نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: اعتماد به نفس پایین

978
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    38647
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

اعتماد به نفس پایین

با سلام
    من خانمی 35 ساله و صاحب یک فرزند و دارای مدرک کارشناسی ارشد و شاغل هستم از نداشتن اعتماد به نفس کافی و احساس خود کوچک بینی و مقایسه مدام خود با دیگران بسیار رنج میبرم و در بسیاری از موارد این مساله باعث تضییع حقم می شود. و همچنین وسواس چک کردن دارم و مساله دیگر مدام در ذهنم درگیر این مساله هستم که اگر برای مادرم اتفاقی بیافتد بیچاره می شوم و حتی این مشغله در خواب نیز رهایم نمی کند.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    38382
    تشکـر
    79
    تشکر شده 62 بار در 50 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : اعتماد به نفس پایین و وسواس وفکری و درگیری با آن

سلام
    مشکل شما مشکل حادیست به روانشناس مراجعه کنین

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : اعتماد به نفس پایین

می توانیم بگوییم که کمالگرایی و اعتماد به نفس پایین یک چرخه دو طرفه دارند. یعنی هر اندازه کمالگرا باشیم اعتماد به نفس ما کمتر و کمتر می شود و هر اندازه هم اعتماد به نفس ما پایین باشد کمالگراتر خواهیم بود.

افراد کمالگرا همیشه تمایل دارند که کارهایشان با بهترین کیفیت باشد و چون اوایل کار این شدنی نیست به همین خاطرهیچوقت شروع نمی کنند و جرات کافی برای تلاش کردن ندارند. این افراد می خواهند همه افراد از آنها خوششان بیاد و می خواهند هیچ عیب و نقصی نداشته باشند و چون این کارها در دنیای ما امکان پذیر نیست. همیشه حالشان بد است و در نتیجه اعتماد به نفس پایینی خواهند داشت.
    به طور کلی می توان گفت که کمال گرایی یک سری از افکاری است که ما را وادار می کند که اهدافی غیر واقع گرایانه برای خودمان تعیین کنیم و چون نمی توانیم به آنها برسیم حال ما را بد می کند.
    کمال گرایی نابود کننده اعتماد به نفس است، اجازه نمی دهد که ما رشد کنیم، اجازه شروع کردن و اقدام اولیه را به ما نمی دهد چون همیشه از ما انتظار بهترین کیفیت در هر کاری را دارد و همه ما می دانیم که اول کار این شدنی نیست.

به فرض مثال اگر در همین وبسایت اولین مقالات من را ببینید متوجه می شوید که از کیفیت چندانی برخوردار نیستند و اگر من کمالگرا بودم هیچوقت شروع نمی کردم، هر چند تا حد زیادی کمالگرا هم بودم. ولی توانستم با کسب آگاهی و اینکه کمالگرایی چقدر می تواند نابود کنند باشد کار خودم را شروع کردم.

کمال گرایی اجازه لذت بردن از زندگی را به ما نمی دهد. چون همیشه وضع موجود را با وضعیت رویایی و بسیار ایده ال مقایسه می کند و این مقایسه حال ما را بد می کند.

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    دفتر قیطریه:
    ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
    مشاوره روانشناسي تلگرامي:
    http://t.me/kanonmoshaveran_bot
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)