که میزنیدموردقبول جمع هست یانه .
    بلکه دردرجه اول این براتون مهم باشد که حرفی که میزنیدروخودتون تایید میکنید.
    وحداقل موردقبول خودتون هست.
    سعی خودتون روبکنیدکه به بهترین نحوممکن صحبت کنید.
    اینطوری لااقل خیالتون راحته که سعی خودتون روکردید.
    و حتما با مشاوری مجرب مشورت کنید.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    34513
    تشکـر
    7
    تشکر شده 4 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

دوست عزیز اینکه دیگران شما رو به خاطر اشتباهات سهوی توی کارها مسخره کنند نشون‌دهنده‌ی ضعف خودشونه
    شما که نمیتونی ۲۴ ساعته مراقب رفتار دیگران باشی
    از طرفی هم هر چقدر حساس بشی رو این موضوع باعث میشه به هنگام مواجهه باهاش آسیب روحی بیشتری ببینی
    همه‌ی ما توی زندگی قطعا یه جاهایی مورد تمسخر واقع شدیم و احتمالا باز هم با همچین چیزی روبه‌رو میشیم و نمیشه به زور ازش فرار کرد چون شعور و رفتار دیگران تحت کنترل ما نیست
    سعی کنید حساس نباشید رو این موضوع
    فراموش نکنید تمسخر در هر حالتش هیچوقت یه پدیده‌ی پسندیده در نظر گرفته نشده و همیشه‌ی خدا یه کار زشت تلقی شده
    پس چرا شما باید بابت رفتار زشت دیگران خجالت بکشید؟
    الآن دور و زمونه طوری شده که درس‌ بخونی بهت میگن خرخون و مسخرت میکنن، قیافت از نظرشون زشت باشه مسخرت میکنن، اگه حول بشی و یه جایی یه سوتی بدی مسخرت میکنن و ...
    خلاصه تا دلت بخواد مردم بهونه واسه مسخره کردن دارن
    ولی شما دقت کن تو هیچکدوم از مواردی که گفتم مسخره کردن کار خوبی نبوده و کاملا زشت و زننده است
    مطمئن باش همش از بی‌شعوری و کمبود درک و همچین وجود عقده در خودشونه
    اگر دانشجو هستید به دفتر مشاوره‌ی دانشگاه رجوع کنید
    بنظرم مفید میتونه باشه
    امیدوارم موفق باشید

4. کاربران زیر از omidqsm بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37750
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

منم قدیما خجالتی بودم خیلی هم زیاد
    اما به مرور با افزایش مشکلات دیگه ام و نگاه کردن به رفتار های دیگران خجالتم نابود شد!
    هروقت خجالتی میشدم این جمله رو میگفتم:
    مگه اونا کی ان! یه مشت آدم کودن ! هیچکی عقلش کامل نیست !و لیاقت این همه بها دادن رو نداره!
    بهشونم که نگاه میکردم میدیدم خودشون هم تپق میزنن ولی نه تنها به روی خودشون نمیارن بلکه جمعش میکنن و اگر چیزی بهشون بگی بهت تیکه هم میندازن!
    پرو باش !همه ی آدم ها مثل هم اند! همشون حتی باکلاس ترین ها!

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37768
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام.
    من یه پسر ۱۶ساله هستم.خیلی دختر خالمو دوس دارم.میخوام بهش بگم.تمام شرایط هم برای گفتن محیا هست اما خیلی خجالت میکشم بهش بگم.اینم بگم من اصلا ایشونو واس ************ نمیخوام.قلبا دوسش دارم.خواهش میکنم سریع راهنماییم کنین تا بهش بگم.ممنون

7. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37739
    تشکـر
    5
    تشکر شده 7 بار در 6 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ های دوستان کاملا مفیده
    اما بنده در پاسخ به Blue boyباید بگم که تا کاملا مطمئن نشدین که دختر خالتون رو دوست دارید به ایشون حرفی نزنید بعدشم شما سنتون خیلی کمه واسه ی دوست داشتن کسی و ممکنه همین ابراز دوست داشتن هم شما و هم دختر خالتون رو دچار مشکل کنه،شما میتونین چندسالی صبر کنید اگه دیدین هنوز اون احساس در شما وجود داره بعدا با روش های مناسب جلو برید

8. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    30982
    تشکـر
    459
    تشکر شده 876 بار در 507 پست
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط Blue Boy نمایش پست ها
    سلام.
    من یه پسر ۱۶ساله هستم.خیلی دختر خالمو دوس دارم.میخوام بهش بگم.تمام شرایط هم برای گفتن محیا هست اما خیلی خجالت میکشم بهش بگم.اینم بگم من اصلا ایشونو واس ************ نمیخوام.قلبا دوسش دارم.خواهش میکنم سریع راهنماییم کنین تا بهش بگم.ممنون
    سلام عزیزم خب تو سن 16 سالگی که نمیتونی ازدواج کنی
    حتی نمیتونی قول ازدواج به کسی بدی شاید تا 10 سال دیگه بتونی ازدواج کنی و اونموقع نظرت تغییر کنه
    سعی کن سرتو با چیزای دیگه گرم کنی بوقتش اگه دختر خالت موافق بود بهش بگو و از طریق خانواده اقدام کن

منظورم سرتو با چیزای دیگه گرم کن
    چیزای دیگه منظورم انتخاب رشته دانشگاهت شرکت تو کلاسای کنکور ورزش و انتخاب شغل در ایندست
    امضای ایشان
    دندانم شکست

برای سنگریزه ای که در غذایم بود

دردم گرفت

نه برای دندانم

برای کم شدن سوی چشم مادرم

9. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    46303
    تشکـر
    4
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

حالا من از دکتر هلاکویی نقل قول میکنم(4 تا از سمینار های 8 ساعتشون رو چند بار گوش دادم) ایشون میگفتن خجالت کشیدن ینی من یه چیزی از خودم رو بد میدونم و نمیخوام دیگران بفهمن، و خیلی ربط به حرمت نفس(عزت نفس) داره نه اعتماد به نفس.

10. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    40604
    تشکـر
    214
    تشکر شده 139 بار در 101 پست
    میزان امتیاز
    5

بله برخی مواقع اینگونه است. ولی خجالت کشیدن میتونه دلایل بیشماری داشته باشه و درجلسه مشاوره و در فرایند تراپی شناسایی میشه. برخی افراد به دلیل اختلال کمبود توجه و بیش فعالی خجالتی هستند و حتی توی چشم افراد نمیتونند نگاه کنند و چشمشون از نگاه به دیگران میدزدند.
    برخی ها درونگرا هستند و از اونجایی که ارتباط با دیگران انرژی بر هست. حس خوبی نسبت به ارتباط بادیگران ندارند برای همین خجالتی بودن را به صورت ناخودآگاه انتخاب مبکنند.
    دکتر هولاکویی چون عمومی صحبت میکنند این نکته بیان کردند و تا فردی در فرآیند مشاوره صرار نگیرد نمیتوان صد درصدی هفت که خجالتی بودن به خاطر کمبود عزت نفس است @Porteghal

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)