نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: داشتن حس تنفر

1253
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    تشکر شده 1,427 بار در 770 پست
    میزان امتیاز
    10

داشتن حس تنفر

یه مدته به شدت ازیکی از اعضای خونوادم بیزار شدم حتی وقتی میان خونه بدم میاد...دست خودم نیست...بعضی وقتا دلم براشون میسوزه ولی خیلی وقتا یه حس ترس و وحشت و بدی نسبت بهشون دارم...خیلی وحشتناکهههههههههه...(ین اسم برازنده ی نوشته هام نیست که رو موضوع گذاشته شده...ترس از بدی با تنفر متفاوته)
    ویرایش توسط مرسانا 19 : 06-16-2015 در ساعت 03:34 PM

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15064
    تشکـر
    0
    تشکر شده 62 بار در 49 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : دلیلش چیه؟

چکارت کردن ؟ نمی تونی ببخشیشون ؟ نمی تونی فکرت رو آزاد کنی ؟ نمی شه خوبیهاشون رو بیشتر از بدیهاشون ببینی؟

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : داشتن حس تنفر

نقل قول نوشته اصلی توسط من خاص نمایش پست ها
    یه مدته به شدت ازیکی از اعضای خونوادم بیزار شدم حتی وقتی میان خونه بدم میاد...دست خودم نیست...بعضی وقتا دلم براشون میسوزه ولی خیلی وقتا یه حس ترس و وحشت و بدی نسبت بهشون دارم...خیلی وحشتناکهههههههههه

يك نويسنده ناشناس در جايي نوشته بود: وقتي براي دوست داشتن ديگران زمان كوتاهي لازم است، چرا بيشتر آدم‌ها مدت زمان زيادي از وقتشان را صرف تنفر ورزيدن به ديگران مي‌كنند؟ جمله معقولانه‌اي به‌نظر مي‌رسد اما اگر بنا باشد كمي با خودتان روراست باشيد متوجه مي‌شويد كه حداقل در سال 2 ، 3 بار يا اگر خيلي با خودتان تعارف نداريد بيشتر از تعداد انگشتانتان در شرايطي قرار گرفته‌ايد كه در آن حال خواسته‌ايد سر به تن كسي نباشد يا با نهايت تخفيف به يك سيلي آبدار رضايت داده‌ايد و به قول معروف دلتان را حسابي خنك كرده‌ايد. احساس تنفر و بيزاري در روزگاري كه بيشتر آدم ها به‌دنبال يك وجب تنهايي هستند، موضوع خيلي غريبي نيست. فكر كردن راجع به كسي كه دوست نداريد او را ببينيد يا حتي صدايش را بشنويد خيلي آزار‌دهنده است حال چه برسد به اينكه مجبور باشيد در يك جاي مشترك مثلا محيط كار يا دانشگاه يا متأسفانه حتي در يك خانه با اين شخص آزاردهنده سر كنيد. خيلي‌ها اعتقاد دارند اين يك فاجعه است اما ما اين فاجعه را براي شما تبديل به يك معماي حل شده مي‌كنيم. اگر براي خلاص شدن از تنفر به‌دنبال راه حلي هستيد راه حل هاي زير را حتما امتحان كنيد.

چرا متنفر می شوید ؟

هيچ كس نمي‌تواند ادعا كند كه تا به حال از دست كسي عصباني نشده و برايش دلخوري پيش نيامده است. وقتي از كسي عصباني هستيد يك حس قوي اما ناخوشايند در شما نسبت به فرد مقابل به وجود مي‌آيد كه بيشتر براي خودتان آزار‌دهنده است تا شخصي كه از او عصباني هستيد. اما ممكن است اين عصبانيت با خوردن يك آب سرد و يا بي‌توجهي به اين حس و سكوت از بين برود و در بعضي موارد به خير و خوشي هم ختم شود اما گاهي اوقات شما از كسي آنقدر بدتان مي‌آيد كه تحمل نگاه كردن و حتي هم صحبتي با او را نداريد. در اين مواقع يك حس دشمني به سراغتان مي‌آيد كه بر آن اساس همه تلاشتان را براي سركوب كردن آن شخص به كار مي‌گيريد. يادتان باشد كه بين اين 2 حس تفاوت قائل شويد. تنفر و عصبانيت ويژگي خاص انسان‌هاي دوپاست. اما تا به حال از خودتان پرسيده‌ايد كه چه دليلي باعث مي‌شود كه از كسي متنفر شويد؟ روان‌شناساني كه در حوزه روابط اجتماعي روي انسان‌ها مطالعه كرده‌اند به اين نتيجه رسيده‌اند كه عامل تنفر در جدا دانستن فرد از ديگران ايجاد مي‌شود. وقتي خودتان را از ديگران جدا بدانيد باعث به‌وجود آمدن حس خودخواهي مي‌شويد كه كسي را جز خودتان نمي‌پذيريد و تنها دنياي خودتان را به ديگران و نوع زندگي شان برتري مي‌دهيد. اما زماني كه شما خود را درگير گروه‌هاي بزرگ‌تر كنيد و با اعضاي گروه اهداف مشتركي را دنبال كنيد اين حس خودخواهي شما از بين مي‌رود. مفهموم من و تو؛ ما و ديگران را از بين ببريد و با ديگران خود را سهيم بدانيد و قبل از تنفر سعي كنيد كه براي افراد ديگر حقوقي مساوي با خودتان قائل شويد. چه خوب است كه از كودكي به فرزندانتان قانون جدايي بين ما و ديگران را نياموزيد تا در آينده تبديل به آدم هايي خودخواه نشوند.

وقتي از كوره در مي‌رويد...

در اطرافمان انسان‌هاي زيادي وجود دارند كه ما خيلي از آن‌ها خوشمان نمي‌آيد اما مجبوريم كه با اين آدمها زندگي كنيم و ارتباطاتمان را حفظ كنيم اما نكته آزار‌دهنده اينجاست كه درك نكردن اين دسته از افراد باعث مي‌شود كه احساسات ما به‌تدريج حالت خصمانه‌اي به‌خود بگيرد و تبديل به تنفر شود. براي رهايي از چنين موضوعي بايد در گام اول ياد بگيريد كه چطور افراد را درك كنيد. مثلا ممكن است يكي از افراد خانواده‌ يا دوست و همكارتان مدام از شما در مورد يك رفتارتان انتقاد كند و شما حسابي از اين موضوع كلافه شويد مخصوصا اينكه بفهميد آن فرد خودش هم آن كار به‌اصطلاح نادرست را انجام مي‌دهد. در اين شرايط شما مطمئنا حالت دفاعي به‌خودتان مي‌گيريد و گاهي از اين مرحله هم جلوتر مي‌رويد و از آن شخص متنفر مي‌شويد. در اين شرايط بهتر است قدري بيشتر فكر كنيد. مثلا ممكن است آن فرد به خاطر اينكه خودش گرفتار يك عادت بد شده يا نتيجه يك رفتار بد را به روشني تجربه كرده، شما را از آن كار منع كند و انگيزه اصلي اين انتقاد در واقع مثبت باشد. براي همين قبل از اينكه از انتقاد و سرزنش كسي نسبت به‌خودتان متنفرشويد سعي كنيد كه علت اصلي اين عمل افراد را درك كنيد.

تحمل ديدن كسي را نداريد

مشكل اصلی همه انسان‌هایی كه به نوعی از یكدیگر متنفر هستند حرف نزدن است. البته نمی شود گفت كه حرفی بین این افراد ردوبدل نمی شود بلكه حرف‌ها یا به موقع گفته نمی شوند یا برای دو طرف غیر قابل درك است. قبل از هرچیز سعی كنید كه تفاوت دیدگاه و افكار خود و فردی كه از او متنفر هستید را درك كنید. در قدم دوم باید به‌دنبال زمان مناسبی برا ی گفت‌وگو باشید.
    اگر در زمانی كه با شخص مورد نظر گفت‌وگو می‌كنید او عصبی و كسل باشد، حرف شما تاثیر خوبی را به‌دنبال نخواهد داشت. باید سعی كنید زمانی را انتخاب كنید كه هردو نفرتان در بهترین شرایط روحی و جسمی باشد و از آن به بعد در مورد مشكلاتتان با یكدیگر گفت‌وگو كنید اما برای گفت‌وگو بهتر است كه تنها به‌دنبال نقاط منفی نباشید و حداقل یكی، دو مورد از خوبی‌ها و نقاط قوت فرد را در نظر داشته باشید. یادتان باشد كه شما هرگز نمی توانید آن شخص را نادیده بگیرید. كسانی كه ادعا می كنند افكار و نوع احساسات دیگران برایشان اهمیتی ندارد یك دروغ بزرگ و آشكاری را به زبان می‌آورند. همه ما به‌دنبال حس تحسین و مورد پسند واقع شدن هستیم و حتی اگر از كسی متنفر هم باشیم از این حس آزار می بينیم. پس بهتر است به جای نادیده گرفتن افراد سعی در اصلاح روابطمان داشته باشیم.

انعطاف پذیر باشید

فراموش نكنید كه این انسان‌های روشنفكر و دارای ذهن باز هستند كه كمتر از دیگران حس تنفر به دل می گیرند. وقتی ذهن خود را به پذیرفتن دنیاهای متفاوت افراد دیگر باز می كنید و انسان‌ها را همانطور كه هستند می پذیرید دیگر به‌دنبال جدا كردن خود از دیگران نیستید و سعی می كنید آن‌ها را هم دوست داشته باشید. اما افرادی كه ذهن بسته‌ای دارند و تنها به عقاید و روش‌های خاص زندگی خود پایبندند، متاسفانه هیچ انسانی را وارد دنیای خود نمی كنند و به همین دلیل خیلی زود احساس كینه و نفرت را در خودشان رشد می دهند. ممكن است در طول زندگی با افرادی برخورد كنید كه خیلی از آن‌ها خوشتان نیاید اما نباید نام این حس را تنفر بگذارید. شما ممكن است گاهی از آن‌ها عصبانی شوید اما به‌دنبال پایداركردن این حس و نامیدن آن به نام«تنفر» نباشید. اگر نمی توانید یك جمله مثبت به كسی بگویید حداقل آن را با جمله منفی جایگزین نكنید. به جای اینكه از افرادی كه متنفر هستند فرار كنید و مانند یك ترسو عمل كنید، سعی كنید از همین حالا ذهنتان را تغییر دهید و با افرادی كه از آن‌ها متنفر هستید ارتباط برقرار كنید.

با سخاوتمندي تمام ببخشيد

اين موضوع قابل درك است كه بيشتر از 3بار نمي‌شود كسي را بخشيد. البته كساني هم هستند كه به همان بار اول كفايت مي‌كنند اما فراموش نكنيد كه هيچ‌چيزي به اندازه بخشيدن شخصي كه از او متنفر هستيد نمي‌تواند به شما كمك كند. شايد این جمله خنده دار به‌نظر برسد اما سعی كنید تا 10بار انسان‌های اطرافتان را كه برایتان مشكلی به‌وجود آورده‌اند ببخشید. بخشش های شما روزی نتیجه می دهد. مخصوصا اگر در حق یكی از نزدیكان‌تان باشد. البته این مسئله باز هم به انتخاب شماست كه بین تنفر و آزار دادن خود و بخشش یكی را انتخاب كنید.

يكي از دلايل اصلي كه باعث تنفر شما از افراد مي‌شود رفتار بي‌ادبانه و خارج از نزاكت است. حتما شما هم با اين دسته افراد پرخاشگر برخورد كرده‌ايد. اين دسته از افراد براي برپا كردن يك جنجال به‌دنبال بهانه هستند و به محض اينكه بهانه‌اي هرچند كوچك دست‌شان آمد چنان آشوبي را به پا مي‌كنند كه پاياني برايش نيست. اما باز هم دست نگه داريد، قبل از متنفر شدن قدري بيشتر فكر كنيد. شما به اين اعتقاد نداريد كه شرايط انسان‌ها را تغيير مي‌دهد؟ اگر به چنين جمله‌اي اعتقاد نداريد بهتر است بيشتر روي آن فكر كنيد. هيچ انساني بي‌دليل گستاخ و بي‌نزاكت نيست. ممكن است دوران كودكي اين شخص سرشار از ناملايمات و زندگي بدون محبت بوده باشد يا آن شخص در حال حاضر مشكلات زيادي داشته باشد كه از او چنين شخصيتي ساخته است. يك نكته ديگر اينكه ممكن است پرخاشگري جزو عادات اين فرد باشد و در ته دلش هيچ حس خشن و بدي نسبت به شما نداشته باشد. فكر كردن راجع به اين مسائل باعث مي‌شود در مورد واكنش افراد بيشتر فكر كنيد و به جاي تنفر علت رفتارهايشان را ريشه يابي كنيد. يك‌بار ديگر مي‌گوييم: شرايط زندگي ذات افراد را تغيير مي‌دهد.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. 3 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

نه بخشیدمشون ...دوستشون دارم...عزیزن برام ولی...ازشون میترسم...مثل قبلا از صمیم قلب دوستشون دارم ولی حس من آمیخته است با ترس/من از حرمت شکنی هاشون ترسیدم...ولی قبول دارم که نیت بدی نداشتند...و...دوستشون دارم
    ویرایش توسط مرسانا 19 : 06-16-2015 در ساعت 01:07 PM

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    17281
    تشکـر
    121
    تشکر شده 106 بار در 73 پست
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط من خاص نمایش پست ها
    نه بخشیدمشون ...دوستشون دارم...عزیزن برام ولی...ازشون میترسم...مثل قبلا از صمیم قلب دوستشون دارم ولی حس من آمیخته است با ترس/من از حرمت شکنی هاشون ترسیدم...ولی قبول دارم که نیت بدی نداشتند...و...دوستشون دارم
    واقعا خوشا بحالتون که اینقدر دلتون صافه که زود آدم ها رو میبخشید حتی کسانی که حرمت شکنی کردن ...
    من در یک سال اخیر به حدی آسیب دیدم از کسایی که باهاشون رو راست بود و اینقدر بدی دیدم خیلی بدبین شدم
    قبلا همیشه منو به خوش رویی و خوش بین بودن میشناختن ولی الان احساس میکنم همه ی آدم های اطرافم برای کارهایی که انجام میدن حتما نیت بدی دارن و بدتر از همه اینکه این حسمو نمیتونم به کسی بگم مدام ذهنم درگیره و نمیتونم درست در مورد اطرافیانم فکر کنم

7. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

بهتره بدی دیگران رو به دل نگیریم...و یادمون باشه هنوز آدمای خوب هستن...میفهمم تردید و بدبینی به دیگران زجر آوره...یهتره با دیگران بهتر از خودشون رفتار کنیم شاید برخورد خوب ما تحولی شگرف در زندگیشان به وجود آورد

8. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15431
    تشکـر
    1,705
    تشکر شده 2,460 بار در 1,195 پست
    میزان امتیاز
    10

آدم وقتی همیشه حس کنه ک ی موجود آزاد هست
    و خودشو از بند اسارت های مادی رها کنه
    و ب دور از تعلقات دنیای کنه
    قطعا ب این نتیجه میرسه ک بدی دبده
    اونوقت رنگ ارزش ها و خوبی ها بیشتر میشه و هیچوقت رنگ خودشو نمیبازه
    تموم دنیا هم اگه بد باشن بازم تو خوب باش
    حس نفرتو از دلت بیرون کن
    محبت کردن ه ادم آرامش میده
    ی داستانی خوندم ی ک مرد ثروتمند کنار ی ماهی گیر نشسته بود و به میگفت ک چرا انقد خوشحالی
    گفتش ک کاری ک انجام میدوم بهم رضایت و قوت قلب میده، گفتش اخه این کار تو درامدی نداره. من مدیر فلان شرکتم ف کلی ثروت دارم حالام اومدم کنار ساحل آرامش داشته باشم
    اون ماهگیره هم برگشت ب اون اقا گفت ، کل زندگیتو در حال دوندگی میگذرونی و اخرش میای جای ک من هستم و آرامش دارم ب آرامش میرسی
    دوندگی ها روزمره آدم از همه خسته میکنه
    بهتره پس از همون اول ارامش داشته باشیم و خودمونو ب آرامش دعوت کنیم
    امضای ایشان
    من ریشه های تو را دریافته ام

با لبانت برای همه لبها سخن گفته ام

و دستهایت با دستان من آشناست

در خلوت روشن با تو گریسته ام برای خاطر زندگان

و در گورستان تاریک با تو خوانده ام زیباترین سرودها را

زیرا که مردگان این سال عاشقترین زندگان بوده اند

9. کاربران زیر از سوگل1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد