در يك ارتباط احساسي عاطفي ساده ترين و كوتاه ترين راه ديدن خطا و اشتباه در شريك در رابطه است تا خودمان. همه ي ما نقاط ضعف و قوت، خصوصيات خوب و غير خوب، رفتارهاي مناسب و غير مناسب داريم.
هدف ما حفظ تماميت خود است، بنابراين ناخودآگاه به دنبال دفاع از تماميت خود هستيم، ولو اين كه قسمت هاي غير خوب ما باشد. اين سيستم دفاعي زماني كه به لحاظ احساسي-عاطفي به ديگري نزديك مي شويم، بيشتر تقويت مي گردد. همين موضوع باعث پس زدن شريك در رابطه مي گردد.
يكي از محاسن رابطه ي عاشقانه اين است كه نقاط ضعف و غير خوب ما را برون ريزي مي كند. مسئوليت ما شناخت و بهبودي آن هاست. عموما به جاي خودشناسي و بهبود خود، بر روي خطاها، نقاط ضعف و خصوصيات غير خوب شريك خود تمركز مي كنيم. انتقاد و سرزنش مي كنيم.
براي شناسايي بهتر خود، سوالات زير را از خود بپرسيد:
١- من نسبت به او چگونه واكنش مي دهم؟!
٢- آيا من او را به صورت واقعي ارزيابي مي كنم؟!
٣- آيا من نقاط ضعف و خصوصيات غير خوب خودم را روي او فرافكني مي كنم؟!
٤- چگونه و با چه روش هايي از او فاصله مي گيرم؟!
٥- چگونه هيجان، عشق، علاقه و احترام در رابطه را ناديده مي گيرم.
چگونه از سرزنش و انتقاد دور شويد؟!
١- صحنه جرم نسازيد!.
در هر رابطه اي مشكلاتي وجود دارد. آن ها را تبديل به موضوعات پيچيده و دراماتيك نكنيد. وقتي موضوعات را بزرگنمايي مي كنيد. ناخودآگاه مغز شما به اين نتيجه مي رسد كه توانايي حل آن مسئله را نخواهد داشت. بدانيد اين مشكلات به گونه هاي ديگري در زندگي شما رخ خواهند داد. بنابراين به فكر راه حل باشيد نه بزرگنمايي.
٢- متوقف كنيد.
زماني كه سيكل انتقاد و سرزنش در سر شما شروع مي شود، آن را كنترل كنيد. بهترين زمان، لحظه شروع آن است. هيچ يك از مشكلات ما با سرزنش و انتقاد حل نشده اند. بلكه احساس خوب نبودن در هر دوي ما ايجاد كرده اند. مشكلات، با هم دلي و هم دردي و يافتن راه حل، حل مي شوند.
٣- خود را آرام كنيد.
روش هايي براي آرامش خود انتخاب كنيد. مديتيشن، ورزش، ... . رژيم غذايي خود را بازنگري كنيد. تلاش كنيد روش هاي بهتري براي آن پيدا كنيد.
٤- گذشته خود را بررسي كنيد.
سيستم دفاعي شما باعث شده كه شما به انتقاد و سرزنش روي بياوريد. اين سيستم دفاعي از آسيب هاي قبلي براي شما ايجاد شده است. بنابراين بهتر است با گذشته ي خود آشتي كنيد. زمان خشم خود را شناسايي كنيد و آن را بهبود دهيد.
٥- تمرين كنيد، مهربان باشيد.
دنياي پر شتاب و تنش امروزي باعث شده، مهرباني كردن را فراموش كنيم. از خود شروع كنيد. با خودتان مهربان باشيد. به خودتان احترام بيشتري بگذاريد. به سلامت رواني و جسماني خود اهميت دهيد. به جاي سخت كوشي، بهتر است كارها را به صورت موثر انجام دهيد. مهرباني با ديگران، از مهرباني با خود شروع مي شود. اگر با خود مهربان نباشيد نمي توانيد به ديگري مهرباني كنيد. اين مانند اين است كه شما سردتان است و مي خواهيد لباس خود را به ديگري بدهيد تا او گرم شود!!!.