نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: چگونه با ترس‌هایمان مبارزه کنیم؟

636
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26542
    تشکـر
    319
    تشکر شده 773 بار در 518 پست
    میزان امتیاز
    10

چگونه با ترس‌هایمان مبارزه کنیم؟

یک روانشنانس بالینی در خصوص نحوه برخورد و درمان ترس، اضطراب و فوبیاهای ساده توضیحاتی ارائه کرد و گفت: اگر فوبیاهای ساده مانند ترس از گربه‌سانان و سگ‌سانان در مراحل اولیه درمان نشود، در آینده فرد را با مشکلات جدی مواجه می‌سازد. فرزادی، روانشناس بالینی در گفت‌و‌گو با آنا درباره ترس از گربه‌سانان و سگ‌سانان در برخی از افراد، بیان کرد: ترس شدید از گربه‌سانان و سگ‌سانان از نظر علم روانشناسی جزو اختلالات اضطرابی و زیر مجموعه فوبیا مطرح می‌شود. به طور کلی ترس از مکان بسته، بلندی، خون، حیوانات سطح شهر، آسانسور، پله برقی و ... جزو این دسته از اختلالات است. وی با بیان اینکه متاسفانه گاهی چنین اضطراب‌هایی موجب اختلال در زندگی افراد می‌شود، افزود: در برخی موارد شاهد آن بودیم که فردی در ساختمان‌های بلند مرتبه زندگی می‌کند اما به دلیل ترس از آسانسور هر روز برای تردد پله‌های بسیاری را پیاده می‌رود که این مساله موجب بروز مشکلات جسمی و حتی اختلال در زندگی اجتماعی وی شده است و یا حتی مواردی نیز وجود دارد که فرد به دلیل ترس از گربه یا سگ شب‌ها نمی‌تواند به راحتی بخوابد و تمام طول شب با این اضطراب تا صبح بیدار می‌ماند که این امر علاوه بر مشکلات روحی می‌تواند به جسم وی نیز آسیب وارد کند.

درمان «فوبیا» ضروری است

این عضو انستیتو روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید براینکه اگر افراد برای درمان اختلالات خود به روانشناس مراجعه نکنند در آینده با مشکلات جدی‌تری مواجه خواهند شد، تصریح کرد: برای مثال ممکن است فردی که به دلیل ترس از گربه و سگ شب‌ها نمی تواند به خوبی بخوابد در آینده به دلیل عدم کنترل ترس حتی نتواند از منزل خارج شود ،بنابراین درمان اینگونه اضطراب‌ها ضروری است. فرزادی در خصوص روند درمان اختلالات اضطرابی یا فوبیاهای ساده، بیان کرد: این دسته از افراد نیاز به مداخلات رفتار درمانی و شناختی دارند، زیرا اگر شناخت این افراد از آنچه می‌ترسند اصلاح شود دیگر آنها دچار اضطراب نخواهند شد.

مقابله با فوبیا به کمک حساسیت‌زدایی

این روانشناس بالینی با بیان اینکه درمان این دسته از اختلالات باید به صورت مرحله‌ای انجام شود، خاطرنشان کرد: روانشناس با شناسایی شدت ترس فرد روش‌های مختلفی را برای درمان انتخاب می‌کنند، برای مثال در افرادی که دچار ترس از گربه یا سگ شده‌اند، ابتدا توصیه می‌شود فرد تصاویر این حیوانات را مشاهده کند و سپس ممکن است توصیه شود فرد عروسک این حیوانات را تهیه و با آنها ارتباط برقرار کنند و در نهایت فرد تحت نظر روانشناس در فاصله کوتاه از حیوانات در سطح شهر قرار می‌گیرد در واقع این درمان مرحله‌ای موجب حساسیت‌زدایی فرد می‌شود.

وی یادآور شد: حساسیت‌زدایی باید توسط یک روانشناس بالینی در یک فرآیند منظم و با همکاری یک روانپزشک انجام شود، زیرا گاهی بیماران علاوه بر مداخلات درمانی رفتار و شناخت نیاز به دارو درمانی پیدا می‌کنند.

فوبیا درمان می‌شود

فرزادی تصریح کرد: فوبیا ساده یا اختلالات اضطرابی از آنچه در زندگی وجود دارد قابل درمان است و مدت درمان آن طولانی نیست و فرد به راحتی و در مدت کوتاهی می‌تواند به زندگی عادی خود بازگردد. این عضو انستیتو روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره افرادی که به دلیل فوبیا نمی‌توانند شب‌ها خواب آرامی داشته باشند، بیان کرد: برای درمان این مساله نیز روش‌های متعددی وجود دارد، برای مثال ممکن است برای برخی داروهای آرامبخش ساده تجویز شود و یا توصیه‌های روانشناسی انجام شود.

رفع اختلالات خواب

وی افزود: برای مثال در افرادی که دارو پاسخگو نباشد روانشناسان مطالعه یک کتاب رومان را توصیه می‌کنند. در واقع روانشناس توصیه می‌کند که فرد یک کتاب مشخص را انتخاب و فقط آن را شب‌ها قبل از خواب مطالعه کند و نام آن را «کتاب خواب» بگذارد که به این افراد توصیه می‌شود ضمن مطالعه، داستان کتاب را در ذهن تجسم و ذهن خود را درگیر داستان کنند تا شب حین خواب ذهنشان درگیر گربه، سگ، محبوس شدن در فضای بسته و ... نشود. این روانشناس بالینی تصریح کرد: و یا به افراد توصیه می‌شود حین خواب رادیو را با صدای بسیار ضعیف روشن نگه‌دارند زیرا این امر باعث می‌شود حین خواب به دلیل شنیدیدن داستان و یا واقعی دیگر ذهنشان درگیر فوبیا و ترس نشود. فرزادی در پاسخ به این سوال که افراد مبتلا برای درمان باید به چه تخصصی مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: افراد ابتدا باید به روانشناس بالینی مراجعه کنند اما به طور کلی درمان با همکاری روانپزشک توامان انجام می‌شود که این همکاری تحت نظر روانشناس انجام می‌شود.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37437
    تشکـر
    127
    تشکر شده 158 بار در 116 پست
    میزان امتیاز
    7

پاسخ : چگونه با ترس‌هایمان مبارزه کنیم؟

بذارین یه تجربه بگم
    من قبلنا(از بچگیم تا همین یه سال پیش) به شدت از عنکبوت ترس داشتم طوری که وقتی یه عنکبوت میدیدم یه نیم متری میپریدم عقب البته بدون اراده چون این حس عمیقی بود. ولی از عقرب نمیترسیدم خیلی برام عجیب بود. یه بار یادمه کنار دریاچه ارومیه بودم یه عقرب درست کنار پام بود همینطوری وایسادم نگاه کردم بدون هیچ ترسی حرکت هم نکردم ولی اگه یه عنکبوت کوچیک میدیدم انگار مسابقه پرش با نیزه بود

سال قبل تصمیم گرفتم این مشکل و کلا هر چی ترس دارم تو هر زمینه ای ریشه کن کنم. خیلی تو اینترنت و اینا سرچ کردم دیدم بهترین روش اینه که بفهمم چرا میترسم و از خودم سوال بپرسم ریشه ترس من از چیه؟

من این سوال رو از خودم پرسیدم چرا از عنکبوت میترسم. جوابم به خودم این بود که از شکلش میترسم. یه شکلی داره میگم اگه دستم رو نزدیک کنم با همه دست و پاهاش دستم رو میگیره فهمیدم بلههههههه من وقتی بچه بودم فیلم ترسناک دیدم که یه موجود ترسناکی بود 8 تا پا داشت دقیقا مثل عنکبوت و با این عضلات ادم ها رو میگرفت و همه جا خونی میشد .... یه موجود بزرگی بود یادمه شبکه 4 بود ساعت 10 شب

قلبا میدونستم چه موجودات خوبی ان. برای همین رفتم راجبشون تحقیق کردم فهمیدم احتمال اینکه یه عنکبوت ادم رو نیش بزنه خیلی خیلی خیلی کمه. یه روز داشتم تو یوتوب یه ویدیو راجب نیش عنکبوت میدیدم عنکبوت بیوه سیاه. ینی سمی ترینش. طرف عنکبوت رو دستش گرفته بود و فشار میداد کم مونده بود بیچاره له بشه ولی نیش نمیزد که نمیزد.

از اون وقت سعی کردم به عنکبوت ها نزدیک بشم و الان دیگه هیچ ترسی از هیچ عنکبوتی ندارم حتی بیوه سیاه و عقرب و کلا یجوری شدم دلم میخواد فقط عنکبوت ببینم بگیرم دستم

به نظرم مهم ترین رکن رفع این ترس ها شناخت دقیق عواملی هستن که باعث ترس میشن. چون اینطوری تو 99% موارد این ترسا با این کار از بین میرن ... بجز مواردی که خاص باشه.

یه اشاره: من وقتی بچه بودم داداشم مثلا میخواست به من اموزش شنا بده یه استخر عمیق بود گفت بپر میگیرمت-پریدم منو نگرفت داشتم غرق میشدم اون لحظه همش جلو چشممه. چند بار پیش روانشناسا رفتیم از وقتی بچه بودم چند بار رفتیم ولی هیچ نتیجه نگرفتم و هنوز همون ترس از اب هست.

ولی برنامه ریزی کردم اوایل پاییز سال اینده یه کلاس خصوصی شنا برم با یکی از نزدیکان(ایشون برای تفریح میرن من برای اموزش دیدن )

مطمنا این مشکل هم حل میشه چون مراحل رو مثل ترس قبلی طی کردم و الان فقط مونده وقتش برسه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد