نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: وسواس فکری

6151
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39103
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

وسواس فکری

سلام
    من تازه با اینجا آشنا شدم من یه دختر 21 سالم حدودا 15 سالگیم به یه وسواس فکری دچار شدم من چون مذهبی هستم و به اینجور مسائل اهمیت میدم نمیدونم چطور شد یه جرقه ای تو ذهنم زد که اگه به خدای خودت کافر یا مشرک بشی چه اتفاقی میوفته از دین خارج میشی یا نه ؟
    از این سوال شروع شد من هر روز هر دقیقه این سوال تو ذهنم تکرار میشد اصلا نمیتونستم جلوی این فکرو تو ذهنم بگیرم اصلا تبدیل به یه ترس شد جوری شد که نمیتونستم توی درسام تمرکز کنم حتی فکر کنم افسردگی گرفتم به خاطر این موضوع چون اصلا نمیتونستم غذا بخورم وزن هم خیلی زود و شدید کم کردم هر روز و هر لحظه استرس داشتم و تپش قلب داشتم اونم هر لحظه خیلی سخت هم خوابم میبرد با خانوادم در مورد این موضوع حرف میزدم ولی حرفای منو نمیفهمیدن بالاخره خودم تصمیم گرفتم جلوی فکر کردن به این موضوع رو بگیرم خیلی سخت تونستم جولوشو بگیرم جوری که 2 سال طول کشید بعد از اون هم سر یه تنشی که توی مدرسه برام پیش اومد دوباره این فکر های وسواس گونه تو سرم شروع شد البته نه در رابطه با این موضوع در رابطه با همون تنش بود خلاصه اینکه این موضوع هم 1 سال طول کشید تا آروم شدم بعد سال پیش دانشگاهی هم یه تنش دیگه شروع شد و بازم این فکرا اومدن سرم البته اینبار این تنش در رابطه با یه مجموعه کمک آموزشی بود که پدرم توی هارد از یکی از آشناهامون گرفته بود بازش که کردم مجریه اومد گفت که من راضی نیستم اگه از یکی گرفته باشی ِ خریده باشی هم راضی نیستم اونو به یکی دیگه بدی و اینجور حرفا خلاصه ترسه شروع شد و به خاطرش رفتم خود مجموعه اصلش رو گرفتم
    این ترسه حدودا 6 ماه باهام بود طوری که سمت اون مجموعه دیگه نمیرفتم مبادا ترسه عود کنه اون سال رو اصلا نتونستم کنکور رو خوب بخونم خلاصه اینکه 1 سال پشت موندم
    اون یه سالی رو که پشت موندم رو به خودم گفتم دیگه باید از شر این فکرا خلاص شم حالا یا احساس گناهه یا هرچیز دیگه با خواهرم حرف زدم باهاش و سعی کردم از هر چیزی که ذهنمو در رابطه با چیزی که ذهنمو تحریک میکنه دور کنم اون سال رو به حد خوبی آروم بودم اخلاقم بهتر شد دیگه اصلا به اون موضوعاتی که در رابطه باهاشون ترس داشتم اصلا فکر نمیکردم سعی داشتم حتی ازشون فرار کنم خلاصه اینکه اون سال رو کنکور از همون رشته دلخواه خودم از دانشگاه قبول شدم
    ولی خوب بعد اینکه دانشگاه اومدم باز این ترسه شروع شد که مبادا بازهم این فکرا سراغم بیاد و از درسم بمونم به خاطر همین از هر چی منو یاد دین و مذهب و حلال وحرام و واینجور چیزا هست میندازه دور شم با این که سراغ سوالام رفتم تا حدودی ولی باز میترسم برم سراغشون و حلشون کنم چون فکر میکنم من رو محدود میکنه و با عقلم جور در نمیاد و یه آشفتگی دیگه شروع میشه
    الان هم با اینکه جلوی این فکرا رو گرفته بودم ولی به یه شکل دیگه ای خودشو نشون میده مثلا اگه یه متنی رو بخونی که صاحابش راضی نباشه و ... تو ذهنت آشفتگی پیش میاد و نمیتونی تمرکز کنی یه همچین فکرایی تو سرمه
    واقعا دیگه خسته شدم نمیدونم باید چیکار کنم باید برم پیشیه مشاور روانشناس یا یه روحانی اصلا مشکلم روانیه یا باید این سوالا رو جوابشون رو پیدا کنم
    خودم میدونم واقعا چنین فکرایی مسخرس و باید از روی عقل و اینجور چیزا به مسائل فکر کرد ولی واقعا نمیتونم جلوشونو بگیرم عین یه فوبیا افتاده به جونم

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : وسواس فکری

اختلال وسواس فکری

شناخت‌درمانی در اختلال وسواس فکری-عملی (ocd) بر افکار مصیبت‌بار و احساس اغراق‌آمیز مسؤلیتی که شما بر دوش خود احساس می‌کنید، تمرکز می‌کند.
    بخش بزرگی از شناخت‌درمانی برای ocd، شیوه‌های سالم و مؤثر واکنش به افکار وسواس‌گونه را بدون متوسل شدن به وسواس عملی، آموزش می‌دهد.

درمان‌های دیگر برای ocd
    علاوه بر درمان رفتاری-شناختی، از درمان‌های زیر نیز برای اختلال وسواس فکری-عملی (ocd) استفاده می‌شود:

دارو:
    گاهی اوقات داروهای ضدافسردگی به عنوان مکمل در درمان ocd استفاده می‌شوند.
    دارو به تنهایی در برطرف کردن نشانه‌های ocd، به ندرت مؤثر است.
    خانواده‌درمانی:
    از آنجا که ocd، اغلب مشکلاتی را در زندگی خانوادگی و روابط اجتماعی ایجاد می‌کند، خانواده درمانی توصیه می‌شود.
    خانواده درمانی، درک و شناخت این اختلال را بالا می‌برد و می‌تواند به کاهش ناسازگاری‌های خانوادگی کمک کند.
    همچنین می‌تواند به اعضای خانواده انگیزه بدهد و به آنها بیاموزد که چگونه به عزیزان‌شان کمک کنند.
    گروه‌درمانی
    : گروه‌درمانی یک روش دیگر در درمان اختلال وسواس فکری-عملی است.
    گروه درمانی از طریق گرد هم‌ آوردن افراد دیگری که مبتلا به ocd هستند.
    پشتوانه و دلگرمی ایجاد می‌کند و احساس انزوای این افراد را کاهش می‌دهد.

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    دفتر قیطریه:
    ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)