نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: خطر افسردگی در مشاجره طولانی

2408
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3877
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

خطر افسردگی در مشاجره طولانی

با سلام و احترام من به تازگی با مشکلی در زندگی شخصی خود روبرو شده ام که برایم در زندگی مشکل ساز شده است. سپاسگذار می شوم اگر بنده را راهنمایی نمائید. دوست بنده و همسرش تقریباً 5 سال پیش در سن های 19 و 21 سال ازدواج کردند، در اوایل زندگی خوبی داشتند، تا فرزند اولشان بدنیا آمد، خیلی زود تقریباً یک سال بعد فرزند دومشان هم نیز بدنیا آمد و دو دختر خدا به آنها هدیه داد. الان تقریباً دو سال از تولد فرزند دوم گذشته است، که متاسفانه خانم دوستم رو به افسردگی گذاشته است، خیلی سریع عصبی می شود، خیلی زود ناراحت می شود، خیلی زود شروع به گریه می کند، خیلی زود پرخاش می کند، حتی خیلی زود می بخشد و خیلی زود می خندند، حتی خیلی زود به قول خودش عذاب وجدان می گیرد. یعنی شاید بتوان گفت روحیه اش بشدت ضعیف شده است. از لحاظ بدنی هم ضعیف شده، حتی توان انجام کارها و امور روزمره زندگی را از دست داده است. البته از نظر من کاملاً منطقی است، زیرا دو دختر کوچک با تمام مشکلاتی که دو کودک تقریباً سه ساله و دو ساله دارند در این سالها سر و کله زده است. شوهرش نیز خیلی سعی می کند مراعات حالش را بکند ، اما هر چه می گذرد این مسئله سخت تر و بزرگتر می شود و تحملش نیز برای هر دو دردناک تر، بعضی گفته اند خانم دوستم باید ورزش کند، بعضی می گویند باید کار کند، بعضی گویند تحصیل و .... که سرش گرم باشد، و شوهرش نیز برایش در کلاس های ورزشی، هنری و ... ثبت نام نموده است، اما باز افاقه ننمود. حتی چند بار به پزشک مراجعه کردند برای درمان اما پزشکان تعدادی قرص و دارو می نویسند و می گویند که خانمش رو به افسردگی گذاشته است، و من نگرانم این مشکل هر روز حادتر شود. حتی همان قرص و دارو ها را نیز مصرف نمی کند. گاهاً حتی با فرزندان تندی می کند، که خوب شاید تندی کردن با فرزندان عادی باشد و از روی خستگی شب و روز کودکان باشد. اما به تازگی بر سر هر مسئله کوچکی از کوره در می رود، وارد اتاق می شود، درب ها را قفل می کند، حتی شناسنامه شوهرش را نیز سوزاند و جیغ می زند و البته شوهرش هم سعی می کند مراعاتش را بکند که شاید آرام شود، خانمش بر سر مسئله کوچکی ساعت ها و شاید حتی روزها گریه می کند. به هر دلیل کوچکی مثلاً چرا تو به من اینجور گفتی یا مادرم به من اینجور گفت و یا چرا در خانه داری به من کمک نمی کنی و چرا از بچه نگهداری نمی کنی و شبها چرا دیر می آیی( ساعت 7 یا 8 شب) چرا مرا به گردش نمی بری، یا حتی اگر بروند سر هر مسئله ای ممکن است مجدداً دچار بحث یا مشاجره شوند. حقیقتاً باید اعتراف کنم که شاید شوهر نیز در اوایل زندگی با وی زیاد مهربان نبود و حتی گاهاً کار به زد و خورد های نیز می کشید، اما مدتی بود چنین اتفاقاتی نیافتاده بود، تا چند روز پیش دوباره یک مشاجره کوچک بین آنها رخ می دهد و هی بالا میگیرد و الان هم خانمش در منزل ماست، و حتی شوهرش نگران وی، حتی با من تماس میگیرد حالش را می پرسد، براش نوبت پزشک می گیرد و از این کارها و از من هم خواسته کمکش کنم، از اینرو بنده نیز مزاحم شما شدم تا بنده را راهنمایی کنید تا چگونه بین دوستم و خانمش بتوانم کمکی بکنم و روابط خوبی را ایجاد کنم. البته هر دو زندگی شان را دوست دارند،حقیقاتاً شاید خانم دوستم اشکالاتی را هم داشته باشد ، اما محاسنی نیز دارد که شوهرش از آنها خوشش می آید مثلاً زن مومنی است، کینه ای نیست و ... و البته هر دو فرزندانشان را هم خیلی دوست دارند و مایل نیستند فرزندانشان اینگونه بزرگ شوند و هر روز شاهد دعواهای آنها باشند و یا حتی عادت کنند. خواهشمندم ما را ا راهنمایی و یاری کنید تا سریعتر بتوانند این خانواده انشالله به زندگی عادی خود برگردند. با سپاس

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    3829
    تشکـر
    954
    تشکر شده 1,186 بار در 691 پست
    میزان امتیاز
    11

پاسخ : خطر افسردگی در مشاجره طولانی

باسلام خدمت دوست عزیز
    خب این افسردگی ممکنه در زندگی هر کسی پیش بیاد
    همونطور که خودتون گفتید ... زن با این کار میخواد توجه بیشتر مردو به خودش جلب کنه ...
    بهترین کار اینه که زمانی رو برای پیاده روی منظم با خانموشون اختصاص بدن ... خودشون دوتایی ...

وبهترین ورزش برای درمان افسردگی " شناگ و استخر رفتنه ... آب تاثیر زیادی در درمان افسردگی ها داره.

بعد از مدتی متوجه خواهید شد چقدر تفاوت کردن ...

ولی بازم تاکید میکنم ... حتما" در این مورد مشاوره کنید ...
    ویرایش توسط mahsa42 : 05-28-2014 در ساعت 02:34 PM

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

سلام ...
    راستش من یه مطلب برای افزایش اطلاعات شما و کمک به دوستتون اینجا قرار میدم امیدوارم مفید باشه ...

چه عاملی باعث افسردگی پس از زایمان می‌شود؟

بهتر است بدانیم که بلافاصله پس از زایمان، تغییرات هورمونی ناگهانی در بدن مادر اتفاق می‌افتد. در عرض ۴۸ ساعت اول پس از زایمان، غلظت خونی استروژن و پروژسترون شدیداً کاهش پیدا می‌کند و چون این هورمون‌ها در ساختن مواد بیوشیمیایی مؤثر در تنظیم خلق، نقش مهمی دارند، تغییرات سریع میزان خونی آن‌ها می‌تواند باعث به هم خوردن وضعیت روانی و خلقی مادر شود. البته بعضی از محققان معتقدند گروهی از زنان هستند که نسبت به تأثیر این تغییرات هورمونی حساس‌ترند و این افراد دوره‌های افسردگی پیش از قاعدگی را نیز تجربه‌ کرده‌اند.
    البته جز تغییرات هورمونی، عوامل دیگری نیز در ایجاد این حالت‌ها مؤثرند. عدم رضایت از زندگی زناشویی، عدم وجود حمایت‌های اجتماعی یا حوادث و استرس‌های بزرگی که در زمان بارداری یا نزدیک به زایمان رخ می‌دهند نیز می‌توانند فرد را مستعد ابتلا به اختلالات خلقی پس از زایمان کنند.

● احتمال افسردگی پس از زایمان در چه کسانی بیشتر است؟
    افسردگی پس از زایمان ممکن است در همه زنان صرف‌نظر از سن، وضعیت ازدواج، سطح تحصیلات و طبقه اجتماعی ایجاد شود اما مادرانی که این شرایط دارند بیشتر در معرض ابتلا هستند:
    - سابقه قبلی افسردگی پس از زایمان - افسردگی در دوران بارداری
    - سابقه قبلی افسردگی یا اختلالات دو قطبی - مشکلات زناشویی
    - عدم وجود حمایت‌های اجتماعی - حوادث پر استرس که اخیراً اتفاق افتاده‌اند

● درمان اختلالات روانی پس از زایمان
    درمان به شدت بیماری و علایم آن بستگی زیادی دارد اما نکته مهم این است که قبل از شروع درمان‌های روان‌پزشکی، بیماری‌های دیگری را که ممکن است این حالت‌ها را ایجاد کرده باشند مثل بیماری‌های تیرویید یا کم‌خونی، تشخیص و درمان داده شود.
    مطالعات انجام‌گرفته نشان داده‌اند که روش‌های روان درمانی غیر دارویی می‌توانند تأثیر خیلی خوبی در درمان افسردگی پس از زایمان داشته باشند و یک دوره کوتاه مدت رفتار درمانی شناختی توانسته است به اندازه مصرف فلوکستین تأثیر داشته باشد. به خصوص مادرانی که مایل هستند به نوزاد خود شیر بدهند یا علایم آن‌ها خیلی شدید نیست معمولاً ترجیح می‌دهند روش‌های روان درمانی را تجربه کنند. اما اگر مادر دچار افسردگی شدید باشد درمان دارویی به تنهایی یا همراه با روان‌درمانی و در موارد شدیدتر، شوک درمانی نیز توصیه می‌شود.

● درمان دارویی در مادرانی که شیر می‌دهند
    اثرات مفید شیر مادر از نظر تغذیه‌ای، تقویت سیستم ایمنی نوزاد و امنیت روانی نوزاد کاملاً شناخته شده است. مادرانی که تمایل دارند به نوزاد خود شیر بدهند بدانند که تمام داروهای مورد استفاده در اختلالات روانی در شیر مادر ترشح می‌شوند و در هر صورت نوزاد در معرض این داروها قرار می‌گیرد.

مطالعات متعددی که در ۵ سال گذشته انجام شده، نشان داده‌اند که داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای و یا فلوکستین و پاروکستین که مادر مصرف کرده است، تأثیر خاصی بر روی نوزاد نداشته و مورد خاصی از واکنش نوزاد شیرخوار به این داروها دیده نشده است. اما در مورد مادرانی که مبتلا به اختلالات دو قطبی هستند، شیر دادن به نوزاد ممکن است مشکلاتی را برای مادر و نوزاد ایجاد کند. شیر دادن باعث اختلال در خواب مادر شده، وی را از نظر روانی آسیب‌پذیر می‌کند. همچنین مصرف داروهای تثبیت‌کننده خلق مثل لیتیوم و کاربامازپین توسط مادر ممکن است در نوزاد باعث مسمومیت شود. باید توجه داشت که لیتیوم به میزان بالایی در شیر مادر ترشح می‌شود و میزان آن در خون نوزاد به تا سطح خونی مادر می‌رسد که می‌تواند برای نوزاد خطرناک باشد. همچنین مصرف کاربامازپین و والپروات سدیم نیز خطر سمیت کبدی را در نوزاد افزایش می‌دهد.
    ● چگونه از افسردگی پس از زایمان جلوگیری کنیم؟
    با این‌که تشخیص زودرس زنانی که ممکن است در دوره پس از زایمان دچار اختلالات خلقی شوند، سخت است اما گاهی با توجه به سابقه فرد می‌توان احتمال ایجاد این حالت‌ها را تخمین زد و با انجام بعضی مداخلات پیشیگرانه میزان ابتلای مادران را کاهش داد.
    مطالعات متعددی نشان داده‌اند زنانی که سابقه اختلالات دو قطبی یا سایکوز پس از زایمان قبلی داشته‌اند از درمان با لیتیوم در هفته‌های نزدیک به زایمان و تا ۴۸ ساعت پس از زایمان بسیار سود می‌برند.
    همچنین زنانی که سابقه افسردگی پس از زایمان را در زایمان‌های قبلی دارند نیز پاسخ مناسبی به درمان پیشگیرانه با داروهای ضد افسردگی‌، بلافاصله پس از زایمان، می‌دهند.
    این نکته مهم را نیز باید در نظر داشت که جلوگیری از بارداری‌های ناخواسته و حضور سریع‌تر مادر در اجتماع و شروع هر چه سریع‌تر مادر به کارهای قبلی، می‌تواند عامل مؤثری در کاهش میزان اختلالات روانی و خلقی پس از زایمان باشد.

● من افسرده‌ام؟

مقیاس افسردگی پس از زایمان ادینبرگ، یک پرسشنامه ۱۰ قسمتی است که به شما کمک می‌کند علایم این بیماری را در خود پیدا کنید. این پرسشنامه در سال ۱۹۸۷ طراحی شده و تحقیقات بسیاری حساسیت و اعتبار این تست را تأیید کرده‌اند. اگر شما احساس می‌کنید که دچار علایم افسردگی پس از زایمان شده‌اید پر کردن این پرسشنامه و مشورت با پزشک می‌تواند در تشخیص و درمان آن به شما کمک کند.
    امتیاز ۱۲ و بالاتر یا پاسخ مثبت به سؤال ۱۰ (وجود افکار خودکشی)، نشان می‌دهد شما احتمالاً د معرض افسردگی پس از زایمان هستید و نیاز به مشاوره با پزشک خود دارید.

این پرسشنامه را پر کنید و امتیازتان در نهایت جمع بزنید. امتیاز ۱۲ و بالاتر یا پاسخ مثبت به سوال ۱۰ نشان‌دهنده افسردگی پس از زایمان و لزوم مراجعه به پزشک است.
    ▪ در طی ۷ روز گذشته:
    ۱) من توانسته‌ام بخندم و قسمت خوشایند مسائل را ببینم.
    الف) همیشه و مثل روزهای قبل ب) اغلب اما نه مثل همیشه
    ج)گاهی و کمتر از همیشه د) به ندرت
    ۲) من ... به حوادث پیش رو با خوشبینی نگاه می‌کنم
    الف) همان طور که همیشه بوده‌ام. ب) نه آن‌طور که همیشه بوده‌ام
    ج) خیلی کمتر از همیشه د) به ندرت
    ۳) وقتی اتفاقات بدی افتاده، من بی‌جهت خودم را سرزنش کرده‌ام:
    الف) اکثر اوقات ب) گاهی اوقات
    ج) به ندرت د) هیچ‌وقت
    ۴) بدون دلیل مشخصی، نگران یا عصبی شده‌ام:
    الف) هیچ‌وقت ب) به ندرت
    ج) گاهی اوقات د) اکثر اوقات
    ۵) بدون دلیل مشخصی، دچار ترس و وحشت شده‌ام:
    ج) به ندرت د) هیچ‌وقت
    ۶) مسائل همیشه از عهد من خارج بوده‌اند:
    الف) بله، در اکثر موارد از عهده کارها بر نمی‌آیم.
    ب) بله، در بعضی از موارد به خوبی همیشه از عهده کارها بر نمی‌آیم.
    ج) خیر، در اکثر موارد به خوبی از عهده کارها برمی‌آیم.
    د) خیر، مثل همیشه به خوبی از عهده کارها برمی‌آیم.
    ۷) این قدر ناراحت بوده‌ام که به سختی توانسته‌ام بخوابم:
    ج) به ندرت د) هیچ‌وقت
    ۸) احساس بدبختی و ناراحتی کرده‌ام:
    ج) به ندرت د) هیچ وقت
    ۹) این قدر ناراحت بوده‌ام که گریه کرده‌ام:
    ج) به ندرت د) هیچ وقت
    ۱۰) افکار خودکشی به سرم زده است:
    ج) به ندرت د) هیچ وقت
    برای سؤالات ۱، ۲ و ۴:
    به گزینه الف) ۰ امتیاز؛ به گزینه ب) ۱ امتیاز؛ به گزینه ج) ۲ امتیاز؛ به گزینه د) ۳ امتیاز بدهید.
    برای سؤالات ۳ و ۵ تا ۱۰
    به گزینه الف) ۳ امتیاز؛ به گزینه ب) ۲ امتیاز؛ به گزینه ج) ۱ امتیاز؛ به گزینه د) ۰ امتیاز بدهید.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3638
    تشکـر
    207
    تشکر شده 216 بار در 138 پست
    میزان امتیاز
    10

سلام دوست عزیز
    این خانم باید در ابتدا دارو هاشو بخوره و بعد روی رفتار هاش و افکارش کار بشه
    چون تا وقتی عصبیه حتی عسل هم براش مثل زهر میشه

5. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

درضمن نوع تغذیه هم در درمان افسردگی موثره که میشه به موارد ذیل اشاره نمود ...

مثل خوردن ماهی که منبع امگا3 میباشد.
    تحقیقات نشان می دهند که بسیاری از زنان باردار دچار کمبود اسیدهای چرب امگا- 3 هستند. بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه مونترال و مرکز تحقیقات مادر و کودک، کمبود امگا- 3 یکی از عوامل اصلی در بروز افسردگی پس از زایمان است.

زنان در سنین باروری بیشتر از سایر افراد در معرض خطر افسردگی هستند و تولد کودک این بیماری را در زنان آسیب پذیر تشدید می کند. این نوع افسردگی با اختلال در وضعیت سلامتی مادر و همچنین کودک او مرتبط است.
    در تحقیقات اخیر مشخص شده است که بین بارداری، میزان امگا- 3 و واکنش شیمیایی که منجر به تولید سروتونین در مغز می شود ارتباط وجود دارد. سروتونین ماده ای است که در تنظیم خلق و خو نقش دارد.

از آن جایی که امگا- 3 از مادر به جنین و همچنین از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود، میزان این اسید چرب در دوران بارداری و حداقل 6 هفته پس از زایمان به شدت کاهش می یابد. مشکل دیگر این است که اغلب افراد از جمله زنان باردار و شیرده به میزان کافی امگا- 3 دریافت نمی کنند.

ماهی ها به ویژه ماهی های چرب مانند سالمون، ساردین و قزل آلا، گردو، دانه کتان و شاهدانه از منابع خوب اسیدهای چرب امگا- 3 به شمار می روند.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

6. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد