نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: اختلال کنترل تکانه

1355
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16363
    تشکـر
    2
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

Unhappy اختلال کنترل تکانه

سلام به همه دوستان
    من مدت زیادیه دچار اختلال کنترل تکانه هستم شاید حدود ۱۰ سال از سن ۱۵ ۱۶ سالگی، متاسفانه تا حالا نمیدونستم این مشکل جدی هست، حتی اسمش رو هم نمیدونستم، تا اینکه امروز چندتا مقاله خوندم، عادت خیلی بدی که دارم اینه که وقتی دراز کشیدم یا جلوی تلویزیون یا کامپیوتر، شروع میکنم به کندن قسمتهایی از پوست سرم که تبدیل به جوش شده، حرکتم گاهی وقتا ناخودآگاه هست و وقتی متوجه میشم دست از این کار میکشم ولی دوباره ادامه میدم، این عادت بشدت ناراحت کننده هست برام و خیلی اذیت میشم، تو روشهای درمانش خوندم فرد به روانپزشک ارجاع داده میشه و برای درمان از دارو استفاده میشه، ولی من از مصرف دارو میترسم که وابستگی ایجاد بشه و نتونم کنار بگذارم، راهکارهایی هم هست برای عادت دادن به انجام کارهای دیگه ولی متاسفانه هیچ اطلاعاتی در مورد این موضوع ندارم، یه دنیا ممنون میشم اگه کمکم کنید.
    چه راهکارهای عملی وجود داره بتونم بجای این کار خودم رو یه کار دیگه ای مشغول کنم؟

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : اختلال کنترل تکانه

نقل قول نوشته اصلی توسط elham.r68 نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان
    من مدت زیادیه دچار اختلال کنترل تکانه هستم شاید حدود ۱۰ سال از سن ۱۵ ۱۶ سالگی، متاسفانه تا حالا نمیدونستم این مشکل جدی هست، حتی اسمش رو هم نمیدونستم، تا اینکه امروز چندتا مقاله خوندم، عادت خیلی بدی که دارم اینه که وقتی دراز کشیدم یا جلوی تلویزیون یا کامپیوتر، شروع میکنم به کندن قسمتهایی از پوست سرم که تبدیل به جوش شده، حرکتم گاهی وقتا ناخودآگاه هست و وقتی متوجه میشم دست از این کار میکشم ولی دوباره ادامه میدم، این عادت بشدت ناراحت کننده هست برام و خیلی اذیت میشم، تو روشهای درمانش خوندم فرد به روانپزشک ارجاع داده میشه و برای درمان از دارو استفاده میشه، ولی من از مصرف دارو میترسم که وابستگی ایجاد بشه و نتونم کنار بگذارم، راهکارهایی هم هست برای عادت دادن به انجام کارهای دیگه ولی متاسفانه هیچ اطلاعاتی در مورد این موضوع ندارم، یه دنیا ممنون میشم اگه کمکم کنید.
    چه راهکارهای عملی وجود داره بتونم بجای این کار خودم رو یه کار دیگه ای مشغول کنم؟

اختلال کنترل تکانه زمان های طولانی شناخته شده بودند.در سال 1838 ژان اتین اس.کی.رول اصطلاح غرایز مونومانیک را برای توصیف رفتارهای مشخص با میل مقاومت ناپذیر بدون انگیزه اشکار پیشنهاد کرد.افراد مبتلا به اختلالات کنترل تکانه در مقابل تکانه- انگیزه -یک وسوسه برای انجام یک عمل که برای خود انها زیانبخش است مقاومت نمیکنند.

در اختلالات كنترل تكانه، بیماران در برابر تكانه ها یعنی سائق ها یا وسوسه هایی كه برای خود یا دیگری زیانبار است، قدرت مقاومت ندارند. گرچه ممكن است آگاهانه درمقابل تكانه مقاومت بكنند یا نكنند و نیز ممكن است رفتارشان را طرح ریزی بكنند. مبتلایان پیش از ارتكاب عمل دچار تنش یا تحریك فزاینده ای می شوند و هنگام عمل احساس لذت، رضایت یا رهایی می كنند ولی ممكن است احساس ندامت واقعی، سرزنش خویشتن و احساس گناه بكنند كه احساس لذت آنها را از بین می برد.

در متن تجدید نظر شده چاپ چهارم كتابچه تشخیصی و آماری اختلالات روانی، شش طبقه اختلالات كنترل تكانه ذكر شده است كه به گونه ای دیگر طبقه بندی نشده اند.

این شش طبقه عبارتند از:

اختلال انفجاری متناوب، جنون دزدی، جنون آتش افروزی، قماربازی، بیمارگون، وسواس كندن مو و اختلال كنترل تكانه ای به گونه ای دیگر مشخص نشده است.

الف ) - انفجاری متناوب
    اختلال انفجاری متناوب به صورت دوره های مجزای فقدان كنترل تكانه های پرخاشگرانه بروز می كند. این دوره ها ممكن است با حملات جدی به دیگران یا تخریب اموال همراه باشد. میزان پرخاشگری ابراز شده با هر عامل استرس زایی كه ممكن است در برانگیختن دوره ها موثر بوده باشد كاملاً نامتناسب است. نشانه هایی كه بیمار ممكن است آنها را به صورت دوره یا حمله توصیف كند ظرف چند دقیقه یا چند ساعت بروز می كنند و صرف نظر از طول مدت آنها خود به خود و به سرعت از بین می روند. بیمار پس از هر دوره معمولاٌ دچار تاسف واقعی می شود یا خویشتن را ملامت می كند و در فواصل بین دوره ها نشانه های پرخاشگری یا رفتار تكانشی فراگیر وجود ندارد.

تشخیص اختلال انفجاری متناوب وقتی مطرح می شود كه شرح حال بیمار نشان دهنده چندین دوره فقدان كنترل همراه با حملات پرخاشگری باشد. یك دوره واحد برای تشخیص گذاری كافی نیست. سوابق بیمار نشان می دهد كه دوران كودكی او در جَوی از اعتیاد به الكل، خشونت و بی ثباتی هیجانی سپری شده است. سوابق كاری بیماران ضعیف است و اغلب اظهار می كنند كه شغلشان را از دست داده اند و دچار مشكلات زناشویی و درگیری با قانون هستند. اكثر بیماران قبلاً در جستجوی كمك روانپزشكی برآمده اند ولی بی فایده بوده است. اضطراب احساس گناه و افسردگی معمولاً پس از حملات انفجاری رخ می دهد ولی همیشه این گونه نیست.

روشهای درمان بیماری

دارو درمانی
    داروهای ضد تشنج مدت ها برای درمان این بیماران به كار رفته و نتایج متفاوتی به بار آورده است. گزارشات نشان می دهد كه لیتیوم در كاستن از رفتار پرخاشگرانه مفید بوده است. كاربامازپین، والپروات یا دی والپروئكس و فنی توئین نیز مفید گزارش شده است. پروپروانول و سایر آنتاگونیتهای گیرنده بتا- آدرنرژیك و مهار كننده های كانال كلسیم نیز در برخی موارد موثر بوده اند.

روان درمانی
    رویكرد مركب دارودرمانی و روان درمانی در درمان بیماران احتمال موفقیت بیشتری دارد. ولی روان درمانی مبتلایان انفجاری متناوب دشوار است چون ممكن است حمله های خشم به آنها دست دهد. گروه درمانی ممكن است فوایدی داشته باشد. همین طور خانواده درمانی نیز بخصوص درمواردی كه بیمار نوجوان یا جوان است مفید می باشد.

پس دارودرمانی الزاما" با دروهایی انجام نمیشه که شما رو به خودش وابسته کنه ...

در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22354282
    021-88422495
    021-88472864
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. 2 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد