نمایش نتایج: از 1 به 17 از 17

موضوع: میزان هزینه خاستگاری تا عروسی

2443
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,740 بار در 6,988 پست
    میزان امتیاز
    24

میزان هزینه خاستگاری تا عروسی

بررسی میزان هزینه خواستگاری تا عروسی

دختران و پسران با گذراندن سنین کودکی و با رسیدن به بلوغ فکری، جسمی و مالی تصمیم به ازدواج می‌گیرند. ازدواج که یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین مراحل زندگی فرد به حساب می‌آید، برای خانواده و جوانان هزینه‌هایی در بر دارد.

در نگاه اول برای جوانان که در شرف ازدواج هستند، ازدواج و شروع زندگی مشترک آن چنان هزینه‌ای ندارد اما با گذشت زمان و دست به کار شدن برای تدارک مراسم عروسی و آغاز زندگی مشترک تفاوت میزان هزینه پرداختی و هزینه پیش بینی شده خودنمایی می‌کند.

هزینه‌های ازدواج برای پسران به جز خرید گل و شیرینی مراسم خواستگاری از آنجا شروع می شود که مراسم بله برون برپا خواهد شد که در این مراسم باید داماد و خانواده داماد هزینه‌های آن را متقبل شوند، منظور از نام بردن خانواده داماد به این دلیل است که بین هزینه‌های اکثر جوانان با درآمد آن ها تناسب وجود ندارد و خانواده‌ها در این زمان به کمک داماد و عروس می‌آیند.

هزینه‌های مراسم بله برون به طور میانگین که از حلقه نشان به قیمت 500 هزار تومان، پارچه به قیمت صد هزار تومان، چادر به قیمت 60 هزار تومان، گل و کیک مراسم به قیمت 150 هزار تومان تشکیل شده است در مجموع 810 هزار تومان برای تازه داماد تمام می‌شود.

در مرحله بعد نوبت به مراسم عقدکنان می‌رسد که برای برپایی عقدکنان نیاز به پیش نیازهایی مانند خرید عقد (خرید عروسی) دارد.

خرید عروسی به طور میانگین یک میلیون تومان هزینه در بردارد که از هزینه‌های خرید عروسی می‌توان به لوازم آرایشی، کیف و کفش عروس و چادر اشاره کرد.

در کنار خرید عروسی می توان به خرید آیینه و شمعدان از قیمت 400 تا 700 هزار تومانی و لباس عروسی یک میلیون و 200 هزار تومانی اشاره کرد که آیینه و شمعدان نقره در بین جوانان و “پز قیمت” بالای لباس عروس بسیار مد شده است.
    برای مراسم عقدکنان آقای داماد به طور میانگین برای 200 نفر باید 500 هزار تومان هزینه میوه و شیرینی، یک میلیون تومان آرایشگاه، صد هزار تومان گل دست، 600 هزار تومان ماشین و گل ماشین، 150 هزار تومان هزینه عاقد، سه میلیون تومان فیلمبرداری و عکاسی، پنج میلیون تومان سرویس طلا و 500 هزار تومان اتاق عقد هزینه کند.

در این میان نباید از جزء اصلی مراسم عقد که حلقه ازدواج است چشم پوشی کرد که برای این مورد باید به طور میانگین 800 هزار تومان هزینه بپردازد.
    داماد نیاز دارد قبل از برگزاری مراسم عروسی محل زندگی آینده خود را مشخص کند که اگر خانه اجاره و رهن باشد به طور میانگین مبلغ 20میلیون تومان برای رهن باید کنار بگذارد.

در بحث آماده سازی منزل خرج‌های متفرقه وجود دارد که از آن‌ها گذر می‌شود اما از لوستر و تلویزیون برای خانه تازه عروس نمی توان چشم پوشی کرد که این دو کالا در حدود 3 میلیون تومان هزینه در بر دارد.

برای برگزاری مراسم عروسی برای 200 نفر در شرایط فعلی به طور میانگین همراه با میوه و شیرینی هشت میلیون تومان هزینه لازم است که در کنار آن ماشین عروس و گل ماشین 750 هزار تومان، آرایشگاه عروس و داماد یک میلیون و 500 هزا رتومان و فیلمبردار و عکاس 4 میلیون تومان هزینه در بردارد.
    حال مهمانان منتظر هستند تا به مجلس دعوت شوند هزینه دعوت مهمانان(کارت عروسی) برای عروس و داماد با حساب 200 نفر به طور میانگین 120 هزار تومان می‌شود.
    در روز بعد از عروسی نیز مراسم پاتختی برگزار می شود که این مراسم به طور میانگین 500 هزار تومان هزینه در بردارد و از سویی دیگر با نزدیکی به شب یلدا تازه داماد باید در شرف تدارک مراسم شب یلدا برای همسر خود باشد که آن نیز 500 هزار تومان هزینه خواهد داشت.

با این تفاسیر ازدواج برای یک داماد بدون هزینه رهن خانه 33 میلیون تومان هزینه در بردارد.
    با بررسی آمار و ارقام هزینه برگزاری عروسی و تشکیل زندگی و درآمد یک جوان 20 و چند ساله به این نتیجه خواهیم رسید هزینه‌های ازدواج بیش از درآمد یک فرد است.
    در این رابطه فردی 32 ساله گفت:‌در سال 85، هشت میلیون تومان هزینه ازداوج آن شده است.

او ادامه داد: در آن زمان نیز هشت میلیون تومان مبلغ زیادی بود اما تقریبا با میزان درآمد در آن زمان متناسب بود.
    همچنین جوان 23 ساله ای گفت: دو ماه گذشته مراسم عروسی خود را برپا کرده‌ام که در حدود 40 میلیون تومان هزینه شده است و با توجه به شرایط کسب و کار و درآمد حجم اعظم هزینه های ایجاد شده را پدرم تقبل کرده است
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

2. 13 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    6231
    تشکـر
    1,518
    تشکر شده 566 بار در 230 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : میزان هزینه خاستگاری تا عروسی

هععععییییییییی زندگیه دیگه
    مرسی پریماه جون
    امضای ایشان
    اگر میخواهی محال ترین اتفاق زندگیت رخ بدهد
    باور محال بودنش را عوض کن

4. 2 کاربران زیر از naz gol بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15277
    تشکـر
    345
    تشکر شده 2,644 بار در 1,053 پست
    میزان امتیاز
    10

هزینه ها عرفی هست و نمیشه هزینه ثابتی گفت
    امضای ایشان
    خداحافظ
    این ایدی دیگه دست من نیست..خصوصی نفرستید..
    اینم از سعید021 ک ب پایان رسید.....

6. کاربران زیر از saeed021 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16100
    تشکـر
    51
    تشکر شده 100 بار در 43 پست
    میزان امتیاز
    9

به نظرم مشکل عمده اینه که بعضی افراد، ازدواج رو فرصتی برای فخرفروشی میدونن... این نگاه، بین خیلیها (با شدت و ضعف) وجود داره، افرادی هم که این نگاه رو ندارن، معمولا مغلوب اطرافیانشون میشن و نتیجتا در یک رقابت ناسالم هر روز به ابعاد این کارها افزوده میشه و هر روز اعمال سخیفتری رو شاهدیم... مثلا در یک مراسم عقد که به تازگی حضور داشتم عده ای سعی داشتن هدایای زمان عقد رو جلوی جمع و دوربین باز کنن... کاری که جز تحقیر افراد کم درآمد مجلس دستاوردی نداشت و البته با مخالفت پدر فهمیده داماد شروع نشده تمام شد!
    .
    تنها راه رهایی از این مشکل، آزادگی طرفین ازدواجه... این که بپذیرن که برای خوشامد مردم زندگی نمیکنن، باور کنن که خداوند فخرفروشها رو دوست نداره و شروع زندگی با گناه فخرفروشی اصلا زیبا نیست (لذت بردن از رنج سایرین...)
    زوج آزاده میدونن که حتی اگه پولشون از پارو بالا بره، نباید تقویت کننده فرهنگی باشن که از ازدواج هم سن و سالانشون جلوگیری میکنه... به جاش میتونن شروع زندگیشون رو با سلامتی بچه های محک جشن بگیرن (منظورم جشن گرفتن تو بیمارستان نیست، اهدای هزینه های اضافی ازدواج به بیمارستانه)، یا با سرپرستی چند کودک یتیم...
    .
    شاید به نظرتون این حرفا خیلی فانتزی بیاد، اما مطمئنا اگه از پدر و ماداتون بپرسید، قبلا از این ازدواجها دیدن...
    ویرایش توسط Hectorious : 05-12-2015 در ساعت 11:12 PM

8. 2 کاربران زیر از Hectorious بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8089
    تشکـر
    244
    تشکر شده 520 بار در 197 پست
    میزان امتیاز
    10

همین رسم و رسومات مسخرس به نظره من که پسرا میگن مگه مخ ... خوردیم یا اوناییکه هم که میخان برن دستشون بستس و خوب خانواده باید ساپورتشون کنه که اونم حدی داره

پریما جون من اگر پسر بودم و قصدم ازدواج بود ،این مطلبو که میخوندم ی کم غصم میگرفت ی کم فازش منفیه ،ی واقعیت تلخه متاسفانه

10. 5 کاربران زیر از همنورد بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8089
    تشکـر
    244
    میزان امتیاز
    10

بعد هزار تا مشکل جنسی و ... پیش میاد

کاش ی کم توقعاتمون کم بشه و در و تخته ها با هم جور بشن تا انقد تاهنجاری نبینیم و نشنویم

12. 4 کاربران زیر از همنورد بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

نقل قول نوشته اصلی توسط همنورد نمایش پست ها
    همین رسم و رسومات مسخرس به نظره من که پسرا میگن مگه مخ ... خوردیم یا اوناییکه هم که میخان برن دستشون بستس و خوب خانواده باید ساپورتشون کنه که اونم حدی داره

پریما جون من اگر پسر بودم و قصدم ازدواج بود ،این مطلبو که میخوندم ی کم غصم میگرفت ی کم فازش منفیه ،ی واقعیت تلخه متاسفانه

باید با واقعیت ها کنار بیان دیگه
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

14. 2 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15307
    تشکـر
    1,185
    تشکر شده 204 بار در 134 پست
    میزان امتیاز
    9

سلام
    خرج عقد ما حدود چهارده ميليون شد.البته عقدمون تو خونه بود.و شام فاميلهاي مارو خانواده من تقبل کردن،و فاميلهاي شوهرم هم پدر شوهر.پذيرايي شيريني.و ميوه هم ب عهده خانواده من بود،چون مهمان ما بودن.سفره عقدمو خودم درست کردم.اينه و شمعدون نخريديم.ماشين عروس هم ب شوهرم گفتم عقده نيازي نيست خرج کنيم،بذاريم واس عروسي.لباسم تقريبا هفتصد شد.عارايشگاه چهارصد.حلقه يک و ششصد.البته حلقه هفت مليوني ديدم عالي بود با اينکه شوهرم اصرار داشت بخرم،خودم نخواستم،چون ميدونستم بهش فشار مياد.لباسم هم تو شهر خودمون يک و دويست بود،رفتم مرکز استان قشنگترشو ولي ارزونتر کرايه کردم.عکس.و فيلم تقريبا يک ميليون شد.سرويسم.چهار شد.قشنگترش هم بود ولي قيمتش بالا بود،خودم دنبال سرويس مناسب بودم.بنظرم عادم بايد اسايش هسرشو در نظر بگيره.با وجود اينکه من کلي دست پايين گرفتم چهارده شد.اگه ميخواستم تالار و سفره و ماشين عروس و ... همه رو داشته باشم بيشتر ميشد
    ميخوام بگم ميشه ازدواج کرد فقط بايد اسون گرفت.شوهر من وقتي اومد خاستگاري سه ميليون پس انداز داشت.دو و نيم نشون اورد.پونصد واسش موند.واس عقدمون هم پدر شوهرم هفت ميليون داد،هفت تا هم وام گرفت شوهرم ک همش خرج عقدمون شد
    ویرایش توسط atoosa66 : 05-13-2015 در ساعت 02:42 AM

16. کاربران زیر از atoosa66 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15786
    تشکـر
    0
    تشکر شده 16 بار در 5 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پریماه. نمایش پست ها
    بررسی میزان هزینه خواستگاری تا عروسی
    خب اینا همش عرف جامعه هست ما که نمیتونیم چشم پوشی کنیم بلارخه مردم عقلشون به چششونه!
    به نظرمن باید سطح خواسته های جامعه پایی بیاد تا سطح خواسته های ما هم بتونه پایین بیاد وگرنه خودمون خجالت زده میشیم

18. کاربران زیر از sepideh72 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

19. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh72 نمایش پست ها
    خب اینا همش عرف جامعه هست ما که نمیتونیم چشم پوشی کنیم بلارخه مردم عقلشون به چششونه!
    به نظرمن باید سطح خواسته های جامعه پایی بیاد تا سطح خواسته های ما هم بتونه پایین بیاد وگرنه خودمون خجالت زده میشیم

اوهم دقیقا
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

20. کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

21. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8089
    تشکـر
    244
    میزان امتیاز
    10

سپیده جان شما میگی ...به نظرمن باید سطح خواسته های جامعه پایی بیاد تا سطح خواسته های ما هم بتونه پایین بیاد وگرنه خودمون خجالت زده میشیم[/quote]

اول جامعه بیاد پایین؟ ! مگه من و شما و بقیه جامعه رو نمیسازیم ؟

سطح خاسته های جامعه یعنی تک تک ما ،یعنی من بگم به من چه بذار دوستام یا جامعه باب کنن این رسم شکنیها وگرنه من خجالت زده میشم اگر بخام شروع کننده باشم

من اینطور فک نمیکنم من و امثال منن که توقع میسازن و چیزی به عنوان خجالت زدگی واسشون میشه داستان
    ویرایش توسط همنورد : 05-13-2015 در ساعت 01:14 PM

22. 2 کاربران زیر از همنورد بابت این پست مفید تشکر کرده اند

23. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

قیمت ها همه چیز غیر عادی بالاست
    اگه یه نرخ ثابت بذار بهتره
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

24. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15307
    تشکـر
    1,185
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh72 نمایش پست ها
    جامعه يعني!؟يعني من...يعني شما...
    وقتي من منتظر بقيه افراد باشم نبايد انتظار تغيير رو داشته باشم!!!بايد تغيير رو از خودمون شروع کنيم.مثلا من مهريه م چهارده تا سکه ست.اولين نفري ام ک تو فاميل و حتي طايفه همچين مهري رو داشتم و اونم پيشنهاد خودم بود.اگه قرار ب نگاه کردن ب بقيه باشه ک بايد کل زندگيمو مطابق ميل بقيه.زندگي کنم

25. کاربران زیر از atoosa66 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

26. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15307
    تشکـر
    1,185
    میزان امتیاز
    9

اگه قرار ب اين باشه ک مثلا عروس خانوم بگه چون تو عرف قيمت سرويس بيست ميليونه منم بيست تا ميخوام،و لباس مثلا چهارتا منم همين قد ميخوام،داماد هم حق داره عرف رو در نظر بگيره و حلقه ده ميليوني و کت و شلوار مثلا خدا تومني بخواد...
    دوستان اصل زندگي ارامش داشتنه پول مهمه ولي ن اونقد ک واس چشم ب هم چشمي مورد استفاده قرار بگيره
    کمي توقعاتتون رو پايين بياريد.زندگي مشترک خيلي زيباست

27. کاربران زیر از atoosa66 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

28. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15786
    تشکـر
    0
    تشکر شده 16 بار در 5 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط همنورد نمایش پست ها
    سپیده جان شما میگی ...به نظرمن باید سطح خواسته های جامعه پایی بیاد تا سطح خواسته های ما هم بتونه پایین بیاد وگرنه خودمون خجالت زده میشیم
    اول جامعه بیاد پایین؟ ! مگه من و شما و بقیه جامعه رو نمیسازیم ؟

سطح خاسته های جامعه یعنی تک تک ما ،یعنی من بگم به من چه بذار دوستام یا جامعه باب کنن این رسم شکنیها وگرنه من خجالت زده میشم اگر بخام شروع کننده باشم

من اینطور فک نمیکنم من و امثال منن که توقع میسازن و چیزی به عنوان خجالت زدگی واسشون میشه داستان[/quote]

قبول دارم جامعه رو ما میسازیم ولی تعداد کسانی که واقعا توقعشونو میارن پایین خیلی کمه برعکس کسانی که میانو میبیننو مسخره میکنن خیلی زیادن
    باید بتونیم با کمترین هزینه بهترین خریدهارو انجام بدیم که هم ضرر نکنیم هم باعث سربلندی باشه
    بازم همه چی به سطح خانواده ی خود شخص برمیگرده تو بعضی خانواده ها واقعا نمیشه خواسته ها رو کم کرد

29. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15786
    تشکـر
    0
    تشکر شده 16 بار در 5 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط atoosa66 نمایش پست ها
    جامعه يعني!؟يعني من...يعني شما...
    وقتي من منتظر بقيه افراد باشم نبايد انتظار تغيير رو داشته باشم!!!بايد تغيير رو از خودمون شروع کنيم.مثلا من مهريه م چهارده تا سکه ست.اولين نفري ام ک تو فاميل و حتي طايفه همچين مهري رو داشتم و اونم پيشنهاد خودم بود.اگه قرار ب نگاه کردن ب بقيه باشه ک بايد کل زندگيمو مطابق ميل بقيه.زندگي کنم

موافقم ولی اول باید فرهنگش تو جامعمون بیاد باید همه به این نتیجه برسن که این چیزا خوشبختی نمیاره

30. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8089
    تشکـر
    244
    میزان امتیاز
    10

تعداد کسانی کسانی که میانو میبیننو مسخره میکنن خیلی زیادن [/quote]

متاسفانه در دروازه رو میشه بست ،مسخره کن ها خودشون خالیه خالین و کاری جز سرک کشیدن تو زندگی مردم ندارن

31. کاربران زیر از همنورد بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)