نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: ترس از جواب منفی دادن

2269
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    368
    تشکـر
    1
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

ترس از جواب منفی دادن

با عرض سلام
    دختری هستم 21 ساله.دانشجو
    مشکل من درست از زمان ورودم به دانشگاه آغاز شد.
    با ورود به دانشگاه پیشنهاد های ازدواج بسیاری رو دریافت کرده ام .البته تا به حال از سوی یک پسر به صورت جدی موضوعی مطرح نشده و تمام موارد جدی از سوی خانواده ی پسر بوده است.
    اما مشکل من درست زمانیه که یک پسر بخواهد به من ابراز علاقه کند....یا حتی اگر پیشنهادی هم در کار نباشد ،نگاههای برخی افراد و توجهشان من رو آزار میده .
    نسبت به برخی از افراد _نه همه(به ویژه افرادی که تیپ و ظاهری جذاب ندارند)_ حس بدی دارم و تمام ترس وجودم رو فرامیگیره بابت اینکه اگردرخواستی از طرف این فرد بگیرم و جواب منفی به درخواست این فرد بدهم چه عکس العملی خواهد داشت؟!....انگار منتظر یه اتفاق بد هستم و مدام میترسم از گفتن جواب نه به برخی از افراد....می ترسم بعد از شنیدن جواب نه برام مزاحمتی رو ایجاد کنه...این موضوع برای من آزار دهنده شده

باید بگم تا به حال موردی پیش نیومده که شخصا بخواهم به پسری پاسخ منفی بدم وهمیشه از طرف خانواده بوده ولی چندین بار اتفاق افتاده که احساس کرده ام فردی ممکنه نسبت به من علاقه داشته باشه و دقیقا اون افراد از همون دست افرادی بودند که من واثعا احساس ترس میکنم نسبت به عکس العمل احتمالیشون.بازهم می گم من نسبت به همه این چنین حسی ندارم .ولی برخی از افراد با یک سری تیپ و قیافه های خاص این حس ترس رو در من ایجاد می کنند و من قبل از اینکه اصلا اتفاقی بیفته و پیشنهادی داده بشه و جواب منفی ای بدم ....مدام به عکس العل های احتمالی این افراد فکر میکنم
    ممنون میشم اگر بنده رو راهنمایی و کمک بفرمایید

2. کاربران زیر از fatemeh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    11
    تشکـر
    635
    تشکر شده 212 بار در 142 پست
    میزان امتیاز
    11

پاسخ : ترس از جواب منفی دادن به درخواست ازدواج

نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh نمایش پست ها
    با عرض سلام
    دختری هستم 21 ساله.دانشجو
    مشکل من درست از زمان ورودم به دانشگاه آغاز شد.
    با ورود به دانشگاه پیشنهاد های ازدواج بسیاری رو دریافت کرده ام .البته تا به حال از سوی یک پسر به صورت جدی موضوعی مطرح نشده و تمام موارد جدی از سوی خانواده ی پسر بوده است.
    اما مشکل من درست زمانیه که یک پسر بخواهد به من ابراز علاقه کند....یا حتی اگر پیشنهادی هم در کار نباشد ،نگاههای برخی افراد و توجهشان من رو آزار میده .
    نسبت به برخی از افراد _نه همه(به ویژه افرادی که تیپ و ظاهری جذاب ندارند)_ حس بدی دارم و تمام ترس وجودم رو فرامیگیره بابت اینکه اگردرخواستی از طرف این فرد بگیرم و جواب منفی به درخواست این فرد بدهم چه عکس العملی خواهد داشت؟!....انگار منتظر یه اتفاق بد هستم و مدام میترسم از گفتن جواب نه به برخی از افراد....می ترسم بعد از شنیدن جواب نه برام مزاحمتی رو ایجاد کنه...این موضوع برای من آزار دهنده شده
    باید بگم تا به حال موردی پیش نیومده که شخصا بخواهم به پسری پاسخ منفی بدم وهمیشه از طرف خانواده بوده ولی چندین بار اتفاق افتاده که احساس کرده ام فردی ممکنه نسبت به من علاقه داشته باشه و دقیقا اون افراد از همون دست افرادی بودند که من واثعا احساس ترس میکنم نسبت به عکس العمل احتمالیشون.بازهم می گم من نسبت به همه این چنین حسی ندارم .ولی برخی از افراد با یک سری تیپ و قیافه های خاص این حس ترس رو در من ایجاد می کنند و من قبل از اینکه اصلا اتفاقی بیفته و پیشنهادی داده بشه و جواب منفی ای بدم ....مدام به عکس العل های احتمالی این افراد فکر میکنم
    ممنون میشم اگر بنده رو راهنمایی و کمک بفرمایید
    سلام
    به مشاور خوش آمدید
    مطلبتونو خوندم و باید بگم که اینها همه افکار منفی خودکار یا ناکارآمدی است که ناگهان وارد ذهن میشوند و تمام فکر فرد را به خود مشغول میکنند ، درحالیکه بدون دلیل هستند و هیچ پاسخ مشخص و قانع کننده ای برایشان وجود ندارد . و همین افکار باعث ایجاد احساسات نامطلوب در شما میشه و در نهایت به رفتارهایی می انجامد. که این موارد در درمان شناختی رفتاری (cbt) در روانشناسی مورد بحث قرار میگیرد که چرخه ی این افکار به این شکل است :

cbtcycle.jpg

با توجه به موارد بالا باید بگم که یکی از راهکارهای موجود اینه که شما بنشینید و با خودتون فکر کنید و بدنیال دلایل این فکر بگردید ، بعنوان مثال پیش خودتون بگید که چه دلیلی داره اصلا فکر کنم که همچین کسی ازم خواستگاری میکنه؟ یا اینکه بگید خب بالاخره هرکسی هم خواستگارای خوب داره ، هم خواستگارایی که چنگی به دل نمیزنن و خوشش نمیاد ازشون. خب منم مثل اونا، شاید یکی ازم خواستگاری کنه که ازش خوشم نمیادو تیپ و ظاهر بدی داشته باشه ، ولی خب این دلیل نمیشه که من اگه بهش جواب رد بدم بلایی سرم بیاره...

اما لازم میدونم به این مطلب هم اشاره کنم که اینکه گفتین
    انگار منتظر یه اتفاق بد هستم
    این ما رو به سمت علائم یکسری از اختلالات اضطرابی میبره ، و به نظرم بد نیست که به یک روانشناس مجرب جهت چکاپ و پیشگیری از علائم بعدی مراجعه نمائید
    ویرایش توسط Ravanshenas : 10-08-2013 در ساعت 07:44 PM

4. کاربران زیر از Ravanshenas بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    368
    تشکـر
    1
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

مجددا سلام
    متشکرم بابت پاسخ
    حتما به راهکار پیشنهادی عمل خواهم کرد....راستش با مطرح کردن این موضوع با خیلی از افراد همکار شما به صورت آنلاین متوجه شدم دلیل نگرانی وجود نداره وقتی به فردی که به هیچ وجه با رفتارهام به اون فرد امیدواری نداده ام (چراغ سبز) بخوام جواب منفی بدم....متوجه شدم هیچ پسری قصد نداره خودش رو تحمیل کنه و اگر رفتار انتقام جویانه ای از کسی سر بزنه فقط بخاطر رفتار نا صحیح دختره که یه جورایی اون پسر رو به یک رابطه امیدوار کرده و بعد قدم پس کشیده....آیا این نتایجی که تا به الان گرفته ام درسته؟!....

...بله متاسفانه در چینین شرایطی یه اضطراب سراغم میاد و سعی می کنم با ارتباطم با خدا این اضطراب رو از خودم دور کنم....درمورد مشاور هم همین امروز وقت یک مشاوره گرفتم.

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    11
    تشکـر
    635
    تشکر شده 212 بار در 142 پست
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh نمایش پست ها
    مجددا سلام
    متشکرم بابت پاسخ
    حتما به راهکار پیشنهادی عمل خواهم کرد....راستش با مطرح کردن این موضوع با خیلی از افراد همکار شما به صورت آنلاین متوجه شدم دلیل نگرانی وجود نداره وقتی به فردی که به هیچ وجه با رفتارهام به اون فرد امیدواری نداده ام (چراغ سبز) بخوام جواب منفی بدم....متوجه شدم هیچ پسری قصد نداره خودش رو تحمیل کنه و اگر رفتار انتقام جویانه ای از کسی سر بزنه فقط بخاطر رفتار نا صحیح دختره که یه جورایی اون پسر رو به یک رابطه امیدوار کرده و بعد قدم پس کشیده....آیا این نتایجی که تا به الان گرفته ام درسته؟!....

...بله متاسفانه در چینین شرایطی یه اضطراب سراغم میاد و سعی می کنم با ارتباطم با خدا این اضطراب رو از خودم دور کنم....درمورد مشاور هم همین امروز وقت یک مشاوره گرفتم.

بله درسته ، نتایجی که گرفته اید کاملا منطقی است
    البته در رابطه با راهکاری که در پست قبلی برایتان شرح دادم باید بگم که میتونید از روانشناستون بخواهید که این درمان را بیشتر براتون باز کنه، چرا که بطور عملی نیز میتواند به شما آموزش دهد و تکالیفی برای دریافت نتایج بهتر به شما ارائه کند
    همچنین باید اضافه کنم که شما برای کاهش اضطرابتون درواقع بهترین راه رو انتخاب کردید، چرا که تقویت ارتباط با خداوند به تنهایی باعث ایجاد آرامش در شما خواهد شد که این مطلب حتی از نظر علمی نیز اثبات شده است:

"دیل کارنگی" روان شناس مشهور امریکایی می نویسد: «در امریکا به طور متوسط در هر 35 دقیقه، یک نفر خودکشی می کند و در هر دو دقیقه، یک نفر دیوانه می شود که اگر این مردم از تسکین خاطر و آرامشی که دین و عبادت به آدمی می بخشد نصیبی داشتند، ممکن بود از اغلب این خودکشی ها و بسیاری از دیوانگی ها جلوگیری شود».و قرآن بسیار زیبا می فرماید: «کسانی که ایمان آوردند، قلب هایشان با یاد خدا آرام می گیرد. آگاه باشید که تنها یاد خدا، آرام بخش دل هاست».
    باز هم اگر موردی بود درخدمتم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد