نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: نداشتن قدرت تصمیم گیری و پرخاشگری

1209
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    11729
    تشکـر
    0
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

Question نداشتن قدرت تصمیم گیری و پرخاشگری

باسلام من نادر 30 ساله هستم و از سالیان دور با مشکل عدم اعتماد به نفس و پرخاشگری همچنین اخیرا با فراموشی و عدم تصمیم گیری درست و لذت نبردن از زنگی مواجه شدم دیگر زندگی برایم عذاب اور شده و اگر مشکلب یرایم پیش بیاید و در حل ان عاجز باشم از فکر کردن زیاد خوابم میبرد یا گریه میکنم لطفا مر راهنمایی کنید. متشکرم

2. کاربران زیر از xbelaster بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    تشکر شده 2,948 بار در 1,084 پست
    میزان امتیاز
    12

پاسخ : قدرت تصمیم گیری نداشتن و پرخاشگری و در خاطرات سیر کردن و لذت نیردن در کنار خانواده

در میان تمام علائمی که افسردگی دارد، ناتوانی در تصمیم گیری از علائم اساسی است. فرد افسرده حتی برای مسائل جزئی روزمره ، فاقد قدرت تصمیم گیری است. بی‌حوصلگی و خلق پائین او ، قدرت تصمیم گیری او را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و این مساله زمانی شدت پیدا می‌کند که ناامیدی در فرایند تصمیم گیری او دخالت می‌کند. فرد افسرده امیدواری کمتری به آینده دارد. بنابراین با بدبینی با مسائل برخورد می‌کند و توجه بیش از حد به ابعاد منفی مسائل او را از تصمیم گیری مناسب محروم می‌سازد. او از هر کاری که نیاز به صرف انرژی ، چه کم و چه زیاد دارد، دوری می‌کند. تصمیم گیری فرایندی است که به انرژی فکری زیادی نیازمند است.

اضطراب بر روی بسیاری از فرایندهای ذهنی انسان تاثیر مخرب دارد. شاید معروفترین تاثیر اضطراب ، روی حافظه باشد. زمانی که دانش آموز احساس می‌کند در پاسخ سوالی که آشنایی کاملی با آن دارد، حافظه‌اش از کار می‌افتد، سرش خالی می‌شود و احساس می‌کند هیچ مطلبی به ذهنش نمی‌رسد. همین اتفاق در فرایند تصمیم گیری اتفاق می‌افتد.

اولا اضطراب مانع از آن می‌شود که فرد بتواند از اندوخته‌های ذهنی خود ، از تجارب و اطلاعات خود در فرایند تصمیم گیری استفاده کند، چون هیچ مطلب و تجربه‌ای که برای او یاری کننده باشد، به ذهنش نمی‌رسد و آنچه به ذهنش می‌رسد، بسیار دست و پا شکسته و فاقد سودمندی لازم است. از سوی دیگر اضطراب نگرانی فرد را از احتمال شکست افزایش می‌دهد، قدرت ریسک پذیری او را کاهش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد که فرد در کمال آرامش تمام جوانب را مورد بررسی قرار دهد. از این رو فرد مضطرب یا خیلی عجولانه تصمیم می‌گیرد و یا به قدری تصمیم گیری را طولانی می‌کند تا فرصتهای طلایی را از دست می‌دهد.

راهبردهای عملی برای افزایش قدرت تصمیم گیری

1. اعتماد به نفس داشته باشید. برای اینکار پیروزیهای قبلی خود و توانایی‌های خود را همواره مدنظر داشته باشید.
    2. علائم و ناراحتیهای خود را که در قدرت تصمیم گیری شما دخالت می‌کنند، بشناسید و تلاش کنید آنها را رفع کنید.
    3. تغذیه مناسب داشته باشید. تغذیه مناسب با افزایش قوای ذهنی ، در تمام زمینه‌های ذهنی قدرت شما را بالا خواهد برد.
    4. معلومات خود را افزایش دهید. افزایش معلومات هم در مسائلی که در حال حاضر باید برایشان تصمیم گیری کنید، لازم است و هم در افزایش معلومات به صورت کلی و روزانه در موارد مختلف مدنظر است.
    5. در حین تصمیم گیری ، تلاش کنید موضوع را از جنبه‌های مختلف بشناسید و به ابعاد مختلف آن پی ببرید.
    6. از افراد آشنا به موضوع حتما کمک بگیرید.
    7. از یک نظم منطقی برای تصمیم گیری استفاده کنید. به عنوان نمونه می‌توانید مشقهای مختلف تصمیمتان را بررسی کنید، دلایل مخالفت و موافقت خود را بر هر مشق یادداشت کنید. به این ترتیب و با الویت بندی و امتیاز دادن به زمینه‌هایی که با آنها موافق هستید، تصمیمی را اتخاذ کنید که کمترین شکست و بیشترین احتمال پیروزی را به همراه داشته باشد.
    8. همواره به یاد داشته باشیم که در اکثر انتخابهای ما ، انتخاب کامل و بدون عیب و نقصی وجود ندارد و هر انتخاب ما متضمن از دست دادن امتیازاتی است که دیگر انتخابها می‌توانستند داشته باشند. به عبارتی تصمیم گیری بر اساس بیشترین امتیاز و کمترین احتمال شکست انجام می‌شود.

4. کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : نداشتن قدرت تصمیم گیری و پرخاشگری

نقل قول نوشته اصلی توسط xbelaster نمایش پست ها
    باسلام من نادر 30 ساله هستم و از سالیان دور با مشکل عدم اعتماد به نفس و پرخاشگری همچنین اخیرا با فراموشی و عدم تصمیم گیری درست و لذت نبردن از زنگی مواجه شدم دیگر زندگی برایم عذاب اور شده و اگر مشکلب یرایم پیش بیاید و در حل ان عاجز باشم از فکر کردن زیاد خوابم میبرد یا گریه میکنم لطفا مر راهنمایی کنید. متشکرم
    دوست عزیز باید بدونید این حالت به خاطر اینه که شما از خودتون راضی نیستید

این حالت بخاطر نداشتن هدفی مشخص در زندگی و یا ناراحتی از اینکه در گذشته در انجام وظیفه ای کوتاهی کردید هست

اعتماد به نفس مجموعه اعتقادات و یا احساساتی که ما نسبت به خود داریم...

به عبارت دیگر اعتماد به نفس میزان ارزشی است که برای خود قائل هستیم ...

و اینکه چقدر خودمان را باور داریم. در حقیقت شکل‏گیری اعتماد به نفس از دوران شیرخواری (صفر تا دو سالگی) آغاز می‏شود...

در این دوران کسب مهارت‏های حرکتی- شناختی و موفقیت کودک در انجام بعضی فعالیت‏های ...

مربوط به خود مانند توانایی راه رفتن، غذا خوردن و… به رشد خود باوری و اعتماد به نفس کودک کمک موثری می‏نماید...
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)