نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: سبک زندگی مجردی. پذیرش یا انکار؟

2459
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6459
    تشکـر
    5,007
    تشکر شده 3,611 بار در 1,092 پست
    میزان امتیاز
    12

سبک زندگی مجردی. پذیرش یا انکار؟

سبک زندگی مجردی. پذیرش یا انکار؟

در این نوشته قصد ندارم زندگی مجردی را بدبختی یاخوشبختی نشان دهم ، قصد تشویق یا برحذرداشتن هم ندارم . معتقدم دلایلی وجود دارد که باید:

1. سبکی از زندگی به اسم سبک زندگی مجردی را پذیرفت و بدان رسمیت بخشید
    2. سپس آن را آسیب شناسی امروزی کرد تا به مردم رشد دهد

مقدمتا عرض میشود که دو نوع زندگی مجردی مد نظر این نگاشته است : افراد مجرد سن بالاتر از ۳۵ و افرادی که به هر دلیل از همسرا خود جداشده اند

• میشه مجرد بود و فکر کرد مجردی یعنی هرزگی و هر روز به لیست دخترها و پسرهای ارتباطی خود افزودن و دوستان اجتماعی فیسبوکی خود را ۱۰۰۰ تا کردن و دل خوش بودن به اینکه داریم زندگی میکنیم. مقاله ای خواندم از آقای کشتکار در این باره که در بخشی از آن اشاره میکرد که ” شاید بهتر باشد لایک‌های فیس بوک و اینستاگرام را خیلی جدی نگیریم. ممکن است خیلی از آن‌ها حتی نوشته ما را نخوانده باشند. شاید بهتر باشد چند صباحی از فضای مجازی بیرون بیاییم و پا به دنیای واقعی بگذاریم. آن وقت می‌توانیم قضاوت کنیم که چند درصد از دوست‌دارانمان بیرون از شبکه های اجتماعی هنوز به یادمان هستند.

• هر طوری زندگی مجردی خودت را تنظیم کنی، متاهلیت نیز از آن تبعیت خواهد کرد و با ازدواج معجزه ای در سبک زندگیت ایجاد نمیشه.

• به نظرم جامعه ایرانی با بالا رفتن سن ازدواج مدتیست به سمت زندگی مجردی پیش میرود. سالهای دهه ۷۰ ، زندگی مجردی متعلق دانشجوهای غیر بومی بود که در شهرهایی غیر از شهر خودشون قبول شده بودند ؛ نگاه بدبینانه ای به این نوع افراد وجود داشت. ساکنین شهرهای میزبان ، ورود این دانشجویان را آفتی برای سنتهای خود میپنداشتند و تنها زمانی عقب نشینی کردند که فرزندان خودشان نیز به شهرهای دور رفتند و دیدند دانشجویان تازه وارد غیر از مصیبتهای فرهنگی (!) فرخندگی های سرمایه و پول و رونق کسب و کار نیز به شهرشان می آورند ! ( مثل تغییرات شدیدی که قزوین بعد از ظهور دانشگاه آزاد اسلامی کرد و خانه سازی و مغازه داری و…رونق بالایی به لطف دانشجویان پیدا کرد )

اما امروزه “مجردی زیستن ” ساحتی جدیدی پیدا کرده است و نیازی نیست دانشجو یا مهندس اعزامی از تهران باشی بلکه آدمهایی هستند که تو شهر خودشون هستند و مجردند و جدا از خانواده شون برای خودشون زندگی درست کرده اند ، اکثرا هم سن و سال بالای۳۰ سال دارند .

گرچه مطالعه جامعی درباره سبک زندگی مجردی در ایران نداشته ام و ندیده ام هنوز که با عدد و رقم الان بهش استناد کنم ؛ ولی تک مطالعات خوبی در این باره داشته ام .بررسی که میکنیم میبینیم که اتفاقاتی در جامعه و بازار کار رخ داده است : معماری و مهندسی خونه های با متراژ پایین ، دکوراسیون متناسب با زندگی تک نفره ، محصولات خانگی تک نفره داره سهم قابل توجهی از بازار ایران را کم کم به خودش اختصاص میده.

املاکی ها زودتر از ما فهمیدند چه تغییران جمعیتی یعی چه؟ زیرا بازار خانه های مناسب افراد مجرد ، بازار گرمی در سالهای اخیر بوده است و آن نگاه بدبینانه به زندگی افراد تنها جای خود را به نگاهی مشتاقانه در صاحبان خانه داده که مشتریان پر درآمد مجرد را با کمال میل میپذیرند و امروز امر غریبی نیست که آپارتمانهای مجردین را تک و توک ببینیم
    برای مجردهای مرد و زن بالای ۳۵ سال ، بزودی بانکها باید خدماتی بدهند . تفریحات ، کافی شاپها ، خدمات پزشکی ، آموزشی ، روانشناسی مخصوص این نسل موفق ولی مجرد باید راه اندازی بشه. نمیشه چون اینها ازدواج نکرده اند حذف بشوند از معادلات اجتماعی. مطمئنم به سرعت دانشجویان جامعه شناسی ، مردم شناسی و روانشناسی مقولات بسیار مهمی برای مطالعه این نسل خواهند یافت در غیر این صورت این نسل توان دارد خیلی آسیب به بقیه ساحات جامعه وارد آورد زیرا مردم به موقع متوجه نشدند که مجردی خیلی از اینها از روی ناچاری بوده است. هزاران دختر مجرد در ایران هستند که موفق اند ، دور از خانواده های شان رشدهایی تحسین بر انگیز کرده اند ولی خانواده های ایرانی به علت دوری اینها از پدر و مادرشان ، آنها را دارای صلاحیت ازدواج با پسران خود نمیبینند و سراغ این دختران نمیروند .
    تاسف بزرگتر اینکه کم نیستند مردانی متاهل یا مردانی شکارچی که تشنه روابط گذری با این دختران هستند و از هر وسیله ای برای این نیت استفاده میکنند.

درباره سبک زندگی مجردی بحثهای دیگری نیز هست. بسیاری از مردان و زنانی که تجربه طلاق دارند به خاطر تنوع طلبی و گرفتن مهریه و…نبوده بلکه هر کس دیگری نیز جای اینان بود ، ادامه نمیداد ! این افراد جدا میشوند و تازه بحران آغاز میشود ! این افراد از دایره انتخاب ازدواج جامعه کنار گذاشته میشوند ! و تاسف بار تر اینکه به دایره روابط گذری و زنگ تفریحی بقیه دعوت میشوند !
    شما هم شنیده اید زنی مطلقه ، ۳۲ ساله برای استخدام در یک شرکت مجبور شده تن به آزارهای کلامی و غیر کلامی همکاران یا مدیر هوسران خود بدهد و اختصاصی به ایران نیز ندارد ولی در عجبم که خیلی ها با خواندن این متون بلدند بفهمند و هم دردی کنند اما دریغ از یک اقدام عملی ! حتی میشه در محافل خانوادگی این بحث را راه انداخت که افراد مطلقه – به شهادت من که هزاران نفر از این بزرگواران را ویزیت کرده ام چه مرد چه زن – به مراتب زحمت بیشتری برای خودسازی ، مطالعه خویشتن ، دین ورزی ، اشتغال و ورزش و ….کشیده اند. مردان و زنانی هستند که اکثراً با سوادند ، شایسته اند ، صدها نفر زیر دستشان کار میکنند ، و این جامعه چه بی رحمانه اینان را لایق ازدواجی سالم نمیداند و چه ساعتهای عزیزی از این هم میهنان من که پای اینترنت و میهمانی های بی سرو ته و…حرام میشود. چه تنهایی تلخی دارند بعضی شان که نه توسط خانواده هایشان نه دوستان متاهلشان درک میشود.

باید به این دغدغه پرداخت که هر دو گروه مجردان ( مطلقه گان و مجردان سن بالا ) اولا رسمیت دارند ، قایم کردنی نیستند ، بخشی از مردم ما هستند باید همه با طیب خاطر ازشون خواهش کنیم در محافل ما حضور داشته باشند ، قبل از تماشای نابخردانه “زخم مطلقه بودن” باید عظمت انسان بودنشان را نظاره گر باشیم.

ثانیاً بپذیریم اگر شرایط ازدواج افراد سن بالاتر دختر و پسر را فراهم نمیتوانیم بکنیم ( به عنوان خانواده به عنوان مسوول دولتی و…) به مجرد بودن اینها و سبک زندگی تنهایی ایشان احترام بگذاریم و شرایطی فراهم کنیم که بهتر و شادتر بزیند زیرا لیاقت زندگی خوب را قطعا دارند.

منبع: دکتر علیرضا شیری/ خانه توانگری طوبی
    امضای ایشان

2. 6 کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28867
    تشکـر
    148
    تشکر شده 268 بار در 156 پست
    میزان امتیاز
    8

پاسخ : سبک زندگی مجردی. پذیرش یا انکار؟

سلام

ممنون مقاله بسیار مفیدی بود

من خودم به شخصه بعد اینکه تا الان یعنی ۳۰ سالگیم کلی تلاش کردم تا بتونم ازدواج کنم و فکر میکردم زندگی فقط تو ازدواج و متاهلی خلاصه میشه و در واقع ازدواج برای

جوونهای ما یک هدف شده تا وسیله الان چون دیدم شرایط مالیش و ... رو نمیتونم تامین کنم تصمیم به زندگی مجردی تا حداقل ۱۰ ساله آینده گرفتم هم قید ازدواج رو زدم و هم

اینکه تصمیم دارم از خانواده جدا بشم چند تا از دوستانم تا الان اینکار رو کردند و از مزیتهای اینکار یکیش این هستش که کلی دغدغه و استرست واسه خیلی چیزها کمتر میشه

چون مسوولیت زندگی خودت رو دوشت هست نه مسوولیت یه شخصه دیگه هم اضافه بشه از طرفی تو شهرهای بزرگ هزینه زندگی متاهلی خیلی بالاست اما با حقوقهای

قانونکار هم میشه از پس هزینه های حداقلی یک زندگی مجردی بر اومد و حداقل مستقل بود

چه بخوایم چه نخوایم با توجه به شرایط فرهنگی و اجتماعی که در کشور بوجود اومده چاره ای جز این شیوه وجود نداره و همونطور که در مقاله اشاره شد دولت باید یه سری از

خدمات به این افراد از جامعه بده این روش از زندگی خیلی بهتر از این هستش که جوونهارو به زور و صرف بالا بردن آمار ازدواج تشویق به ازدواج کنیم که آخرش میشه این آمار

بالای طلاق و خیانت و ... در کشور تعداد این افراد هم کم نیست به شخصه دور و ور خودم پر هست از دخترهای ۳۰ تا ۳۵ ساله مجرد که هر کدوم انسانهای موفق و مستقلی

هستند و برای خودشون کسب و کار شخصی و پرستیژ کاری و درآمد بالایی دارند

4. 3 کاربران زیر از moeinvk بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    27925
    تشکـر
    3,118
    تشکر شده 3,059 بار در 1,592 پست
    میزان امتیاز
    0

خیلی تاپیک خوبی بود.
    کلا خیلی مونده به یسری فرهنگا برسیم.علاوه بر اینکه در اختیار این افراد امکانات تفریحی قرار نمیگیره روشون برچسب توهین امیز هم میزنن .
    من رک حرفمو میزنم برام خیلی خواستگار هست ولی خودم از شخصیت کم مردی خوشم میاد ولی همین چند وقت پیش تو همین سایت به منو یکی دیگه از دوستان حرفی با عنوان اینکه چون شوهرت گیرت نیومده عصبانی هستی تمسخر کردن.
    یعنی میخوام بگم فرهنگمون هنوز به اون حد نرسیده که حتی توهین نکنیم چه برسه به این مواردی که گفتی.
    من خودم تا عاشق یکی نشم باهاش ازدواج نمیکنم و به نظرم ادم یا ازدواج نمیکنه یا یه ازدواج خوب با کسی که واقعا دوسش داره میکنه.
    کلا جامعه و بیشتر خانواده ها هم در این مورد فشار میارن و به جوان ها بخصوص دخترا القا کردن ازدواج بزرگترین هدف زندگیتونه.
    ازدواج اگر خوب باشه عالیه چون همه ی نیاز های طبیعی مث نیاز به محبت ،نیاز عاطفی،جنسی و..همه تامین میشه و ما مجبور نیسیم تو این جامعه ای که زندگی میکنیم این نیاز های طبیعی رو سرکوب کنیم.
    اما وقتی که ازدواجت از سر این باشه که متاهل شده باشی و بر اساس سنجیدن یسری معیارا باشه به نظر من خیلی نمیتونه مفید واقع بشه.و مجرد باشی بهتره چون وقتت واسه پیشرفت و تفریح و کارای دیگه بیشتره.
    ویرایش توسط saba95 : 01-29-2018 در ساعت 12:32 PM

6. کاربران زیر از saba95 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6459
    تشکـر
    5,007
    تشکر شده 3,611 بار در 1,092 پست
    میزان امتیاز
    12

ممنون از نظرات دوستان

البته حداقل تو ایران اکثر افراد در صورت مهیا بودن شرایط و پیدا کردن فرد مورد نظرشون دوست دارن تا قبل از 35 زندگی مشترک تشکیل بدن

اما وقتی سن ازدواج اینقدر بالا رفته و اینکه وقتی فرد خودش توانایی ایجاد زندگی مستقل داره... انتظار اینکه تا موقع ازدواج حتما خونه پدر و مادرش بمونه انتظار بجایی نیست
    چون بالاخره وقتی در خانواده نقش اصلی یک فرد به عنوان فرزند تعریف شده باشه، خواه نا خواه یک سری کنترل گری ها و اعمال نظرها توسط والدین صورت میگیره
    که شاید از یه سنی به بعد برای فردی که کاملا به بلوغ عقلی و استقلال رسیده قابل پذیرش نباشه و باعث ایجاد تنش بشه

بعضی کشورا برعکس عرف ما اگه خود پدر و مادر فرزندشون رو تشویق میکنن بعد از 20 سالگی زودتر مستقل بشه
    و درصورتی که چنین اتفاقی نیفته دال بر کم عرضگی و بچه ننه بودن گذاشته میشه (البته تایید نمیکنم الزاما این دید درست باشه)
    امضای ایشان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد