نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: نداشتن هدف

1282
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39005
    تشکـر
    10
    تشکر شده 2 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

نداشتن هدف

سلام خسته نباشید . میخواستم بگم من سال بعد کنکور دارم خیلی دوست دارم مثل دوسال پیشم درس بخونم ولی یه حسی توی وجودمه مثل بی هدفی انگار که خسته باشم از همه چی یه جوریم وقتی ازم میپرسن هدفت چیه نمیدونم چی بگم پزشکی دوست ندارم اما فقط دلم میخواد زود تموم شه و برم سمت علایقم فقط میدونم میخوام دستم تو جیب خودم باشه میشه بگین چیکار کنم؟ مثلا یهو وسط درس خوندن حسم میپره انگار هیچ امیدی ندارم

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : نداشتن هدف

یکی از مشکلات اساسی هنگام شروع به درس خواندن بی حوصلگی است.
    میتوانم بگویم این مشکل باعث شده است که بسیاری از افراد در درس شان نتایج خوبی نداشته باشند
    این بی حوصلگی بر میگردد به نحوه تربیت ما و نحوه آموزش ما در مدارس برای اینکه بهتر توضیح دهم .

این موضوع را لازم است راجع به انگیزه توضیحات مختصری بدهم:
    ما در زندگی برای انجام هر کاری نیاز به انگیزه داریم ،و سه نوع انگیزه داریم.

که در مدارس برای ما از انگیزه نوع دوم یعنی پاداش و تنبیه استفاده میکنند :
    یعنی برای رسیدن به چیزی(نمره خوب ، تشویق…) و فرار از تنبیه( نمره ی بد و …) تلاش می کنیم.
    و این باعث شده که به این ماجرا اینگونه نگاه کنیم که برای رسیدن به یک پاداش باید تلاش کنیم.
    و کلی سختی متحمل شویم و این نوع نگرش با ذهن ما کمی تناقض ایجاد میکند.

ذهن ما غالبا زحمت گریز است و تمایلی برای قبول زحمت ندارد مگر مجبور باشد.
    یا پاداش بزرگی در ازای آن کار بدست بیاید و یا آن پاداش را نزدیک به خودش ببیند، حال این زحمت هرچه باشد فرقی نمیکند.
    استفاده از انگیزه نوع دوم باعث شده که ما به درس خواندن به چشم زحمت نگاه کنیم .
    و در هنگام شروع برای مطالعه، ذهنمان( مغز احساسی) تمایلی به قبول این زحمت ندارد.
    و برای همین بی انگیزه و بی حوصله میشویم و اگر هم در این حالت شروع کنید.
    به مطالعه کیفیت درس خواندنتان پایین می آید و طبیعتا نتایج شما هم خوب نخواهد بود
    اما یک سوال آیا واقعا درس خواندن یک زحمت است و کار سختی است؟؟؟
    زمانی بود که من از درس خواندن و مطالعه به شدت گریزان بودم ، نهایتا با زور یک دور از روی درس هایم روخوانی میکردم.
    اما اکنون با انجام یک سری از تمارین با عشق مطالعه میکنم و با تمام وجود لذت میبرم .
    و الان بهترین هدیه ای که به من میتوان داد کتاب است که با ارزش ترین هدیه است برایم.
    اما چرا اینگونه شد، من هم قبلا بی حوصلگی در درس خواندن را داشتم، با تغییر نگرش توانستم دنیایم را تغییر دهم.
    و به سختی های زندگیم جور دیگری نگاه کنم و آرامشم را در کنار سختی ها حفظ کنم و آینده درخشانی برای خودم بسازم.

چاره بی حوصلگی در درس خواندن چیست
    شاید آموزش های ما نادرست بوده باشد و باعث شده است که ما علاقه ای به درس نداشته باشیم .
    اما این ها دلیل نمیشود که ما آینده خودمان را رها کنیم و تغییر نکنیم
    راه حل ریشه ای این موضوع این است که باید نگرشمان را به درس خواندن تغییر دهیم.

راهکار این مسئله راهی است به نام “اثر سایر ” اثر سایر یعنی اینکه بتوانیم ذهنمان را گول بزنیم.
    و چیزی که در ذهن به شکل رنج تعریف شده است به لذت تبدیل کنید .
    اگر درس خواندن برای شما سخت و رنج آور است باید کاری کنید.
    که در ذهنتان مثل یک تفریح شود مثل اینکه با دوستانتان میخواهید .
    بروید پارک برای انجام اینکار اولا از خودتان این سوال را بپرسید که چرا از درس خواندن خوشم نمی آید؟
    سپس در ذهن خودتان فرض کنید که اگر الان درس نخوانید مجبورید کار سخت تری انجام دهید.
    بی انگیزگی برای کنکور
    (سعی کنید که در ذهنتان به درس خواندن به عنوان یک کار لذت بخش نگاه کنید .
    و به تفریحات دیگر مثلا نگاه کردن فیلم به عنوان یک کار اجباری و خسته کننده نگاه کنید)
    اوایل شاید اینکار کمی خسته کننده به نظر برسد اما به مرور نگرش شما کل تغییر خواهد کرد وعاشق درس خواندن خواهید شد.
    • پیدا کردن دلایل بی حوصلگی و رفعشان خیلی میتواند کمکتان کند.
    • نگاه کردن به نتایج درس خواندن و حس کردن این نتایج میتواند به تغییر نگرشتان کمک کند.

راه های مقطعی رفع بی انگیزگی در درس خواندن
    شاید در حال حال حاضر نتوانید اینکار را بکنید برای شما تکنیک های دیگری را میگوییم که بتوانید درستان را شروع کنید.
    یکی از تکنیک های خوب که در کتاب خودم “پایان کابوس تنبلی” هم گفته ام این تکنیک است.
    این تکنیک به این صورت است که شما زمان هایی که بی حوصله هستید برای خودتان تعیین کنید.
    که ۵ دقیقه سراغ درستان بروید و بخوانید اگر بعد از اتمام ۵ دقیقه تمایل به ادامه داشتید ادامه دهید.
    در غیر اینصورت ۵ دقیقه بعدی را معین کنید و به استراحت بپردازید و ۱ دقیقه به آن اضافه کنید
    اینکار به این دلیل است که معمولا سخت ترین لحظه هرکاری شروع آن است اگر شما کارتان را شروع کنید.
    دیگر قسمت سخت را گذرانده اید و میتوانید به راحتی به درس خواندنتان ادامه دهید.

فکر نکن انجام بده
    گاهی اوقات فکر کردن زیاد به این بی حوصلگی باعث میشود کار برایتان سخت تر شود.
    فقط بایدبدون فکر انجامش دهید و توجه خودتان را بر روی نکته ای مثبت قرار دهید.
    اینکار به دلیل وجود حافظه فعال است ، این حافظه توانایی این را دارد که فقط یک موضوع را پردازش کند.
    اگر شما یک فکر مثبت را در آن قرار دهید فکر منفی و بی حوصلگی خود به خود از بین میرود
    اگر در حال حاضر درس خواندن برایتان بسیار مشکل است ، درس مورد نظر را روی میزتان باز نگه دارید .
    و لوازمی که برای آن نیاز دارید مثل مداد یا خودکار را روی میزتان قرار دهید و کار را آماده نگه دارید و مدت کوتاهی استراحت کنید
    اینکار باعث میشود که ذهنتان خودش را آماده کند برای درس خواندن و به مرور میروید سراغ درستان با ذهنتان معامله کنید .
    که اگر الان یک ساعت درس بخوانم میتوانم شب فیلم مورد علاقه ای نگاه کنم .
    یعنی همان پاداش دادن در ازای انجام کاری چرا بی حوصلگی در درس خواندن به وجود می آید؟
    بی حوصلگی ممکن است به دلایل مشخصی به وجود بیاید، نمونه ای از آن ها را در سیسنم آموزشی گفتیم.
    نمونه های دیگر که زیاد پیش می آیند مشکلات احساسی است بین دوستان ،خانواده یا هرکس دیگر یا ذهنمان از چیزی ناراحت است.
    که باید این دلایل را هرچه که هست برطرف کنیم حتی ممکن است یک نگرش اشتباه باشد.
    برای با حوصله شدن باید با انگیزه باشید برای با انگیزه بودن باید اهداف مشخصی داشته باشید و تلاش مناسبی انجام دهید.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد