نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: ارشد/کار/تنبلی

1097
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    367
    تشکـر
    3
    تشکر شده 31 بار در 15 پست
    میزان امتیاز
    0

ارشد/کار/تنبلی

سلام . من اواخر سال 90 از رشته برق الکترونیک دانشگاه آزاد درسمو تموم کردم.معدل خوبی نداشتم چون درس نمیخوندم نه اینکه هوش و استعداد نداشتم فقط و فقط از رو تنبلی چون من تا سوم دبیرستان همیشه شاگرد اول .دوم بودم نمیدونم از کنکور به اینور چرا انقدر تنبل شدم و از وقتی هم که ازدواج کردم خیلی تنبلتر من 1 ماه و نیم متاهل شدم. پارسال ارشد شرکت کردم اما خوب نخوندم و نامزد بودم نشد که نتیجه بگیرم و حالا دوباره تصمیم گرفتم اما نمیخونم شاید روزی دو سه ساعت نخونم بیشتر با اینکه متاهلم اما روزی 8 ساعت رو وقت خالی میتونم داشته باشم اما واقعاااااا تنبلم.
    یه کلیپ که یه آقای دکتری صحبت میکرد رو گوش دادم درمورد تنبلی حرف میزد تمام نشانه هاشو داشتم من اینکه کار امروزم رو همیشه به فرداها میندازم. مثلا یه باشگاه میخوام ثبت نام کنم همش میگفتم دانشگام ک تموم شه حتمااا میرم باشگاه اما الان 1 ماهه که دارم میرم باشگاه همیشه تنبلم. برنامه ریزی میکنم اما اجرا ندارم. سر این موضوع هم شوهرم گاهی سرزنشم میکنه من بی انرزی و اون فوق العاده پر انرژیه من همش حرف از خواب و غذا میزنم اون همش حرف از کار و برنامه ریزی ...نمیدونم چه جوری ثابت کنم بهش...
    از طرفی دلم میخواد برم سرکار اما یکم پیگیرم با رشته من کار واسه خانوما گیر نمیاد موندم چیکار کنم. ولی همیشه دلم میخواسته آرزوم بوده برم دانشگاه دولتی یعنی میتونم به این آرزوم برسم و به خودم افتخار کنم حداقل جلو شوهرم؟؟؟ تورو خدا کمکم کنید میشه باهم برنامه ریزی کنیم و یه جورایی یه چوب بالا سرم باشه تا درس بخونم؟؟
    ویرایش توسط راحیل : 10-07-2013 در ساعت 07:42 PM

2. 2 کاربران زیر از راحیل بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    367
    تشکـر
    3
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : ارشد/کار/تنبلی

میشه لطفا جوابمو بدین؟ممنونم.

4. 2 کاربران زیر از راحیل بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    11
    تشکـر
    635
    تشکر شده 212 بار در 142 پست
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط راحیل نمایش پست ها
    سلام . من اواخر سال 90 از رشته برق الکترونیک دانشگاه آزاد درسمو تموم کردم.معدل خوبی نداشتم چون درس نمیخوندم نه اینکه هوش و استعداد نداشتم فقط و فقط از رو تنبلی چون من تا سوم دبیرستان همیشه شاگرد اول .دوم بودم نمیدونم از کنکور به اینور چرا انقدر تنبل شدم و از وقتی هم که ازدواج کردم خیلی تنبلتر من 1 ماه و نیم متاهل شدم. پارسال ارشد شرکت کردم اما خوب نخوندم و نامزد بودم نشد که نتیجه بگیرم و حالا دوباره تصمیم گرفتم اما نمیخونم شاید روزی دو سه ساعت نخونم بیشتر با اینکه متاهلم اما روزی 8 ساعت رو وقت خالی میتونم داشته باشم اما واقعاااااا تنبلم.
    یه کلیپ که یه آقای دکتری صحبت میکرد رو گوش دادم درمورد تنبلی حرف میزد تمام نشانه هاشو داشتم من اینکه کار امروزم رو همیشه به فرداها میندازم. مثلا یه باشگاه میخوام ثبت نام کنم همش میگفتم دانشگام ک تموم شه حتمااا میرم باشگاه اما الان 1 ماهه که دارم میرم باشگاه همیشه تنبلم. برنامه ریزی میکنم اما اجرا ندارم. سر این موضوع هم شوهرم گاهی سرزنشم میکنه من بی انرزی و اون فوق العاده پر انرژیه من همش حرف از خواب و غذا میزنم اون همش حرف از کار و برنامه ریزی ...نمیدونم چه جوری ثابت کنم بهش...
    از طرفی دلم میخواد برم سرکار اما یکم پیگیرم با رشته من کار واسه خانوما گیر نمیاد موندم چیکار کنم. ولی همیشه دلم میخواسته آرزوم بوده برم دانشگاه دولتی یعنی میتونم به این آرزوم برسم و به خودم افتخار کنم حداقل جلو شوهرم؟؟؟ تورو خدا کمکم کنید میشه باهم برنامه ریزی کنیم و یه جورایی یه چوب بالا سرم باشه تا درس بخونم؟؟
    باسلام
    به مشاور خوش آمدید
    باید بگم که هیچ چیزی غیرممکن نیست و فقط وفقط نیازمند اراده است که باید خودتون بخواین، بقول معروف خدا میگه " از تو حرکت، از من برکت"
    علاوه بر این مایلم بدونم هدفتون از قبولی در آزمون ارشد دقیقا چیه؟
    ویرایش توسط Ravanshenas : 10-11-2013 در ساعت 04:51 AM

6. کاربران زیر از Ravanshenas بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    367
    تشکـر
    3
    میزان امتیاز
    0

اولا اینکه همیشه دوست داشتم تحصیلات خوب تو یه دانشگاه خوب داشته باشم...سطح علمیم بره بالا چون من تو کارشناسی جوری که باید درس نخوندم و احساس میکنم واقعا قدرشو ندونستم دلم میخواد چیزای جدید یاد بگیرم..و در نهایت با بالا بردن سطح علمیم بتونم کار مناسبی پیدا کنم.چون یکی دو تا مصاحبه رفتم دیدم واقعا ضعیفم...و چیزی بلد نیستم.. نمیدونم این تنبلی رو چطور کنار بزارم؟؟

8. 3 کاربران زیر از راحیل بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    11
    تشکـر
    635
    تشکر شده 212 بار در 142 پست
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط راحیل نمایش پست ها
    اولا اینکه همیشه دوست داشتم تحصیلات خوب تو یه دانشگاه خوب داشته باشم...سطح علمیم بره بالا چون من تو کارشناسی جوری که باید درس نخوندم و احساس میکنم واقعا قدرشو ندونستم دلم میخواد چیزای جدید یاد بگیرم..و در نهایت با بالا بردن سطح علمیم بتونم کار مناسبی پیدا کنم.چون یکی دو تا مصاحبه رفتم دیدم واقعا ضعیفم...و چیزی بلد نیستم.. نمیدونم این تنبلی رو چطور کنار بزارم؟؟

برای درمان تنبلی ، ابتدا باید علت و ریشه تنبلی را بشناسیم و سپس به درمان آن بپردازیم

روان شناسان عوامل زيادي براي اين آسيب رواني ذكر كرده اند كه در دو دسته كلي قرار دارد:

• آسيب ها و ناهنجاري هايي كه مربوط به درون شخص است مانند: خودكم بيني، توقع بيش از حد از خود، پايين بودن سطح تحمل، كمال طلبي وسواس گونه، اشتياق به لذت جويي كوتاه مدت، فقدان قاطعيت و عدم اعتماد به نفس.

• آسيب هايي كه در ارتباط با ديگر اشخاص و يا محيط اطراف فرد خود را نشان مي دهد مانند: نارضايتي از وضع موجود، عدم تسلط بر كار، نگرش منفي به كار، نگرش غير واقع بينانه از ديگران، احساس عدم مسؤوليت در برابر ديگران، لجبازي با ديگران، اهمال كاري و پرخاشگري انفعالي و برچسب زدن به اين و آن

1. خود كم بینی: گاهی علل سستی افراد خود كم بینی است . خود كم بینی هم ریشه در عواملی دارد از جمله عوامل فردی وشخصیتی و عوامل محیطی و اجتماعی كه همه با هم دست به دست هم میدهند و فرد نسبت به خود احساس خود كم بینی میكند . عوامل فردی مثلا از خود توقع دارد كه كاری را به انجام رساند وقتی نمیتواند به انجام برساند و ناقص انجام میدهد خود كم بین میشود . عوامل محیطی پدران و مادران میخواهند از روی دلسوزی فرزندان از نوابغ روزگار باشند اما شیوه برخورد را نمیدانندوبه همین دلیل پیوسته اورا با دیگران مقایسه میكنند واورا تحقیر میكنند وچون فرزند نمیتواند به خواستهای بلند پروازانه پدر ومادر جامه عمل بپوشاند رفته رفته در خود احساس خود كم بینی میكند .
    2. عدم آینده نگری : برخی ها قادر به دیدن آینده نیستند و تنها به فكر حال هستند و فكر میكنند همه چیز برای حال آفریده شده است و فردایی وجود ندارد هرچند باید حال را غنیمت شمرد ولی باید برای آینده هم بر نامهای داشته باشد و نتیجه ی آن چیزی جز مادی گرایی نیست.
    3. توقع بیش از حد از خود: بعضی ها بیش از حد از خود توقع دارند در نتیجه هرگز كار را نمی توانند به سامان برسانند.
    4. آموزش و یادگیری تنبلی : كودك انسان هر گاه از چیزی نفرت داشته باشد و یا بدش بیاید با جیغ كشیدن و فریاد زدن نا خوشنودی خویش را از آن ابراز میدارد. اما هرچه بر او زمان میگذرد و بتدریج بزرگتر و بر تجارب او افزوده میشود و شیوه برخورد با مسائل را تغییر میدهد مثلا به جای فریاد كشیدن همواره قول می­دهد ولی آنرا انجام نمیدهد.
    5. لذت جویی وراحت طلبی: بسیاری از تنبلی ها نتیجه لذت جویی آنی است مثلا در شب امتحان به جای اینكه به فكر درس خواندن باشد به شب نشینی وتفریح میپردازد چون از این لذت آنی خوشش میآید.
    6. افسردگی: یكی از عوامل تنبلی افسردگی است ، روبرو شدن با مردم برای انسان افسرده كسالت آور وخسته كننده است.
    7. احساس عدم مسئولیت در برابر دیگران : اگر انسان در برابر دیگران احساس مسئولیت نكند وتنها به فكر خود باشد، در مسئولیتی كه به عهده دارد تنبلی وسستی میكند.
    8. هم نشینی ودوستی باافرادتنبل: تنبلی وسستی یك بیماری مسری است واز شخصی به شخص دیگر سرایت میكند از این رو اگر دوست انسان تنبل وسست باشد این تنبلی وسستی، او در انسان اثر میگذارد .
    9. بی نظمی و بی برنامگی: یكی از عوامل تنبلی وسستی بی نظمیوبی برنامه گی است نداشتن برنامه معین ومشخص در زندگی وبی توجهی به تدبیر وطراحی برای آینده ، كارهایی با حجم بسیار كم در نظر شخص به صورت انبوهی از كارهای انجام نشده مجسم میكند .این حالت باعث میشود تا شخص خود را نا توان از انجام آن كار ببیند ودر انجام آن تنبلی وسستی میكند
    10. پذیرش كارهای طاقت فرسا: گاه انسان به كاری مبادرت میكند خودش ایجاد كه از توان او خارج است و چون نمیتواند آن را به انجام برساند زمینه تنبلی وسستی را در او ایجاد میكند.
    11. گاهی از ترس قضاوت دیگران تنبلی میكند: میترسد از اینكه نتواند کار را به خوبی انجام دهد و دیگران اورا بی عرضه وبی دست وپا بنامند .
    12. تجربه نكردن لذتِ تلاش وكوشش: بعضی ها چون لذت تلاش و کوشش را تجربه نکرده اند و نمیدانند که تلاش و کوشش چه لذتی دارد همواره تنبلی میکنند .

حال راهکارهای موجود برای حل مشکل تنبلی:

- به ازای هربار انجام دادن کار موردنظر به خود پاداش بدهید و برای هربار انجام ندادنش خودتان را جریمه کنید
    - قاطعیت نشان دهید.
    - از كلمه باید استفاده نكنید.
    - مثبت فكر كنید.
    - تعيين وقت معين براي هر كار
    - نگاه دقیقی به زندگی خود بیندازید.
    - تعيين دقيق تاريخ تحويل کار موردنظر
    - اولويت بندي كارها
    - استفاده از عهد و پيمان
    - زمان حال را با دقت بررسی كنید.
    - تغییر محیط:
    - یافتن دوست منضبط
    - وادار كردن خود به انجام كار با استفاده از زور
    - كاهش توقعات از خود: باید از توقعات خود را كاهش داده و به اندازه توان و استعداد و امكانات موجود از خود انتظار داشته باشید .
    - دست زدن به اقدام و نترسیدن از عدم نتیجه گیری : اینكه باید به خود باوراند كه من هم میتوانیم این كار را انجام دهم .
    - پرهیز از توجیه رفتارهای سست

بینید اكنون از چه چیزی اجتناب می‌كنید و شروع به مقابله و مبارزه با ترس از زندگی مثبت و سازنده كنید. به تعویق اندازی موجب نگرانی نسبت به امری در آینده می‌شود و این نگرانی جانشین زمان حال شما می‌شود. اگر آن امر به صورت «اكنون» در آید نگرانی نسبت به آینده طبعا باید از بین برود.
    اگر دلتان می‌خواهد دنیا تغییر كند، شكوه و شكایت نكنید،كاری بكنید به جای این كه لحظات خود را با انواع نگرانی‌های اختلال‌آمیز نسبت به كارهای معوق مانده بگذرانید، با این نقطه ضعف فلاكت‌بار مبارزه كنید و پیوسته در لحظه حال زندگی كنید. یك فرد عمل‌كننده باشید، نه آرزوكننده، امیدوار یا انتقادكننده.از نظر روان‌شناسی، اهمال‌كاری یا تنبلی یعنی به آینده محول كردن كاری كه تصمیم به اجرای آن گرفته‌ایم. به طور كلی، به تعویق انداختن كار، رفتاری ناپسند و ناراحت‌كننده است كه پیامدهای ناخوشایندی در بر دارد و هرگز نمی‌توان از تاخیر در انجام كارها، به تصور و گمان بهتر ارائه كردن آنها دفاع كرد. اهمال‌كاری به هر شكلی كه باشد ، رفتاری نامطلوب و نكوهیده است كه بتدریج در وجود انسان به صورت عادت درمی‌آید.
    پس با آن مبارزه كنید ، زیرا پیامدهای تاخیر در كار، برای خود شخص نیز رنج‌آور است و احساسی كه از این تاخیر در او ایجاد می‌شود، علاوه بر زیان‌های پیش‌بینی شده و نشده، شرمساری و بیزاری از خویشتن را نیز در بر دارد.

باز هم درخدمتم

10. 2 کاربران زیر از Ravanshenas بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    858
    تشکـر
    13
    تشکر شده 11 بار در 9 پست
    میزان امتیاز
    0

باید برا ارشد بیش از توانت تلاش کنی ، تا قبول شی ، ارشد روزانه که شوخی نیست..

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2

12. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    2464
    تشکـر
    5
    تشکر شده 3 بار در 3 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام Ravanshenas عزیز
    من هم همین مشکل رو دارم.با همون طرز فکری و ویژگی هایی که ایشون دارن مثل کم انرژی بودن و...
    فقط من وقتی میخوام بشینم پای درس یه حالت بی میلی لحظه ای یا عصبی بهم دست میده.این کار از زمانی که خودارضایی میکردم روم مونده ولی الان یکسال که خودارضایی رو کنار گذاشتم.ولی این عادت هنوز...احساس میکنم حس مسئولیتم پایین هست.زیاد جنب و جوش و فعالیت ندارم!!میخوام نظر شما رو بدونم؟؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد