نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: شیعه در روایات اهل سنت (۷)‌ روایاتی از پیامبر اکرم در باب ولایت امیرالمؤمنبن

899
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    10630
    تشکـر
    345
    تشکر شده 969 بار در 321 پست
    میزان امتیاز
    0

شیعه در روایات اهل سنت (۷)‌ روایاتی از پیامبر اکرم در باب ولایت امیرالمؤمنبن

تصریح به ولایت علی (علیه السلام) در قرآن و روایات

دلیل چهارم ـ روایات دیگری از پیامبر اکرم

پیامبر اکرم ( صلی ­الله ­علیه ­و آله) فرمودند: «ما تُریدُونَ مِن عَلیٍّ (ثلاثاً) إنَّ علیاً مِنّی وَ أنا مِنهُ وَ هُوَ وَلیُّ کُلِّ مُؤمِنٍ بَعدِی» از علی چه می ­خواهید؟ (و این کلام را سه بار تکرار کرد) همانا علی از من است و من از او هستم، او سرپرست اهل ایمان بعد از من است».[۱]

پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) فرمودند: «از علی بدگویی نکنید، او از من است و من از او هستم، او پس از من سرپرست شماست».[۲]

توجه:
    منافقینی که همواره در صدد خاموش کردن نور اسلام بودند به دلیل محبوبیت و موقعیّت خاص اجتماعی پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) ، نمی ­توانستند آن گونه که دوست دارند بغض و کینه ­ی خود را در مورد وجود مقدس پیامبر اکرم علنی کنند، (هر چند که آن حضرت هم، از آزار و اذیت آنها در امان نبود) لذا به منظور ضربه زدن به پیامبر اکرم، سراغ کسی می ­رفتند که نزدیکترین فرد به پیامبر، و مدافع دین اسلام باشد. آن ها علی (علیه السلام) را از هر طرف مورد هجوم کینه ­های خود قرار داده او را آماج توهین ­ها و تهمت ­های خود قرار می ­دادند.

پیامبر اکرم ( صلی ­الله ­علیه ­و آله) فرمودند: «خدا ولیّ من و من ولیّ هر مؤمنی هستم و هر کس من مولای او هستم، پس علی مولای اوست».[۳]

بُرَیده از پیامبر اکرم ( صلی ­الله ­علیه ­و آله) نقل می­ کند که حضرت فرمودند: «ای بُرَیده! آیا من اولی به مؤمنین از خودشان نیستم؟ پس هر کس من مولای او هستم، علی مولای اوست».[۴]

پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) فرمودند: «یا علی! أنت ولیُّ کلِّ مؤمنٍ بعدی»[۵] ای علی! تو بعد از من سرپرست همه ­ی مؤمنان هستی.

[۱] . غایۀ المرام، ص۴۸۸ و سنن ترمذی، ج۵، ص۶۳۲ و المستدرک علی الصحیحین، ج۳، ص۱۱۹ و المصنف ابن ابی شیبه، ج۷، ص۵۰۴٫

[۲] . مسند احمد حنبل، ج۵، ص۳۴۷ و نسایی در السنن الکبری، ج۵، ص۱۳۳ و حاکم در المستدرک علی الصحیحین، ج۳، ص۱۱۸، ح۱۱۹٫

[۳] . المستدرک علی الصحیحین، ج۳، ص۱۱۸٫

[۴] . مسند احمد حنبل، ج۵، ص۳۴۷ و المستدرک علی الصحیحین، ج۳، ص۱٫

[۵] . مستدرک حاکم، ج۳، ص۱۳۴ و ص۱۱۱ و صواعق ابن حجر، ص۱۰۳ و مسند احمد حنبل، ج۱ف ص۳۳۱ و ج۴ف ص۴۳۸٫

2. 6 کاربران زیر از @RY@ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)