نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: اختلال دوری از جمع

1132
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39309
    تشکـر
    0
    تشکر شده 2 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

اختلال دوری از جمع

سلام.راستش من خیلی آدم درونگرا و خجالتی هستم،اعتماد به نفس هم ندارم،به شدت کم حرفم،اکثرا توی جمع احساس اضافی بودن میکنم،شاید خنده دار باشه ولی تو دوره راهنماییم مدام میگفتم نکنه من بچه سر راهی باشم؟؟راستش یکم احمقانه هم بود چون من چندمین دختر خانوادم توی خانواده و فامیل ما مثل عهد دقیانوس هنوزم پسر به دختر برتری داره توی رفتار و گفتار و همه چیشون یه حس تحقیر هست (یجورایی احساس گناه میکردم که چرا پسر نشدم)،علاوه بر این من یه بیماری ژنتیکی دارم که از دوره راهنمایی به اوج رسید و خیلی خودشو نشون داد اون دوره احساس میکردم هیشکی درکم نمیکنه با خانوادم نمیتونستم درموردش صحبت کنم چون غیر قابل درمانه و فقط باعث ناراحتیشون میشدم،به دوست هم نمیشه گفت چون بعدا دردسر ساز میشه.توی این سالا همیشه یه بغض تو گلوم بوده و بیماریم رو از همه مخفی کردم ،کم کم از بقیه فاصله ی بیشتری گرفتم و به دلیل خجالتی و درونگرا بودنم بیشتر از خیلیا ی دیگه تنها و تنها تر شدم ،به دلیل عقاید فامیلامون کلا ارتباطمو با اونا قطع کردم ،اون موقع ها اقدام به خودکشی هم کردم اما نتونستم و فقط دستمو با کاتر خط خطی میکردم،چند بار قرص هم خوردم ولی نمیدونم چرا اثر نمیکرد😶😅
    الان توی هر جمعی که وارد میشم آروم سلام میکنم و یه گوشه میشینم وقتی بخوام یه کنفرانس بدم دمای بدنم میره بالا ،بدنم میلزه،تپش قلب میگیرم و صدام خیلی خیلی آروم میشه،به هیچ وجه هم نمیتونم شروع کننده یه صحبت باشم ،میتونم ساعت ها بدون گفتن یه کلمه تو یه جمع بشینم.با غریبه ها هم اصلا نمیتونم ارتباط برقرار کنم.از عکس گرفتن هم یجورایی میترسم چون چهرم با اونی که تو آینه میبینم فرق داره.فکر کنم بیشتر از اینکه با دیگران صحبت کنم در موردشون فکر میکنم.گاهیی وقتا تو فکرم با خودم صحبت میکنم😅😅
    الان دقیقا نمیدونم مشکلم چیه البته یه مدته همش به فکر کنکورم ولی وقتی جایی میرم یا مجبور میشم تو جمع صحبت کنم به فکرش میوفتم.فکر اینکه توی دانشگاه برام مسیله بزرگی شه اڌیتم میکنه؟؟
    الان دقیقا اعتماد به نفس ندارم؟؟
    درونگرام؟؟
    خجالتیم؟؟
    یا فقط احساس میکنم خیلی با بقیه فرق دارم؟؟
    خیلی زیاد شد ولی تقریبا هر چی میخواستم گفتم...

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : اختلال دوری از جمع

معمولا ترس از اجتماع در اواسط نوجوانی شروع می شود، البته امكان بروز آن در كودكی هم وجود دارد.
    بندرت ممكن است شروع این اختلال در بزرگسالی باشد.
    این مشكل هم مثل بسیاری مشكلات دیگر در اثر تلفیقی از علل محیطی و ژنتیكی بوجود می آید.

بعضی ژن ها ممكن است در بروز اضطراب و ترس نقش داشته باشند كه البته ژن دقیق مسئول ایجاد این اختلال هنوز مشخص نشده است.
    ضمنا ترس از اجتماع ریشه وراثتی هم دارد یعنی معمولا در خانواده و یا فامیل چندین نفر به این مشكل مبتلا هستند.

محققان بر این باورند كه مواد شیمیایی طبیعی موجود در بدن ممكن است در ترس از اجتماع نقش داشته باشند.
    مثلا عدم تعادل ماده ای در مغز بنام سروتونین ، یك عامل محسوب می شود چون در تنظیم خلق و عواطف نقش دارد.

پاسخ به ترس:
    بعضی دانشمندان معتقدند كه ساختاری در مغز كه آمیگدال نام دارد در كنترل پاسخ به ترس نقش ایفا می كند.
    در افرادی كه این قسمت مغز فعالیت بیش از حد دارد پاسخ به ترس بسیار شدیدتر است و باعث اضطراب آنها در شرایط اجتماعی می شود.

• شرم و یا حالت نگرانی مختصر در موقعیت های جدید اجتماعی طبیعی است و ترس از اجتماع محسوب نمی شود.
    • اما اگر حس كردید این اضطراب زندگی شما را سیاه كرده، باید درمان شوید.
    • به هر حال این هم مشكلی است كه بوجود آمده و باید برطرف شود.
    • در غیر این صورت بسیاری از موقعیت های اجتماعی را از دست می دهید و روزبه روز منزوی تر خواهید شد.
    • حالاتی متداول در زندگی روزمره وجود دارد كه اگر تحمل آن برایتان سخت است و در این شرایط دچار اضطراب می شوید.
    • حتما باید به روانپزشك مراجعه كنید، نمی توانید از اتاق استراحت عمومی در محل كار و یا تلفن عمومی استفاده كنید.
    • نمی توانید كالایی را كه مشكل دارد به مغازه پس بدهید، اصلا با غریبه ها ارتباط برقرار نمی كنید.
    • نمی توانید در حضور دیگران چیزی بنویسید، به هیچ وجه تماس چشمی برقرار نمی كنید.
    • نمی توانید در اتاقی وارد شوید كه قبل از شما افرادی در آن نشسته اند، قادر نیستند در رستوران غذا سفارش دهید.
    • دوست ندارید شما را به افراد غریبه معرفی كنند، هیچ وقت شروع كننده صحبت و مكالمه نیستید.

خوشبختانه این مشكل را می توان درمان كرد.
    البته هر چه زودتر برای درمان اقدام شود بهتر است.
    معمولا دو روش درمانی وجود دارد كه بسیار موثر است، یكی دارودرمانی است كه معمولا از ضدافسردگی ها استفاده می شود.
    اما ممكن است از داروهای ضداضطراب و داروهایی موسوم به بتابلوكرها هم استفاده شود تا علائم فیزیكی مثل تپش قلب، فشارخون بالا و لرزش برطرف شود.
    دیگری روان درمانی است كه از روش رفتار درمانی شناختی استفاده می شود كه بسیار هم موثر عمل می كند.
    در این روش اساس كار تفكرات خود شماست، بدون اینكه به سایر افراد یا موقعیت ها توجه شود.
    در اصل تفكرات اصلی و ریشه ای شما محور قرار داده می شود و بعد از شما می خواهند خود را در شرایط ناخواسته ای كه قابل تغییر نیست فرض كنید.
    و حال با همان تفكرات اصلی، رفتاری صحیح و مثبت تعریف كنید.
    در مواردی هم در مراحل خاصی از درمان، فرد را بتدریج در شرایط اجتماعی اضطراب ساز قرار می دهند.
    تا بتواند در این شرایط با مهارت كافی و اعتمادبه نفس لازم برخورد داشته باشد.
    درمانگر معمولا مهارت های اجتماعی فرد را بالا می برد و با او تمرین های مختلفی انجام می دهد.
    تا فرد بتواند اعتماد به نفس لازم در برخورد با شرایط مختلف را بدست بیاورد.

علاوه بر ادامه روش های درمانی خودتان هم باید روش هایی را بكار ببندید تا بتوانید از پس این مشكل برآیید.
    ۱) افكار منفی در مورد خودتان نداشته باشید و این جور تفكرات را دور بریزید.
    ۲) از تمرین های شل كننده یا ریلاكسیشن استفاده كنید.
    ۳) یاد بگیرید چطور با استرس مقابله كنید.
    ۴) با افرادی كه حس می كنید با آنها راحت ترید رابطه برقرار كنید.
    ۵) وقتی اضطراب دارید در فعالیت های لذت بخش و سرگرمی های مورد علاقه شركت كنید.
    ۶) خواب كافی داشته باشید.
    ۷) رژیم غذایی متعادل را فراموش نكنید.
    ۸) اهداف واقعی داشته باشید و آرزو های دست نیافتنی را كنار بگذارید .
    ۹) هیچ گاه از موقعیت هایی كه شما را ناراحت می كنند فرار نكنید بلكه سعی كنید بتدریج با این موقعیت ها روبرو شوید تا مهارت كافی پیدا كنید.
    ۱۰) با دوستان یا بستگان قرار بگذارید كه بعضی اوقات ناهار را در مكان عمومی صرف كنید.
    ۱۱) تماس چشمی داشته باشید و اولین كسی باشید كه به دیگران سلام می كنید و یا موفقیتی را تبریك می گویید.
    ۱۲) مكالمه را شما آغاز كنید اما اطلاعات خود را با مطالعه روزنامه و یا سایر مطبوعات افزایش دهید تا حرفی برای گفتن داشته باشید.
    ۱۳) از دیگران تقدیر و تشكر كنید.
    ۱۴) بر روی خصوصیات شخصیتی خودتان كه به آنها علاقه دارید بیشتر متمركز شوید.
    ۱۵) نسبت به دیگران علاقه نشان دهید و در مورد منزل، فرزندان، نوه ها ، سرگرمی ها یا مسافرت هایشان با آنها صحبت كنید.
    ۱۶) از افراد غریبه و ناآشنا آدرس بپرسید تا تمرین بیشتری كرده باشید.

فراموش نكنید افكار ناراحت كننده منشا اضطراب هستند، مثل:<اگر در امتحان رد شوم چی می شود؟>
    یكی از مهم ترین اقدامات در این زمینه آن است كه به آخرین حد مسئله فكر كنید.
    اگر پاسخ شما به یك سوال اشتباه باشد چه می شود؟ آسمان به زمین می آید؟!
    از صفحه روزگار محو می شوید؟!مسلما خیر. پاسخ صحیح را یاد می گیرید و اطلاعات تان بیشتر می شود.
    بهتر است در مواقعی كه تنها هستید در مورد افكار منفی به حد نهایی آن فكر كنید و بعد تمرین كنید كه مثبت اندیش باشید.

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-88472864
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8594
    تشکـر
    74
    تشکر شده 1,314 بار در 743 پست
    میزان امتیاز
    11

سلام

دختر گلم مطلب شما را خواندم و قبل از هر گونه پاسخی به سوال شما چند سوال دارم , و امید دارم نقل قول کنید که متوجه پاسخ بشم:

رشته تحصیلی
    تعداد خواهران و برادران و فاصله سنی
    بیماری ژنتیکی که دارید
    سابقه بیماری روانی در خانواده
    از نظر زیبای و هیکل در کدام فازید
    عالی خوب معمولی بد

سپاس

دکتر
    امضای ایشان
    وقتی که بدن فیزیکی بیمار شد باید به پزشک رجوع کرد

و وقتی که بدن روانی مجروح و بیمار شد باید به روانشناس رجوع کرد

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39309
    تشکـر
    0
    تشکر شده 2 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام خسته نباشید ممنون از پیگیری تون
    رشتم تجربیه
    دو تا خواهر دارم که ازدواج کردن و نزدیک ۱۰سال ازم بزرگترن یه برادرم دارم که ۵سال ازم کوچک تره
    سابقه بیماری روانی نداریم
    در مورد بیماریم راستش یکم میترسم توضیح بدم😅
    راستش نمیدونم شایدم ترس نباشه اما برام سخته بگم
    در مورد هیکل هم نمیتونم بگم بد اما خوبم نیس معمولی هم نمیتونم بگم چون به خاطر بیماریم معمولی نیستم

5. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39309
    تشکـر
    0
    تشکر شده 2 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام خیلی ممنون از توضیحاتتون
    اکثر نشانه هایی که گفته بودید رو دارم
    خیلی واجبه که به روانپزشک مراجعه کنم؟؟

6. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8594
    تشکـر
    74
    تشکر شده 1,314 بار در 743 پست
    میزان امتیاز
    11

خواهش کردم به صورت نقل قول ذکر کنید. بگذریم

شما عزیز در اصطلاحات روانشناختی با توجه به موقعیت بین 2 خواهر و یک برادرتون و فاصله سنی کودک گم شده محسوب میشوید و اسیب دیده اید و به این نتیجه رسیده اید در کودکی که من بدم و غیر دوست داستنی و بیماری ژ نتیکی هم که فرمودید و نخواستید نام ببرید به این مطلب و این درک غلط بیشتر آتش دامن زده!!!

ولی عزیز باید منوجه این مطلب بشی که تو خوبی همانند دیگران و نه تو از انها کمتری و نه انها از تو برتر و.. و همه بکسانیم

و این احساس تو که حتما غلطه ناشی از تربیت و پرورش غلط والدین تو و برداشت کودکی توست که اون هم حتما نادرسته و تو هم خوبی و هم دوست داشتنی.

حال درمان شما چبست: مراجعه به یکی از همکاران حاذق روانشناس خانم ما در شهر خود جهت معاینه بالینی و مشاوره و خود شناسی.

حتما مراجعه کن و موفق باشی

سپاس
    دکتر
    امضای ایشان
    وقتی که بدن فیزیکی بیمار شد باید به پزشک رجوع کرد

و وقتی که بدن روانی مجروح و بیمار شد باید به روانشناس رجوع کرد

7. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39309
    تشکـر
    0
    تشکر شده 2 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

آخه این بیماری خیلی نادره و حتی آزمایشات مربوط به اون تو ایران هنوز وجود نداره و فقط چند نفر تو ایران دچارش هستن 😔
    از راهنماییتون ممنون
    خودمم خیلی بهش فکر کردم اما اینجا شهر کوچیکیه و احتمالش زیاده اون مشاور آشنا باشد علاوه بر اون خانوادم هم ممکنه بعدش ازشون بپرسن دربارم منم نمیخوام باعث ناراحتیشون بشم

8. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39256
    تشکـر
    88
    تشکر شده 98 بار در 77 پست
    میزان امتیاز
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra79 نمایش پست ها
    آخه این بیماری خیلی نادره و حتی آزمایشات مربوط به اون تو ایران هنوز وجود نداره و فقط چند نفر تو ایران دچارش هستن ������
    از راهنماییتون ممنون
    خودمم خیلی بهش فکر کردم اما اینجا شهر کوچیکیه و احتمالش زیاده اون مشاور آشنا باشد علاوه بر اون خانوادم هم ممکنه بعدش ازشون بپرسن دربارم منم نمیخوام باعث ناراحتیشون بشم
    سلام
    کلا اکثر ما دهه هفتادی ها یه حالت خجالتی توی خودمون داشتیم و داریم و خاهیم داشت
    میتونی اینجا بیماریتو بگی
    اینجا نه شهرتونه و نه خونتون
    کسی کسی رو نمیشناسه
    بعدشم شاید توهم زدی که بیماری داری و سالمی !

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد