نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: افسردگی خواهر

1340
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14634
    تشکـر
    15
    تشکر شده 65 بار در 42 پست
    میزان امتیاز
    10

Exclamation افسردگی خواهر

سلام.
    من یه خواهر مجرد جوون دارم...ایشون از لحاظ ظاهری و این حرفا مشکلی ندارن....قضیه از اینجا شروع میشه که دو سال پیش مادر من فوت میشه و از اون به بعد خواهرم خیلی بهم ریخت.یعنی زود رنج شده - زود جوش و عصبی شده - اصلا اهل مهمونی نیس - حوصله بودن تو جمع خانوادرو نداره و...از این قبیل مشکلات..وقتی هم دسته جمعی میریم تفریح نمیاد.
    من و خواهر دیگم و پدرم و زن بابام هیچ مشکلی باهاش نداریم و باهاش خوبیم اما اون واقعا عوض شده...همون چیزایی که بالا گفتم...یعنی حوصله هیچکسو نداره.از کارش که برمیگرده مستقیم میره اتاقشو میخابه..امشب با یکی از نزدیکان صحبت میکردم که میگفت ابجیت خیلی افسردس و هواشو داشته باشو....
    حالا من تصمیم گرفتم گاهی براش چیز میز بخرم یا برم محل کارش و چیزی براش بخرم و یا باهاش برم خرید و...
    حالا از شما میخوام بگید چیکار کنم که این ادم بی اعصاب و افسرده رو خوبش کنم؟که اجتماعیش کنم...چیکارش کنم؟(در ضمن مشاوره بیا نیستا.پیشنهاد ندید)
    امضای ایشان
    حـــــس شاعــــرانــه نـــــــدارم اصلا //// یـــک از خودمـــــ دو ازین ادمــــا خســــــــــتم

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    تشکر شده 6,187 بار در 2,950 پست
    میزان امتیاز
    17

پاسخ : *مشکلات خانوادگی بدلیل اخلاق خواهرم*

سلام
    خدابهتون صبربده
    باهاش دردودل کنید از زبان خودتان راجع به نبود مادرتون بگین راجع به دلتنگیتون و اجازه بدین ک خودش را تخلیه کنه
    باهاش همراهی کنید و سعی کنید بعدش با گردش و شوخی روحیه اش راعوض کنید.
    موفق باشین

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : افسردگی خواهر

نقل قول نوشته اصلی توسط MAHDI-ALONE نمایش پست ها
    سلام.
    من یه خواهر مجرد جوون دارم...ایشون از لحاظ ظاهری و این حرفا مشکلی ندارن....قضیه از اینجا شروع میشه که دو سال پیش مادر من فوت میشه و از اون به بعد خواهرم خیلی بهم ریخت.یعنی زود رنج شده - زود جوش و عصبی شده - اصلا اهل مهمونی نیس - حوصله بودن تو جمع خانوادرو نداره و...از این قبیل مشکلات..وقتی هم دسته جمعی میریم تفریح نمیاد.
    من و خواهر دیگم و پدرم و زن بابام هیچ مشکلی باهاش نداریم و باهاش خوبیم اما اون واقعا عوض شده...همون چیزایی که بالا گفتم...یعنی حوصله هیچکسو نداره.از کارش که برمیگرده مستقیم میره اتاقشو میخابه..امشب با یکی از نزدیکان صحبت میکردم که میگفت ابجیت خیلی افسردس و هواشو داشته باشو....
    حالا من تصمیم گرفتم گاهی براش چیز میز بخرم یا برم محل کارش و چیزی براش بخرم و یا باهاش برم خرید و...
    حالا از شما میخوام بگید چیکار کنم که این ادم بی اعصاب و افسرده رو خوبش کنم؟که اجتماعیش کنم...چیکارش کنم؟(در ضمن مشاوره بیا نیستا.پیشنهاد ندید)

قبل از حرفی باید مشاوره روانشناسی مراجعه کنید

اگر همراهی نمیکنه شما مراجعه کنید و با توجه به شخصیت خواهرتون با مشاور مشورت کنید و به راهکاری مناسب در این مورد برسید

به هر حال تا وقتی که خواهرتون واقعیت رو نپذیره چنین حالتی برای اون وجود داره

برای ایشون هم خرید خوبه ولی به شرطی که وسیله ای باشه که بتونید بهش نزدیک بشید و اعتمادشو جلب کنید

در این صورت میتونید با خواهرتون درد دل کنید و در تخلیه روحی کمکش کنید

در ضمن اگر بتونید وادارش کنید تا احساساتش رو بنویسه تاثیر زیادی در ارام کردن افکار اشفته اش دارید

چون نوشتن میتونه تاثیر خوبی در این مورد داشته باشه ...مطالب رو بنویسه و چند بار بخونه و بعد دور بریزه

به همین خاطر باید مراجعه حضوری با مشاوری مجرب داشته باشید

در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22354282
    021-88422495
    021-88472864
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

e.v

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    13463
    تشکـر
    204
    تشکر شده 881 بار در 415 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : افسردگی خواهر

درود منم با نظر فرخ موافقم وباید ایشون این تفییر روبپذیرندحالا چگونه
    ببینید پذیرش مرگ عزیزانمون سخته ولی به عنوان یك واقعیت می توانیم احساس بهتری به ما بدهد. وخواهرتوت رودراین امر یاری کنید خب طبیعیه ایشون دخترن وبه مادر نزدیکترووابسته تر بودند والان فقدانشون باعث منزوی شدن ایشون واین انزوا وافسردگی درایشون شکل گرفته بهترین راه تلقین باوریست که گفتم متاسفانه شوک روحیی ک ایشون دچارش شدند کمی زمانمیبره به زمان اولش برگرده واین دوره هم درافراد کمی متفاوته
    همینجور درکنارش باشید ومحیط رو ن مشتج ونه درگیری ومقابله فقط سعی کنید تغییراتی نامحسوس درپیرامونوحواسشو پرت وکم کم خودشونو پیدا کنند وسعی کنید درایشون جوری توکل ویاد خدا روبیشتر کنید وهم برای شادی روح مادرشون دعا ونیایش وهم بهتر متوجه واقعه امر وبا یادخدا قلبشون اراممیگیره وبهتر کنار میان

راهي را كه روانشناسان براي برون رفت از اينگونه افسردگي ها تجويز مي كنند، «تكنيك مواجهه»، «تكنيك دي بريفينگ» و «تکنیک حساسيت زدايي از طريق حركات چشم» است. مواجهه در اين خصوص بدين معني است كه انسان آنقدر با مرگ و موضوعات مربوط به آن روبرو شود كه آن را بصورت واقعيتي از واقعيات زندگي بپذيرد و براي مقابله و مديريت آن آماده شود لذا در اين راستا پيشنهاد مي شود كه :
    1. برنامه اي بريزيد كه گاهي اوقات سري به قبرستان ها بزنيد و در ميان قبرها قدم بزنيد و تفكر كنيد، تا كم‌كم متوجه شويد كه مرگ و به عبارت ديگر سفر كردن از اين جهان به آن جهان سرنوشت محتوم هر انساني است. اين برداشت شما از مرگ باعث مي شود كه به جاي ترس مرضي از مرگ، ترس مثبت و اضطراب سازنده از مرگ داشته باشيد و سعي نماييد كه در زندگي توشه‌اي در خور، براي آخرت فراهم كنيد تا اعمال نيكتان در آن دنیا، به دادتان برسد.
    2. راهكار ديگر اينست كه سعي نماييد در تشييع جنازه ها شركت كنيد؛ زيرا اين نيز باعث مي شود انس و الفت بيشتري با واقعيتي به نام مرگ و يا همان هجرت به سوي ديگر پيدا كنيد؛ بعد از گذشت مدتی كه با اين واقعيت كنار آمديد، سعي نماييد بر سر بالين مرده نيز حاضر شويد تا ببينيد كه مرگ هيچ ترس و واهمه اي در بر ندارد. اين امر باعث مي شود كه مسئله مرگ عادي تر برايتان جلوه كند و هضم آن برايتان راحت تر شود.
    3. راهكار ديگر خواندن كتاب هايي در مورد كساني است كه به نحوي چشمشان به عالم ديگر باز شده و يا مكاشفاتي در باره آن داشته‌اند. ترس از رانندگي تا زماني دوام دارد كه شخص اقدام به رانندگي نكرده است و بمجرد درگيرشدن شخص با رانندگي و نشستن او پشت فرمان، كم كم ترس او نيز مي ريزد. در این مورد هم تا حدودی همین گونه است.

راهكار ديگر كه روانشناسان از آن به دي‌ بريفينگ ياد مي كنند - بريفينگ (briefing) به معني خلاصه‌سازي است و دي بريفينگ (debriefing) ضد خلاصه‌سازي است. همانند واژة شارژ و دشارژ ، ضدخلاصه‌سازي يعني بيان با تفصيل و جزئيات - اينست كه درمانگر از مُراجع مي‌خواهد آن حادثه را با جزئيات بيان كند.
    اين تكنيك از تكنيكهاي گشتالت درماني است. درمانگران گشتالتي مي‌گويند : وقتي براي ‌شخصي‌حادثة وحشتناكي اتفاق مي‌افتد و مشكلات روحي و رواني براي او ايجاد مي‌كند، اگر آن را با جزئيات براي روان درمانگر تعريف كند و روان درمانگر مترصد اين باشد كه از آن جزئيات دوباره سوالات ريزتري طرح كند ت امراجع با جزئيات ريزتر آنرا جواب دهد، به طوري كه جزئيات ريز آن حادثة وحشتناك كاملاً و با تمام ابعاد و زوايا در ذهن مُراجع بيايد، محال است كه ديگر آن حادثه براي آن مراجع آزار دهنده و اختلال‌زا شود. زيرا اساس در گشتالت درماني اينست كه هيچ تجربه اي برای ما وحشتناك نيست و مكا نيزمي ‌كه ذهن ما دارد اينست كه اگر اموري كه اتفاق مي‌افتند، هزار بار هم وحشتناك باشد، چندش آور باشد شما وقتي كه آن را از همة ابعاد و زوايا ببيني، آن واقعه نمي‌تواند اثر بيماري‌زا داشته باشد، و علّت اينكه اثر اختلال‌زا دارد براي اينست كه شما به تمام جزئيات آن اشراف پيدا نمي‌كنيد و فقط مثلاً يك بعد را مي‌بينيد و ابعاد ديگر را نمي‌بينيد و براي همين از آن وحشت مي‌كنيد، براي تقريب به ذهن شايد بشود، مثال فردي را زد كه براي اوّلين بار مي خواهد پشت فرمان بنشيند و رانندگي ياد بگيرد، وي ابتداء وحشت ودلهرة زيادي دارد و مي ترسد كه يك نفر را زير بگيرد و يا تصادف وحشتناكي بكند كه منجر به كشته شدنش شود ويا ماشين اش صدمه ببيند، امّا كم كم كه با ماشين اُخت مي‌شود و به تمام زواياي آن وارد مي‌شود و احاطه و اشراف به آن پيدا مي‌كند اين ترس و وحشت او هم به همان نسبت كم مي‌شود، تا آنجا كه به راحتي در خيابان رانندگی می کند.

مثال ديگر : وقتي در جنوب شرق آسيا سونامي اتفاق مي‌افتد مثلاً بچه‌اي كه در خيابان راه مي‌رود را در نظر بگيريد، ناگهان مي‌بيند كه در پشت سرش يك موج هفتاد متري مي‌آيد، اين صحنه همانند كابوسي وحشتناك روح و روان او را بهم مي ريزد و او را دچار اختلالي مي كند كه روانشناسان از آن به PTSD (ضربه و استرس پس از سانحه) ياد مي‌كنند؛روان درمانگر مي‌آيد و از اين بچه مي‌خواهد صحنه را با جزئيات تصور كند و نقل كند تا در آخر كار اين بچه صحنه را آن‌طور كه هست، برايش جا بيافتد. وقتي آن طور كه بوده جا افتاد ميزان آزاردهندگي آن كم مي‌شود. مثلاً فرض كنيد ما از اين بچه بخواهيم آن صحنه را با جزئيات نقل كند، سپس از همان جزئياتي كه نقل مي‌كند سوالات ريزتر و جزئي‌تري برايش نقل مي‌كنيم تا بيشتر بگويد و سپس در حضور او از ديگر افرادي كه شاهد جريان بوده‌اند سوالاتي مي‌كنيم و از جزئياتي كه تعريف مي‌كنند باز جزئيات ديگري را استخراج كرده و مورد سوال قرار مي‌دهيم و به اين وسيله تمام ابعاد و زواياي آن صحنه براي بچه رو بيايد و اين باعث مي‌شود كه ميزان آزار دهندگي و اختلال كاهش پيدا ‌كند. روان درمانگران ابتدا اين تكنيك را روی PTSD ها اجرا كردند و بعد در افراد و خانواده‌ هايي كه با صحنه‌هاي وحشتناك و اختلال‌زا روبرو شده بودند، بكار گرفتند.

و اما در مورد تكنيك بعدي نيز بايد بگويم كه [1] EMT يعني درمان از طريق حركات چشم و [2] EMD هم گفته‌اند كه به معني حساسيت زدايي از طريق حركات چشم مي باشد و [3] EMDR هم گفته شده كه به معني باز فرآوري و از نو پردازش كردن است. اين تكنيك در راستاي تكنيك «دي بريفينگ» (debriefing) است و كاربرد زيادي هم در خانواده درماني و هم در رابطه با زوجين و هم افرادي دارد كه به خاطر داشتن تجارب وحشتناك و تلخ، دچار مشكل شده‌اند. ما در اين جا به طور مختصر اشاره می کنیم كه چگونه مي‌شود آن تجارب را تا حدودي كم رنگ كرد تا موجب اختلال جدي در روند زندگی تان نگردد. واژة «شستشوي مغزي» كه گفته مي شود، همين است؛ البته ما در مغز و ذهن انسان چيزي به نام دليت (delete) نداريم، كه مثل رايانه اطلاعاتي را حذف كنيم و مغز ما طوري طراحي شده كه هرگز نمي‌تواند چيزي را بطور كامل پاك كند و فقط مي‌توانيم آن را كم ‌رنگ و كم‌ اثر بكنيم. پس در اين راستا قلم و كاغذي برگيريد و جزئيات مرگ مادرتان و نيز خاطراتي را كه با وي داشته ايد به تفصيل ياداشت نماييد و هر روز زماني را براي اين كار اختصاص دهيد و دوباره از آن جزئيات نيز جزئيات بيشتري در بياوريد بعد از مدتي به شرط مداومت بر اين كار خواهيد ديد كه سبك شده ايد و تدريجا به حال نرمال باز خواهيد گشت.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد