نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: ترک نماز و روزه

1001
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    11621
    تشکـر
    4
    تشکر شده 3 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

ترک نماز و روزه

سلام
    نزدیک 5 سال است که ازدواج کرده ام. هم خانواده ی خودم هم خانواده همسرم مذهبی هستند. بعد از ازدواج هر دوی ما بعضی اوقات کاهلی می کردیم و نمازهایمان قضا می شد. اوایل خیلی ناراحت می شدیم. کم کم این مسئله برای همسرم عادی شد. سال دوم ازدواجمان ماه رمضان به تابستان افتاد و همسرم که کارش خیلی سخت بود و بیشتر روز ریز آفتاب بود نصف روزه هایش را نگرفت. سال سوم فقط چند روز روزه گرفت و از سال بعدش دیگه کلا نگرفت. وقتی هم که در این مورد صحبت می کردیم می کردیم می گفت اصلا آدم روزه بگیره تو این گرمی هوا و با این روزهای بلند مریض می شه و .. کلی دفاع میکرد که چرا باید بگیرم. این روند تدریجی همین طور ادامه داشت تا اینکه الان دو ساله که دیگه نمازهاش رو هم رسما نمی خونه. کمابیش مسائل عبادی و اعتقادی رو قبول نداره اصلا. کلا یه حالت دین زدگی براش بوجود اومده.
    در حال حاضر یک دختر یکساله داریم که من خیلی نگران تربیت اون هستم و می ترسم از روزی که او بفهمه باباش نماز نمی خونه و من باید بهش چی بگم؟ البته این درحالی است که همسرم از نظر اخلاق و معرفت و مهربانی و کسب حلال و ... درجه یکه. یک مرد ایده آل به تمامی معنا. بسیار خانواده دوست و مودب.
    یه اتفاق بدتری که افتاده اینه که انگار این بی خیالی همسرم تا حدودی در من هم تاثیر منفی داشته و من که هیچ کدوم از نمازهام در خانه پدری قضا نمی شد الان یکی درمون نمازهام یا آخر وقته یا قضا می شه. اکثرا هم به خاطر تنبلی و خستگی است. البته خیلی بعدش ناراحت می شم ولی باز تکرار می شه.

به نظرتون چی کار کنم که خودم نسبت به نمازهام مسئولیت بیشتری داشته باشم؟ تکنیکی بلدید که نه تنها دیگه قضا نشه نمازهام بلکه اونها رو سر وقت هم بخونم؟
    چه کمکی می تونم به همسرم بکنم؟ برای تربیت دینی دخترم چه طور؟
    منبع خوبی می شناسید که از تاثیرات مثبت نماز بگه؟ منبعی که حرفهاش قابل لمس باشد نه این منابع که توش پره از عالم غیب و هفتاد هزار فرشته و .... یک منبعی که با علم روز صحبت کنه نه به زبان 500 سال پیش.

2. 2 کاربران زیر از zahralizadeh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6459
    تشکـر
    5,007
    تشکر شده 3,611 بار در 1,092 پست
    میزان امتیاز
    12

پاسخ : ترک نماز و روزه

سلام

به جا آوردن فرایض دینی چیزی نیست که شما بتونی همسرت رو به اون وادار کنی، ایشون خودش باید به اعتقاد قلبی برای انجام فرائض دینی برسه

اما به نظر من شما باید اول از خودت شروع کنی،

زن رکن اصلی خانواده ست و نحوه مدیریت فعالیت هایی که تو خونه انحام میشه و رفتاری که نشون میده...

علاوه بر اینکه عامل مهمی در تربیت فرزنده، میتونه رفتار مرد را هم تا حد زیادی تحت تاثیر قرار بده

برای مثال جو خونه ای را در نظر بگیرین که زن خانواده ...
    ماه رمضونا سحر خیلی زود از خواب بیدار میشه،
    رادیو رو روشن میکنه تا صدای دعا تو خونه بپیچه،
    غذای کامل و خوشمزه برای سحری و افطاری درست میکنه
    با روی خوش همسرش رو برای همراهی دعوت میکنه
    خودش نماز اول وقت میخونه
    و...

فضای این خونه ناخودآگاه داره افراد خانواده را به پایبندی به اصول مذهبی دعوت میکنه

درمورد فرزندتون، درسته که رفتار پدر و مادر تاثیر زیادی روی فرزند مخصوصا در سنین پایین داره،

ولی اگه به اندازه کافی شما روی تربیتش کار کنین، میتونه در این مورد شما رو الگو قرار بده
    امضای ایشان

4. 3 کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    تشکر شده 9,823 بار در 3,399 پست
    میزان امتیاز
    16

خب هر کس نماز میخونه دلیلی برا نماز خوندنش داره ، درسته که هر چه ایمان قلبی تر باشه بهتره

شما ببینین دلایل نماز خوندنتون چیه ؟ و چرا عبادت میکنیم ؟ این دلایل از قدیم تا الان فکر نکنم تغییری کرده باشه

مثلا چنتا از دلایل عبادت ، برای اینکه هیچ وقت خدا رو فراموش نکنیم ، خدا شخص نیست که فراموش نشه ، منظور هدف و راهی که مارو به خدا میرسونه است که نباید فراموش بشه

نماز خوندن و عبادت نوعی شکر بجا اوردن هم هست ، آدمی که شاکر نعمت های خدا باشه به بهترین نحو از اونا استفاده میکنه ، شاکر بودن از داشته ها و نداشته ها باعث میشه از زندگی که داریم لذت بیشتری برده و احساس خوشبختی کنیم

انسان فراموش کاره و نماز خوندش باعث میشه قواعد و اصول زندگیش رو یادش نره و اگه عاملی بخواد باعث انحراف اون بشه بدون درنگ کردن اون عامل رو از خودش طرد و یا ازش دوری کنه ، باعث میشه به جزییات زندگیمون بیشتر توجه کنیم که از بروز مشکلات جلو گیری میکنه

.
    .
    .

فرزند هم فردی رو الگوی خودش قرار میده که براش مثل یه رهبر و ارزش باشه نه یک مدیر که اونو هدایت کنه حتی اگه هردوی شما نمازخون و دین دار باشین دلیل نمیشه فرزندتون مسیر شما رو بره

برای همسرتون هم شما نمیتونید مجبورش کنید نماز بخونه ، همین که شما سر وقت نماز بخونین خودش میتونه یه تشوق باشه برا نماز خوندنش

اگه هم قرار نماز بخونه بزا با اراده خودش باشه ، هیچ وقت برای خوندن نماز بهش اصرار نکنید امکان داره نتیجه خوبی نده

6. کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    10133
    تشکـر
    990
    تشکر شده 9,053 بار در 2,070 پست
    میزان امتیاز
    12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)