اين پرسشنامه که شما مي توانيد آن را کنکور زندگي مشترک بدانيد، براي پر کردن جاي خالي شناخت متقابل زوجين از يکديگر طراحي شده و در اختيار شما قرار گرفته است.

اگر فکر مي کنيد هواي زندگي مشترک تان هر روز ابري تر مي شود، اگر بعد از چند سال زندگي هنوز تصورتان اين است که شناخت کافي از علايق، خواسته ها، اخلاق و رفتار همسرتان نداريد، اگر در مقابل برخي رفتارهاي همسرتان نمي دانيد که چه واکنشي بايد نشان دهيد، اگر در شرايط بحراني زندگي زناشويي به بن بست مي خوريد و راهي براي فرار از اين شرايط نداريد و يا اگر احساس مي کنيد ديگر فرصتي براي شناخت کامل همسرتان نداريد، نگران نباشيد، ما براي شما نسخه اي داريم که با آن مي توانيد تا حد زيادي اين اما و اگر ها را کنار بگذاريد.

شايد شما هم مثل خيلي از افراد ديگر که حالا چند سال از زندگي مشترک شان مي گذرد و فکر مي کنند که ديگر فرصتي براي شناخت يکديگر ندارند، نااميد باشيد اما گذشته ها گذشته و شما بايد قدر همين لحظه هايي را که در آن زندگي مي کنيد بدانيد. هنوز هم براي شناخت کامل و دقيق همسرتان و رفع اختلاف ها و سوء تفاهم ها فرصت داريد. پس ديگر نا اميد نباشيد؛ هنوز فرصت باقي است، کافي است کمي وقت بگذاريد و پرسشنامه اي را که در ادامه مي آيد با دقت و صداقت پر کنيد و از همسرتان هم بخواهيد به اين پرسش ها پاسخ دهد.

اين پرسشنامه که شما مي توانيد آن را کنکور زندگي مشترک بدانيد، براي پر کردن جاي خالي شناخت متقابل زوجين از يکديگر طراحي شده و در اختيار شما قرار گرفته است.
«محمد حسن اشرف کارشناس ارشد روان سنجي» 28 سوال براي زوجيني که هنوز از يکديگر شناخت کافي ندارند طراحي کرده است.
پس اگر شما هم جزو آن دسته از افرادي هستيد که مي خواهيد شناخت خود را از همسرتان بيشتر کنيد و هواي ابري زندگي تان را صاف و لذت بخش کنيد، اين 28 سوال را با دقت پاسخ دهيد و از همسرتان هم بخواهيد که به آن پاسخ دهد. البته ممکن است در نگاه اول سوالات پرسشنامه را بديهي و پاسخ دادن به آن را کاري بيهوده تصور کنيد اما به شما اکيدا توصيه مي کنيم پرسشنامه را به دقت مطالعه کنيد و به پرسش هاي صادقانه پاسخ بدهيد، اگر شما و همسرتان صادقانه به اين سوالات پاسخ دهيد، به شما قول مي دهيم که تاثيرات مثبت و دراز مدت اين کار بر کيفيت زندگي مشترک تان را در کمتر از يک هفته مشاهده کنيد.
پس در ادامه با ما همراه باشيد و سعي کنيد اين پرسشنامه را حتما در اختيار همسر خود نيز قرار دهيد و پاسخ هاي او را نيز دريافت کنيد. البته اگر کم رو هستيد و نمي توانيد پاسخ اين سوالات را به صورت شفاهي با همسرتان در ميان بگذاريد، مي توانيد پاسخ هاي کتبي خود را به همسرتان بدهيد و پاسخ هاي او را نيز به صورت کتبي دريافت کنيد.

کنکور شناخت زوجين
1- وقتي به خانه بازمي گردي، سه کاري که انتظار داري برايت انجام دهم يا سه جمله اي که دوست داري بگويم، چيست؟
2- وقتي با هم تنها هستيم، گفتن چه حرفي تو را به شدت ناراحت مي کند؟
3- وقتي در يک جمع خانوادگي يا دوستانه حضور داريم، گفتن چه حرفي تو را به شدت ناراحت مي کند؟
4- چه چيزي در صحبت کردن من وجود دارد که تو آن را تحمل مي کني؟
5- چه موردي در صدا يا سبک ارتباط برقرار کردن من وجود دارد که باعث مي شود تو مايل باشي زمان بيشتري را با من بگذراني؟
6- چه چيزي در صدا يا سبک ارتباط برقرار کردن من وجود دارد که باعث مي شود تو مايل باشي زمان کمتري را با من بگذراني؟
7- درباره بحث کردن يا مشاجره کردن مان احساس تو چيست؟
8- چه حرفي را حتي در زمان عصبانيت، هرگز نبايد به تو بگويم؟
9- زماني که واقعا نياز دارم توجه و تمرکزت را به يک موضوع جلب کنم بايد چه کار کنم يا چه بگويم؟
10- چه چيزي براي تو علامت خطر است که موجب مي شود تصور کني کيفيت ارتباط ما بد شده است؟
11- انجام کدام سرگرمي يا وقت گذراني مي تواند ما را به هم نزديک تر کند؟
12- فکر مي کني در ۵سال آينده کيفيت روابط ما در چه وضعي خواهد بود؟
13- فکر مي کني بزرگ ترين درسي که از من مي آموزي چيست؟
14- بزرگ ترين درسي که مي توانم از تو ياد بگيرم چيست؟
15- زماني که احساس مي کني از جانب من آزرده شده اي چه کار مي کني و چه مي گويي؟
16- زماني که واقعا تو را آزرده کرده باشم، گفتن چه حرفي يا انجام چه کاري باعث مي شود مرا ببخشي؟
17- از نظر تو چه چيزي واقعا زندگي ما را ويران مي کند؟ 18- کدام يک از ضعف هاي من را پذيرفتي و ديگر موجب اذيت تو نمي شود و فکرت را مشغول نمي کند؟
19- سه نگراني که درباره وضعيت رواني، احساسات يا رفتارهاي من داري کدام است؟
20- کدام يک از عادت هاي من تو را آشفته مي کند و مي رنجاند؟
21- در صورتي که بخواهي من را فريب دهي چه مي گويي و چطور رفتار مي کني؟ 22- در صورتي که تو را آزرده باشم چطور تنبيهم مي کني؟
23- در صورتي که قادر نباشم يکي از دوستان يا نزديکان تو را تحمل کنم، عکس العمل تو چه خواهد بود؟
24- بايد چه کار کنم که احساس کني واقعا دوستت دارم؟
25- موقع غذا خوردن دوست داري در چه فاصله اي و با چه زاويه اي نسبت به هم بنشينيم؟
26- به نظر تو ابراز عواطف و علاقه من نسبت به تو، در جمع بايد چگونه باشد؟
27- در صورتي که موقتا نخواهي توسط من نوازش شوي، اين مطلب را چطور به من مي گويي؟
۲۸- خاص ترين ويژگي اخلاقي تو چيست که من بايد بدانم؟ حالا وقت تعامل است

حالا که هم شما و هم همسرتان به سوالات پرسشنامه «ارتباط موفق» پاسخ داده ايد وقت آن رسيده است که پاسخ بسياري از سوالات خود درباره ويژگي هاي اخلاقي، علايق و خواسته هاي همسرتان را در پاسخ او به اين پرسشنامه جست و جو کنيد.
حالا وقت تعامل است؛ زمان آن رسيده است که اختلاف نظرها در موارد ارتباطي و زندگي مشترک تان را با يکديگر در ميان بگذاريد و به رفع سوء تفاهم ها و اختلاف ها بپردازيد. در اين مرحله بهترين مشاور براي بهبود زندگي مشترک، خودتان هستيد اما اگر بعد از بررسي پاسخ ها به اين نتيجه رسيديد که سطح اختلاف نظرتان زياد است بهتر است با مشاوران خانواده اين موضوع را در ميان بگذاريد و زندگي تان را زيبا تر کنيد.