نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: خودت را نوازش کن. راهکارهای طلایی رشد عزت نفس و بهبود روابط

10086
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    40180
    تشکـر
    0
    تشکر شده 35 بار در 29 پست
    میزان امتیاز
    6

خودت را نوازش کن. راهکارهای طلایی رشد عزت نفس و بهبود روابط

عزت نفس و اعتماد به نفس در رابطه

به گفته ی ستیر، خانوده درمانگر معروف انسان گرا، “اگر در رابطه ای احساس عزت مندی کنیم، در آن خواهیم ماند حتی اگر گرسنه بمانیم”.

این جمله به خوبی معرف آن است که نیاز به عزت مندی تا چه حد در انسان قوی و اساسی است و رای تجربه ی آن چه راه های پر پیچ و خمی را طی می کند.

بسیاری از افراد خودشان را در روابط مسموم و ناسالم نگه می دارند چرا که احساس می کنند در آن رابطه ارزشمندند و یا آن را بر تنهایی ترجیح می دهند.

اما جالب است بدانید که عزت نفس و احساس ارزشمندی، مساله ای کاملا درونی است.
    تا زمانی قادر نباشید تا از درون برای خودتان ارزش قایل شوید و به خودتان را محترم بدانید، در هیچ رابطه ای محترم شمرده نمی شوید.

ممکن است از طرف شریک عاطفی تان مورد بی مهری قرار گیرید، مدیرتان خوبی های تان را نبیند، علی رغم مهربانی های تان، دایما از مردم بدرفتاری و بی مهری دریافت کنید و احساس کند که زندگی با شما سر ناسازگاری دارد.

اما واقعیت آن است که برای زندگی فرقی نمی کند که مخاطبش کیست و تنها کسی که با شما سر ناسازگاری و عناد دارد، خودتان هستید!

ممکن است بگویید ” هر کاری از دستم بر میاد برای همه انجام می دم اما نمیدونم چرا بازم اینقدر تنها و بدبختم”.
    پس مشکل کجاست؟

آیا مشکل از دیگران است یا مهربانی های افراطی، خود نوع از مشکل است که نیازمند بررسی است؟

اگر دست به گریبان مشکلاتی از این دست هستید و احساس می کنید زندگی، شما را به بن بست رسانده است، با ادامه ی مطلب همراه باشید.
    آ

چندی پیش با خانمی آشنا شدم که بسیار متین و مهربان بود.
    در اولین برخورد هنگام سوار شدن به اتوبوس، لبخندی به لب داشت وبه راحتی، جایش را به مسافری داد که چندان هم مسن و پا به سن گذاشته نبود.

وقت پیاده شدن از اتوبوس هم کرایه ی بغل دستی اش را حساب کرد و علی رغم اصرار او، حاضر نشد تا مبلغ را پس بگیرد.

وقت پیاده شدن از اتوبوس هم کرایه ی بغل دستی اش را حساب کرد و علی رغم اصرار او، حاضر نشد تا مبلغ را پس بگیرد.

تا بدین جای داستان، با خانمی بسیار متین، موقر و مبادی آداب هملام شده بودم که درخواست وقت مشاوره داشت.

اما وقتی در اولین جلسه ی مشاوره با او به گفت و گوپرداختم، معنای رفتارهایش تا حد زیادی برایم عوض شد.

حالا مخاطب من خانم تحصیل کرده و زیبایی بود که وقتی همسرم به بدترین وجه ممکن به او خیانت کرده بود، بدون هیچ گونه حرفی خانه را ترک کرده بود تا مبادا حرف هایش کسی را برنجاند.

او علی رغم زیبایی ظاهریش و توانمندی های زیادش، خودش را فردی معمولی می دید که چیز زیادی برای دوست داشته شدن ندارد و نمی داند چرا زندگی با او سر سازش ندارد!

او تمام تلاشش را می کرد تا کسی را نرنجاند، مهربان باشد، حقوق دیگران را رعایت کند، به آن ها کمک کند و انسانی شریف باشد. غافل از اینکه در تلاش برای شرافت و راستی، به یک نفر بسیار ظلم کرده بود و آن یک نفر کسی نبود جز “خودش”.

مشاورانه
    مشاوره خانواده
    مشاوره ازدواج
    مشاوره تلفنی
    مشاوره آنلاین
    تست روانشناسی
    مشاوره روانشناسی
    مشاوره جنسی
    اختلال روانی
    استخدام روانشناس و روانسنج

درون ذهن تان چه می گذرد؟

شاید با مطالعه ی شرح حال مراجع فوق، احساس کنید با او دارای اشتراکات ریز و یا درشتی هستید.

در حقیقت می توان گفت ذهن افرادی که از فقدان عزت نفس رنج می برند تا حد زیادی شبیه به هم کار می کند.

آن ها در یک باور کاملا مشترک اند و آن عبارت است از ” حقوق دیگران از حقوق من مهم تر است چرا که دیگران از من با اهمیت تر هستند”.

این باور آسیب رسان می تواند در اثر تجارب متعددی ازطرد، بی مهری، روابط سرد ویا فقدان نوازش و محبت در دوران کودکی ناشی شده باشد اما تداوم آن در دست خود شماست.

د واقع م توان گفت چون در دوران کودکی مورد بی مهری قرار گرفته اید، باور ” من خوب نیستم” را در خود درونی کرده و بار سنگین و پر غصه ی ان را به دوش می کشید.

اما می توانید نوع دیگری از رفتار را نیز انتخاب کنید!
    بار سنگین گذشته را زمین بگذارید!

حمل بار سنگین بی ارزشی می تواند خسته و افسرده تان کند.

ممکن است تا همین لحظه، آسیب های زیادی در روابط بین فردی دیده باشید، به آنچه کمتر از لیاقت تان است قانع شده باشید و گزینه های زندگی بهتر را از دست داده باشید.

بنابراین وقتش است برای لحظه ای توقف کنید و از خودتان بپرسید ” آیا واقعا دیگران مهم تر از من هستند؟”

” چه دلایلی وجود دارد که خودم را دوست نداشته باشم؟”

برای فکر کردن زمان اختصاص دهید و باورهای نخ نما شده ی گذشته تان را به چالش بکشید.

بخاطر داشته باشید که زندگی تان تغییر نخواهد کرد مگر آنکه نقشه ی ذهنی تا را تغییر دهید و نوع جدیدی از رفتار کردن با خود را آغاز کنید.
    مشاوره روانشناسی
    در این مسیر از تکنیک های طلایی عزت نفس کمک بگیرید
    ۱) مچ گیری از افکار

برای بار بعدی که تصمیم گرفتید دیگران را به خودتان ترجیح دهید و بی احترامی به خود را از سر بگیرید، برای یک لحظه دکمه ی ” توقف” را فشار دهید و از خودتان بپرسید” چه دلیلی وجود دارد که او را بر خودم ترجیح دهم؟”

اگر برای این سوال، پاسخ منطقی نیافتید، بهتر است رفتارتان را تغییر دهید و از ناراحت شدن طرف مقابل نترسید.
    به عنوان مثال در یک روز کاری شلوغ و خسته کننده دوست تان می گوید” دلم گرفته و می خوام بعد از ظهر بیام خونه تون”.

ممکن است در رودربایستی قرار بگیرید و بخواهید علی رغم میل و آمادگی تان جواب مثبت دهید اما بهتر است برای دقایقی متوقف شوید و با بررسی مساله پاسخ دهید

” عزیزم علی رغم میلم امروز خیلی خسته م و نمی تونم ببینمت. می تونیم یه روز دیگه رو با هم هماهنگ کنیم”.

اگر ترس از عدم تایید و یا ناراحت شدن دیگران مانع از آن است که خودتان را در نظر بگیرید، وقت آن است که خودتان را نیز انسان و واجد نیازهای انسانی بدانید.

بنابراین کاملا طبیعی است که گاهی اوقات، خسته، ناراحت و یا بی حوصله باشید و نتوانید نیازهای همه را برآورده کنید.
    ۲) سینمای شخصیت

شخصیت شما به عنوان یک انسان از نقاط ضعف و قوت زیادی تشکیل شده است.

اما در حالت ضعف عزت نفس، ویژگی های مثبت را بسیار کوچک و ویژگی های منفی را کاملا بزرگ ادراک می کنید.

تکنیک “سینمای شخصیت” به شما کمک می کند تا ویژگی های مثبت واقعی تان را بازیابی کنید و با زنده کردن دوباره ی آن ها، اعتماد به نفس تان را متحول کنید.

برای این منظور، در ساعتی از شبانه روز که آرام و آسوده اید، چشم های تان را ببندید، بدن تان را رها کنید و نقاط ضعف و قوت خودتان را به عنوان اعضای دعوت شده به سالن سینما در تصور کنید.
    ۳- یک برنامه فوق العاده

در این برنامه فوق العاده، شما یک مجری بی طرف هستید و قرار است تک تک اعضا را به استیج دعوت کنید و از آن ها بخواهید تا خودشان را معرفی کنند.

خشم، ترس، مهربانی، ادب، جسارت، اراده، شجاعت، هوش و.. همگی بخش هایی از درون تان هستند که لازم است به آن ها اجازه دهید تا خودشان را به دیگران معرفی کنند.

برای انجام صحیح این تمرین، زمان کافی را اختصاص دهید و خودتان را به عنوان فردی متشکل از صفات مثبت و منفی نظاره کنید.

مطمینا ویژگی های مثبت درونی تان، آدم های گوشه گیر و افسرده ای خواهند بود که انتظار این دعوت شگفت انگیز را نداشته اند.

آن ها تا به حال مورد بی توجهی و طرد قرار گرفته اند و لازم است برای به حرف آمدن شان، زمان بیشتری را اختصاص دهید.
    ۴-دوری از جانب داری

بخاطر داشته باشید که نقش شما در این تمرین، تنها یک مجری بی طرف و به دور از قضاوت است که بودن جانبداری، همه ی مهمان ها را دعوت و به حرف شان گوش می دهد.

با اجرای این تمرین در زمان های مختلف به ویژه ساعات قبل از خواب، توانمندی های درون تان را به ناخودگاه تان تلقین می کنید و می توانیداز اثرات آن در رفتارهای تان شگفت زده شوید.

بخاطر داشته باشید که “خودتان” بیشترین فردی هستید که در طی روز با او در تعامل هستید و تا زمانی که از سرزنش، تحقیر، طرد و بی مهری نسبت به آن دست برندارید، زندگی به جنگ و ناسازگاری با شما ادامه خواهد داد.

منبع : تمام حقوق این مطلب برای سایت مرکز مشاوره مشاورانه – ذکر با نام سایت و لینک آن بلامانع است.

منبع: خودت را نوازش کن. راهکارهای طلایی رشد عزت نفس و بهبود روابط- مشاورانه

2. 3 کاربران زیر از dr-ravan بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد