نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: شک بیش از حد و عدم اعتماد به کسی

911
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16494
    تشکـر
    2
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

شک بیش از حد و عدم اعتماد به کسی

با سلام و خسته نباشید
    من تو زندگیم خیلی دچار شک میشم به خصوص در حین نماز که ممکن میشه یک نماز رو بیش از چهار بار بخونم
    این شک نه تنها در نماز بلکه در زندگی من هم وجود داره به طوری که نامزدم رو هم مورد آزار قرار میدم نامزد من یه آدم اجتماعیه حتی با نصب کردن هرگونه برنامه از قبیل لاین و واتساپ و ... بهش شک میکنم که چرا زیاد چت میکنه با کی چت میکنه از طرفیم حس میکنم ترس از دست دادنش موجب این تنش ها در من میشه ازتون میخوام بهترین راه برای درمان این مشکل رو بهم پیشنهاد کنید چون ن تنها تو زندگی زنا و شویی بلکه تو کل زندگیم داره تاثیر میزاره طوری که به صمیمی ترین دوستمم شک میکنم
    با تشکر
    ویرایش توسط mohammad95 : 05-20-2015 در ساعت 05:22 PM

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    13463
    تشکـر
    204
    تشکر شده 881 بار در 415 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : شک بیش از حد و عدم اعتماد به کسی

درود خوش اومدید
    عرض کنم مورد شما یکی از حساس ترین مشکلاتی هست وباید تجه داشته باشی حتما بایک مشاور حضوری ملاقات وازاین بحران شک وتردیدتون معالجه بشید
    شک خوره زندگیه واگر اصلاح نشه چ بسا زندگی زناشوئیتئن رو تحت الشعاع خودش قرار بده دوست عزیز
    توجه داشته باشید دو محور اصلی و بسیار مهم هر رابطه‌ای به خصوص در زندگی مشترك، اعتماد و احترام است و اگر هر كدام از این دو آسیب ببیند، ممكن است رابطه كاملاً از بین برود. در حقیقت این دو محور خط قرمزهایی هستند كه هیچ‌گاه نباید از آنها عبور كرد،

شک، در لغت به معنای احساس عدم قطعیت و یا فقدان عقیده محکم، تعریف می شود...

وقتی این تردیدها تبدیل به وسواس شود این روحیه حتی در عادی ترین کارهای آنان به چشم می خورد و از ابتدایی ترین مرحله شروع شده، به تدریج به مراحل خطرناکی می رسد، در برخی از موارد کار وسواس آن چنان شدت می یابد که همه این دسته از افراد را «مسامحه کار» تشخیص داده و زندگی اجتماعی،بر ایشان دشوار و سخت می گردد.
    برای غلبه بر شک و دودلی و جلوگیری از پیش روی این تردیدها روشهای مختلفی وجود دارد و از آنجا که افراد با هم متفاوتند و در نتیجه همه روشها برای همه افراد موثر و مفید نیست، بنابراین سعی می کنیم روشهای مختلفی را به شما آموزش دهیم تا مطابق با خواسته خود به انتخاب آن بپردازید. با بکارگیری این روشها می توانید اعتماد و کارآمدی را در خودتان تقویت کرده و بر افکار منفی خود غلبه یابید:

-آنچه که باعث شک و دودلی تان می شود، شناسایی کنید.

- ابتدا، لیستی از واژه ها، اصطلاحات و یا جملاتی که در هنگام هجوم شک و دودلی به ذهن تان خطور می کند، تهیه کرده و فهرست وار بر روی یک صفحه کاغذ ثبت کنید. برای مثال:

من نمی توانم این کار را انجام دهم.

من به اندازه کافی، باهوش نیستم تا از پس این امتحان برآیم.

شاید بهتر از این لباس هم برای من پیدا شود؟

این رنگی که پوشیدم مناسب این مراسم هست؟

چرا این خانم اینطوری نگاهم می کند؟

منظور این آقا از آن حرف چه بود؟ و ...

شناسایی این افکار منفی به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر بر مشکلات خود غلبه یافته و افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید.

شک و تردید، شبیه به قدم زدن و گام برداشتن در تاریکی است، زمانیکه شما نمی توانید جلوی پای خود را ببینید، اطمینان ندارید که گام بعدی که برمی دارید درست است یا خیر؟ و در اینجاست که تردیدها شکل می گیرد.

- با دوستان و اطرافیان خود صحبت کرده و از آنها بخواهید که برای غلبه بر این همه تردید و دودلی شما را حمایت کنند.

اطرافیان و نزدیکان شما می توانند با ارائه حمایتهای مثبت، تشویق کردن و یا حتی به تنبیه شما بپردازند. حمایت اطرافیان کمک بسیاری به این دسته از افراد خواهد نمود چرا که این نوع افراد در دنیایی توام با عدم ثبات، پایداری و قاطعیت زندگی می کنند اطمینان دادن اطرافیان در برخی از موارد و یا حتی ایستادن در مقابل تردیدهای دائمی و تنبیه آنان، می تواند مشکل گشا باشد.

- زمانیکه پیامهای منفی به ذهن تان خطور کرد، افکار مثبت را جایگزین کنید .

به جای اینکه فکر کنید «من نمی توانم» این عبارت را جایگزین کنید «من می توانم و یا خواهم آموخت که چگونه این عمل را انجام دهم»

- تجربه و تمرین آرامش ورزی را فراموش نکنید.

افراد دارای شک و دودلی، گاه بعد از انتخاب یک اقدام و حتی دست به کار شدن، باز هم دچار تردید هستند و در حین کار دائماً این مساله را مرور می کنند که «آیا کار من درست بود؟» «آیا تصمیم منطقی را گرفتم؟» «نکند اشتباه اقدام کردم؟» و ...

همه این افکار باعث ایجاد نوعی استرس و تنش در آنها می شود در اینجاست که به این دسته از افراد توصیه می گردد هرگاه احساس نگرانی به شما هجوم آورد، لحظه ای مکث کرده چند نفس عمیق بکشید و به خودتان آرامش دهید و جملات مثبت را با خودتان مرور کنید.

- برای کمک به دیگران داوطلب شوید.

همانطور که اشاره کردیم افراد مبتلا به شک و دودلی هیچگاه به خود و توانایی هایشان اعتماد و اطمینان ندارند. آنها همیشه در یک دایره تردید، دور می زنند. لذا کمک کردن به دیگران باعث می شود که این افراد به توانایی های خود ایمان آورده و احساس بهتری نسبت به خود بیایند.

- هر روز یک تجربه جدید کسب کنید.

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که در مکانهای عمومی به سختی رابطه برقرار کرده و دائماً نگران ارزیابی دیگران در مورد طرز رفتار و گفتار خود هستید، سعی کنید که خودتان را وادار به برقراری رابطه با افراد کنید مثلاً همیشه برای سلام و احوال پرسی با همکاران، دوستان و همسایگان، شما پیشقدم شوید وقتی در جمع افراد غریبه قرار می گیرد با کنار دستی خود شروع به گفتگو در مورد مطالب رایج و معمولی بکنید و ... و به طور کلی یک هدف کلی تعیین و قدم به قدم گام بردارید تا بتوانید به توانایی و کفایت خود در مورد برقراری رابطه با دیگران مطمئن شوید.

- از کتابهای خودیاری که در فروشگاههای اینترنتی، کتابخانه ها و ... وجود دارد استفاده کرده و سعی کنید بر اضطراب خود غلبه یافته و به خود- کارآمدی برسید. این اقدام نیز به شما کمک خواهد کرد که اعتماد بیشتری نسبت به خود پیدا کنید.

3. 2 کاربران زیر از Dr . Security بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16494
    تشکـر
    2
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

ممنون از پاسخ گوییتون اگه میشه لطف کنید توضیحی در مورد شک به همسرم بدید با اینکه میدونم ادم اب زیرکایی نیس ولی به عنوان مثال تا به من میگه فلان پسر فامیل پیام داده یه هیجان و اضطراب عجیبی به قلبم وارد میشه و تپش قلبم افزایش پیدا میکنه این تمرینات مثبت اندیشی برای کار و افزایش اعتماد به نفسه برای زندگیم زناشوییم از چه جملاتی استفاده کنم خانومم با اینکه میدونه حالم بد میشه ولی باز همه چیو بهم میگه اصلا نمیدونم دچار یک گنگیه شدیدم که این شک از کجاست

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    13463
    تشکـر
    204
    تشکر شده 881 بار در 415 پست
    میزان امتیاز
    0

درود درمورد اینکه همسرتون بهتون راست وردروغ نظری ندارم چون اطلاعات کافی ندارم ازشون
    اما ازاونجایی شما ادم شکشاکی هستید احتمال میدم برای میگه همه چیو از روی صداقتشون هست تا ب شما اطمینان خاطر بدهند
    ارتباظشون سالمه ودرفضایی که هستند خط قرمز وتعهد دارند
    وبخاطر همین میبینن شما حساسید وشکاک ویا جوری ابراز کردین این حس رو ایشون همه موارد ومیگن تا شاید سوظنی نمونه واطمینان خاطری باشد برای شما

بهرحال برای هر دو مورد شما و همسرتون نیاز به اطلاعات بیشتر دارم تا نظریه نهایی روبدم
    ولی بهترین گزینه به ملاقات یک مشاور و روانشناس برید تا بهتون دراین مورد کمک بهتری میتونند کنند و با تکنیک و راهنمایی میتونیدشما را دربرون رفت ازاین بحرانو یاری کنند
    وگرنه یقین کنید دراینده مشکلات گریبانگیر زندگی مشترکتون خواهدشد

6. کاربران زیر از Dr . Security بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16494
    تشکـر
    2
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

با تشکر از پاسخ گوییتون خیلی ممنونم پس من در اسرع به یک مشاور مراجعه میکنم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)