نمایش نتایج: از 1 به 17 از 17

موضوع: عدم اعتماد به نفس

2530
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    10968
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

Unhappy عدم اعتماد به نفس

سلام من یک دختر 27 ساله هستم .بچه سوم و اخر خانواده.
    چیزی که منو ازار میده موقعیت منه. اعتماد به نفسم پایینه و پشکارمم کم.به سختی تونستم لیسانس بگیرم.رشته کامپیوتر.اما براش کار نیست.چندتا کار هم رفتم که از نداشتن اعتماد به نفس کافی توشون جا زدم.اصلا نمیدونم سراغ چه کاری برم که انقدر نترسم و جا نزنم .این موصوع اعتماد به نفسم و پایین اورده.جز قسمت کار تو دوستیم با پسرا هم مشکل دارم.دوبار شکست عشقی خوردم و الان با پسری دوستم که برام وقت میذاره سینما و بیرون میریم هدیه میخره اما بهش احساسی ندارم میترسم احساسات من خشک شده باشه.تمایلم به ازدواج کم شده چون کسیو پیدا نمیکنم که برای همسری مناسب بدونمش.متاسفانه سخت پسند هستم.میل جنسیم کم شده و من بیهوده گاهی خود ارضایی میکنم.چون تصور رابطه جنسی اذیتم میکنه.از بوسیده شدن خصوصا از لب بدم میاد.و این رابطه جنسی رو کثیف کاری میدونم .مشکلات من زیاده من خیلی خودمو دست کم گرفتم و مدام دارم انرژی منفی به خودم میدم.زندگیم سخت شده چیکار کنم?این زندگی عمر تلف کردنی که من دارم عذابم میده .به هیچی نرسیدم.حتی میترسم رانندگی کنم و اعصابشم ندارم.در صورتی که بلدم.خیلی عصبی شدم و استانه تحملم پایین اومده.خیلی دارم عذاب میکشم .کمکم کنید لطفا

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    5400
    تشکـر
    99
    تشکر شده 657 بار در 378 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : عدم اعتماد به نفس

نقل قول نوشته اصلی توسط ghazal66 نمایش پست ها
    چیزی که منو ازار میده موقعیت منه. اعتماد به نفسم پایینه و پشکارمم کم.به سختی تونستم لیسانس بگیرم.رشته کامپیوتر.اما براش کار نیست.چندتا کار هم رفتم که از نداشتن اعتماد به نفس کافی توشون جا زدم.اصلا نمیدونم سراغ چه کاری برم که انقدر نترسم و جا نزنم .این موصوع اعتماد به نفسم و پایین اورده.جز قسمت کار تو دوستیم با پسرا هم مشکل دارم.دوبار شکست عشقی خوردم و الان با پسری دوستم که برام وقت میذاره سینما و بیرون میریم هدیه میخره اما بهش احساسی ندارم میترسم احساسات من خشک شده باشه.تمایلم به ازدواج کم شده چون کسیو پیدا نمیکنم که برای همسری مناسب بدونمش.متاسفانه سخت پسند هستم.میل جنسیم کم شده و من بیهوده گاهی خود ارضایی میکنم.چون تصور رابطه جنسی اذیتم میکنه.از بوسیده شدن خصوصا از لب بدم میاد.و این رابطه جنسی رو کثیف کاری میدونم .مشکلات من زیاده من خیلی خودمو دست کم گرفتم و مدام دارم انرژی منفی به خودم میدم.زندگیم سخت شده چیکار کنم?این زندگی عمر تلف کردنی که من دارم عذابم میده .به هیچی نرسیدم.حتی میترسم رانندگی کنم و اعصابشم ندارم.در صورتی که بلدم.خیلی عصبی شدم و استانه تحملم پایین اومده.خیلی دارم عذاب میکشم .کمکم کنید لطفا
    خب در یک کلام شما نیاز به مراجعه حضوری با یک مشاور متعهد و مجرب دارید تا به ترتیب در مورد

مشکلاتتون راهنمای و درمان رو شروع کنه ...

میتونید به این لینک مراجعه کنید

http://forum.moshaver.co/f116/%D8%A2...827/#post36658

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8594
    تشکـر
    74
    تشکر شده 1,314 بار در 743 پست
    میزان امتیاز
    11

سلام

شما عزیز مشکلتون عزت نفس نیست بلکه کمپلکسی از وسواس و اضطراب و حرمت نفس و افسردگیه البته شدید نیست که با مشاوره و کمی
    دارو حل خواهد شد. مشاوره بگیرید عزیز. موفق باشید

دکترا در روانشناسی

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    10968
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شهرام2014 نمایش پست ها
    سلام

شما عزیز مشکلتون عزت نفس نیست بلکه کمپلکسی از وسواس و اضطراب و حرمت نفس و افسردگیه البته شدید نیست که با مشاوره و کمی
    دارو حل خواهد شد. مشاوره بگیرید عزیز. موفق باشید

دکترا در روانشناسی
    خانواده من اصرار دارن ادم باید بره سر کار .جوری که دیگه از تفریحی لذت نمیبرم .نیاز مالی به پول من ندارن میخوان مفید و مستقل باشم .اما انقدر که در مصایل من دخالت کردن و چون کوچکتر بودم همیشه راهنماییم کردن من حتی نمیتونم تو کارم تصمیم بگیرم .از اشتباه کردن تو کار به شدت میترسم .وسواس فکری و استرسم زیاده .
    دکتر قبلا رفتم هم روانپزشک هم روانشناس .کاملا بینتیجه بودن و من حتی به دکتر ها هم بی اعتمادم.
    از یه انسان خوش بین و رویایی به بدبین و بی حوصله تبدیل شدم .
    من به خاطر مشکل بیماری خودم قرص کلونازپام مصرف میکنم و خود این قرص ضد استرس هم هست .
    نه پولشو دارم که برم مشاوره نه امید دارم که نتیجه بگیرم .چند جلسه میری اخرش هم هیچی .
    علاقه ای به مصرف قرص ندارم و چیزهایی که برام قبلا تجویز شده بود و کنار گذاشتم .
    حس میکنم هیچ چیز نمیتونه به من کمک کنه .
    پیش هیچ کس هم نمیتونم این حرف ها رو بزنم.
    بیش از حد خسته هستم

5. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8594
    تشکـر
    74
    میزان امتیاز
    11

خانواده من اصرار دارن ادم باید بره سر کار .جوری که دیگه از تفریحی لذت نمیبرم .نیاز مالی به پول من ندارن میخوان مفید و مستقل باشم .اما انقدر که در مصایل من دخالت کردن و چون کوچکتر بودم همیشه راهنماییم کردن من حتی نمیتونم تو کارم تصمیم بگیرم .از اشتباه کردن تو کار به شدت میترسم .وسواس فکری و استرسم زیاده .
    دکتر قبلا رفتم هم روانپزشک هم روانشناس .کاملا بینتیجه بودن و من حتی به دکتر ها هم بی اعتمادم.
    از یه انسان خوش بین و رویایی به بدبین و بی حوصله تبدیل شدم .
    من به خاطر مشکل بیماری خودم قرص کلونازپام مصرف میکنم و خود این قرص ضد استرس هم هست .
    نه پولشو دارم که برم مشاوره نه امید دارم که نتیجه بگیرم .چند جلسه میری اخرش هم هیچی .
    علاقه ای به مصرف قرص ندارم و چیزهایی که برام قبلا تجویز شده بود و کنار گذاشتم .
    حس میکنم هیچ چیز نمیتونه به من کمک کنه .
    پیش هیچ کس هم نمیتونم این حرف ها رو بزنم.
    بیش از حد خسته هستم
    در این صورت یک خبر بد دارم براتون

شما به هیچ وجه خوب نخواهید شد!!!؟؟

موفق باشید

Psy.D

6. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    10968
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

ممنون از خبرتون !من و باش که دلم خوشه یه جا پیدا کردم شاید کمکی بشه .خودم میدونستم بهتره برم مشاوره .اما چون قبلا رفتم و فقط پول دور ریختنه و نه کمک میگیری نه همدردی اومدم اینجا!!!!!!!!!

7. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    10968
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

من هم دکتر زیاد رفتم هم مشاوره .میتونم بگم بدترین مشاوره ها و دکتر ها مردن !خصوصا روان شناس ها .هیچ نوع کمکی نمیکنن .فقط شنونده هستن .

8. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8594
    تشکـر
    74
    میزان امتیاز
    11

ممنون از خبرتون !من و باش که دلم خوشه یه جا پیدا کردم شاید کمکی بشه .خودم میدونستم بهتره برم مشاوره .اما چون قبلا رفتم و فقط پول دور ریختنه و نه کمک میگیری نه همدردی اومدم اینجا!!!!!!!!!
    عزیز

اگه همدرد میخواهین که خوب مردم و بیماران مثل خودتون و دوستان بهترینند بنابراین ازدکتر و مشاور دوری کنید

اگر هم درمان و کنترل مد نظرتونه که خوب اون موقع کار کار یک متخصصه و دارو حالا اگه یک یا دو متخصص درست تشخیص ندادن یا سواد کافی نداشتن دلیل بر اینکه درمان رو ول کنیم و همه مشاورین و دکترها به درد نمیخورند و شیاد هستند..... که جواب نمیده.

اینجا هم جایی برای درمان نیست نه علمیه و نه کافی فقط گه گداری میتوان چند تا پیشنهاد داد. همین و بس.

دارو و مشاوره نیار دارید

سوالی داشتید نقل قول کنید

موفق باشید
    Psy.D

9. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8203
    تشکـر
    1,983
    تشکر شده 5,258 بار در 1,556 پست
    میزان امتیاز
    12

سلام
    دوست من آرام باشید
    هیچکس غیر از خودتان نمیتواند به شما کمک بکند
    من حس میکنم کمی سردرگم هستید و راهتون و در زندگی پیدا نکردید
    سعی در خود شناسی داشته باشید تا پی به ذات درونیتون ببرید
    ورزش و گرایش به عبادت و مراقبه خیلی بهتون کمک میکنه
    مغز شما مثل یه اتاقه که همه قفسه هاش پخش و پلا شده و این بیشتر از هر چیزی شمارو اذیت میکنه
    سعی کنید آرام باشید و افکارتون و کنترل کنید
    به هر حال صحبت کردن با یه نفر درباره احساسات و افکارتون خیلی بهتون کمک میکنه و خالی میشید
    حالا این شخص میتونه یه مشاور باشه یا یه دوست
    مغز شما در حال مبارزه است و شما این وسط خسته شدید که کاملا عادیه
    ناامید نشید و سعی کنید به احساسات و افکار خودتون چیره بشید تا در خدمت شما باشند
    سوالی داشتید بپرسید
    امضای ایشان
    عشق مهمترین امتحان خداست ..
    فرزندان آدم و حوا چندهزار سال است که عشق را حل میکنند
    اما فقط کسانی قبول می شوند که عشق را زیبا بکِشند
    بقیه فقط عشق را می کِشند و می کُشند(ReePaa)

10. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    10968
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شهرام2014 نمایش پست ها
    عزیز

اگه همدرد میخواهین که خوب مردم و بیماران مثل خودتون و دوستان بهترینند بنابراین ازدکتر و مشاور دوری کنید

اگر هم درمان و کنترل مد نظرتونه که خوب اون موقع کار کار یک متخصصه و دارو حالا اگه یک یا دو متخصص درست تشخیص ندادن یا سواد کافی نداشتن دلیل بر اینکه درمان رو ول کنیم و همه مشاورین و دکترها به درد نمیخورند و شیاد هستند..... که جواب نمیده.

اینجا هم جایی برای درمان نیست نه علمیه و نه کافی فقط گه گداری میتوان چند تا پیشنهاد داد. همین و بس.

دارو و مشاوره نیار دارید

سوالی داشتید نقل قول کنید

موفق باشید
    Psy.D
    دکترهای عادی سواد کافی ندارن و ادمو نا امید تر میکنن.جوری که اگر من تو نت 4 تا مقاله بخونم برام مفید تره.خوب هاشونم به شدت گرونن.پولشو هم ندارم.
    من صد سال سیا دیگه دارو نمیخورم.یک بار خوردم تو عرض یک سال 11 کیلو وزن اضافه کردم موندم چطور کمش کنم.تازه دکتر معتبری بود.کمکی هم بهم نکرد داروها.
    نه دیگه سوالی ندارم چون اینجا جوابی نمیگیرم!!

11. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    10968
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Reepaa نمایش پست ها
    سلام
    دوست من آرام باشید
    هیچکس غیر از خودتان نمیتواند به شما کمک بکند
    من حس میکنم کمی سردرگم هستید و راهتون و در زندگی پیدا نکردید
    سعی در خود شناسی داشته باشید تا پی به ذات درونیتون ببرید
    ورزش و گرایش به عبادت و مراقبه خیلی بهتون کمک میکنه
    مغز شما مثل یه اتاقه که همه قفسه هاش پخش و پلا شده و این بیشتر از هر چیزی شمارو اذیت میکنه
    سعی کنید آرام باشید و افکارتون و کنترل کنید
    به هر حال صحبت کردن با یه نفر درباره احساسات و افکارتون خیلی بهتون کمک میکنه و خالی میشید
    حالا این شخص میتونه یه مشاور باشه یا یه دوست
    مغز شما در حال مبارزه است و شما این وسط خسته شدید که کاملا عادیه
    ناامید نشید و سعی کنید به احساسات و افکار خودتون چیره بشید تا در خدمت شما باشند
    سوالی داشتید بپرسید
    ممنون دوست عزیز.
    خیلی وضع روحیم خرابه .وقتی خودمو با خواهر برادرم مقایسه میکنم اذیت میشم.افراد قوی تر و اروم تر.اجتماعی تر و صبور تر.درسخون تر.اونها فوق لیسانس از دانشگاه دولتی هستن و تو رشتشون وارد هستن.من یه لیسانس بی خود دارم و توش تبحر خاصی ندارم.خیلی بده بچه بد خونه باشی.
    قبلا خریدی هدیه ای چیزی شادم میکرد الان نه.
    حتی کسی رو برای ازدواج هم مناسب نمیبینم.
    من تو زندگیم هیچ کاری نکردم که بهش افتخار کنم الانم که وضعم اینه.برای همین اذیت میشم
    بازم ممنونم

12. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8203
    تشکـر
    1,983
    تشکر شده 5,258 بار در 1,556 پست
    میزان امتیاز
    12

دوست من همینکه قبول میکنید کار افتخار آمیزی نکردید خودش یه افتخار که نصیب شما شده
    آدمایی که قدرت به چالش کشیدن خودشون و داشته باشن خیلی کمن
    نگران نباشید همه چیز دست شماست
    درضمن مقایسه کرردن اصلا کار درستی نیست
    چون در حال حاضر مغز شما نمیتونه 2 تا کفه ترازو رور واسه مقایسه کردن درست کنه
    شرایط خواهر بردار های شما به خاطر تفکراتشون با شما فرق داره
    زندگی هر کس نشان دهنده طرز فکر اوست
    باید نگاهتون به زندگی عوض کنید و و این دنیا رو از زاویه دیگه ای ببینید
    تا وقتی که شما به خودتان اعتماد نداشته باشید کسی به شما اعتماد نخواهد کرد
    باید خودتان را به ررسمیت بشناسید و یه عنوان یه شخصیت ناکامل مثل بقیه آدما قبول کنید که سعی در از بین بردن نقاط ضعفتون داشته باشید
    همه آدما پر از ضعف ها و مشکلات شخصیتی هستن که خودشون نمیتونن ببینن و خیلی از اطرافییاشن هم توجه خاصی ندارن
    این یعنی ترس از دیده شدن و بزارید کنار و از اول شروع کنید
    کتاب برای زندگی خود ب پا خیزید نویسنده شریل ریچاردسون مترجم امیر بهنام
    خیلی بهتون کمک میکنه ارزش ها و اهدافتون و مشخص کنید
    تهیه و مطالعه کنید و از پیشرفت ناامید نشوید
    لحظه ای که پی به اشتباه خود میبرید یه قدم به سوی موفقیت برداشته اید
    موفق باشید
    امضای ایشان
    عشق مهمترین امتحان خداست ..
    فرزندان آدم و حوا چندهزار سال است که عشق را حل میکنند
    اما فقط کسانی قبول می شوند که عشق را زیبا بکِشند
    بقیه فقط عشق را می کِشند و می کُشند(ReePaa)

13. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    11034
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام
    دختر 35 مجرد هستم و هنوز ازدواج نکردم . و خیلی از اطرافیام ( همکارام و گاهی خانواده ام ) این موضوع رو بعنوان یه نقطه ضعف در موردم بیان میکنن . خیلی مشتاق به تشکیل خانواده هستم ولی نمی دونم چرا این اتفاق نمیفته . با اینکه از لحاظ تحصیل و کار و حتی ظاهر ، همیشه همه جا مورد تایید هستم . این اواخر با بیان کردن این موضوع توسط یکی از همکاران به صورت متلک آزار دهنده ، خیلی احساس ناراحتی و نا امیدی میکنم و خیلی مواقع گریه میکنم . همیشه دختر شادی بودم.

14. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    10438
    تشکـر
    9
    تشکر شده 15 بار در 10 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام عزیزممممم من درکت میکنم . باور کن دکتر و روانشناس هیچ کمکی نمیتونن بهت بکنن.. از نظر من این خودتی که ب خودت چیزهای منفی تحمیل میکنی کافیه یه کم ب خودت بیای و اطرافیانتو بهتر نگاه کنی اونوقت میبینی خودشون هزارتا مشکل و کمبود و عقده دارن و چون میبینن نقطه ضعفتو و میبینن دختر قوی نیستی ازت ایراد میگیرن..خودتو دست کم گرفتی ..خیللللللییییی زیاد .... یکم روی روحییت و اعتماد ب نفست کار کن و ببین دیگران چی دارن ک تو نداری ....کار ?! زندگیه خوب ?? ازدواج خوب ??? ... باور کن روحیت خوب باشه . هدف داشته باشی و واقعا بخوای از ته دلت ب همشون میرسی ..مشکل فقط خودتی .

Sent from my HUAWEI G730-U10 using Tapatalk

15. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8594
    تشکـر
    74
    میزان امتیاز
    11

دکترهای عادی سواد کافی ندارن و ادمو نا امید تر میکنن.جوری که اگر من تو نت 4 تا مقاله بخونم برام مفید تره.خوب هاشونم به شدت گرونن.پولشو هم ندارم.
    من صد سال سیا دیگه دارو نمیخورم.یک بار خوردم تو عرض یک سال 11 کیلو وزن اضافه کردم موندم چطور کمش کنم.تازه دکتر معتبری بود.کمکی هم بهم نکرد داروها.
    نه دیگه سوالی ندارم چون اینجا جوابی نمیگیرم!!
    سلام
    زندگی زندگی شماست و تصمیم تصمیم شماست

ولی متاسفانه در طی سالیان و درمان و مراجعه صدها بیمار باید تائید کنم که حرف شما از این لحاظ کاملا درسته که هر چه بیماری بیشتر درگیر بیماری و اختلاله از درمان و دارو و مشاور و روانپزشک فراری تر!

موفق باشید
    دکترا-روانشناس

16. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    12576
    تشکـر
    11
    تشکر شده 7 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام به همگی
    خسته نباشید
    از بس تاپیکهای مختلف در مورد افسردگی و خستگی و ناامیدی و عدم اعتماد به نفس هست دیگه مشکلم رو در تاپیک جداگانه مظرح نکردم
    ازتون خواهش می کنم یه راهی برای افزایش اعتماد به نفس بهم پیشنهاد کنید دیگه خسته شدم داشتم برای ارشد درس میخوندم که وسط راه بخاطر یه سری مشکلات رها کردم
    خواهشا بگین چیکار کنم که حرف اطرافیان روم به سرعت تاثیر نذاره خیلی نسبت به طرز فکر اطرافیان راجع به خودم حساس هستم همین عامل باعث شکستم شده...
    خواهش می کنم یه راه حلی بهم بدین

17. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    تشکر شده 2,948 بار در 1,084 پست
    میزان امتیاز
    12

اعتماد به نفس واقعي از شناخت عميق و همه جانبه ما نسبت به خود ، محيط و ديگران ريشه مي گيرد . هر چه اين شناخت بيش تر باشد ، روي اعتماد به نفس واقعي ما اثرات مثبت بيش تري مي گذارد. براي افزايش اعتماد به نفس روش هاي مختلفي وجود دارد از جمله:
    1. شناخت عميق از خود ، در جهت پي بردن به توانائي هاي عظيم و پنهان خويش يكي از راه هاي اساسي افزايش اعتماد به نفس مي باشد.
    2. نقاط ضعف خود را نيز بايد شناخته و در جهت رفع آن ها اقدامات لازم را به كار بگيريد .
    3. شناخت ديگران به خصوص آشنايان خود و استفاده از توانائي هاي ايشان در جهت مثبت نيز مي تواند كار ساز باشد.
    4. محيط خود را بهتر بشناسيد تا از آن ها در جهت رشد و پيشرفت خود بهتر بهره بگيريد.
    5. استعدادهاي خود را شناخته و در جهت رشد و شكوفايي آن ها گام برداريم . سرانجام در جهت بهتر زندگي كردن از آن ها استفاده كنيد.
    6. از معجره اميدواري واقعي بهره بگيريد. هرگز تسليم نااميدي نشويد. نااميدي دشمن سعادت و موفقيت در زندگي است ، از طرف ديگر بر كاهش اعتماد به نفس شما مي انجامد.
    7. نسبت به توانائي هاي واقعي خود ايمان داشته باشيد . در نتيجه از احساس حقارت و خود كم بيني پرهيز نمائيد.
    8. از مقايسه كردن خود با ديگران جدا بپرهيزيد . تنها خود را با گذشته هاي خود مقايسه كنيد . اگر عقب افتادگي يا ايستايي در شما به وجود آمده باشد ، در رفع آن ها گام برداريد . هميشه ميل به پيشرفت و رشد را مد نظر خود قرار دهيد.
    9. به خود و توانايي هاي خود متكي باشيد . از وابستگي هاي غير ضروري به ديگران پرهيز نماييد.
    10. از تلقين شكست و ناتواني به خود پرهيز كرده حتي تحت تاثير تلقينات منفي ديگران در اين موارد قرار نگيريد.
    11. زماني كه براي اولين بار كاري را انجام داديد ،به ياد آوريد. يادگيري هر كار جديدي عصبانيت ، ناباوري و منشا رواني زيادي را به دنبال دارد كه براي يادگيري ضروري است. بار ديگر كه اعتماد به نفس تان را از دست داديد، به خود اطمينان دهيد كه اين امر طبيعي است و كار جديدي را مي آموزيد.
    12. كارهاي معوقه را انجام دهيد. هر كاري را كه مستلزم تصميم گيري است انجام دهيد، براي مثال تلفن كردن به دوست، نظافت منزل ، تعمير ماشين.
    13. كاري را كه مهارت داريد، انجام دهيد. هر كاري كه بر آن تسلط داريد ،انجام دهيد. براي مثال يكي، دو حركت موزون، آشپزي ، نقاشي، كوهنوردي، در صورت امكان، كاري كه مستلزم دقت و توجه است و شما را از فكر كردن به موارد ديگر باز مي دارد انجام دهيد. بدين ترتيب احساس لياقت و شايستگي و موفقيت مي كنيد كه مهم ترين پادزهر اعتماد به نفس كم است.
    14. به خودتان كم تر فكر كنيد.
    شايد اين امر به نظرتان عجيب باشد، اما توجه زياد به خود اعتماد به نفس را كاهش مي دهد. كاري را انجام دهيد كه توجه شما را به خود جلب كند و باعث شود احساس بهتري داشته باشيد.
    15. كارهايي را كه به خوبي انجام داده ايد، به ياد آوريد.
    شايد انجام اين امر در ابتدا مشكل باشد. ولي پس از مدتي با به ياد آوردن موفقيت كوچك اعتماد به نفس تان افزايش مي يابد . شايد بگوييد" من هرگز موفق نشده ام يا كار مهمي انجام نداده ام." نيازي نيست قله اورست را فتح كنيد. انجام رويدادهاي روزمره نيز نوعي موفقيت است. براي مثال گرفتن گواهينامه ( با وجود اضطراب)، قبول شدن در امتحان( با درس خواندن زياد) عضويت در تيم ورزشي، لاغر شدن، پس انداز كردن براي خريد دوچرخه، كمك به ديگران و صدقه دادن.
    16. به خود اطمينان دهيد كه شما هم مي توانيد اشتباه كنيد.
    اگر احساس بدي نسبت به خود داريد، به خود تذكر دهيد كه شما هم مي توانيد اشتباه كنيد. احساسات تان بر افكار و رفتار شما تأثير مي گذارد، وقتي احساس بدي نسبت به خود داريد، فقط خاطرات بد را به ياد مي آوريد . نسبت به خود بدبين مي شويد. هميشه به خود يادآور شويد كه شما هم مي توانيد اشتباه كنيد.
    17. شرط اساسي اعتماد به‌ نفس، خودشيفتگي و اساسي‌ترين مانع آن، خودشکني است. براي اينکه اعتماد به ‌نفس داشته باشيد، بايد خود شيفته گرديد. بايد عاشق جسم و روح بود . شناخت و درک درستي از خويشتن خويش داشته باشيد. در حقيقت، برگزيده آفريدگان خدائيد. چرا که خداوند خطاب به انسان مي‌فرمايد: ”اي انسان، من از روح خودم در تو دميدم" شايد درک همين يک جمله، اعتماد به ‌نفس را در شما به کمال برساند. در حقيقت، مقدمه عشق به خود، عشق الهي است. تنها زماني احساس پستي و خواري مي‌کنيد که خود را درست نشناخته و به حقيقت انسان بودن خود پي نبرده باشيد.
    18.خود را تشويق و ستايش کنيد.
    به خاطر کوچک ترين کار خوبي که انجام مي‌دهيد، خود را ستايش و تشويق کنيد. عادت کرده‌ايد براي کارهاي بد و نادرست خود، هزاران بار خود را سرزنش کنيد؛ اما يک بار هم خود را شايسته تشويق و ستايش ندانسته‌ايد. هيچ کدام از کارهاي مثبت خود را کوچک و بي‌اهميت تلقي نکنيد.
    19. اعتماد به ‌نفس تا حد فراواني به ميزان سلامت جسم و روح بستگي دارد. به‌ طور معمول، افرادي که بيماري‌هاي جسمي و روحي داشته باشند، از اعتماد به‌نفس خوبي برخوردار نيستند. خشم، رنجش، ترس، اضطراب، کينه،حسادت و بيماري‌هاي روحي و ذهني باعث مي‌شد کاهش اعتماد به‌ نفس شما به مراتب بيشتر گردد.
    20. بيان و ذهنيت مثبت داشته باشيد.
    وقتي قرار است هر روز رشد کنيد و شخصيتي کامل‌تر و بهتر باشيد، نسبت به تصميم و آينده خود با بيان مثبت حرف بزنيد. نگوئيد: ”اعتماد به‌ نفس ندارم"، ”اراده‌ام ضعيف است"، ”مضطرب هستم" و ... به‌ جاي آن که با بيان منفي از خود حرف بزنيد، به خود بگوئيد: ”هر روز و هر شب شخصيت من از هر جهت، بهتر و بهتر مي‌شود . اعتماد به‌ نفس من روز به روز بيش تر و بيش تر مي‌گردد".
    موفق باشيد.

18. کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)