نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12

موضوع: وظیفه یا لطف؟

2382
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37402
    تشکـر
    17
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

وظیفه یا لطف؟

سلام. روزتون بخیر
    یه سوال دارم و نمیدونم آیا پاسخ قطعی برای این سوال وجود داره یا خیر؟ و دوست دارم نظر شما رو در رابطه با این مساله بدونم
    به نظر شما وقتی آقا صبحا میره سرکار آیا خانم وظیفه داره بیدار بشه و صبحانه آماده کنه و با هم بخورن؟
    یا این کار لطف زن هست و اینکه گاهی این کارو بکنه و گاهی نه، مشکلی پیش نمیاد؟؟

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    تشکر شده 8,594 بار در 3,929 پست
    میزان امتیاز
    19

پاسخ : وظیفه یا لطف؟

نقل قول نوشته اصلی توسط mah69 نمایش پست ها
    سلام. روزتون بخیر
    یه سوال دارم و نمیدونم آیا پاسخ قطعی برای این سوال وجود داره یا خیر؟ و دوست دارم نظر شما رو در رابطه با این مساله بدونم
    به نظر شما وقتی آقا صبحا میره سرکار آیا خانم وظیفه داره بیدار بشه و صبحانه آماده کنه و با هم بخورن؟
    سلام روزبخیر
    فک میکنم این متن بتونه بهتون کمک کنه
    آیا از نظر اسلام زن وظیفه ای برای کار کردن در منزل دارد؟
    ارسال شده توسط soalcity در ۱۳۹۳/۷/۴ - ۱۹:۴۳

على و فاطمه عليهما السّلام از رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم تقاضا كردند كه آن حضرت كارها را بين آنها تقسيم نمايد. پيامبر(ص) انجام كارهاى داخل خانه را به عهده فاطمه(س) نهاد و امور خارج از منزل را به عهده على(ع) عليه السّلام گذاشت. امام باقر عليه السّلام مى‏گويد: فاطمه عليها السّلام مى‏گفت: هيچ كس جز خداوند نمى‏داند كه من چقدر خوشحال شدم از اينكه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم كارهاى بيرون از خانه را به عهده من قرار نداد و مرا از مراوده با مردان نجات داد. (قرب الإسناد، ص: ۵۲)

مساله ۲۴۱۴ : مسأله زن وظيفه ندارد خدمت خانه را انجام دهد و غذا تهيّه كند و نظافت و مانند آن را انجام دهد مگر به ميل خود و اگر مرد او را مجبور بر اين كارها نمايد زن مى‏تواند حقّ الزحمه خود را در برابر اين كارها از او بگيرد. (توضيح المسائل (المحشى للإمام الخميني)، ج‏۲، ص: ۴۷۸)

نکته ای که از مقایسه دو پاراگراف فوق به دست می آید، این است که از منظر اسلامی رابطه زن و شوهر با یکدیگر، رابطه ای فراتر از قواعد خشک حقوقی است. و اصل و اساس این پیوند بر مبنای توافق و همدلی بین زن و شوهر است و تنها در جایی که زن و شوهر از رسیدن به توافق و همدلی عاجز شده اند، به خاطر آنکه بنای ازدواج نابود نشود، در سطوح دیگری (مثل قواعد حقوقی) از این رابطه صیانت می شود.

به تعبیری اصل کانون خانواده، بنایی عاطفی است که قواعدی حقوقی در اطراف این بنا قرار داده شده، تا در صورت فرو ریختن ستون بنای عاطفی تا حد ممکن از فروپاشی کانون خانواده جلوگیری شود. و این نوع نگاه در جای جای دیدگاه قرآنی دیده می شود.

مثلا اگر اختلافی بین زن و شوهر ایجاد شود، در قدم اول توصیه می شود که خود آنها به نوعی سعی در حل مشکل بنمایند. حتی اگر توافق آنها خلاف اصول اولیه تعیین شده در قاعده حقوقی ازدواج باشد:

فَلا جُناحَ عَلَيْهِما أَنْ يُصْلِحا بَيْنَهُما صُلْحاً وَ الصُّلْحُ خَيْرٌ (۱۲۸ نساء) مانعى ندارد با هم صلح كنند (و زن يا مرد، از پاره‏اى از حقوق خود، بخاطر صلح، صرف نظر نمايد.) و صلح، بهتر است.

و اگر آنها نیز نتوانند به گونه ای به سازش برسند؛ مساله را به نهادهای قضائی احاله نمی کند و این مساله را به تاخیر می اندازد، و پای خویشاوندان را باز می کنند تا شاید آنها بتوانند سازش را ایجاد کنند:

وَ إِنْ خِفْتُمْ شِقاقَ بَيْنِهِما فَابْعَثُوا حَكَماً مِنْ أَهْلِهِ وَ حَكَماً مِنْ أَهْلِها إِنْ يُريدا إِصْلاحاً يُوَفِّقِ اللَّهُ بَيْنَهُما إِنَّ اللَّهَ كانَ عَليماً خَبيراً (۳۵ نساء) و اگر از جدايى و شكاف ميان آن دو (همسر) بيم داشته باشيد، يك داور از خانواده شوهر، و يك داور از خانواده زن انتخاب كنيد (تا به كار آنان رسيدگى كنند). اگر اين دو داور، تصميم به اصلاح داشته باشند، خداوند به توافق آنها كمك مى‏كند زيرا خداوند، دانا و آگاه است.

ویژگی این دیدگاه ها زمانی برجسته تر می شود که آنها را با تمدن پر ادعای امروز غربی مقایسه کنیم که به محض اختلاف در همان گام اول، نزاع را به نهادهای قضائی می کشاند در حالی که این امر می تواند به سرعت کانون خانواده را به فروپاشی برساند! چرا که تلاش دو طرف در نزد یک غریبه برای محق نشان دادن خود و سخن گفتن علیه طرف مقابل، ثمره اش نابودی هر گونه مودت و دوستی بین آن دو است.

بنابراین باید در نوع روابط زن و شوهر دقت نماییم که زن و شوهر دو رقیب برای یکدیگر نیستند. بلکه دو مکمل هم هستند که بناست با دوستی و محبت در کنار یکدیگر به هم آرامش ببخشند:
    وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ (۲۱ روم) و از نشانه ‏هاى او اينكه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد، و در ميانتان مودّت و رحمت قرار داد در اين نشانه ‏هايى است براى گروهى كه تفكّر مى‏ كنند.

3. 2 کاربران زیر از رزمریم بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28867
    تشکـر
    148
    تشکر شده 268 بار در 156 پست
    میزان امتیاز
    8

سلام

به نظر من نه وظیفست نه لطف

ولی به نظرم از تکالیف زن نسبت به شوهرش هستش ولی لفظه وظیفه خیلی قشنگ و در شان یک خانم نیست

5. کاربران زیر از moeinvk بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    36965
    تشکـر
    150
    تشکر شده 435 بار در 240 پست
    میزان امتیاز
    7

سلام. روزتون بخیر
    خیر دوست عزیز از لحاظ قانونی خانم وظیفه ای برای انجام امور منزل ندارند و میتونن بابت انجامش از همسرشون درخواست پول کنند اما اگر بین دو نفر عشق وجود داشته باشه خوب بالاخره مرد هم یک سری کار انجام میده زن هم یک سری کار.
    از نظر خود من و چیزی که در خانواده خودم جا افتاده صبحانه رو ما خیلی علاقه داریم باهم بخوریم. چون لذتی که توی باهم خوردنش هست توی تنها غذا خوردن نیست

7. 2 کاربران زیر از ghm بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37437
    تشکـر
    127
    تشکر شده 158 بار در 116 پست
    میزان امتیاز
    7

با عرض سلام و وقت بخير خدمت شما ،

به نظرم بهتره در این مورد از تکنیک معکوس استفاده کنیم ،بله این تکنیک اینجا جواب میده ،ببينين اساس این تکنیک این هست که قضایا رو دو طرفه ببینیم .

حالا به سوال من که همون ویرایش شده سوال شما هست دقت کنین :

سلام. روزتون بخیر
    به نظر شما وقتی خانم صبحا و ظهر و شب کار خونه و هزار تا کار دیگه رو انجام ميده آیا مرد خانه وظیفه داره بیدار بشه و با همسر غذا بخوره و درآمد مالی داشته باشه و بره کار ?
    یا این کار لطف مرد هست و اینکه گاهی این کارو بکنه و گاهی نه، مشکلی پیش نمیاد؟؟

فکر کنم جواب سوالتون رو گرفتین ،بله این ینی مسولیت دو طرفه .زن و شوهر توافق میکنن که هر کدوم بخشی از کار ها رو انجام بدن تا هر دو به زندگی ایده آل برسن . این که شما صبحانه درست میکنین و به همسرتون کمک میکنین نشانه مسولیت پذیری شماست . اصلا نباید به چشم لطف و یا وظیفه نگاه کرد .بعد از ازدواج وظیفه و لطف هر دو جاشون رو میدن به جاي کلمه ای به نام مسؤلیت پذیری . همدلی باعث میشه مسئولیت ها به کامل ترین نحو اجرا بشه و اصلا اینطور فکر ها که این کار وظیفه کی هست و چرا به ذهن خطور نکنه. اگه همدلی باشه برای رسیدن به یه هدف و زندگی پر از موفقیت ،هر عضو خانواده سعی میکنه مسوليت خودش رو به درستی انجام بده و اصلا به لطف یا وظیفه بودن فکر نکنه و فقط به این فکر میکنه که انجام لین کارها باعث میشه همه اعضای خانواده احساس رضایت داشته باشن .
    جای کلمات وظیفه و لطف رو با احساس مسولیت در قبال کسی که دوسش دارین تغییر بدین بهتره

9. 3 کاربران زیر از ss75 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8594
    تشکـر
    74
    تشکر شده 1,314 بار در 743 پست
    میزان امتیاز
    11

سلام. روزتون بخیر
    سلام

مطلب شما را خواندم عزیز, و چون سوال فرمودید باید عرض کنم که اصل سوال غلطه !! و اصلا نمیشه دنیا رو اینقدر سفید و سیاه دید!؟

خوب اگر اینطوری بخواهیم نگاه کنیم مرد هم میتونه از خودش بپرسه این وظیفه منه که برم سر کار یا لطف میکنم که میرم!!!؟؟

ما در زندگی مشترک قراره ما باشیم نه من و در ضمن علاوه بر عشق و محبت و همزبانی و هم طرازی مسئولیتهای هم داریم که باید انجام بدیم برای کانون گرم زندگیمان که نه لطفه و نه وظیفه بلکه

عشقه و مسئولیت. که قراره در اینده به فرزندانمان نیز بیاموزیم این امور رو و در نهاد انها بکاریم این بذر رو.

موفق و شاد باشید

سپاس
    دکتر
    امضای ایشان
    وقتی که بدن فیزیکی بیمار شد باید به پزشک رجوع کرد

و وقتی که بدن روانی مجروح و بیمار شد باید به روانشناس رجوع کرد

11. 2 کاربران زیر از شهرام2014 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

12. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37402
    تشکـر
    17
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

ممنونم از نظراتتون.
    راستش مشکل از اونجایی ناشی میشه که من نسبتا بدخوابم.و وقتی ازخواب میپرم به سختی خوابم میبره. در طول روز هم معمولا نمیتونم بخوابم.بارها سعی کردم ظهر یه خواب کوتاهی داشته باشم ولی نتونستم. و مشکل دیگه اینه که همسرم توی خواب به شدت ب صدا حساسه و وقتی قبل بیدار شدنش صبحانه آماده میکنم از خواب میپره و ازم خواسته وقتی خوابه صبحانه آماده نکنم
    صبحا برای نماز با همسرم بیدار میشیم و بعد دوباره میخوابیم. من بعد نماز تا یک ساعت خوابم نمیبره معمولا!! اکثر اوقات وقتی همسرم بیدار میشه چون خوابم نبرده صبحانه رو اماده میکنم و ایشون تنها میخوره (چون اگه خودمم بخورم کلا دیگه بعدش خوابم نمیبره) گاهی اوقات پیش میاد قبل بیدار شدن همسرم من تازه خوابم برده و اگه اونموقع بیدار بشم دیگه تا شب کسلم برا انجام کارها (در کنار کارهای خونه یه کاردر منزل هم انجام میدم)
    برا همین تقریبا 40 درصد مواقع ازش خواستم خودش صبحانه ش رو بخوره و بره
    خودمم ناراحتم از این قضیه. دوست ندارم اینجوری باشه. همسرمم اولا حساس نبود.جدیدا خیلی حساس شده رو این مساله و در این مورد جند بار طعنه زده و من واقعا دوست ندارم فکر کنه این کار من به خاطر بی علاقگی هست. بارها هم صحبت کردیم و قبول کرده که درکم میکنه.اما باز با شوخی یا جدی طعنه میزنه
    ویرایش توسط mah69 : 01-16-2018 در ساعت 04:42 PM

13. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    36965
    تشکـر
    150
    تشکر شده 435 بار در 240 پست
    میزان امتیاز
    7

ممنونم از نظراتتون.
    راستش مشکل از اونجایی ناشی میشه که من نسبتا بدخوابم.و وقتی ازخواب میپرم به سختی خوابم میبره. در طول روز هم معمولا نمیتونم بخوابم.بارها سعی کردم ظهر یه خواب کوتاهی داشته باشم ولی نتونستم. و مشکل دیگه اینه که همسرم توی خواب به شدت ب صدا حساسه و وقتی قبل بیدار شدنش صبحانه آماده میکنم از خواب میپره و ازم خواسته وقتی خوابه صبحانه آماده نکنم
    صبحا برای نماز با همسرم بیدار میشیم و بعد دوباره میخوابیم. من بعد نماز تا یک ساعت خوابم نمیبره معمولا!! اکثر اوقات وقتی همسرم بیدار میشه چون خوابم نبرده صبحانه رو اماده میکنم و ایشون تنها میخوره (چون اگه خودمم بخورم کلا دیگه بعدش خوابم نمیبره) گاهی اوقات پیش میاد قبل بیدار شدن همسرم من تازه خوابم برده و اگه اونموقع بیدار بشم دیگه تا شب کسلم برا انجام کارها (در کنار کارهای خونه یه کاردر منزل با درامد کم انجام میدم)
    برا همین تقریبا 40 درصد مواقع ازش خواستم خودش صبحانه ش رو بخوره و بره
    خودمم ناراحتم از این قضیه. دوست ندارم اینجوری باشه. همسرمم اولا حساس نبود.جدیدا خیلی حساس شده رو این مساله و در این مورد جند بار طعنه زده و من واقعا دوست ندارم فکر کنه این کار من به خاطر بی علاقگی هست. بارها هم صحبت کردیم و قبول کرده که درکم میکنه.اما باز با شوخی یا جدی طعنه میزنه
    دوست عزیز بدون هیچ بی احترامی اما بقیه زنان شاغل چیکار می کنن؟ من هر روز یک ربع زودتر از همسرم بیدار میشم و صبحانه رو آماده می کنم و با هم میخوریم و میریم سرکار. ایشون هم خیلی از شب ها یا روزهای تعطیل شام و یا صبحانه رو آماده میکنه.
    بنظرم شب ها کمی زودتر بخوابید تا صبح ها بتونید با نشاط پا شید.

14. کاربران زیر از ghm بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37402
    تشکـر
    17
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

...
    ویرایش توسط mah69 : 01-16-2018 در ساعت 04:46 PM

16. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37437
    تشکـر
    127
    تشکر شده 158 بار در 116 پست
    میزان امتیاز
    7

ببینین به نظر کار درستی نیست که مثلا زندگی یک فرد رو با زندگی یه فرد دیگه مقایسه کنیم. من خودم پدرم و مادرم رو مثال میزنم.

پدر و مادرم برای نماز ساعت 5 بیدار میشن بعد دو حالت داره.

یا مادرم صبحانه رو حاضر میکنه و یا پدرم. تا حالا که 50 50 بوده. قرار نیست حتما یکی صبحانه رو حتما برای یکی دیگه حاضر کنه(بستگی به خانواده و خود شخص داره)

ولی یه پیشنهاد دارم برای شما. گرچه به قولی رویایی به نظر میرسه.

ولی ببینین همسرتون شما رو چطوری دوست دارن. ینی ببینین اگه اوضاع چطوری باشه از شما نهایت رضایت رو دارن.

مثلا اگه با حاضر دیدن صبحانه لبخند رضایت میزنن پس چه بهتر شما صبحانه رو درست کنین!

اصلا باید دنبال بهانه بود تا لبخند رضایت رو تو همسر دید. مثلا این طوری باشین : صبح بعده نماز برین صبحانه رو حاضر کنین (اونایی که سرد نمیشه مثل پنیر گردو ابمیوه و .... ) همیشه هم به همسرتون لبخند بزنین و اصلا نباید کار به جایی برسه که یکی از دو طرف اصلا حس شاد بودن بره.

ببینین روک و روراست بگم. همه ی ما یه همسر ایده ال و یه وضعیت فوق العاده تو تصور و فکرمون داریم. ولی فقط 1% و اینا واقعا میشه عشق واقعی. طوری باشین که همیشه تصورش رو میکردین. چطوری تصور میکردین؟ مثلا شاید میگفتین میخوام همه چی اماده باشه و بعد به همسرم بگم خیلی دوست دارم و یه بوسش کنم و بعد ازش خداحافظی کنم. الان شما تو این موقعیت هستین. یا این طرز فکر رو پیاده کنین و جزو اون 1% ی باشین که واقعا عشق رو تجربه میکنن و یا "عادی باشین". "عادی باشین" که گفتم هم خوبه. ولی مثل بیشتر مردم هست ینی براشون عشق تا یه حد عادی. ولی فرصت ایده الیه. از این به بعد به همسرتون بیشتر برسین که مطمینا میخواین همین کار رو بکنین . چون این تایپیک رو ایجاد کردین و در نهایت دنبال راهکار میگشتین.

موفق باشین و از بقیه جلو بزنین. مطمینا همسر شما هم همه انرژی ها رو که صرف میکنین به شما برمیگردونن. حتما این جمله رو شنیدین: "هر عملی عکس العملی دارد" رو این جمله فکر کنین و تعمیم بدین به زندگی تون و تاثیرش رو ببینین.
    ویرایش توسط ss75 : 01-16-2018 در ساعت 05:23 PM

17. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30434
    تشکـر
    199
    تشکر شده 452 بار در 246 پست
    میزان امتیاز
    8

سلام. روزتون بخیر

تنهای وظیفه ی قانونی و شرعی یک خانمی که متاهله و ازدواج کرده در قبال شوهرش اینه که نیازهای جنسیشو براورده کنه

درمورد کارمنزل زن هیچ وظیفه ای نداره

ولی خب به هرحال تو زندگی مشترک یکسری کارهارو زن و یکسری دیگشو مرد انجام میده.
    امضای ایشان
    جوری عاشقتم که

انگار دنیا فقط همین یه مرد رو داره

18. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39786
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

ممنون از انجمن مفیدتون.خسته نباشید واقعا.
    اگر علاقمند به دریافت اطلاعات در زمینه خرید ملک در استانبول هستید از سایت ما بازدید نمایید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد