صفحه 1 از 5 123 ...
نمایش نتایج: از 1 به 50 از 223

موضوع: شیعه در روایات اهل سنت (۵) آیه تبلیغ و واقعه غدیر

19608
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    تشکر شده 969 بار در 321 پست
    میزان امتیاز
    0

شیعه در روایات اهل سنت (۵) آیه تبلیغ و واقعه غدیر

صریح به ولایت علی (علیه السلام) در قرآن کریم و روایات

دلیل دوم ـ آیه ی تبلیغ

«یا أیُّها الرَّسولُ بَلِّغ مَا اُنزِلَ إلَیکَ مِن ربِّک وَ إن لَم تَفعَل فَما بَلَّغتَ رِسالَتَهُ وَ اللهُ یَعصِمُکَ مِن النَّاسِ»[۱]

ای رسول! آن چه را که از ناحیه ­ی پروردگارت به تو نازل شده ابلاغ کن و اگر چنین نکردی بدان که رسالتت را انجام نداده ­ای و خداوند تو را ـ در راه تبلیغ دین ـ از شرّ مردم حفظ می ­کند.

این آیه در روز غدیرخم، نازل شد و پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) در خطبه ­ی مفصّلی که در آن روز بیان شد، علی (علیه السلام) را به عنوان جانشین بعد از خود معرّفی کرد و فرمود: «ألَستُ أولی بِکُم مِن أنفُسِکُم؟… فَمَن کُنتُ مَولاهُ علیٌّ مَولاه…» آیا من از خود شما بر شما اُولی نیستم؟ … پس هر کس که من ولی و سرپرست او هستم، علی ولی و سرپرست اوست … . بعد از آن، مردم به نوبت با علی بیعت کردند و به او تبریک می ­گفتند.

محمد بن جریر طبری در کتاب الولایۀ[۲] حدیثی را از زید بن ارقم نقل می ­کند که در اواخر این حدیث از قول پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) چنین آمده است: … ای مردم! آن چه را که به شما گفتم تکرار کنید و به آن قائل شوید، و بر علی به عنوان امیرالمؤمنین سلام دهید و بگویید حمد مخصوص خدایی است که ما را به واسطه ­ی ولایت علی هدایت کرد و اگر خداوند ما را به این امر هدایت نمی ­کرد ما خود هرگز نمی ­توانستیم به این امر هدایت شویم[۳]… (و بعد می­ گوید اوّلین کسانی که با پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) بیعت کردند ابوبکر و عمر و عثمان و طلحه و زبیر بودند.

حافظ ابو جعفر محمد بن جریر طبری[۴] در تفسیر خود می­ گوید: عمر به ملاقات علی (علیه السلام) رفت و به او گفت: «گوارا باد بر تو ای پسر ابی طالب! امروز مولای من و مولای هر مرد و زن مؤمنی شدی!».

ابن اثیر در اُسد الغابۀ[۵] نقل می ­کند که عمر بن خطاب در روز غدیر خم خطاب به علی (علیه السلام) عرض کرد: «ای پسر ابی طالب! امروز ولی هر مؤمنی شدی!».

امام حنابله، احمد حَنبل در مُسند خود چنین نقل می ­کند: عمر به ملاقات علی (علیه السلام) رفت و گفت: «گوارا باد بر تو ای پسر ابی طالب! که امروز مولای هر زن و مرد مؤمنی شدی».[۶]

این بیعت و توقّف پیامبر در غدیر خُم، سه روز به طول انجامید و مردم جریان این واقعه را که در آخرین سال عمر شریف پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) و در حجَّۀ الوداع، صورت گرفت به گوش دوستان و آشنایان خود رساندند تا جایی که حدیث غدیر راویان بسیاری پیدا کرد و در نقل روایت از حدّ تواتر هم گذشت.در گروه راویان خطبه­ی غدیر، می ­توان از این افراد نام برد:
    1. امیر المؤمنین علی (علیه السلام)[۷]
    2. صدّیقه­ ی طاهره فاطمه­ ی زهرا (سلام الله علیها)[۸]
    3. امام حسن مجتبی علیه السلام[۹]
    4. امام حسین علیه السلام[۱۰]
    5. اُم سلمۀ[۱۱]
    6. اسماء بنت عُمَیس[۱۲]
    7. جابر بن عبد الله انصاری[۱۳]
    8. ابو عبد الله سلمان فارسی[۱۴]
    9. ابو یقظان عمار بن یاسر العنسیّ[۱۵]
    10. خزیمۀ بن ثابت انصاری ذو الشهادتین[۱۶]
    11. زید بن ارقم انصاری[۱۷]
    12. طلحۀ بن عبید الله تمیمی[۱۸]
    13. زبیر بن عوام قرشی[۱۹]
    14. عمر بن خطاب[۲۰]
    15. ابوبکر بن ابی قُحافۀ[۲۱]، و…

جایی برای انکار واقعیت نیست

با وجود تمام شواهد و قراین موجود بر ولایت و امامت علی بن ابی­طالب (علیه السلام) که در روز غدیرخُم به چشم می­خورد، باز هم معاندان و کسانی که هوای نفس خود را بر گفتار حق، ترجیح می­ دهند به افسانه سرایی و فرار از واقعیت روی آورده ­اند، تا شاید بتوانند جوابی بر وجدان خفته­ ی خود بیابند و با خاموش کردن چراغ عقل بتوانند در گمراهی دیگران هم سهیم باشند.

به راستی می­ توان باور کرد، که واقعه­ی «غدیرخُم» مربوط به جریان تقسیم غنایم جنگی باشد؟! که در جریان تقسیم غنایم جنگی، سربازان از علی ناراحت شدند و پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) برای دفاع از عملکرد علی، مردم را در غدیر خم جمع کرد و منظورش از این همه سخن، تنها این بود که بگوید: «ای مردم! از دست علی ناراحت نباشید، چرا که کار او در تقسیم غنایم هیچ اشکالی نداشت»!

به راستی می­ توان باور کرد، که منظور پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) از واقعه­ ی غدیر صرفاً تشویق مردم به محبّت علی (علیه السلام) بوده باشد و این جریان هیچ ربطی به مسأله ­ی ولایت و سرپرستی امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) نداشته باشد!

آیا گویندگان این سخن، از یاد برده ­اند که اعراب، در هیچ زمانی برای مسأله­ی محبّت با کسی بیعت نکرده­ اند، و بیعت همواره بر امر حکومت و سرپرستی اطلاق می ­شده است؟آیا سخن عمر در تبریک، به علی (علیه السلام) را از یاد برده ­اند؟

آیا از یاد برده ­اند که پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) فرمود: به علی به عنوان امیرالمؤمنین سلام دهید؟ آیا امیر به معنای فرمانده نیست؟ و آیا با «محبت» ارتباطی دارد؟نکاتی پیرامون واقعه­ ی غدیر:

۱٫ در کتاب مودَّۀ القُربی از شهاب الدّین هَمِدانی چنین آمده که عمر بن خطاب در مورد روز غدیر خُم چنین گفت: «نَصَب رسولُ الله علیَّاً عَلَماً، فقال: «مَن کُنتُ مولاهُ فَعلیٌّ مولاه، اللهمَّ والِ مَن والاهُ وَ عادِ مَن عاداهُ، واخذُل مَن خَذَلَهُ، وَانصُر مَن نَصَرَهُ، اللهمَّ أنتَ شهیدی علیهم». رسول خدا (صلی ­الله ­علیه ­و آله) ، علی (علیه السلام) را به عنوان عَلَم منصوب کرد و فرمود: هر کس من مولای او هستم علی مولای اوست. خدایا هر کسی را که علی را همراهی کند یاری کن، و هر که را با علی دشمنی کند دشمن بدار. خوار گردان هر کسی که او را خوار کند و یاور باش هر که را یاورش باشد. خدایا تو خود شاهد من هستی بر این جمع.

عمر بن خطاب گفت: «به رسول خدا عرض کردم یا رسول الله! در کنارم جوانی را دیدم بسیار زیبا روی و خوش بوی که به من گفت: «ای عمر تحقیقاً رسول خدا (صلی ­الله ­علیه ­و آله) عقد و پیمانی را بسته که کسی جز منافق نمی ­تواند آن را زیر پا گذارد». پس پیامبر دست مرا گرفته و فرمود: «ای عمر او از فرزندان آدم نبود بلکه جبرئیل بود که می­خواست مطلبی را که درباره ­ی علی گفتم به شما تأکید کند».[۲۲]

۲٫ بعد از آن که رسول خدا (صلی ­الله ­علیه ­و آله) علی (علیه السلام) را به عنوان خلیفه و جانشین خود مشخّص کرد، نُعمان بن حارث فهری گستاخانه نزد حضرت رفت و گفت: از طرف خدا به ما امر کردی که بگوییم؛ أشهد أن لا إله إلا الله، و أنَّکَ رسول الله پذیرفتیم. گفتی که جهاد و روزه و زکات واجب است. این را هم قبول کردیم. آن گاه به همین امور راضی نشدی تا این که این جوان را به خلافت منصوب کردی و گفتی: «هر کس که من مولای او هستم علی مولای اوست». ای رسول خدا! آیا این مطلب از جانب توست یا از جانب خداوند؟

حضرت فرمودند: به خداوندی که خدایی جز او نیست قسم می­خورم که این مطلب از ناحیه ­ی خداوند بود.

سپس نعمان بن حارث در حالی که بر می ­گشت گفت: خدایا! اگر این مطلب از ناحیه­ ی توست بارانی از سنگ بر سر من فرو فرست! آن گاه همگان مشاهده کردند که سنگی از آسمان بر سرش افتاد و در دم جان داد و خداوند هم این آیه را نازل فرمود:

«سَأَلَ سائِلٌ بِعَذابٍ واقِعٍ * لِلْکافِرینَ لَیْسَ لَهُ دافِعٌ * مِنَ اللَّهِ ذِی الْمَعارِجِ[۲۳]».[۲۴]

۳٫ از سوره­ ی مائده آیه­ ی ۶۷ مشخص می­ شود که وجود مقدّس پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) از ابلاغ این امر هراس داشت. خود آن حضرت در خطبه ­ی غدیر فرمودند: از جبرئیل خواستم که مرا از تبلیغ این امر معاف کند، چرا که می­دانم متّقین کم هستند و منافقین و حیله ­­گران زیاد شده­اند.آری پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) از این خوف داشت کسانی که به طمع رسیدن به مقام و منصب به اسلام گرویده بودند و امید آن­ را داشتند که بعد از او به پست و سمتی برسند به یکباره شورش کنند و همه­ی زحمات بیست و سه ساله­ ی او را از بین ببرند و نهال نو پای اسلام را از ریشه برکنند. از این روی خداوند متعال بعد از این که به پیامبر خود فرمان داد که امر ولایت علی (علیه السلام) رابه مردم ابلاغ کند فرمود: «… واللهُ یَعصِمُکَ مِن النّاس»[۲۵] خداوند تو را از شر مردم حفظ خواهد کرد.

۴٫ سیوطی در جامع الصغیر[۲۶] و ابن اثیر در النهایۀ[۲۷] چنین نقل می­ کنند که پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) فرمود: «العمائمُ تیجانُ العرب» عمّامه ­ها به منزله ­ی تاج برای عرب ها به شمار می ­روند.

پادشاهان فارس وقتی که به قدرت می­ رسیدند تاج گذاری می­ کردند و عربها برای تاج بدلی جز عمّامه نداشتند، از این روی در میان عرب رسم بود که عمامه را فقط بزرگان بر سر می­ گذاشتند.[۲۸]

شَبلنجی در کتاب نور الابصار[۲۹] یکی از القاب رسول خدا (صلی ­الله ­علیه ­و آله) را «صاحبُ التّاج» شمرده است و می­ گوید: علت این نامگذاری آن است که عمّامه ­ها برای عرب به منزله­ ی تاج هستند.

با توجّه به این مطلب، وجود مقدّس رسول اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) در روز غدیر خم عمّامه ­ای را با شکلی خاص، که نشان از عظمت و جلالت داشت بر سر علی (علیه السلام) گذاشت.[۳۰]

حافظ عبد الله بن ابی شیبه، و ابو داود طیالسی[۳۱]، و ابن منیع بغوی، و ابوبکر بیهقی[۳۲]، از امیر المؤمنین علی (علیه السلام) این­گونه روایت می ­کنند که حضرت فرمود: «رسول خدا (صلی ­الله ­علیه ­و آله) در روز غدیرخُم عمّامه ­ای بر سرم گذاشت و ادامه ­ی آن را به پشتم انداخت» و در جای دیگر آمده که: «یک طرف آن را به روی شانه­ هایم انداخت» و بعد حضرت رسول (صلی ­الله ­علیه ­و آله) فرمود: «خداوند در روز بدر و حُنین مرا با ملائکه­ ای که چنین عمّامه ­ای بر سر داشتند، یاری کرد» و فرمود: «عمّامه، سپر و مانعی بین کفر و ایمان است».[۳۳]

حافظ دیلمی[۳۴] از ابن عباس نقل می­کند، هنگامی که رسول خدا (صلی ­الله ­علیه ­و آله) عمّامه­ ی خود[۳۵] را بر سر علی (علیه السلام) گذاشت، به او گفت: «ای علی! عمّامه­ تاج عرب است».

[۱] . سوره­ی مائده، آیه­ ی ۶۷٫

[۲] . کتاب الولایۀ، ص ۲۱۴ تا ۲۱۶٫

[۳] . «… قولوا ما قُلتُ لکم و سَلِّمُوا علی علیٍّ بإمرَۀ المؤمنین و قولوا: «الحمدُ لِله الَّذی هدانا لِهذا و ما کُنّا لِنَهتَدِی لَو لا أن هَدانا اللهُ».

[۴] . تفسیر طبری، ج۳، ص۴۲۸٫

[۵] . اُسد الغابۀ، ج۴، ص۲۸٫ «… فقال عمرُ بنُ الخطاب: یا ابن أبی طالب أصبحتَ الیومُ ولیَّ کلِّ مؤمنٍ».

[۶]. مسند احمد حنبل، ج۵، ص۳۵۵، ح ۱۸۰۱۱٫
    همچنین داستان تهنیت عمر دراین کتابها هم ذکر شده است: مرآۀ المؤمنین، ص۴۱ و حبیب السیَر، ج۱، ص۴۱۱ و مصنف ابن ابی شیبه، ج۱۲، ص۷۸، ح ۱۲۱۶۷ و الصواعق المحرقۀ، ص۴۴ و الکشف و البیان، ورقه­ی ۱۸۰ و ریاض النضرۀ، ج۳، ص۱۱۳ و الفصول المهمَّۀ، ص۴۰ و نظم دُرر السمطین، ص۱۰۹ و فخر رازی در تفسیر کبیر، ج۱۲، ص۴۹ و خطیب بغدادی در تاریخ بغداد، ج۸، ص۲۹۰، رقم ۴۳۹۲ و ابن اثیر در اُسد الغابۀ، ج۴، ص۱۰۸، رقم ۳۷۸۳ و سبط ابن جوزی در تذکرۀ الخواص، ص۲۹ و محب الدین طبری شافعی در ریاض النَّضرۀ، ج۳، ص۱۱۳ و جلال الدین سیوطی در جمع الجوامع ـ ابن حجر هیتمی در الصواعق المحرَّقۀ، ص۴۴ و …

[۷] . مسند احمد حنبل، ج۱، ص۲۴۶، ح ۱۳۱۳ و ابن اثیر در کتاب البدایۀ و النهایۀ، ج۷، ص۳۸۵ و سیوطی در کتاب تاریخ خلفا، ص۱۵۸ و در کتاب جامع الأحادیث، ج۷، ص۳۶۹، ح ۲۳۰۰۳٫

[۸] . جزری شافعی در کتاب اسنی المطالب، ص۴۹ و ۵۰٫

[۹] . ذهبی در کتاب الغدیر، ح ۱۱۹ . شهاب الإیجی در توضیح الدلائل، ق ۱۹۷٫

[۱۰] . ذهبی در کتاب الغدیر، ح ۶۴ و حافظ عاصمی در زین الفتی.

[۱۱] . جواهر العقدین، ورقه­ی ۱۷۴ و ینابیع المودّۀ، ج۱، ص۳۸، باب۴ و وسیلۀ المآل، ص۱۱۷، باب۴٫

[۱۲] . ابن عقده از او در کتاب الولایۀ روایت کرده است.

[۱۳] . تهذیب الکمال، ج۲۰، ص۴۸۴، رقم ۴۰۸۹ و تهذیب، ج۷، ص۲۹۶ و کفایۀ الطالب، ص۶۱ ، باب۱٫

[۱۴] . فرائد السمطین، ج۱، ص۳۱۵، ح۲۵۰ و اَسنی المطالب، ص۴۸٫

[۱۵] . نصر بن مزاحم در کتاب وقعۀ صفین، ص۳۳۸ و فرائد السمطین، ج۱، ص۱۹۵، ح۱۳۵ و ص۳۱۵، ح۲۵۰٫

[۱۶] . سمهودی در جواهر العقدین، ورقه­ی ۱۷۱ و ابن اثیر در اُسد الغابۀ، ج۳، ص۴۶۹، رقم ۳۳۴۱ و جزری در اسنی المطالب، ص۴۸٫

[۱۷] . مسند احمد حنبل ج۵، ص۴۹۴، ح۱۸۷۹۳ و ج۵، ص۵۰۲، ح۱۸۸۴۱ و سننن الکبری، ج۵، ح۱۳۱، ح۸۴۶۹٫

[۱۸] . مسعودی در مروج الذهب، ج۲، ص۱۱ و حاکم در مستدرک، ج۳، ص۳۷۱ و خوارزمی در مناقب، ص۱۱۲ و سیوطی در جمع الجوامع و ابن حجر در تهذیب التهذیب، ج۱، ص۳۹۱٫

[۱۹] . حافظ ابن مغازلی در مناقب علی بن ابی طالب علیه السلام، ص۲۷، ح۳۹ و أسنی المطالب، ص۴۸٫

[۲۰] . مودَّۀ القربی (المودَّۀ الخامسۀ) و ینابیع المودَّۀ، ج۲، ص۷۳، باب۵۶ و البدایۀ و النهایۀ ابن کثیر، ج۵، ص۲۳۲، حوادث سنه۱۰هـ و تاریخ بخاری، ج۱، ص۳۷۵، رقم۱۱۹۱ و محب الدین طبری در کتاب ریاض النظرۀ، ج۲، ص۱۶۱ و کتاب مناقب علی بن ابی طالب علیه السلام از احمد حنبل، ص۱۴۵، ح۲۱۱ و مستدرک علی الصحیحین، ج۳، ص۴۱۹ و…

[۲۱] . شمس الدین جزری شافعی در اسنی المطالب، ص۴۸٫

[۲۲] ـ قال عمر بن خطال: (قلتُ) یا رسول الله، و کان فی جنبی شابٌّ حسن الوجه طیِّب الریح، قال: «یا عمر لَقَد عَقَد رسول الله عقداً لا یَحِلُّه إلاّ منافق». فأخَذَ رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم بیدی فقال: «یا عمر إنَّهُ لیس مِن وُلد آدم، لکنَّه جبرئیل أرادَ أن یؤکِّدَ عَلَیکُم ما قُلتُه فی علیٍّ». این مطلب را شیخ قندوزی حنفی هم در کتاب ینابیع المودَّۀ صفحه­ی ۲۴۹ ذکر کرده است.

[۲۳] . سوره­ی معارج، آیات ۱ـ۳٫

[۲۴] . ابوبکر نّقاش موصلی در تفسیر خود شفاء الصدور و ابو اسحاق ثعلبی نیسابوری در تفسیر الکشف و البیان، ورقه­ی ۲۳۴ و حاکم ابوالقاسم حَسَکانی در شواهد التنزیل، ج۲، ص۳۸۳، رقم۱۰۳۳ و قُرطُبی در تفسیر خود در ذیل آیه­ی مذکور و سبط ابن جوزی در تذکرۀ الخواص، ص۳۰ و شیخ ابراهیم بن عبد الله الیمنی اوصابی الشافعی در کتاب الإکتفاء فی فضل الأربعۀ من الخلفاء و شیخ الإسلام حموئی در کتاب فرائد السمطین باب پانزدهم، ج۱، ص۸۲، ح۵۳ و شیخ زرندی حنفی در دو کتاب معراج الوصول و نظم دُرر السمطین، ص۹۳ و نورالدین ابن صبّاغ مالکی مکّی در الفصول المهمَّۀ، ص۴۱ و ابو السعود العمادی در تفسیر ارشاد السلیم الی مزایا القرآن الکریم، ج۹، ص۲۹ و شمس الدّین الشربینیّ القاهری الشافعی در تفسیر السراج المنیر، ج۴، ص۳۸۰ و الشیخ عبد الرَّحمن الصفّوری در نُزهَۀ المجالس، ج۲، ص۲۰۹، و…

[۲۵] . سوره­ ی مائده، آیه ­ی ۶۷٫
    در واقعه­ی غدیر منافقین زیادی در کمین نشسته بودند تا در فرصت مناسب به مطامع دنیایی و امیال نفسانی خود برسند. عدّه ­ای از آن ها با محافظه کاری خود نمی­ خواستند نقاب از چهره­ی خود کنار زنند. به همین جهت سکوت کرده و لب به اعتراض نگشادند. نُعمان بن یزید فهری ـ که در مطلب دوم بحث، از او یاد شد ـ از آن دسته منافقینی بود که دیگر نتوانست طاقت بیاورد و نفاق و کینه­ی خود نسبت به خاندان پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) را در دل کتمان کند. به همین جهت صریحا نسبت به این تصمیم پیامبر (صلی ­الله ­علیه ­و آله) موضع گیری کرد. رفتار نُعمان می ­توانست جرقه­ای برای روشن کردن آتش فتنه در میان مسلمانان، و جسور شدن دیگر منافقین و سست ایمان ها باشد، اما خدای سبحان به مقتضای وعده­ ی «و الله یَعصِمُکَ مِن النّاس» که به پیامبر خود داده بود با عذاب خود فتنه­ ی او را در جا خاموش کرد تا دیگر منافقین حساب کار خود را بکنند و دست به شورش و فتنه نزنند.

[۲۶] . الجامع الصغیر، ج۲، ص۱۹۳، ح۵۷۲۳٫

[۲۷] . النهایۀ فی غریب الحدیث و الأثر، ج۱، ص۱۹۹٫

[۲۸] . تاج العروس، ج۲، ص۱۲ و ج۸، ص۴۱۰٫

[۲۹] . نور الإبصار، ص۵۸٫

[۳۰] . السمط المجید، ص۹۹ و کنز العمال، ج۱۵، ص۴۸۳ و حافظ دیلمی در الفردوس، ج۳، ص۸۷، ح۴۲۴۶ و ابن اثیر در النهایۀ، ج۲، ص۱۶۰ (ج۲، ص۳۴۵) و حافظ ابونعیم در معرفۀ الصحابۀ، ج۱، ص۳۰۱ و محب الدّین طبری در ریاض النضرۀ، ج۳، ص۱۷۰ و حافظ ابو سعید الشّاشی در فرائد السمطین، ج۱، ص۷۶، باب ۱۲، ح۴۲ و جمال الدین زرندی حنفی در دُرَر السمطین، ص۱۱۲ و حلبی در السیرۀ الحلبیَّۀ، ج۳، ص۳۴۱ و…

[۳۱] . مسند ابی داود الطیالسی، ص۲۳، ح۱۵۴٫

[۳۲] . کنز العمال، ج۱۵، ص۴۸۲، ح۴۱۹۱۱٫

[۳۳] . «عَمَّمَنی رَسُولُ اللهِ (صلی­ الله ­علیه ­و آله) یَومَ غَدیرخُم بِعَمَامَۀٍ، فَسَدَلَها خَلفی» و فی لفظ:«فَسَدَلَ طَرفَهَا عَلی مِنکَبِی». ثم قال: «إنَّ اللهَ أمَدَّنِی یَومَ بَدرٍ وَ حُنَینٍ بِمَلائِکَۀٍ یَعتَمُّونَ هِذِِهِ العِمامۀَ». و قال: «إنَّ العِمامۀَ حاجِزَۀٌ بَینَ الکُفرِ وَ الإیمانِ».

[۳۴] . الفردوس بمأثور الخطاب، ج۳، ص۸۷، ح۴۲۴۶٫

[۳۵] . عمّامه­ی حضرت «سحاب» نام داشت.

شیعه در روایات اهل سنت (۱) معنای لغوی شیعه

شیعه در روایات اهل سنّت (۲)‌ شیعه از زبان پیامبر

شیعه در روایات اهل سنت (۳) احتیاج امت به امام

شیعه در روایات اهل سنت (۴) آیه ولایت

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذلک

@
    @Queen

2. 7 کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15277
    تشکـر
    345
    تشکر شده 2,644 بار در 1,053 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : شیعه در روایات اهل سنت (۵) آیه تبلیغ و واقعه غدیر

لایک برادر..خیلی هم خوب...بیخیال اونها که ناراحتت کردن..
    امضای ایشان
    خداحافظ
    این ایدی دیگه دست من نیست..خصوصی نفرستید..
    اینم از سعید021 ک ب پایان رسید.....

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    9301
    تشکـر
    196
    تشکر شده 232 بار در 142 پست
    میزان امتیاز
    0

داداش این اسم من اونجاست و مخاطب پست قرار داده شده یعنی من بیام جواب بدم؟
    به پیر به پیغمبر من عالم دینی نیستم شما میری از این ور اون ور متن بر میداری میاری میخوای من جواب بدم.
    هزاران نفر تو حوزه های علمیه کارشون نوشتن یه همچین متن هاییه بنده می تی کومان که نیستم بزنم دخل همه شون رو بیارم.

5. کاربران زیر از Ashkan1989 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8023
    تشکـر
    4,745
    تشکر شده 2,210 بار در 819 پست
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط Queen نمایش پست ها
    به پیر به پیغمبر من عالم دینی نیستم شما میری از این ور اون ور متن بر میداری میاری میخوای من جواب بدم.
    هزاران نفر تو حوزه های علمیه کارشون نوشتن یه همچین متن هاییه بنده می تی کومان که نیستم بزنم دخل همه شون رو بیارم.

جمله آخریت باحال بود داداشم
    امضای ایشان

شازده کوچولو گُفت

گُلِ مَن گاهی بَداَخلاق و کَم

حوصِله و مَغرور بود

اَما ماندَنی بود این بودَنَش بود که او را تَبدیل به گل مَن کَرده بود
    I

7. کاربران زیر از pari@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

دقیقا مخاطبم خودتون بودید با ی نفر دیه که نمیدونم چرا منشن نشد
    پس اگه وارد نیستین چرا وارد بحث شدید و دوستمون رو گمراه کرید؟
    من اینهارو گذاشتم تا با سند و مدرک حقانیت شیعه رو رد کنی
    منتظرم

مطالب ادامه دارد.....

9. کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8023
    تشکـر
    4,745
    میزان امتیاز
    11

ااااااااااااااااووووووووو ووووووووووااااااااااااااا ااااااااااا
    منظورت منم آریاااااااااااا

اول ک گمراهی چیه
    بعدشم صیغه رو قبول ندارم
    غدیر خم بوده ولی اونجور ک میگن
    حضرت محمد فرموده هرکه من مولای اویم ازین پس علی مولای اوست ،نیس
    جملش دقیق یادم نیس یادم بیاد میگم
    ا
    امضای ایشان

شازده کوچولو گُفت

حوصِله و مَغرور بود

I

11. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

راستی این نوشته های طلبه های شیعه نیست
    اینها مطالب خود اهل تسنن و قرانه

12. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط pari@ نمایش پست ها

اول ک گمراهی چیه
    بعدشم صیغه رو قبول ندارم
    ا
    من نوشته هام از خود اهل سنته همین مقاله رو بخون متوجه میشی
    جمله اش هم همینه
    من کنت مولا فهذا علی و مولا

خواهش میکنم ازت نوشته هامو بخون

13. کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

14. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8023
    تشکـر
    4,745
    میزان امتیاز
    11

من خودم اهل تسنن رو انتخاب کردم کسی مجبورم نکرد حتی خونوادم
    که اصن اهل نماز و روزه و........ نیستن
    دلیلشم گفتم آریا
    امضای ایشان

شازده کوچولو گُفت

حوصِله و مَغرور بود

I

15. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15277
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    10

اول ک گمراهی چیه
    بعدشم صیغه رو قبول ندارم
    ا
    ببخشید شما مدرک تحصیلتون چیه؟؟ دکترای معارف؟؟ چه جوری اینو رد میکنید؟با دوتا مطلب تو سایت های وهابی خوندن یا شبکه هاشونو نگاه کردن؟!
    امضای ایشان
    خداحافظ

16. 2 کاربران زیر از saeed021 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

دلیلشم گفتم آریا
    من دارم حقانیت شیعه رو ثابت میکنم و از ی نفر میخوام که نوشته ها رو رد کنه
    همین
    تا کسی نتونست رد کنه تاپیک آپدیت نشه لطفا

18. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15277
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    10

دلیلشم گفتم آریا
    شما نماز شیعه نمیخونن با اینکه خیلی سادتر از نماز اهل تسنن هست انوقت میخواید سنی بشید خخ
    وقتی عبادت نباشه چه فرقی داره شیعه یا سنی.
    امضای ایشان
    خداحافظ

19. 2 کاربران زیر از saeed021 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

20. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8023
    تشکـر
    4,745
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed021 نمایش پست ها
    شما نماز شیعه نمیخونن با اینکه خیلی سادتر از نماز اهل تسنن هست انوقت میخواید سنی بشید خخ
    وقتی عبادت نباشه چه فرقی داره شیعه یا سنی.
    تو خبر داری از زندگیم ک میخونم یا نه
    بله وضو و نمازم چندماهیه ب روش اهل سنت هست
    امضای ایشان

شازده کوچولو گُفت

حوصِله و مَغرور بود

I

21. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    9301
    تشکـر
    196
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط @RY@ نمایش پست ها
    دقیقا مخاطبم خودتون بودید با ی نفر دیه که نمیدونم چرا منشن نشد
    پس اگه وارد نیستین چرا وارد بحث شدید و دوستمون رو گمراه کرید؟
    من اینهارو گذاشتم تا با سند و مدرک حقانیت شیعه رو رد کنی
    منتظرم

مطالب ادامه دارد.....
    دوست عزیز تو این کشور ما تمامی رسانه ها و کتاب های درسی و دانشگاهی یک چیز رو ترویج میکنن و اون تشیعه.
    یکی یه جایی بخواد نظر مخالف شما رو بزنه چرا اینقد بدتون میاد
    چرا برای دوستمون از لطف گمراه استفاده می کنید ؟ واقعا گمراه یعنی چی؟ یعنی به سوی جهنم در حال حرکت هستن؟
    چرا سرنوشت مخالفان شما جهنم و کفره؟
    واقعا به این خانوم اجازه نمیدین راهش رو خودش انتخاب کنه بدون اینکه متهم به گمراهی بشه؟

22. کاربران زیر از Ashkan1989 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

23. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

من که توی اون تاپیک گفتم که چند وقته سنی شدی گفتی نه
    دلایلی که برای اثبات شیعه اوردم رد کن و بعد سنی شو

24. 2 کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

25. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15277
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    10

انوقت خیال میکنید راه بهشت براتون بازه؟؟ خخ
    (من کاری به اهل تسنن ندارم اونها برادر و خواهرهای ما هستن و وحدت مهمترین چیزه) اما اینکه یکی بدون مطالعه و نشناختن راه درست بگه سنی شدم و... ببخشید از روی جاهلیت این کارو کرده..
    امضای ایشان
    خداحافظ

26. 2 کاربران زیر از saeed021 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

27. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8023
    تشکـر
    4,745
    میزان امتیاز
    11

شما هم شیعه رو بخاطر آسون بودن انتخاب کردین چون نمازش آسونه
    امضای ایشان

شازده کوچولو گُفت

حوصِله و مَغرور بود

I

28. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

شما هم شیعه رو بخاطر آسون بودن انتخاب کردین چون نمازش آسونه
    شیعه انتخاب کردیم چون حقه و سند دارم
    شما ثابت کنین سنی حقه لطفا

queen
    نمیخوام بگم اهل تسنن بهشت نمیرن(هرچند سند دارم براش با ی ایه ثابت میشه خیلی راحت)
    ولی شیعه حقه خیلی از خودشماها هم قبول دارید ولی ازروی تعصب نمیخوایید قبول کنید

29. کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

30. بالا | پست 19

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8023
    تشکـر
    4,745
    میزان امتیاز
    11

انوقت خیال میکنید راه بهشت براتون بازه؟؟ خخ
    (من کاری به اهل تسنن ندارم اونها برادر و خواهرهای ما هستن و وحدت مهمترین چیزه) اما اینکه یکی بدون مطالعه و نشناختن راه درست بگه سنی شدم و... ببخشید از روی جاهلیت این کارو کرده..
    اولن ک بدون تحقیق نیس
    دومن قراه اواسط اون ماه برم زاهدان
    با خونوادم صحبت کردن چون راخم انتخاب کردم و آشنا پیدا کردم
    برام سوییت اجاره کرده ک برم مستقل شم و راهمو ادامه بدم
    امضای ایشان

شازده کوچولو گُفت

حوصِله و مَغرور بود

I

31. بالا | پست 20

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

وقتی اینهمه سند ومدرک برای حقانیت شیعه هست اونم ازکتابای خودشما
    وقتی کسی از شیعه برگرده یعنی گمراهه اینکه کاملا واضحهه

32. کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

33. بالا | پست 21

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    تشکر شده 1,477 بار در 547 پست
    میزان امتیاز
    10

نظر به بندگان اگر، ز مرحمت خدا کند
    قسم به ذات کبریا، ز یمن مرتضی کند

خدا چو هست رهنمون، مگو دگر چرا و چون
    که او کند هر آنچه را که حکمت اقتضا کند

ز قدرت یَدُ اللَّهی، کسی ندارد آگهی
    وسیله‌اش بود علی ، خدا هر آن چه را کند

به جنگ بدر و نهروان، علی است یِکّه قهرمان
    نگر که دست حق عیان ، قتال اشقیا کند

به روی دوش مصطفی ، نهد چو پای مرتضی
    نگر به بت شکستنش ، که در جهان صدا کند

به رزم خندق و اُحُد ، به قتل عَمْرو عَبْدُوُد
    خدا به دستِ دست خود ، لوای حق بپا کند

چو افضل از عبادت خلایق است ، ضربتش
    علی تواند این عمل ، شفیع ما‌سِوی کند

به پیشگاه کردگار ، ز بس که دارد اعتبار
    دُیون جمله بندگان ، تواند او ادا کند

نماز ، بی ولای او ، عبادتی است بی‌وضو
    به منکر علی بگو ، نماز خود قضا کند

هر آنکه نیست مایلش ، جفا نموده با دلش
    بگو دل مریض خود ، به عشق او شفا کند

علی است آن‌که تا سحر ، سرشک ریزد از بصر
    پی سعادت بشر ، ز سوز دل دعا کند

علی انیس عاشقان ، علی پناه بی‌کسان
    علی امیر‌مؤمنان ، که مدح او خدا کند

پس از شهادت نبی ، که را سِزَد به جز علی
    که تا به حشر آدمی ، به کارش اقتدا کند

قسیم نار و جنتّش ، ترازوی محبّتش
    که مؤمنان خویش را ، ز کافران جدا کند

گهی به مسند قضا ، گهی به صحنه ی غزا
    گهی به جای مصطفی ، که جان خود فدا کند

علی است فرد و بی‌نظیر ، علی مجیر و دستگیر
    که نام دل‌گشای او ، گره ز کار وا کند

زکار قهرمانیش ، پر است زندگانیش
    نگین پادشاهیش ، به سائلی عطا کند

امیر کشور عرب ، ثنا کنان ، دعا به لب
    برد طعام نیمه شب ، عطا به بی‌نوا کند

ز کوی شاه اولیا ، که مهر اوست کیمیا
    کجا روی ، بیا بیا ، که دردها دوا کند

کنیم چون‌که های‌ و‌ هو ، به پیشگاه لطف هو
    خدا نظر کند به او ، علی نظر به ما کند

دل علی گداخته ، که با زمانه ساخته
    امام ناشناخته ، ز خلق شکوه‌ها کند

پس از وفات فاطمه ، کشید دامن از همه
    که ختم عمر خویش را ، به کنج انزوا کند

ز قبر بنت مصطفی ، کجا رود علی ، کجا
    که نیست یار آشنا ، دلش ز غم رها کند

سرشک بر دو عین او ، ز اشک زینبین او
    که گریه بر حسین او ، به یاد کربلا کند

علی غریب و خون جگر ، ز هجر یار نوحه‌گر
    کنار آن جدار و در ، اقامه ی عزا کند

(حسان) بگیر دامنش ، قسم به حقّ محسنش
    گره گشای انبیا ، حوائجت روا کن

شاعر : حبیب الله چایچچیان

34. 3 کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

35. بالا | پست 22

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15277
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    10

اولن ک بدون تحقیق نیس
    دومن قراه اواسط اون ماه برم زاهدان
    با خونوادم صحبت کردن چون راخم انتخاب کردم و آشنا پیدا کردم
    برام سوییت اجاره کرده ک برم مستقل شم و راهمو ادامه بدم
    موفق باشید...سوریه و عراق هم میتونید برید..
    امضای ایشان
    خداحافظ

36. 3 کاربران زیر از saeed021 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

37. بالا | پست 23

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    9301
    تشکـر
    196
    میزان امتیاز
    0

شیعه انتخاب کردیم چون حقه و سند دارم
    شما ثابت کنین سنی حقه لطفا

queen
    نمیخوام بگم اهل تسنن بهشت نمیرن(هرچند سند دارم براش با ی ایه ثابت میشه خیلی راحت)
    سنی بهشت نمیرن چون ظاهرا سند دارید؟؟؟؟؟. اما من میگم هم شیعه ها و هم سنی ها بهشت میرن.کسی کافره که عمدا حقیقیت رو کتمان کنه که شامل احوال خیلی از ماها و شماها نمیشه. انسان ها رو متهم به جهنمی بودن نکنید.
    شما خدا نیستید شما بنده خدا هستید نه در مقام تصمیم گیرنده برای خدا . رحمت خدا برای تمامی بندگانشه.

38. بالا | پست 24

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,740 بار در 6,988 پست
    میزان امتیاز
    24

امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

39. کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

40. بالا | پست 25

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8023
    تشکـر
    4,745
    میزان امتیاز
    11

[QUOTE=Queen;96680]دوست عزیز تو این کشور ما تمامی رسانه ها و کتاب های درسی و دانشگاهی یک چیز رو ترویج میکنن و اون تشیعه.
    یکی یه جایی بخواد نظر مخالف شما رو بزنه چرا اینقد بدتون میاد
    چرا برای دوستمون از لطف گمراه استفاده می کنید ؟ واقعا گمراه یعنی چی؟ یعنی به سوی جهنم در حال حرکت هستن؟
    چرا سرنوشت مخالفان شما جهنم و کفره؟
    ای قربون داداش خودم ک حرفامو میفهمه
    دقیقن همونطور ک یه نفر اهل سنت بخواد از مذهبش دفاع کنه اعدامش میکنن
    همین چنوقت پیش تو کردستان
    ک تو اخبار هم الحمدالله نمیگن
    خود منم تو محلی ک هستیم بفهمنن ک مذهب عوض کردم
    همین کارو میکنن باهام
    امضای ایشان

شازده کوچولو گُفت

حوصِله و مَغرور بود

I

41. بالا | پست 26

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

سنی بهشت نمیرن چون ظاهرا سند دارید؟؟؟؟؟. اما من میگم هم شیعه ها و هم سنی ها بهشت میرن.کسی کافره که عمدا حقیقیت رو کتمان کنه که شامل احوال خیلی از ماها و شماها نمیشه. انسان ها رو متهم به جهنمی بودن نکنید.
    شما خدا نیستید شما بنده خدا هستید نه در مقام تصمیم گیرنده برای خدا . رحمت خدا برای تمامی بندگانشه.
    اول نگفتم که به جهنم میره
    دوم دلیل هم این ایه است:
    يا ايها الذين آمنوا اطيعوا الله و اطيعوا الرسول

پیامبر به وضوح چندین و چندبار به گفته خود حضرت علی رو جانشین خودش وفرزانداش رو جانشینان بعد اون اعلام کرده
    پس وقتی شماها این رو قبول ندارید یعنی
    اطيعوا الرسول نکردید پس متن صریح قران رو انجام ندادید
    و این یعنی چی؟
    یعنی بهشت برشما واجبه لابد
    رحمت خدا واسعه اس امیدوارم شامل حالتون بشه
    و این قسمت ایه رو نادیده بگیره براتون

يا ايها الذين آمنوا اطيعوا الله و اطيعوا الرسول و
    اولي الامر
    منكم
    ویرایش توسط @RY@ : 06-14-2015 در ساعت 12:54 AM

42. کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

43. بالا | پست 27

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

[QUOTE=pari@;96693
    ای قربون داداش خودم ک حرفامو میفهمه
    دقیقن همونطور ک یه نفر اهل سنت بخواد از مذهبش دفاع کنه اعدامش میکنن
    همین چنوقت پیش تو کردستان
    ک تو اخبار هم الحمدالله نمیگن
    خود منم تو محلی ک هستیم بفهمنن ک مذهب عوض کردم
    همین کارو میکنن باهام[/QUOTE]
    شما ازسنی دفاع کن من اعدام نمیکنم

با سند دفاع کنید

44. کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

45. بالا | پست 28

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    9301
    تشکـر
    196
    میزان امتیاز
    0

نه من تعصب ندارم اعتقاد شخصی دارم
    اعتقاد دارم خدا وجود داره پیامبرش محمد و کتابش قرآنه
    صحابه پیروان راستین و اهل بیت نواده های پاک و راهروان پیامبر بودن.
    شهادت میدم که هیچ خدایی بجز الله نیست و تنها اوست که که یاور و فریاد رس ماست.
    این مذهب توحیدی راه حضرت محمد و ابوبکر و علی و حسن و حسینه.
    من با افتخار پیرو این راه و سنت پیامبر هستم

46. کاربران زیر از Ashkan1989 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

47. بالا | پست 29

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8023
    تشکـر
    4,745
    میزان امتیاز
    11

نه پس میرم تو حرم ها و خودمو میچسبونم ب حرم تا
    از بنده خدا حاجتمو بخوام

فقط خدااااااااااااااااااااااا ا
    امضای ایشان

شازده کوچولو گُفت

حوصِله و مَغرور بود

I

48. بالا | پست 30

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

نه من تعصب ندارم اعتقاد شخصی دارم
    اعتقاد دارم خدا وجود داره پیامبرش محمد و کتابش قرآنه
    صحابه پیروان راستین و اهل بیت نواده های پاک پیامبر بودن.
    شهادت میدم که هیچ خدایی بجز الله نیست و تنها اوست که که یاور و فریاد رس ماست.
    این مذهب توحیدی راه حضرت محمد و ابوبکر و علی و حسن و حسینه.
    من با افتخار پیرو این راه و سنت پیامبر هستم
    وبا باز هم سبسطه که دومین راه فرار از بحث اهل تسننه

49. کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

50. بالا | پست 31

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15277
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    10

از بنده خدا حاجتمو بخوام

نه حرم ها سعادت میخواد خانم...منظورم جهاد نکاح بود..موفق باشید...هرکسی رو حرم راه نمیدن..
    امضای ایشان
    خداحافظ

51. 2 کاربران زیر از saeed021 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

52. بالا | پست 32

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    9301
    تشکـر
    196
    میزان امتیاز
    0

وبا باز هم سبسطه که دومین راه فرار از بحث اهل تسننه
    دوست عزیز شما متوجه حرف من نمی شید من نمیخوام با شما بحث کنم
    چون مثل شما نمیخوام کسی رو از گمراهی نجات بدم. وکسی رو گمراه نمی دونم
    اگر شما بخواید خودتون میرید تحقیق می کنید و من حق ندارم شما رو بازخواست کنم
    شما هم حق ندارید من و یا این خانوم رو بازخواست کنید

53. کاربران زیر از Ashkan1989 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

54. بالا | پست 33

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

از بنده خدا حاجتمو بخوام

شما فکر کنم سنی نشدی وهابی شدی البته با احترام
    یا ايها الذين امنوا اتقوا الله وابتغوا اليه الوسيلة وجاهدوا في سبيله لعلكم تفلحون
    سورة المائدة - آية 35
    اى کسانى که ايمان داريد، به هيبت و حرمت خدا ارج نهيد و
    در جستجوى راه و وسيله اى به سوى او باشيد و در راه او بکوشيد تا موفق شويد.

اولئك الذين يدعون يبتغون الى ربهم الوسيلة ايهم اقرب ويرجون رحمته ويخافون عذابه ان عذاب ربك كان محذورا .
    سورة الإسراء - آية آية 57

حتى معبودانى که از آنها در خواست مى کنند، خودشان در جستجوى راه و وسيله اى هستند بسوى پروردگارشان. آنها براى رحمت او دست به دعا بر مى دارند و از عذاب او مى ترسند. مطمئناً عذاب پروردگارت وحشتناک است.

55. 2 کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

56. بالا | پست 34

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    تشکر شده 1,477 بار در 547 پست
    میزان امتیاز
    10

نه حرم ها سعادت میخواد خانم...منظورم جهاد نکاح بود..موفق باشید...هرکسی رو حرم راه نمیدن..

جالب بود.

57. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

58. بالا | پست 35

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8023
    تشکـر
    4,745
    میزان امتیاز
    11

اووووووووووووووههههههههه
    سعادت اینه ک حاجتمو از غیر خدا و خالقم بخواااااام

خوشبحال شوما ک راتون میدن حاجت بگیرین
    امضای ایشان

شازده کوچولو گُفت

حوصِله و مَغرور بود

I

59. 2 کاربران زیر از pari@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

60. بالا | پست 36

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    9301
    تشکـر
    196
    میزان امتیاز
    0

فکر کنم پست بعدی رسما ما رو داعش خطاب کنی

61. کاربران زیر از Ashkan1989 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

62. بالا | پست 37

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15277
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    10

اووووووووووووووههههههههه
    سعادت اینه ک حاجتمو از غیر خدا و خالقم بخواااااام

خوشبحال شوما ک راتون میدن حاجت بگیرین
    همینه دیگه..همین که میگم مطالعه نداشتید اینه...ما شیعه ها هیچوقت ار امامان عزیز حاجت نمیخوایم..ائمه واسطه قرار میدیم تا برامون از خدا حاجت بگیرن..
    امضای ایشان
    خداحافظ

63. 2 کاربران زیر از saeed021 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

64. بالا | پست 38

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

دوست عزیز شما متوجه حرف من نمی شید من نمیخوام با شما بحث کنم
    چون مثل شما نمیخوام کسی رو از گمراهی نجات بدم. وکسی رو گمراه نمی دونم
    اگر شما بخواید خودتون میرید تحقیق می کنید و من حق ندارم شما رو بازخواست کنم
    شما هم حق ندارید من و یا این خانوم رو بازخواست کنید
    وباز هم سبسطه
    من اشتباه کردم که گفتم گمراه خوبه؟
    شما میگی تحقیق کردی
    پس دلیلتو بگو

65. 2 کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

66. بالا | پست 39

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

بچه ها سنی و وهابی فرق داره ها

67. بالا | پست 40

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8023
    تشکـر
    4,745
    میزان امتیاز
    11

همینه دیگه..همین که میگم مطالعه نداشتید اینه...ما شیعه ها هیچوقت ار امامان عزیز حاجت نمیخوایم..ائمه واسطه قرار میدیم تا برامون از خدا حاجت بگیرن..
    اول ک خدا واسطه نمیخواد این چه حرفیه .....
    بعدشم اهل تسنن رو با اونا یکی ندونین

بعدشم همین حرفا و رفتارا هس ک ادمو از شیعه سرد میکنه
    امضای ایشان

شازده کوچولو گُفت

حوصِله و مَغرور بود

I

68. بالا | پست 41

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15277
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    10

برادران و خواهران سنی به حرم ها توهین نمیکنن و قبولش دارن..
    امضای ایشان
    خداحافظ

69. بالا | پست 42

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

چرا ما شيعيان به جاي اينكه مستقيما از خدا درخواست كنيم، حوائجمان را از ائمه(ع) مي خواهيم؟

نامه الکترونیک چاپ
    اين مساله همان توسل است. در پاسخ بايد قدري دقيق تر با مفهوم توسل و جايگاه آن در انديشه اسلامي و فلسفه آن آشنا شويم.
    «توسّل» در لغت، به معناى مدد جستن از «وسيله‏ اى» براى نيل به مقصود است. انسان براى رسيدن به مراد خويش، بايد به اسباب و واسطه هاى فيض، متوسل شود. ايجاد مزرعه‏ اى آباد، جز از طريق شخم زدن زمين و كاشتن نهال و دادن آب و كود به مقدار مشخص و زمان معيّن و ... امكان‏پذير نيست. بر اين اساس، توسّل - به معناى استفاده از اسباب - لازمه زندگى انسان در جهانى است كه قانون اسباب و مسببات بر آن حاكم است.
    مقصود از توسّل در اصطلاح كلامى مسلمانان، «تمسّك جستن به اولياى الهى در درگاه خداوند، به منظور برآمدن نيازها» است.
    ريشه قرآنى توسّل
    خداوند امورى را به عنوان اسباب و وسايل در جهت تقرب و نزديكى به درگاه خويش قرار داده و ما را به توسّل به آن امور، فرمان داده است: «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ»؛ مائده(5)، آيه 35.؛ «اى مؤمنان! پرواى الهى داشته باشيد و به سوى او وسيله تحصيل كنيد».
    با توجه به عدم تقييد كلمه «وسيله»، اطلاق آن، شامل هر چيزى مى‏شود كه صلاحيت نزديك كردن انسان به پيشگاه خدا را دارد. همان طور كه نماز، روزه، احسان به يتيم، دستگيرى از مستمندان، خدمت به خلق خدا و ... اسباب تقرب به خداوند هستند؛ استمداد از پيامبران و اولياى الهى نيز وسيله تقرب به خداوند است. از اين رو هنگام دعا، خداوند را به حق بندگان صالح و آبرومند درگاه او، قسم مى‏دهيم و يا از اولياى الهى مى‏خواهيم كه براى ما در درگاه الهى دعا كنند. همچنين در روايت نبوى - مستند نزد شيعه و اهل سنت - آمده است: «كل دعاء محجوب حتّى يُصلّى على محمد و آل محمد»؛ ميزان الحكمه، ج 4، ص 1662، ح 10794؛ كنزالعمال، ح 2153؛ المعجم الاوسط، ج 1، ص 220؛ «هر دعايى محجوب است تا اينكه بر محمد و آل محمد درود فرستاده شود». بنابراين صلوات و درود بر پيامبرصلى الله عليه وآله و اهل بيت و توجه به آنان، يكى از مهم‏ترين وسايل تقرب به خدا و بهره‏گيرى از فيوضات الهى است.
    ضرورت توسّل‏
    بدون شك آدمى براى تحصيل كمالات مادى و معنوى، به غير خود؛ يعنى، خارج از محدوده وجودى خويش، نيازمند است. عالم هستى بر اساس نظام اسباب و مسببات استوار شده و تمسّك به سبب‏ها و وسايل براى رسيدن به كمالات مادى و معنوى، لازمه اين نظام است.
    بر همين اساس قرآن كريم، انسان را در جهت كسب كمالات معنوى و قرب به درگاه الهى، امر به توسّل به اسباب تقرب كرده است: «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ»؛ «اى مؤمنان پرواى الهى داشته باشيد و به سوى او وسيله تحصيل كنيد»: مائده (5)، آيه 35. بنابراين همچنان كه اصل دعا از اسباب و وسيله‏ هاى فيض است و مى‏توان حاجت را به طور مستقيم از خداوند درخواست كرد؛ توسّل به اولياى الهى در هنگام دعا نيز از اسباب فيض و وسايل قرب به خداوند است.
    حكمت توسّل
    يكم. حكمت اعطاى اين نقش به بزرگان دين و اولياى الهى، جايگاه معنوى آنان است. همه موجودات عالم هستى، آيات و نشانه‏هاى حضرت حقّ‏اند. هر موجودى به اندازه وسعت وجودى‏اش، نشانگر اسما و صفات خداوند سبحان است. عالى‏ترين و تابناك‏ترين جلوه و ظهور حضرت حق، در آينه وجود انسان كامل (پيشوايان معصوم) محقق مى‏گردد. انسان كامل آينه تمام نماى اسما و صفات حضرت حق و جلوه و مظهر جلال و جمال پروردگار است. توسّل به انسان كامل، در حقيقت توجه به جلال و جمال خدا و توسّل به چشمه فيض او است.
    دوّم. اولياى الهى انسان‏هايى از جنس خود ما هستند و به طور معمول خيلى راحت‏تر و زودتر مى‏توان با آنان رابطه عاطفى، برقرار كرد.
    سوّم. خداوند خواسته است اولياى خود را در كانون توجه و اقبال مردم قرار دهد. توجه به آنان، به عنوان انسان‏هاى كامل و برقرارى ارتباط عاطفى و معنوى با آنان، تأكيد بر حقانيت و اسوه بودن آنان است و موجب مى‏شود مردم با مراجعه به آنان و الگوگيرى از ايشان، به طريق هدايت و سعادت، دست يابند.
    عبادت و پرستش‏
    «عبادت» نهايت ذلت و خضوع، در برابر كسى است كه اعتقاد به الوهيت او داشته باشيم و يا او را فاعل استقلالى و غير وابسته بدانيم. بنابراين عبادت دو ركن دارد: 1. نهايت ذلت و خضوع، 2. اعتقاد به الوهيت يا فاعليت استقلالى و نا وابسته.
    هرگاه يكى از اين دو ركن، نباشد، ديگر مفهوم عبادت و پرستش صدق نمى‏كند. خداوند خود به فرشتگان فرمان داده است، در مقابل آدم سجده كنند: «و ياد كن آن‏گاه كه فرشتگان را گفتيم: آدم را سجده كنيد». بقره(2)، آيه 34. و يا فرزندان را به نهايت خضوع و تذلل در برابر والدين دستور داده است: «و بال‏هاى ذلت و خوارى را از روى مهربانى براى آن دو بگستران» اسراء(17)، آيه 24. بديهى است، اين اعمال عبادت و پرستش غير خدا محسوب نمى‏شود؛ و گرنه خدا امر به آن نمى‏كرد.
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

70. 2 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

71. بالا | پست 43

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

اول ک خدا واسطه نمیخواد این چه حرفیه .....
    بعدشم اهل تسنن رو با اونا یکی ندونین

بعدشم همین حرفا و رفتارا هس ک ادمو از شیعه سرد میکنه
    خدا وسیله نمیخواد؟
    پس ما اینو به قران اظافه کردیم لابد؟

یا ايها الذين امنوا اتقوا الله وابتغوا اليه الوسيلة وجاهدوا في سبيله لعلكم تفلحون
    سورة المائدة - آية 35
    اى کسانى که ايمان داريد، به هيبت و حرمت خدا ارج نهيد و
    در جستجوى راه و وسيله اى به سوى او باشيد
    و در راه او بکوشيد تا موفق شويد.

72. کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

73. بالا | پست 44

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    9301
    تشکـر
    196
    میزان امتیاز
    0

قبول داشتن چیه؟
    همه اهل سنت حضرت رضا رو قبول دارن اما دیدی سنی بیاد حرم حضرت رضا بگه کمکم کن؟
    نه
    حرم قبرستان اون بزرگواره جای حاجت من و تو نیست

74. کاربران زیر از Ashkan1989 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

75. بالا | پست 45

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

قبول داشتن چیه؟
    همه اهل سنت حضرت رضا رو قبول دارن اما دیدی سنی بیاد حرم حضرت رضا بگه کمکم کن؟
    نه
    حرم قبرستان اون بزرگواره جای حاجت من و تو نیست
    ببخشید شما شافعی هستی؟
    حنفی؟و...؟
    کدومی؟

76. بالا | پست 46

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8023
    تشکـر
    4,745
    میزان امتیاز
    11

من توهین نکردم ولی از بنده خدا حاجتمو نمیخام تا خدا رو دارم
    امضای ایشان

شازده کوچولو گُفت

حوصِله و مَغرور بود

I

77. بالا | پست 47

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

جواب دادم چرا ما شیعه ها امام رو واسطه قرار میدییییمممم برای دعاهامون از خدا
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

78. بالا | پست 48

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8023
    تشکـر
    4,745
    میزان امتیاز
    11

این قابل توجه کسایی ک جهاد نکاح رو پیش میکشن و توهین میکنن
    امضای ایشان

شازده کوچولو گُفت

حوصِله و مَغرور بود

I

79. بالا | پست 49

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15277
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    10

من توهین نکردم ولی از بنده خدا حاجتمو نمیخام تا خدا رو دارم
    مطمئنی خدارو دارید؟؟همین که از شیعه برگشتید یعنی ندارید....شما تو زندگیتون اگه خدارو داشتیدکه............. الله اکبر
    امضای ایشان
    خداحافظ

80. بالا | پست 50

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    میزان امتیاز
    0

بچه ها من خودم مخفی ام نوشته هام هم معلوم نمیشه احیانا؟

صفحه 1 از 5 123 ...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)