نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: مقایسه عدالت با برابری

3500
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13337
    تشکـر
    1,752
    تشکر شده 1,447 بار در 412 پست
    میزان امتیاز
    10

مقایسه عدالت با برابری

آیا عدالت و برابری با هم فرق دارند ؟ تفاوت عدالت و برابری در چیست؟

این موقعیت را تجسم کنید: گروهی از دانش‌آموزان سر کلاس انشا نشسته بودند. ناگهان یکی از شاگردان می‌گوید، «این عادلانه نیست! چرا آنها با هدفون به درس گوش می‌دهند، منم می‌خواهم گوش کنم.»
    این اتفاق خیلی بیشتر از آنچه تصور می‌کنید می‌افتد. نه به این خاطر که معلم‌ها آدم‌های ذاتاً بی‌انصافی هستند، به این دلیل که دانش‌آموزان باید «عدالت» را بعنوان رفتار برابر درک کنند.
    با این طرز فکر درمورد عدالت آشنا هستید: «دو بیسکویت برای من، دو بیسکویت برای تو» یا «من ۲۰ دقیقه با توپ بازی می‌کنم، بعد تو هم ۲۰ دقیقه بازی کن.»
    ممکن است خیلی‌ها این طرزفکر درمورد عدالت را زیر سوال ببرند.
    چون مسئله این است: اینکه با بقیه درست همانطور رفتار کنید، عادلانه نیست. رفتار عادلانه این است که تفاوت‌ها را از میان برداریم و امتیازدهی را ترویج دهیم.
    اجازه بدهید بیشتر برایتان توضیح دهیم.
    درس دادن به دانش‌آموزان دوران راهنمایی و دبیرستان به من چیزهای زیادی درمورد عدالت و امتیازدهی یاد داد. در زیر به دو درس مهم که آموخته‌ام اشاره می‌کنم.

۱. وقتی همه متفاوت هستند، عدالت و موفقیت نیز متفاوت خواهد بود.

یکی از مهمترین مکالماتی که با دانش‌آموزان دارم درمورد “انصاف در مقابل برابری” است. وقتی می‌دانیم آدمها اینقدر متفاوت هستند، «عدالت» و «موفقیت» واقعاً چه معنایی دارند؟
    برابری و عدالت دو استراتژی هستند که می‌توانیم در تلاش برای ایجاد عدل از آن استفاده کنیم.

هدف از عدالت ایجاد برابری است اما ممکن است فقط زمانی موثر واقع شود که همه از جایی مشترک شروع کنند و به کمک یکسانی نیاز داشته باشند. برابری شاید به نظرناعادلانه بیاید اما با «برابر کردن زمین بازی» همه را به موفقیت نزدیک‌تر می‌کند.
    اما همه آدمها از جایی یکسان شروع نمی‌کنند و همه نیازهایی یکجور ندارند.

بعنوان مثال، کلاس‌های درس از دانش‌آموزان مختلفی تشکیل می‌شود. این یعنی دانش‌آموزان با سبک‌های مختلف یادگیری وارد کلاس می‌شوند (مثل سبک بصری، شنیداری، یا لمسی).
    دانش‌آموزان با سبک یادگیری بصری اطلاعات را به گونه‌ای متفاوت با دانش‌آموزان با سبک یادگیری شنیداری پردازش می‌کنند و درنتیجه نیازهایی متفاوت دارند. اگر معلم همیشه سخنران محض باشد، درواقع اولویت را به دانش‌آموزان با سبک یادگیری شنیداری داده است.

ازآنجاکه هر کسی متفاوت است و ما این تفاوت‌ها را خاص می‌پنداریم، باید انتظارات اساسی‌مان از عدالت و موفقیت را نیز براساس همان تفاوت‌ها تعریف کنیم.
    در دنیای واقعی، این یعنی مثلاً بعضی برای حرف زدن با سازمان‌های دولتی نیاز به مترجم دارند و بعضی ندارند و عادلانه نیست که فقط مترجمین اسپانیایی در این مراکز گذاشته شوند چون بیشتر افراد به این زبان صحبت می‌کنند. مترجم زبان اسپانیایی به یک فرد کره‌ای کمک یکسانی نسبت به فرد اسپانیایی نخواهد کرد. این امتیازدهی به گروهی خاص است.

امتیازدهی یعنی تصمیمات براساسی گرفته شود که برای تعداد کافی از افراد جامعه فایده داشته باشد، اما نه برای همه افراد. امتیازدهی فقط در شرایطی باید انجام شود که با اعمال عدالت‌جویانه همراه شود.
    از بیرون همه چیز عادلانه به نظر می‌رسد چون چطور می‌توانیم برعلیه رفتار عادلانه صحبت کنیم؟ وقتی پرده عدالت برداشته شود، می‌بینیم که نیازهای همه افراد برآورده نشده است.

بعنوان مثال جنسیت را در نظر بگیرید.
    عدالت بین دو جنسیت به این معنی نیست که هر دو آنها باید یکجور شوند. هدف نهایی این نیست که زن و مرد به وضعیتی کاملاً یکسان برسند. به این معنی است که علیرغم تفاوت جنسیتی، به زن و مرد باید فرصت‌های یکسان برای موفقیت داده شود.
    باید تفاوت‌هایمان را خاص ببینیم نه اینکه بخواهیم به یک تعریف از «موفقیت» برسیم. وقتی فقط یک تعریف از موفقیت داشته باشیم، یعنی روی تفاوت‌هایمان سرپوش گذاشته‌ایم. تفاوت‌های ما موانع موجود نیستند.

۲. باید رفتار منصفانه را تمرین کنیم.

درست کردن موانع سیستماتیک (به جای اصلاح تفاوت‌های فردی) نیازمند این است که هدفمندتر عمل کنیم اما این تلاش بیشتر مطمئناً بازده بهتری خواهد داشت.
    اگر نتوانیم تقصیر را به گردن تفاوت‌هایمان بیندازیم، آنوقت باید به دنبال موانع سیستماتیک باشیم. آیا موفقیت یک ماهی با توانایی آن در بالا رفتن از درخت تعریف می‌شود؟ مطمئناً خیر. آلبرت انیشتین گفته است که «همه آدمها نابغه هستند اما اگر توانایی یک ماهی را در بالا رفتن از درخت بسنجید، کل زندگی خود را با این باور که احمق و ناتوان است زندگی سپری خواهد کرد.» پس چرا اصرار داریم که برای یک کلاس دانش‌آموز یک امتحان کتبی یکسان برگزار کنیم؟
    برای من بعنوان یک معلم، این به آن معنا است که باید سیستم کلاسم را دوباره ارزیابی کنم تا بتوانم همه دانش‌آموزانم را به موفقیت نزدیک کنم. سیستم کلاس من باید تغییر کند. من باید به هر یک نفر دانش‌آموز به طور جداگانه فکر کنم چون کلاس من باید به همه دانش‌آموزان کمک کند که چیزی بیاموزند.
    به این «آموزش متمایز» می‌گویند و ما به این در دنیای واقعی هم نیاز داریم. ما باید نیازهای همه افراد را تشخیص داده و رفتار و اعمالمان را برحسب آن نیازها تغییر دهیم.
    خیلی اوقات تصمیمات براساس فایده‌رسانی به اکثریت افراد گرفته می‌شوند، بدون اینکه به نیازهای فردی توجهی شود. به جای توالت‌های جداگانه برای زنان و مردان، می‌توانیم توالت‌های عمومی فارغ از جنسیت ایجاد کنیم که همه افراد، صرفنظر از زن یا مرد بودنشان بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.
    امتیازدهی همیشه با حقه و نیرنگ همراه است.

من در زندگی روزمره از امتیازهایی که دارم آگاه نیستم – درواقع هیچکس نیست. وقتی مجبورم در یک سخنرانی یکساعته بنشینم و گوش کنم، بدون اینکه نیاز به یادگیری داشته باشم، احساس امتیاز نمی‌کنم یا وقتی دانشگاهی که در آن درس خوانده‌ام از من سوال می‌شود و یا وقتی که مجبورم پلکان طولانی را به خاطر خراب بودن آسانسور بال بروم.
    معمولاً من از امتیازهای خودم ناآگاهم چون سیستم آنطور که برای من مفید است کار می‌کند.
    طرف دیگر این امتیاز چه حسی دارد؟

ژرمی داوست (Jeremy Dowett) می‌گوید حسی شبیه به دوچرخه‌سواری کردن در خیابانی که پر از اتومبیل است دارد. خیابان برای یک دوچرخه‌سوار خطرناک است. بیشتر راننده‌ها نمی‌خواهند که آسیبی به او برسانند اما قوانین راهنمایی-رانندگی و سیستم جاده‌ای طوری ساخته نشده است که هم برای اتومبیل و هم دوچرخه مفید باشد. دوچرخه و ماشین دو وسیله نقلیه متفاوت هستند و واقعیت این است که سیستم حمل‌ و نقل همیشه به اتومبیل اولویت و امتیاز می‌دهد.
    بنابراین وقتی این سیستم نمی‌تواند نیازهای همه را برآورده کند، یعنی نقص دارد.
    آیا می‌توان کل سیستم را تغییر داد؟ به ندرت. کاری که می‌توانیم بکنیم این است که برای ایجاد عدالت، تمرین تساوی و برابری کنیم. این نیاز به تلاش مضاعف دارد.
    من در کلاس درس سعی می‌کنم ایستگاه‌های آموزشی طراحی کنم که بتوان از تکنولوژی، اکتشاف، درس‌خواندن سنتی از روی کتاب، یا حتی هنر در آن استفاده شود. این تلاش مضاعف ارزشش را دارد زیرا رمز کار این است که به همه اجازه موفق شدن داده شود.
    دیگر نمی‌توان با روش‌های گذشته برابری را برقرار کرد. اعمال ما باید توام با عدالت باشد.
    هر کودکی قد متفاوتی دارد. نمی‌توانیم آن را تغییر دهیم. برای اینکه مطمئن شویم همه بچه‌ها به تور بسکتبال دسترسی دارند می‌توانیم جعبه‌هایی برای اینکه روی آن بایستند طراحی کنیم.
    اما باز هم نمی‌توانیم از یک سایز یکسان از جعبه برای بالا بردن آن استفاده کنیم. این برابری است اما برابری همیشه به معنای عدالت نیست. ما باید تلاش بیشتری کرده و برای همه آنچه که نیاز دارند را فراهم کنیم.

اولین قدم برای عدالت این است که بتوانیم آن را تشخیص دهیم.
    آئودری لورد (Audre Lorde) می‌گوید، «این تفاوت‌هایمان نیست که ما را از هم جدا می‌کند، ناتوانی در تشخیص، پذیرش و تقدیر از این تفاوت‌هاست.»

پس به اطرافتان نگاه کنید. چه تفاوت‌هایی می‌بینید؟ و چطور می‌توانید این تفاوت‌ها را در تصمیمات روزمره‌تان لحاظ کنید؟

javanfa.ir
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست just.jpg  
    ویرایش توسط e.v : 04-02-2015 در ساعت 01:10 AM
    امضای ایشان

2. 7 کاربران زیر از e.v بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6459
    تشکـر
    5,007
    تشکر شده 3,611 بار در 1,092 پست
    میزان امتیاز
    12

پاسخ : مقایسه عدالت با برابری

ممنون خیلی مفید بود

فقط درمورد این جمله :

برابری یعنی به همه، چیزی که برای موفقیت لازم دارند داده شود. عدالت یعنی به طور یکسان با همه رفتار شود.

به نظرتون برعکس نباید باشه؟!
    فکر میکنم این جمله درمتن اشتباه نوشته شده، چون با مفهوم اصلی مقاله و حتی عکس پیوست شده کاملا در تضاده
    امضای ایشان

4. 3 کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

دقیقا" کاری که در یارانه ها اجرا میشه ... برابری و نه عدالت
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

6. 4 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13337
    تشکـر
    1,752
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط naghme نمایش پست ها
    ممنون خیلی مفید بود

فقط درمورد این جمله :

برابری یعنی به همه، چیزی که برای موفقیت لازم دارند داده شود. عدالت یعنی به طور یکسان با همه رفتار شود.
    به نظرتون برعکس نباید باشه؟!
    فکر میکنم این جمله درمتن اشتباه نوشته شده، چون با مفهوم اصلی مقاله و حتی عکس پیوست شده کاملا در تضاده
    ممنون
    به نظرم حق با شما باشه
    شما دید خیلی عمیقی دارید
    چیزی که خیلی من رو تحت تاثیر قرار داد نگاه نویسنده به بحث آموزش بود، فکر کنم همه ما تو دوران تحصیل تجربه چنین بی عدالتی هایی رو داشته باشیم، هر معلم به روش برابری از شیوه خاص خودش برای تدریس استفاده می کنه.
    من خودم به شدت از عربی نا امید بودم تا اینکه سوم دبیرستان معلمی داشتم که شیوه آموزشش برام بسیار مناسب بود و من شدم زرنگ کلاس. من که فرقی نکرده بودم، فقط شیوه آموزش فرق کرده بود.
    خیلی از نو جوون ها من جمله خودم از همین دوران مدرسه احساس بی ارزشی پیدا می کنیم، اینکه چون درسم ضعیفه پس من کلا آدم بی استعداد و بی عرضه ای هستم و تو آینده انسان موفقی نخواهم شد، در صورتی که این امکان وجود داره که من و سیستم آموزشی تو یه چهارچوب قرار نداریم نه اینکه من باهوش هستم یا نه!

نقل قول نوشته اصلی توسط farokh نمایش پست ها
    دقیقا" کاری که در یارانه ها اجرا میشه ... برابری و نه عدالت

دقیقا فرخ جان، درسته!
    امضای ایشان

8. 2 کاربران زیر از e.v بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6459
    تشکـر
    5,007
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط e.v نمایش پست ها
    ممنون
    به نظرم حق با شما باشه
    شما دید خیلی عمیقی دارید
    چیزی که خیلی من رو تحت تاثیر قرار داد نگاه نویسنده به بحث آموزش بود، فکر کنم همه ما تو دوران تحصیل تجربه چنین بی عدالتی هایی رو داشته باشیم، هر معلم به روش برابری از شیوه خاص خودش برای تدریس استفاده می کنه.
    من خودم به شدت از عربی نا امید بودم تا اینکه سوم دبیرستان معلمی داشتم که شیوه آموزشش برام بسیار مناسب بود و من شدم زرنگ کلاس. من که فرقی نکرده بودم، فقط شیوه آموزش فرق کرده بود.
    خیلی از نو جوون ها من جمله خودم از همین دوران مدرسه احساس بی ارزشی پیدا می کنیم، اینکه چون درسم ضعیفه پس من کلا آدم بی استعداد و بی عرضه ای هستم و تو آینده انسان موفقی نخواهم شد، در صورتی که این امکان وجود داره که من و سیستم آموزشی تو یه چهارچوب قرار نداریم نه اینکه من باهوش هستم یا نه!
    شما لطف دارین

حرفی که درمورد سیستم آموزشی میفرمایین کاملا صحیحه، میشه گفت گاهی رعایت برابری یک نوع بی عدالتیه

یک مثال دیگه عدم تمایز برابری و عدالت بین فرزندان توسط والدینه...

مثلا تصور کنین خانواده ای دو تا فرزند داره ، که یکیشون محصل مدرسه س و یکی دیگه شون دانشجو در شهری دور از محل زندگی

حالا اگه پدر خانواده برای رعایت برابری بین فرزندانش، به هردو به یک میزان پول توجیبی بده، بی عدالتیه محضه!
    امضای ایشان

10. 2 کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8802
    تشکـر
    63
    تشکر شده 156 بار در 86 پست
    میزان امتیاز
    10

دوستان توجه کنید اشتباه نکنید گول نقاشی و اعداد رو نخورید...معانی گاهی عمیق تر از ظاهرشان هستند

برابری اخلاقی تر و انسانی تره...عدالت از نظر انسان امروز واحد سنجش با استفاده از رقمه ( عدالت بر اساس رقم سنجی)به عنوان مثال عدد ریاضی برای نمره یا رتبه و یا عدد واحد پولی( پول=ارزش و امتیاز کیفیت زندگی)! تعیین ارزش نباید بر اساس عدد ریاضی باشه چون که عدد ریاضی قاعده دقیقی برای شایسته سالاری ندارن به عبارت بهتر عدد بیشتر همیشه به معنی شایستگی بیشتر نیست چه در مورد پول چه درمورد نمره یا رتبه !!

پس به نظر من برابری در شرایطی که ما واحد دقیقی برای سنجیدن دقیق عدالت نداریم...( لااقل تا سیستم یا وسیله دقیقتری ابدا بشه)بهترین گزینه است ..در برابری طبقه بندی و تقسیم بندی مردم بر اساس عدد و رتبه و پول وجود داره چیزی شبیه نظام سرمایه داری توی علم آموزشی هم هست که انسانها براساس نمره طبقه بندی میشن یکی لقب شاگرد اول و نمونه میگیره و بورسیه میگیره و یکی به هردلیلی تو سرش میزنن که شما آخر کلاسی به خاطر نمره ات اخراج باید بشی.( دقیقا مثل حیوانی که شیر بیشتری میده و حق زندگی و رفاه بیشتری داره ولی حیوانی که شیر کمتری بده باید سرشو برید ) این اخلاقی نیست .همه ما میدونیم خیلی از نابغه های تاریخ درس خوبی نداشتند نمونه اش انیشتین ...
    اما نداشتن نمره عالی در مدرسه آیا باید مساوی باشه با = انسان نبودن اون فرد؟ آیا فردی که نمره کمتری میگیره باید از علم و فهمیدن و جامعه ی علم بشر محروم بشه؟( با اخراج از مدرسه و دانشگاه) !
    در اینجا یک استدلال وجود داره کسانی که خودشون علمی رو بدست آوردن و یا بلدن که هیچی خب بلدن ولی علم برای پوز دادن یا عشوه ریختن نیست علم برای استفاده در راه خدمت به بشره پس در درجه اول علم ما افراد بیسواد و کم آگاهه ....علم برای چنین افراد ناآگاهی میتونه مفید باشه وانهارو از جهالت خارج و به جاهای خوبی برسونه دست کم این ماجرا اینه طرف دیدگاهش به جامعه و محیط عوض بشه و دست بالاش اینه اون هم فرد مفیدی برای بقیه بشه و در این حالت همه به یه اندازه شخصیت و ماهیتشون حفظ شده
    اینکه یه استاد بیاد به یه استاد دیگه درس بده علم اون رو زیاد بکنه و تبادل علم بکنن ولی جامعه ناآگاه رو تحریم بکنن یه جورایی میشه طبقه بندی کردن علم و اشرافی بازی در علم که فقط مختص افراد خاصی و گلچین شده باشه.

ممکنه در بحث برابری مطلق تعدادی از قشر بالا مثل پولدارها و یا رتبه بالاها حقشون ضایع بشه ولی اگه درصد بگیری تعداد ضایع شدن حق در برابری خیلی کمتر از ضایع شدن حق در نظام سنجش عددی (به تعریف ما عدالت بر پایه عدد) هست..

اخلاقی ترین و انسانی ترین روشی که درپیش رو داریم اینه در تمام موارد از درس و آموزش و پول و اقتصاد بگیرید تا امتیازهای زندگی و شهروندی همه چیز رو به برابری برسونیم.... چون عدالت مفهومش با دنیای اعداد گره خورده و با دنیای اعداد نمیشه سیستم شایسته سالاری و اخلاقی داشت درصد کسانی که در سیستم "عدالت عددی"حقشون ضایع میشه خیلی بیشتر از درصدی هست که افرادی در سیستم "برابری"حقشون ضایع بشه

از دیدگاه من برابری عین اخلاق و تکامل انسانیه و عدالت بر مبنای عدد یک سفسطه برای طبقه بندی بشر مثل حیوانات( مرغی که تخم بیشتر گذاشت و عدد بیشتر بود سود بیشتری داره و باید امکانات رفاهی بیشتری داشته باشه مرغی که تخم کمتری گذاشت باید زنده زنده سرشو ببرن)
    مگه اینکه روش دیگه ای برای سنجیدن عدالت ابدا بشه که جدا از دنیای ریاضی و اعداد باشه

کیفیت مهم تر از کمییته... اخلاق کیفیت جهان مارو میسازه.
    امضای ایشان
    http://مرکزمشاوره.com

12. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8802
    تشکـر
    63
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط naghme نمایش پست ها
    شما لطف دارین

حرفی که درمورد سیستم آموزشی میفرمایین کاملا صحیحه، میشه گفت گاهی رعایت برابری یک نوع بی عدالتیه

یک مثال دیگه عدم تمایز برابری و عدالت بین فرزندان توسط والدینه...

مثلا تصور کنین خانواده ای دو تا فرزند داره ، که یکیشون محصل مدرسه س و یکی دیگه شون دانشجو در شهری دور از محل زندگی

حالا اگه پدر خانواده برای رعایت برابری بین فرزندانش، به هردو به یک میزان پول توجیبی بده، بی عدالتیه محضه!
    دید شما به موضوع مشکل داره ...
    پدری که میخواد به 2 فرزند پول بده به هرکس کم تر بده ظلم کرده ...اگه به محصل 5 تومن و به دانشجو 10تومن بده ظلم کرده و بلعکس هم باشه ظلم کرده ..اگه مساوی هم بده بازم ظلم کرده.
    اینجا برابری در اینه صبر کنه ببینه هر فرد چقدر پول طلب میکنه طبق درخواست پول رو بده.فرد1 به اندازه نیازش طلب میکنه و فرد 2 به اندازه نیازش... اینجوری هم برابری بوده و هم عدالت.ولی اگه خودش بخواد عدالت رو تقسیم بکنه بی عدالتی میشه

عدالت قابل تقسیم شدن نیست یه جمله معروفی داریم که میگه حق گرفتنیه نه دادنی
    امضای ایشان

13. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13337
    تشکـر
    1,752
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط هوگر نمایش پست ها
    دید شما به موضوع مشکل داره ...
    پدری که میخواد به 2 فرزند پول بده به هرکس کم تر بده ظلم کرده ...اگه به محصل 5 تومن و به دانشجو 10تومن بده ظلم کرده و بلعکس هم باشه ظلم کرده ..اگه مساوی هم بده بازم ظلم کرده.
    اینجا برابری در اینه صبر کنه ببینه هر فرد چقدر پول طلب میکنه طبق درخواست پول رو بده.فرد1 به اندازه نیازش طلب میکنه و فرد 2 به اندازه نیازش... اینجوری هم برابری بوده و هم عدالت.ولی اگه خودش بخواد عدالت رو تقسیم بکنه بی عدالتی میشه
    عدالت قابل تقسیم شدن نیست یه جمله معروفی داریم که میگه حق گرفتنیه نه دادنی
    با احترام
    هوگر عزیز من با نظرت مخالفم.
    حس می کنم که قضیه رو پیچیده می کنی.
    انسان ها تیپ های مختلفی دارند، با توجه به این جمله که نوشتی: "اگه به محصل 5 تومن و به دانشجو 10تومن بده ظلم کرده و بلعکس هم باشه ظلم کرده ..اگه مساوی هم بده بازم ظلم کرده...عدالت قابل تقسیم شدن نیست یه جمله معروفی داریم که میگه حق گرفتنیه نه دادنی" می تونم بگم که فقط انسان های برونگرا و اجتماعی حق زندگی دارند و انسان های احساسی و درونگرا که در گرفتن حقشون سخت تر از افراد برونگرا توانایی دارند در حقشون ظلم میشه. متاسفم... این عدالت نیست.

پ.ن:
    هوگر عزیز سعی کن پست هات رو ساده بنویسی، من حقیقتش در فهم اغلب پست هایی که میزاری مشکل دارم. به قول بتهون: نبوغ تو سادگیه!
    پ.ن2:
    "اگه تونستی یه مطلب رو به یه بچه 6 ساله بفهمونی یعنی به اون موضوع تسلط کامل داری" آلبرت انیشتین.
    امضای ایشان

14. کاربران زیر از e.v بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6459
    تشکـر
    5,007
    میزان امتیاز
    12

با حرفای جناب e.v کاملا موافقم، باتشکر از جواب منطقی و فصاحت بیان ایشون
    امضای ایشان

16. کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

e.v

17. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8802
    تشکـر
    63
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط e.v نمایش پست ها
    با احترام
    هوگر عزیز من با نظرت مخالفم.
    حس می کنم که قضیه رو پیچیده می کنی.
    انسان ها تیپ های مختلفی دارند، با توجه به این جمله که نوشتی: "اگه به محصل 5 تومن و به دانشجو 10تومن بده ظلم کرده و بلعکس هم باشه ظلم کرده ..اگه مساوی هم بده بازم ظلم کرده...عدالت قابل تقسیم شدن نیست یه جمله معروفی داریم که میگه حق گرفتنیه نه دادنی" می تونم بگم که فقط انسان های برونگرا و اجتماعی حق زندگی دارند و انسان های احساسی و درونگرا که در گرفتن حقشون سخت تر از افراد برونگرا توانایی دارند در حقشون ظلم میشه. متاسفم... این عدالت نیست.

پ.ن:
    هوگر عزیز سعی کن پست هات رو ساده بنویسی، من حقیقتش در فهم اغلب پست هایی که میزاری مشکل دارم. به قول بتهون: نبوغ تو سادگیه!
    پ.ن2:
    "اگه تونستی یه مطلب رو به یه بچه 6 ساله بفهمونی یعنی به اون موضوع تسلط کامل داری" آلبرت انیشتین.
    یعنی شما میگی حق باید در چهار چوبی که یک شخص دیگه تعریف میکنه باشه؟؟؟ اما بازهم نمیتونه دلیلی بر رد این موضوع باشه که "عدد" میتونه معیار سنجش برای دسته بندی انسان باشه. ...

عدالت فقط در برابری قابل اجراست.... اگه بخوایم برابری رو خارج از عدالت بدونیم و به عدالت به دید نظر شایسته سالاری و زحمت و تلاش بیشتر نگاه کنیم.باید جلوی طبیعت سر تعظیم فرود بیاریم.... جهان هستی طبیعتی داره و قوانینی..اگه به دنبال شایسته سالاری و تعیین عدالت بر اساس زحمت یا تلاش اندازه گیری شده باشیم باید همه چیز رو به طبیعت بسپاریم....
    شما میگی فرد درونگرا نمیتونه حقش رو بگیره...
    در طبیعت هم یه زرافه نمیتونه در مقابل پلنگ و شیر حقش رو بگیره هرجا که توسط حیوانات گوشت خوار محاصره بشن کشته میشن چون زرافه قابلیت تهاجمی نداره و برون گرا نیست درون گراست... اینطور ساخته نشده که به جنگ گرفتن حقش بره...ولی میبینم در طبیعت فقط زرافیه هایی بقا رو ادامه میدن که فرار ومبارزه رو انتخاب میکنن.
    لطفا نگید زندگی انسان از حیوانات وطبیعت جداست چون انسان جزئی از طبیعته.و بدون طبیعت یک روز زنده نمیمونه توی این دنیا همه چیز به هم مرتبط هستند ...انسان عدالتش یا باید با زور بازو یا پول یا عدد باشه که این میشه قانون طبیعت...و یا اگه قراره برای انسان چهارچوبی اخلاقی تر تعریف کنیم باید از زور پول و عدد چشم پوشی کنیم و برابری رو در نظربگیریم.
    امضای ایشان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)