نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: تصمیمگیری به هنگام خشم

1354
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14624
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

تصمیمگیری به هنگام خشم

سلام
    گاهی اونقد از خودم خسته میشم که حد نداره مشکلم اینه که با یه مسئله کوچیک اونقدر ناراحت میشم اونقد دلم میگیره که تا چند روز تحت تاثیر قرار میگیرم حتی از فعالیت های روزانه هم جا میمونم.
    مثلا امروز قرار بود بریم سفر ولی چون همسرم میخاست کلید خونه رو به خواهرش بده (مثلا برای هر گونه اتفاق پیش بینی نشده )
    من دوست ندارم در غیاب من کسی بیاد خونم ناراحت شدو برنامه سفر رو به هم زدم .الانم خیلی عصابم خرابه همیشه مشکلات کوچیک رو خیلی بزرگ میبینم تو اون لحظه عصبانیت
    خیلی پیش میاد که این حالت بهم دست میده زندگیمو تلخ میکنم نمیدونم چیکار باید بکنم

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    تشکر شده 2,948 بار در 1,084 پست
    میزان امتیاز
    12

پاسخ : درخواست کمک

همان گونه كه خودتان هم مي دانيد خشم و غضب از خطرناك‏ترين حالات انسان است كه اگر جلو آن رها شود، گاه به شكل يك نوع جنون و ديوانگى و از دست دادن هر نوع كنترل بر اعصاب خودنمايى مى‏كند و بسيارى از تصميم‏هاى خطرناك و جناياتى كه انسان يك عمر بايد كفاره و جريمه آن را بپردازد، در چنين حالتى انجام مى‏شود. خشم و غضب همچون آتشى سوزان است كه گاه يك جرقّه آن تدريجاً مبدل به خرمني از آتش مى‏شود، و خانه‏ ها و شهرهايى را در كام خود فرو مى‏ برد.همان گونه كه در روايتي از وجود نازنين رسول اكرم نقل شده است كه حضرت مي فرمايد: غضب، آتش پاره سوزان و برافروخته ‏اى است از سوى شيطان«1»

و يا در روايتي ديگر از حضرت مي خوانيم كه مي فرمايد: غضب آتش برافروخته ‏اى است كه هر كس آن را فرو برد، آن آتش را خاموش كرده، و هر كس جلو آن را رها كند، نخستين كسى است كه به آن آتش مى‏سوزد«2»

در حديث ديگرى از امام صادق عليه السلام در يك جمله كوتاه و بسيار پر معنى مى‏خوانيم: خشم و غضب كليد تمام بدى‏ها است

راه كارهايي كه انسان مي تواند هنگام خشمگين شدن از آن ها استفاده نمايد

1: پناه بردن به خداوند: آتش خشم و غضب يك انگيزه شيطانى است كه هر كس در برابر آن بايد به خدا پناه برد. همان گونه كه خداوند در قرآن كريم مي فرمايد: و هر گاه وسوسه‏ اى از شيطان به تو رسد، به خدا پناه بر كه او شنونده و داناست«4»
    هنگامى كه آيه نخست نازل شد و به پيامبر ص دستور داد در برابر جاهلان تحمل كند، پيامبر ص عرضه داشت پروردگارا با وجود خشم و غضب چگونه مى‏توان تحمل كرد؟ آيه دوم نازل شد و به پيامبر ص دستور داد كه چنين هنگامى خود را به خدا بسپار

كه او شنونده و دانا است
    و خداوند در ادامه مي فرمايد: پرهيزگاران هنگامى كه گرفتار وسوسه‏ هاى شيطان شوند، به ياد (خدا و پاداش و كيفر او) مي افتند و (در پرتو ياد او، راه حق را مى‏بينند و) ناگهان بينا مى‏ گردند«5»

پس وقتي شما عصباني مي شويد يادتون باشه كه در همه خلاف ها را روي خودتون باز كرديد و عذاب الهي هم همراه اين گناهان هست پس با ذكر ياد خدا مي تونيد اين عصبانيت را درمان كنيد.

2: وقتي عصباني شديد سريع خودتان را به وضوخانه رسانده و وضو بگيريد چون وضوء باعث مي شود خشم انسان كنترل شود همان گونه كه پيامبر اكرم مي فرمايد: خشم از شيطان و شيطان از آتش آفريده شده است و آتش با آب خاموش مى شود، پس هرگاه يكى از شما به خشم آمد، وضو بگيرد.«8»

3: هنگاه عصبانيت به سجده برويد: سجده كردن به هنگام عصبانيت باعث مي شود كه اين خشم غضب فرو كش كند همان گونه كه از پيامبر اكرم ص

3. کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

e.v

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13907
    تشکـر
    149
    تشکر شده 49 بار در 29 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : درخواست کمک

ممنون farimah
    من این کارا رو میکردم از بچگی تا چند سال پیش ولی به آرامش نرسیدم که هیچ، تهش افسردگی گرفتم.
    روانشناسی مدرن بیشتر جواب نمیده؟

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    5400
    تشکـر
    99
    تشکر شده 657 بار در 378 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : رفتار حساس

نقل قول نوشته اصلی توسط مینوجان نمایش پست ها
    سلام
    گاهی اونقد از خودم خسته میشم که حد نداره مشکلم اینه که با یه مسئله کوچیک اونقدر ناراحت میشم اونقد دلم میگیره که تا چند روز تحت تاثیر قرار میگیرم حتی از فعالیت های روزانه هم جا میمونم.
    مثلا امروز قرار بود بریم سفر ولی چون همسرم میخاست کلید خونه رو به خواهرش بده (مثلا برای هر گونه اتفاق پیش بینی نشده )
    من دوست ندارم در غیاب من کسی بیاد خونم ناراحت شدو برنامه سفر رو به هم زدم .الانم خیلی عصابم خرابه همیشه مشکلات کوچیک رو خیلی بزرگ میبینم تو اون لحظه عصبانیت
    خیلی پیش میاد که این حالت بهم دست میده زندگیمو تلخ میکنم نمیدونم چیکار باید بکنم
    از وقتی که افراد به بهانه استقلال از هم دور شدن و در برقراری روابط اجتماعی منزوی و تنها شدن این حساسیت ها هم به وجود آمد

دوست عزیز وقتی شما از مردم گریزان هستید باید نسبت بهشون هم حساس باشید

1- سطح توقع خود را از دیگران کاهش دهید.از هر کسی به اندازه ی ظرفیتش توقع داشته باشید.

2- یادتان باشد که انسان ها موجوداتی غیر قابل پیش بینی هستند.

پس همواره از هر کسی منتظر هر چیزی باشید.انسانها در شرایط مختلف واکنش های عجیبی از خود بروز می دهند.

آمادگی قبلی شما باعث می شود که ناراحت و حساس نگردید.

3- عمر ما کوتاه تر از آنی است که فکرش را می کنید.قدر لحظه های زندگی را بدانید و از هر ثانیه ی آن برای زندگی کردن با ارامش و خوشحالی استفاده کنید.

به دنیا اعتباری نیست.دم غنیمت است.

4- ملاک تشخیص اینکه یک طرز فکر یا روش در زندگی صحیح است یا خیر،توجه به نتایج اجرای آن روش یا طرز تفکر است.

وقتی شما از وضعیت فعلی خود حاصلی جز رنج و ناراحتی نداشته اید،یعنی روش و منش زندگی شما مناسب نیست و باید تغییرش دهید.

در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی داشته باشید
    021-22354282

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)