نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: چگونه یک مشاور و درمانگر خوب را بشناسیم؟

989
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    41245
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

چگونه یک مشاور و درمانگر خوب را بشناسیم؟

نمی‌دونم تا حالا پیش مشاور یا رواندرمانگر رفتی یا نه… شاید رفتی و به جای اینکه حالت بهتر بشه، مشکلت حل بشه و امیدت بیشتر بشه تازه بدترم شدی! شایدم اصن ترسیدی بری پیش مشاور چون برات مبهمه!

اما گذشته از همه اینا می‌دونم وقتی کسی می‌خواد برای مشکلی پیش مشاور بره، اولین چیزی که ذهنشو مشغول می‌کنه اینه که مشاور خوب کیه؟ از کجا باید پیدا کنم؟ اصن باید پیش روانپزشک برم یا روانشناس؟

معمولا آدما شروع می‌کنن پرس و جو کردن تا اینکه از طریق دوست و رفیق و آشنا بالاخره یه دونه خوبشو که بقیه رفتن پیشش و نتیجه گرفتنو پیدا کنن، ولی…

یه وقتایی ما حتی با پرس و جو کردن از آدمای دور و اطرافمون نمی‌تونیم اون مشاورو پیدا کنیم؛ یه وقتایی اصن دور و اطرافمون کسی نیست که تجربه مشاوره یا رواندرمانی داشته باشه؛ یه وقتایی حتی دور و بریامون پیش یه مشاور کار نابلد رفتن، اتفاقی نتیجه هم گرفتن یا آسیب دیدن اما هنوز داغن و متوجه نشدن چه خبره، بعدشم به ما توصیه‌شون می‌کنن!

از یه طرف دیگه هم یه عده هستن کلا با مشاور و روانشناس و رواندرمانگر و این چیزا مشکل دارن و ازشون بد می‌گن… شاید اونا از یه روانشناسی که کارشو بلد نبوده آسیب دیدن. حالا منی که دنبال کمکم و می‌خوام برم پیش مشاور باید چیکار کنم؟

منم وقتی که هنوز وارد رشته روانشناسی و مشاوره نشده بودم از همه‌شون بدم میومد، به نظرم همشون کلّاش و شیاد بودن و اصن اینا کی هستن که بخوان به من بگن چیکار کنم چیکار نکنم؟ هان؟ تا اینکه خیلی اتفاقی وارد همین رشته شدم! کم کم با فضای مشاوره و رواندرمانی آشنا شدم و فهمیدم که اوووووووووووووووووووه، چقدر آدم بیسواد و کلاه‌بردار! چه آدمایی که فقط درس خوندن و اصن کار بلد نیستن، چه آدمایی که اصن درسم نخوندن و با هزار ادعا اومدن برای خودشون دکان دستگاه راه انداختن! مردم بیچاره‌ام که نمی‌دونن چه خبره، کی به کیه؟ چی به چیه؟

این وسط به منم خیلی فشار میومد (و البته میاد!) که به خاطر اینجور آدما هم من زیر سوال برم و هم اساتید و متخصصایی که خیلی بهتر از من کارشونو بلدن. اینکه هر روز ببینی توی فضای مجازی (بخصوص اینستاگرام) آدمایی که تخصص ندارن، آموزش ندیدن و حتی تحصیلات درست و حسابی و مرتبط ندارن جولان میدن، به مردم آسیب می‌زنن و باعث میشن که بقیه کار بلدا جور اونا رو هم بکشن.

این بود که تصمیم گرفتم با در نظر گرفتن دغدغه‌های مشترک کسایی که میخوان برن پیش مشاور، پیدا کردن افسانه‌ها و چیزایی که به اشتباه بین مردم جا افتاده و طبقه‌بندی اون چیزی که می‌دونم و به نظرم نیازه که عموم مردم بدونن حداقل به سهم خودم جلوی این روند اشتباه و آسیب زننده رو با آگاهی دادن به مردم بگیرم. چون معتقدم اینجور آدما به دو دلیل مشهور میشن و میتونن جولان بدن: ۱. مردم بهشون بها میدن چون به اندازه کافی آگاه نیستن ۲٫ آدمایی که متخصصن، آگاهن و کارشونو بلدن سکوت کردن.

من نمیگم متخصص و کاربلدم، ولی به عنوان کسی که حداقل ۶-۷ سال از زندگیشو با این رشته و قشر از جامعه سر و کار داشته خیلی چیزا میدونم و میخوام اینا رو بهتون بگم تا شما حواستون باشه.

الان وقتشه که آگاهانه، با چشمای باز و هوشمندانه مشاورمونو انتخاب کنیم…

آخیش، چقدر راحت شدم رسمی ننوشتم!
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست پوستر چگونه یک مشاور و درمانگر خوب را بشناسیم؟ 2.jpg   پ-و-س-ت-ر- چ-گ-و-ن-ه- ی-ک- م-&#.jpg   پ-و-س-ت-ر- چ-گ-و-ن-ه- ی-ک- م-&#.jpg   پ-و-س-ت-ر- چ-گ-و-ن-ه- ی-ک- م-&#.jpg  
    ویرایش توسط ravanshenas-therapy : 07-21-2019 در ساعت 01:05 PM

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)