نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: کمک کردن شوهر در کارهای خانه

1251
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    234
    تشکـر
    3
    تشکر شده 11 بار در 9 پست
    میزان امتیاز
    0

کمک کردن شوهر در کارهای خانه

سلام
    خسته نباشید
    من یه مشکل دارم و اون اینکه شوهرم توی خونه به کاهای خانه کمک نمیکنن. من و شوهرم هردو شاغلیم و من شغلم سخت تر هست.چطور میتونم شوهرم رو تشویق کنم که یه کم توی خونه کار کنه و کمکم کنه؟ تازه ازدواج کردیم و من دست تنها با اینهمه کار.... البته توی خونه پدرم هم دختر زرنگی بودم و از عهده کارهای خونه برمیامدم چون مادرم شاغل بود اما الان حس میکنم شوهرم باید حداقل به کارهای مربوط به خودش مثل نظافت شخصی و شستن لباسهاش و جورابهاش و اینها کمک کنه اما شوهرم از زیر کوچکترین کارها شونه خالی میکنه...کمکم کنید یه راه پیدا کنم

2. 2 کاربران زیر از سیما بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    11
    تشکـر
    635
    تشکر شده 212 بار در 142 پست
    میزان امتیاز
    11

پاسخ : کمک کردن شوهر در کارهای خانه

نقل قول نوشته اصلی توسط سیما نمایش پست ها
    سلام
    خسته نباشید
    من یه مشکل دارم و اون اینکه شوهرم توی خونه به کاهای خانه کمک نمیکنن. من و شوهرم هردو شاغلیم و من شغلم سخت تر هست.چطور میتونم شوهرم رو تشویق کنم که یه کم توی خونه کار کنه و کمکم کنه؟ تازه ازدواج کردیم و من دست تنها با اینهمه کار.... البته توی خونه پدرم هم دختر زرنگی بودم و از عهده کارهای خونه برمیامدم چون مادرم شاغل بود اما الان حس میکنم شوهرم باید حداقل به کارهای مربوط به خودش مثل نظافت شخصی و شستن لباسهاش و جورابهاش و اینها کمک کنه اما شوهرم از زیر کوچکترین کارها شونه خالی میکنه...کمکم کنید یه راه پیدا کنم
    باسلام
    به مشاور خوش آمدید
    شما و همسرتون چند سالتونه؟
    تحصیلات و شغل هر دوتون رو لطفا ذکر کنید
    و اینکه چند وقته ازدواج کردین؟
    از نحوه ی آشنایی و ازدواجتون هم برامون بگید تا با در اختیار داشتن اطلاعات دقیقتری از شرایطتون بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    234
    تشکـر
    3
    تشکر شده 11 بار در 9 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام ممنون از اینکه وقتتون رو در اختیار من گذاشتید.
    من 29 سالمه و شوهرم 30 ساله است. من کارشناسی ارشد دارم و در یک اداره دولتی مسئول یک بخش هستم و شوهرم لیسانس داره و کارمنده بانکک هست. دو ماه هست که عروسی کردیم و یکسال عقد بودیم. نوع ازدواج و آشناییمون هم با معرفی یکی از همکارام بود که ایشون رو میشناخت و من رو به ایشون معرفی کرد تا حدودی سنتی ازدواج کردیم. شوهرم مرد فوق العاده خوش برخورد و خوبیه. تنها مشکلش همین تنبلیه...من نمیتونم با وجود کار بیرون از خونه به کار خونه به تنهایی رسیدگی کنم.

5. کاربران زیر از سیما بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    11
    تشکـر
    635
    تشکر شده 212 بار در 142 پست
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط سیما نمایش پست ها
    سلام ممنون از اینکه وقتتون رو در اختیار من گذاشتید.
    من 29 سالمه و شوهرم 30 ساله است. من کارشناسی ارشد دارم و در یک اداره دولتی مسئول یک بخش هستم و شوهرم لیسانس داره و کارمنده بانکک هست. دو ماه هست که عروسی کردیم و یکسال عقد بودیم. نوع ازدواج و آشناییمون هم با معرفی یکی از همکارام بود که ایشون رو میشناخت و من رو به ایشون معرفی کرد تا حدودی سنتی ازدواج کردیم. شوهرم مرد فوق العاده خوش برخورد و خوبیه. تنها مشکلش همین تنبلیه...من نمیتونم با وجود کار بیرون از خونه به کار خونه به تنهایی رسیدگی کنم.
    ببینید دوست عزیز اول از همه لازم میدونم در رابطه با این گفته تون
    باید حداقل به کارهای مربوط به خودش مثل نظافت شخصی و شستن لباسهاش و جورابهاش و اینها کمک کنه
    یادآور بشم که ایشون نباید در انجام این کارها کمک کنه ، بلکه حتما باید این کارها رو خودش انجام بده چرا که اینها کارهای شخصی خودشونه و وظیفه ی ایشونه نه شما!!!
    درضمن کار خونه هم اصلا وظیفه ی زن نیست بلکه باید مشارکت باشه ولی متأسفانه در عرف اینطور جا افتاده که کار داخل خونه وظیفه ی زن هست، حال بماند که برخی از زنان کار بیرون از خونه رو هم خودشون برعهده میگیرن...

هر کدام از زن و مرد دارای دو دسته وظایف حقوقی و وظایف اخلاقی هستند. وظایف حقوقی آن دسته وظایفی است که سرپیچی از آن معصیت بوده ، جرم است و زمینه ساز عذاب اخروی و دنیوی هر دو می گردد. در صورتی که زن یا شوهر به وظایف حقوقی خود عمل نکنند قابل پیگیری کیفری در دادگاه است. به عنوان مثال نفقه زن و فرزندان از تکالیف حقوقی مرد است و اذن شوهر برای خروج از منزل یا برای کارکردن نیز از وظایف حقوقی زن تلقی می شود. غذا پختن و انجام کارهای منزل از وظایف حقوقی زن نیست لکن بایستی توجه داشت که نهاد خانواده صرفا با وظایف و تکالیف حقوقی قابل اداره نیست. اینجاست که وظایف اخلاقی زن و شوهر جلوه گر می شود و باعث گرمای نهاد خانواده می شود. بر اساس وظایف اخلاقی ، هر کدام از زن و شوهر بایستی سعی کنند با دوری از خودخواهی ها و خودمحوری ها و بر اساس عدالت و تقسیم کارهای داخل و خارج از خانه، بخشی از وظائف را برعهده گیرند.
    بعد از ازدواج، زن و مرد مسئولیت ها و وظایف متقابلی را بر عهده می گیرند که به رشد و احساس خوشبختی هر دو طرف کمک می کند. در این بین مسئولیتهای مشترکی نیز وجود دارند که باید با تدبیر، ملاحظه ی احساسات یکدیگر و توأم با عشق، تقسیم شوند که از جمله ی آنها، مسئولیت های مربوط به امور خانه و نیز بچه داری است.
    در خانواده های سنتی، زن ها بیشتر کارهای خانه و مسئولیت نگهداری از بچه ها را بر عهده دارند و مردان درآمد خانواده را تأمین می کنند. اما امروزه بسیاری از زنان در بیرون از خانه کار می کنند در حالیکه همچنان انتظار دارند مسئولیت کارهای خانه نیز همچنان بر عهده ی زنان باشد.
    بهترین راه تقسیم کارهای خانه و نگهداری از بچه ها با موافقت مشتاقانه ی هر دوی شماست. اما آنچه خیلی مهم است این است که بدانید: دستور دادن، قضاوت های غیر منصفانه یا ابزار خشم اصلا موثر نیست. تلاش برای مجبور کردن دیگری برای انجام کار بی نتیجه است. تنها راه موفقیت، تقسیم مسئولیت ها به گونه ای است که هر دو بر سر آن توافق مشتاقانه داشته باشید و برای این کار باید احساسات یکدیگر را به حساب آورید: ملاحظه دو طرفه!

حالا پیشنهاداتی که در این رابطه داریم:

- مشخص کردن کارهای خانه: فهرستی تهیه کنید و این موارد را در آن درنظر بگیرید: عنوان ، زمان انجام دادن آن ، مشخص کردن کسیکه میخواهد این کار را انجام دهد ، اهمیت مسئله برای طرفین ( از اعداد صفر تا 5 درجه بندی کنید).

- مشخص کردن کارهایی که موردعلاقه شماست و ترجیح میدهید خودتان آنرا انجام دهید: اگر شما و همسرتان هردو وظایف خود را برعهده بگیرید می توانید آن را نوبتی انجام دهید یا بین خودتان تقسیم کنید. مثلا اگر هردوتان دوست دارید که بچه را حمام ببرید، می توانید یک بار شما یک بار همسرتان این کار را بر عهده بگیرید و یا مثلا لباس پوشاندن و در آوردن بر عهده شما و استحمام کودک بر عهده همسرتان باشد.
    اگر فکر می کنید دیگری از عهده ی کاری خوب بر نمی آید ولی دوست دارد آن را انجام دهد، به او فرصت تجربه بدهید تا بتوانند توانایی خود را نشان دهد.

- کارهای ناخوشایند باقیمانده را یا به کسی بسپارید که انجام دادن آن ها برایش مهمتر است یا کسی را برای انجام آن کار استخدام کنید یا آن کار را از فهرست خود حذف کنید.

***در مورد کارهای داخل خانه گاهی اوقات همچنان اصرار بر این است که جزء وظایف زن تلقی شود و زنان زیر بار مسئولیت های داخل و خارج از خانه فشار زیادی را متحمل می شوند که در دراز مدت همین فشار به کانون خانواده لطمه می زند. پس لازم است که اگر زنی بیرون از منزل نیز کار می کند، کارهای خانه نیز به نحوی عادلانه و عاشقانه تقسیم شوند

- برای ایجاد انگیزه در شوهرتان از این اصل مهم غافل نشوید که باید تمام پیش فرضهای خود درباره این که مردان باید چه چیزهایی را بدانند یا توانایی انجام چه کارهایی را باید داشته باشند، دور بریزید

- از او در انجام کارهای خانه یا بیرون از خانه کمک بگیرید. اگر شما از او کمک نخواهید به احتمال زیاد خودش داوطلب انجام این کارها نخواهد شد، پس به او بگویید که در چه زمینه ای به کمکش احتیاج دارید. ممکن است در آغاز نتواند برخی کارها را به تنهایی انجام دهد. پس از او تقاضای مشارکت کنید و با انجام کار ۲ نفره هم به همسرتان راه و رسم کمک کردن را یاد دهید

- به شوهرتان اجازه اشتباه کردن بدهید: شاید سخت ترین مرحله کار همین باشد. سریع ترین روش برای از بین بردن علاقه و اعتماد به نفس مردان، انتقاد کردن از تلاش و کوشش آنها برای کمک به شما در امور منزل است. منظور ما از انتقاد، تمرکز های نامعقول و تند خویانه بر اشتباهات همسر است وگرنه گفتن نکات دوستانه و یا نکات انتقادی سازنده معمولا با بروز هیچ مشکلی همراه نیست. اگر اصرار دارید که حتما کاری مطابق با دستور العمل شما انجام شود، بهتر است از شوهرتان تقاضای کمک نکنید و آن کار را خودتان انجام دهید نه اینکه مسئولیتی را بر عهده همسرتان بگذارید و بعد دایما وی را تحت کنترل قرار دهید که مسئولیتش را چگونه انجام می دهد؟

- از سعی و تلاش شوهرتان در انجام امور خانه تشکر کنید
    - به همسرتان آموزش دهید
    - هیچ وقت کمکش را رد نکنید: مهم نیست که شما چقدر کار برای انجام دارید یا این که خودتان به تنهایی از پس کارها برمی آیید یا نه.
    - از شوهر خود توقع ذهن خوانی نداشته باشید
    - بگذارید اشتباه کند

7. کاربران زیر از Ravanshenas بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    234
    تشکـر
    3
    تشکر شده 11 بار در 9 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام ممنونم از راهنمایی های آموزنده شما

9. کاربران زیر از سیما بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد