نمایش نتایج: از 1 به 35 از 35

موضوع: یک ماجرا ، یک مسابقه (5)

3388
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    تشکر شده 1,477 بار در 547 پست
    میزان امتیاز
    10

Post یک ماجرا ، یک مسابقه (5)

[replacer_img]

یک نکته) بایدها و نبایدهای تنبیه کردن؛

یکی از ابزارهای مهم در تربیت کودک در کنار
    تشویق کردن، تنبیه کردن است. اگرچه والدین باید عمدتاً حامی،

مشوق و تحسین کننده‎ی فرزندشان به واسطه‎ی رفتارهای خوبش باشند (که عموماً هستند) در عین حال

او را باید در صورت انجام کارهای زشت تنبیه کنند. منتها باید توجه داشته باشید که در تنبیه کردن باید نکاتی

رعایت شود که عدم رعایت آن می‎تواند منجر به آسیب‎های جدی شود. این نکات به طور خیلی خلاصه و مختصر بدین شرح می‎باشد:

1)تنبیه کردن باید عمدتاً به صورت محروم سازی باشد یعنی اینکه کودک را باید مدت کوتاهی از توجه، محبت و یا آنچه که مورد علاقه‎ی اوست محروم ساخت.

2)هرگز نباید در تنبیه از روش‎هایی هم‎چون فریاد زدن، توهین کردن،ناسزا گفتن و یا تنبیه‎های شدید بدنی استفاده کرد.

3) در تنبیه دقت داشته باشید که صرفاً باید خطاهای عمدی و آنچه که در انجام آن اصرار و تعمد بوده است

مورد تنبیه قرار گیرد و هرگز نباید او را به واسطه‎ی کارهایی که سهوی و غیرعمد بوده است تنبیه کرد.

4)از تهدید کردن به این معنا که وعده‎ی تنبیه به او بدهید که اگر این کار را کنی چنین و چنان می‎کنم به شدت اجتناب کنید.

5)محروم‎سازی باید موقت و زمان‎دار باشد و برای کودک باید فرصت و امکان جبران قرار دهید تا در صورت

جبران بتواند مورد عفو قرار گرفته و تحریم‎ها برداشته شود.

6)در تنبیه باید در عین مهربانی و ملایمت قاطعیت داشته باشید.

7)همیشه باید تشویق بر تنبیه غلبه داشته باشد و بنا را بر تشویق کردن بگذارید مگر اینکه ناگزیر به تنبیه باشید.

یک ماجرا) قشقرق به پا کردن عرفان

سمانه خانم کودک 8 ساله ای به نام عرفان دارد. عرفان بسیار بازیگوش، پرشیطنت و البته تا حدی لجباز است.

سمانه خانم هرگاه که کودکش را به واسطه‎ی کارهای بدش تنبیه و محروم می‎سازد، کودکش شروع به سر و صدا و قشقرق

به پا کردن می‎کند. همین دیروز وقتی که عرفان علیرغم تذکرات فراوان مادرش اتاقش را حسابی به هم ریخت وقتی مادرش

به او گفت که تا وقتی اتاقت را مرتب نکنی حق تماشای تلویزیون نداری او شروع به گریه کردن و داد و فریاد و اصرار کرد که مامان

تو رو خدا اجازه بدین تلویوزیون ببینم. بعد مادرش گفت که شرط آن این است که اتاقت را مرتب کنی او به جای اینکه به

مرتب کردن اتاقش بپردازد گریه و نق زدن هایش را بیشتر می‎کرد و مادر نیز لحظه به لحظه کلافه‎تر و عصبی‎تر می‎شد.

یک مسابقه)
    چرا تنبیه سمانه خانم اثر ندارد و چرا محروم سازی سمانه خانم منجر به بهبود اصلاح رفتار فرزندش نمی‎شود؟

2. 6 کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8109
    تشکـر
    2,867
    تشکر شده 3,828 بار در 1,232 پست
    میزان امتیاز
    12

پاسخ : یک ماجرا ، یک مسابقه (5)

کودکان رده سنی 8سال واین قبیل خیلی حساسن ودوست دارنن والدین اونا رو بزرگ تلقی کنند وهمونطور که گفتید تنبه زیاد کارامد نیست سمانه خانوم بجای اینکه عصبی بشه و با صدای بلند بگه زودباش اتاقتو مرتب کن وگرنه از تیوی خبری نیست میتونست بگه چقدر اتاقتت زشت شده کسی دوست نداره بیاد تو اتاقتت این مداد رنگیاتو اینطوری میزاشتی تو جامدادی بهتر بود تا این که همشو ریخته باشی وسط ببین کیفتو گذاشتم رو میزه زودبیا جمع کن با لحن خوشرویی که بتونی سریاله یا کارتونوتو ببینی باش پسر خوبو فعالم تنبه سمانه خانوم اثر بخش نیست چون همیشه تشویق حالا اگه کار فرزند خوب هم نباشه تونسته کارامد باشه واینکه هر چقد محروم سازی بشه کودک ویا فرزند بدتر لج میکنه واینکه شایدم میخاد بگه که من میخام به اینصورت دیده بشم وبهم توجه بشه
    امضای ایشان

آموخته ام که:خدا عشقست و عشق تنهاخداست!
    آموخته ام: وقتی ناامید میشوم خدا،با تمام عظمتش،عاشقانه انتظار میکشد،دوباره به رحمتش امیدوارشوم!

آموخته ام: اگر تاکنون به آنچه خواستم نرسیدم،خدا برایم بهترش را درنظر گرفته!

4. 2 کاربران زیر از mahastey بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    17235
    تشکـر
    66
    تشکر شده 306 بار در 174 پست
    میزان امتیاز
    9

ممکنه سمانه خیلی در تنبیه کردن جدی نبوده و برای پسرش شرطی شده که مامان میگه تنبیه ممیکنم اما زود کوتاه میاد برای همین من نیازی به عمل به خواسته هاش ندارم
    امضای ایشان
    حضرت محمد(ص) فرمودند:
    برای هر چیزی قلبی است و قلب قران سوره یس است.

6. 3 کاربران زیر از دریا071 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16950
    تشکـر
    346
    تشکر شده 512 بار در 244 پست
    میزان امتیاز
    9

سلام اول اینکه سمانه خانم نتونسته متغیر مهم تنبیه فرزندش رو تشخیص بده اول باید شناسایی کنه کدوم عوامل بیشتر مورد علاقه پسرش هستند تا بتونه از اونا استفاده کنه و محروم سازی رو انجام بده محروم سازی یعنی گرفتن مقداری از تقویت کننده ای که فرد قبلا دریافت میکرده بنابراین سمانه خانم باید تشخیص بده کدام فعالیت بیشتر مورد علاقه فرزندش بعد محروم سازی رو انجام بده و دم اینکه سمانه خانم تنبیه رو جدی نگرفته و بدلیل احساسات مادر و سست بودن فرزند متوجه شده میتونه از طریق گریه و زاری مادرش رو احساساتی کنه و کلافه اش کنه بچه ها خیلی از ما بزرگترها زیرک تر هستند و سریع متوجه حالات مادر و پدر میشوند بنابراین سمانه خانم بعد از تشخیص عامل اصلی تقویت کننده رفتار فرزندش از همون عامل برای تنبیه کردن رفتار فرزندش استفاده میکنه والبته با خونسردی و کوتاه نیامدن که فرزندش همه چیز را جدی بگیرد
    ویرایش توسط aida68 : 06-21-2015 در ساعت 10:19 AM
    امضای ایشان
    آواز عاشقانه ما در گلو شکست..
    حق با سکوت بود..صدا در گلو شکست..
    آن روزهای خوب که دیدیم..خواب بود..خوابم پرید..و خاطره ها در گلو شکست...

8. 2 کاربران زیر از aida68 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط mahestey نمایش پست ها
    کودکان رده سنی 8سال واین قبیل خیلی حساسن ودوست دارنن والدین اونا رو بزرگ تلقی کنند وهمونطور که گفتید تنبه زیاد کارامد نیست سمانه خانوم بجای اینکه عصبی بشه و با صدای بلند بگه زودباش اتاقتو مرتب کن وگرنه از تیوی خبری نیست میتونست بگه چقدر اتاقتت زشت شده کسی دوست نداره بیاد تو اتاقتت این مداد رنگیاتو اینطوری میزاشتی تو جامدادی بهتر بود تا این که همشو ریخته باشی وسط ببین کیفتو گذاشتم رو میزه زودبیا جمع کن با لحن خوشرویی که بتونی سریاله یا کارتونوتو ببینی باش پسر خوبو فعالم تنبه سمانه خانوم اثر بخش نیست چون همیشه تشویق حالا اگه کار فرزند خوب هم نباشه تونسته کارامد باشه واینکه هر چقد محروم سازی بشه کودک ویا فرزند بدتر لج میکنه واینکه شایدم میخاد بگه که من میخام به اینصورت دیده بشم وبهم توجه بشه
    سلام مهستی خانم.

تنبیه ی کار امد نیست، که بدنی باشه.

وگرنه تنبیه کردن برای فرزند 18 ساله هم داریم.

نوع تنبیه کردن متفاوت هست.

10. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط دریا071 نمایش پست ها
    ممکنه سمانه خیلی در تنبیه کردن جدی نبوده و برای پسرش شرطی شده که مامان میگه تنبیه ممیکنم اما زود کوتاه میاد برای همین من نیازی به عمل به خواسته هاش ندارم
    جوابتون خوبه اما کامل نیست.

12. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط aida68 نمایش پست ها
    سلام اول اینکه سمانه خانم نتونسته متغیر مهم تنبیه فرزندش رو تشخیص بده اول باید شناسایی کنه کدوم عوامل بیشتر مورد علاقه پسرش هستند تا بتونه از اونا استفاده کنه و محروم سازی رو انجام بده محروم سازی یعنی گرفتن مقداری از تقویت کننده ای که فرد قبلا دریافت میکرده بنابراین سمانه خانم باید تشخیص بده کدام فعالیت بیشتر مورد علاقه فرزندش بعد محروم سازی رو انجام بده و دم اینکه سمانه خانم تنبیه رو جدی نگرفته و بدلیل احساسات مادر و سست بودن فرزند متوجه شده میتونه از طریق گریه و زاری مادرش رو احساساتی کنه و کلافه اش کنه بچه ها خیلی از ما بزرگترها زیرک تر هستند و سریع متوجه حالات مادر و پدر میشوند بنابراین سمانه خانم بعد از تشخیص عامل اصلی تقویت کننده رفتار فرزندش از همون عامل برای تنبیه کردن رفتار فرزندش استفاده میکنه والبته با خونسردی و کوتاه نیامدن که فرزندش همه چیز را جدی بگیرد
    جواب شما هم کامل هست ، اما به یک نکته ای اشاره نکردید.

14. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13215
    تشکـر
    370
    تشکر شده 500 بار در 226 پست
    میزان امتیاز
    10

قبل ازاینکه به سوال جواب بدم بایدبگم بخشی ازاین لجبازی هابه رفتارخودمابرمیگرده امامایک یاچندبارکوتاه اومده باشیم ویادرمقابل گریه فرزندمون ازتنبیهش صرف نظرکنیم اونوشرطی میکنیم که اگه گریه کنه یابدعنق بشه ماکوتاه میایم پس قاطعیت شرط مهمیه..
    خب وحالابریم سراغ سوال..
    بنظرمن بهتربودکه سمانه خانوم بازیرکی ومهربونی به عرفان میگفت اگه اتاقت رومرتب کنی اجازه میدم نه تنهاتلویزیون ببینی بلکه اگه خوب اتاقت رومرتب کنی
    من خوشحال میشم واون اسباب بازی روکه دوسداری برات میخرم(ازنظرمن پیشنهادیه تشویق خوب بهترازیه تنبیه عمل میکنه)
    وبهتره که سمانه خانوم بهش بگه که اگه همیشه اتاقش مرتب باشه به مقداررضایتش ازعرفان جایزه بهتری هم میگیره

این نظرمنه ومنم منتظرم جواب خوبی ازاین مسابقه بگیرم
    ممنون آقای مهدیان
    امضای ایشان
    هرروزخوشبخترین انسان روی زمین ازخواب برمیخیزم

16. 2 کاربران زیر از ziziorton بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

به نظر من اگه دختر بود جواب میداد

ولی چون پسر هست براش خیلی سخته که بخوان براش شرط بذارن

پسرا تو این سن. خیلی غرور دار دوس ندارن کسی غرورشون خورد کنه بگه اگه اتاقت تمیز کنی میذارم تلوزیون نگاه کنی
    فکر میکنه خیلی غغرورش شکسته میشه و لج بازی میکنه و اونگار و نمیکنه و دوس داره خودشو بزرگ جلوه بده

سمانه خانم باید بفهمه تربیت پسر با دختر فرق داره

باید اول غرور پسرش و حفظ کنه کاری نکنه پسرش فکر کنه سر شکسته شده دفعه های دیگه بدترش شه و لج بازی کنه
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

18. 2 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

19. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط ziziorton نمایش پست ها
    قبل ازاینکه به سوال جواب بدم بایدبگم بخشی ازاین لجبازی هابه رفتارخودمابرمیگرده امامایک یاچندبارکوتاه اومده باشیم ویادرمقابل گریه فرزندمون ازتنبیهش صرف نظرکنیم اونوشرطی میکنیم که اگه گریه کنه یابدعنق بشه ماکوتاه میایم پس قاطعیت شرط مهمیه..
    خب وحالابریم سراغ سوال..
    بنظرمن بهتربودکه سمانه خانوم بازیرکی ومهربونی به عرفان میگفت اگه اتاقت رومرتب کنی اجازه میدم نه تنهاتلویزیون ببینی بلکه اگه خوب اتاقت رومرتب کنی
    من خوشحال میشم واون اسباب بازی روکه دوسداری برات میخرم(ازنظرمن پیشنهادیه تشویق خوب بهترازیه تنبیه عمل میکنه)
    وبهتره که سمانه خانوم بهش بگه که اگه همیشه اتاقش مرتب باشه به مقداررضایتش ازعرفان جایزه بهتری هم میگیره

این نظرمنه ومنم منتظرم جواب خوبی ازاین مسابقه بگیرم
    ممنون آقای مهدیان
    ممنون ازتون که همیشه با دقت می خونید.

اما نکته اولتون دقیق بود.ولی باز یک نکته ای رو کم داره .بعلاوه یک نکته ای که در زندگی و تربیت فرزند خیلی نقش مهمی داره.

و در این که تشویق تاثیر بیشتری داره شکی نیست.اما همین تشویق هم اگر به ا نباشه به نظرتون باز مسئله شرطی شدن به وجود نمیاد؟

20. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

21. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط پریماه. نمایش پست ها
    به نظر من اگه دختر بود جواب میداد

ولی چون پسر هست براش خیلی سخته که بخوان براش شرط بذارن

پسرا تو این سن. خیلی غرور دار دوس ندارن کسی غرورشون خورد کنه بگه اگه اتاقت تمیز کنی میذارم تلوزیون نگاه کنی
    فکر میکنه خیلی غغرورش شکسته میشه و لج بازی میکنه و اونگار و نمیکنه و دوس داره خودشو بزرگ جلوه بده

سمانه خانم باید بفهمه تربیت پسر با دختر فرق داره
    غرور و یا همون اقتدار.بعله امکان داره اقتدار یک پسر بچه هم بشکنه اما بروز این شکسته شدن الان نیست و در این برهه از زمان خیلی جلوه نمیکنه.

در ضمن پسر ها در هر سنی هم غرور دارن و اینکه دختر هم برای خودش غروری داره اما نوعا با هم فرق میکنه.

تنبیه کردن شاید نوعش در دختر و پسر فرقی میکنه!!!!!!

ولی به نظر تون پسر نباید هیچ وقت تنبیه بشه؟

22. 2 کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

23. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13215
    تشکـر
    370
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdianshakib نمایش پست ها
    ممنون ازتون که همیشه با دقت می خونید.

اما نکته اولتون دقیق بود.ولی باز یک نکته ای رو کم داره .بعلاوه یک نکته ای که در زندگی و تربیت فرزند خیلی نقش مهمی داره.

و در این که تشویق تاثیر بیشتری داره شکی نیست.اما همین تشویق هم اگر به ا نباشه به نظرتون باز مسئله شرطی شدن به وجود نمیاد؟
    بله اگه اندازه رونگه نداریم چه بساتشویق ازتنبیه شرط مخربتری میشه وبعداهم دیگه کارسازنیست..
    شایدنوع بیان سمانه خانوم مناسب نبودکه باعث حالت تدافعی درعرفان شده..
    من یه سوال دارم که اصلادلیل اینکارعرفان چیبوده؟چرااتاقش روبهم ریخته بااینکه میدونسته مادرش ممکنه اونوتنبیه کنه
    آیاهدف خاصی داشته که میخواسته بهش برسه؟
    من چون خودم باهمچین بچه ای دراطرافیانم سروکاردارم برام سواله بچه فقط بامادرش اینجوری لجبازه وقتی
    بادیگرانه بسیارحرف گوش کنه
    امضای ایشان

24. 2 کاربران زیر از ziziorton بابت این پست مفید تشکر کرده اند

25. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    17235
    تشکـر
    66
    میزان امتیاز
    9

باید مادر عملی به فرزندش یاد بده مثلا اگه میخواد پسرش اتاقشو مرتب کنه باید بهش بگه پسرم بیا تا باهم اتاق را مرتب کنیم بعدش بهت جایزه میدم
    امضای ایشان
    حضرت محمد(ص) فرمودند:

26. 3 کاربران زیر از دریا071 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

27. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

بله اگه اندازه رونگه نداریم چه بساتشویق ازتنبیه شرط مخربتری میشه وبعداهم دیگه کارسازنیست..
    شایدنوع بیان سمانه خانوم مناسب نبودکه باعث حالت تدافعی درعرفان شده..
    من یه سوال دارم که اصلادلیل اینکارعرفان چیبوده؟چرااتاقش روبهم ریخته بااینکه میدونسته مادرش ممکنه اونوتنبیه کنه
    آیاهدف خاصی داشته که میخواسته بهش برسه؟
    من چون خودم باهمچین بچه ای دراطرافیانم سروکاردارم برام سواله بچه فقط بامادرش اینجوری لجبازه وقتی
    بادیگرانه بسیارحرف گوش کنه
    عرفان داستان که دلیل خاصی برای بهم ریخته کردن اتاقش نداره.
    اما در مورد شما احتمال این هست که اون بچه از مادرش توهین و بی احترامی دیده باشه ولی از بقیه به شدتی که از مادرش میبینه نبوده
    و حرف شنوی بهتری از بقیه داره.
    و جواب این پست حتما میتونه کمک کنه به ایشون.

28. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

29. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

باید مادر عملی به فرزندش یاد بده مثلا اگه میخواد پسرش اتاقشو مرتب کنه باید بهش بگه پسرم بیا تا باهم اتاق را مرتب کنیم بعدش بهت جایزه میدم
    عمل کردن به اون چیزی که می خواییم یاد فرزندمون بدیم ضروری هست.

و این راهکاری هم که گفتید خیلی خوبه.اما تا آخر باید همیشه اینجوری عمل کنه؟

یعنی همیشه کمک فرزندش بکنه؟

با لجبازی عرفان چیکار کنیم؟

30. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

31. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    17281
    تشکـر
    121
    تشکر شده 106 بار در 73 پست
    میزان امتیاز
    9

شاید سمانه تنبیه و شرط رو برای فرزندش خیلی جدی نمیگیره و هربار بعد از فریاد های پسرش کوتاه میاد ، وقتی پسرش ابراز پشیمونی کرده و از مادرش خواسته که اجازه بده تلویزیون ببینه یکم از شدت اون شرط بخاطر ابراز پشیمونیش کم میکردم مثلا این که میگفتم چون از کارت پشیمون شدی بهت کمک میکنم اتاقتو سریع مرتب کنیم تا توام بتونی بری تلویزونت رو تماشا کنی . یعنی ی جوری با همکاری خودم تشویقش میکردم به اصلاح کار اشتباهش
    احساس میکنم موقع تنبیه کردن باید یکم منعطف تر برخورد کنی که بچه تنبیه رو با لج کردن پدر و مادرش اشتباه نگیره و فکر نکنه که والدین دارن باهاش مقابله به مثل میکنن...
    من هنوز مامان نشدم و تجربه ام کممممممممم ...

32. 2 کاربران زیر از manizhe بابت این پست مفید تشکر کرده اند

33. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13215
    تشکـر
    370
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط manizhe نمایش پست ها
    شاید سمانه تنبیه و شرط رو برای فرزندش خیلی جدی نمیگیره و هربار بعد از فریاد های پسرش کوتاه میاد ، وقتی پسرش ابراز پشیمونی کرده و از مادرش خواسته که اجازه بده تلویزیون ببینه یکم از شدت اون شرط بخاطر ابراز پشیمونیش کم میکردم مثلا این که میگفتم چون از کارت پشیمون شدی بهت کمک میکنم اتاقتو سریع مرتب کنیم تا توام بتونی بری تلویزونت رو تماشا کنی . یعنی ی جوری با همکاری خودم تشویقش میکردم به اصلاح کار اشتباهش
    احساس میکنم موقع تنبیه کردن باید یکم منعطف تر برخورد کنی که بچه تنبیه رو با لج کردن پدر و مادرش اشتباه نگیره و فکر نکنه که والدین دارن باهاش مقابله به مثل میکنن...
    انشالله دراینده تجربه کنیم..
    راستش ازالان بدونیم چطوربرخوردکنیم بهتره ازمشکلات احتمالی جلوگیری میشه..

بنظرتون اگه کمکش کنیم ازلجبازیش کم میشه؟ومیفهمه که کارش رونبایدتکرارکنه؟
    امضای ایشان

34. کاربران زیر از ziziorton بابت این پست مفید تشکر کرده اند

35. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

برخورد کردن تنبیهی با فرزند قاطعیت نیاز داره اما انعطاف نه.

شاید منظور از انعطاف شما همون مهربون بودنه که این درسته .باید مهربانانه تنبیه کرد.

در ضمن انشالا در آینده ای نزدیک مامان هم بشید.

36. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

37. بالا | پست 19

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    17281
    تشکـر
    121
    میزان امتیاز
    9

انشالله دراینده تجربه کنیم..
    راستش ازالان بدونیم چطوربرخوردکنیم بهتره ازمشکلات احتمالی جلوگیری میشه..

بنظرتون اگه کمکش کنیم ازلجبازیش کم میشه؟ومیفهمه که کارش رونبایدتکرارکنه؟
    انشالا عزیزززززم ، من عاااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااااااا ااااااشق بچه ام
    نمیدونم میگم تجربه ندارم ولی با بچه زیاد جدی بودن رو نمی پسندم .احساس میکنم لج باز میشه

برخورد کردن تنبیهی با فرزند قاطعیت نیاز داره اما انعطاف نه.

شاید منظور از انعطاف شما همون مهربون بودنه که این درسته .باید مهربانانه تنبیه کرد.

در ضمن انشالا در آینده ای نزدیک مامان هم بشید.
    ممنون از دعای قشنگتون
    با قاطعیت موافقم ولی همونطور که گفتم با بچه لجباز مجبوریم یکم نرم تر برخورد کنیم فکر میکنم

38. 2 کاربران زیر از manizhe بابت این پست مفید تشکر کرده اند

39. بالا | پست 20

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    تشکر شده 9,823 بار در 3,399 پست
    میزان امتیاز
    16

سلام آقا مهدیان عزیر

مسابقه قبلی رو درس داشتم نتونسم شرکت کنم اما اینو رسیدم ( دستتون درد نکنه )

خب اگه من بخوام سمانه خانوم رو راهنمای کنم بهش میگم :

وقتی میخواین بچه تون کار خوبی انجام بده باید تشویق بشه نه تنبیه .

اشتباه سمانه خانوم هم اینجاس که بجای اینکه بچه رو تشویق کنه تا یک کار رو درست انجام بده اونو تحت فشار تنبیه قرار میده ...

باید بدونن که کی زمان تشویقه و کی زمان تنبیه

مثلاً بهش بگه: پسرم اگه اتاقت رو مرتب و تمیز کنی امروز یک غذای خوشمزه برات درست میکنم

قسمت جالبش اینه که هیچ خرجی نداره چون غذا یا نهار که دارین درست میکنین ، بچه رو به خوردن غذای سالم هم تشویق میکنید ...

سعی کنین بیشتر از تشویق های بدون خرج استفاده کنن نتیجه اثر بخش تری داره .

وقتی بچه برای انجام کار های مثبت تشویق میشه در آینده بدون نظارت هم هون کار ها رو انجام میده

تنبیه مال وقتیه که بچه کار اشتباهی انجام میده ، مثلاً بیاد بقیه خونه رو هم بهم بریزه و به وسایلی که نباید دست بزنه .

40. کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

41. بالا | پست 21

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

انشالا عزیزززززم ، من عاااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااااااا ااااااشق بچه ام
    نمیدونم میگم تجربه ندارم ولی با بچه زیاد جدی بودن رو نمی پسندم .احساس میکنم لج باز میشه

ممنون از دعای قشنگتون
    با قاطعیت موافقم ولی همونطور که گفتم با بچه لجباز مجبوریم یکم نرم تر برخورد کنیم فکر میکنم
    بله درسته اما نه به قیمت از دست دادن قاطعیتمون.

هوم؟؟!!

42. بالا | پست 22

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط reza1 نمایش پست ها
    سلام آقا مهدیان عزیر

مسابقه قبلی رو درس داشتم نتونسم شرکت کنم اما اینو رسیدم ( دستتون درد نکنه )

خب اگه من بخوام سمانه خانوم رو راهنمای کنم بهش میگم :

وقتی میخواین بچه تون کار خوبی انجام بده باید تشویق بشه نه تنبیه .

اشتباه سمانه خانوم هم اینجاس که بجای اینکه بچه رو تشویق کنه تا یک کار رو درست انجام بده اونو تحت فشار تنبیه قرار میده ...

باید بدونن که کی زمان تشویقه و کی زمان تنبیه

مثلاً بهش بگه: پسرم اگه اتاقت رو مرتب و تمیز کنی امروز یک غذای خوشمزه برات درست میکنم

قسمت جالبش اینه که هیچ خرجی نداره چون غذا یا نهار که دارین درست میکنین ، بچه رو به خوردن غذای سالم هم تشویق میکنید ...

سعی کنین بیشتر از تشویق های بدون خرج استفاده کنن نتیجه اثر بخش تری داره .

وقتی بچه برای انجام کار های مثبت تشویق میشه در آینده بدون نظارت هم هون کار ها رو انجام میده

تنبیه مال وقتیه که بچه کار اشتباهی انجام میده ، مثلاً بیاد بقیه خونه رو هم بهم بریزه و به وسایلی که نباید دست بزنه .

رضا جان سلام.
    خوبی؟
    امتحانات خوب تموم شد؟مشروط میشی یا نه؟
    مرد باید حتما یکبار مشروط بشه هاااا

اما در مورد راهکارتون درسته که تشویق همیشه باید غالب بر تنبیه باشه.
    اما به نظرت هیچ وقت تنبیه نباید باشه؟
    تنبیه نکردن به معنای باز گذاشتن صرف بچه نیست؟
    اصلا چیکار باید کرد با لجبازبودن عرفان؟

43. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

44. بالا | پست 23

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    17235
    تشکـر
    66
    میزان امتیاز
    9

بهتره تنبیه در خلوت انجام بشه و عزت نفس فرزند خدشه دار نشه
    امضای ایشان
    حضرت محمد(ص) فرمودند:

45. کاربران زیر از دریا071 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

46. بالا | پست 24

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

بهتره تنبیه در خلوت انجام بشه و عزت نفس فرزند خدشه دار نشه
    دقیقا.
    همیشه تنبیه باید در خفا باشه.حالا می خواد اون فرزندمون دختر باشه و یا پسر.

شما خیلی اشارات خوبی به جواب کردید.تقریبا درست گفتید .

47. 2 کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

48. بالا | پست 25

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13215
    تشکـر
    370
    میزان امتیاز
    10

خب حالاکه عرفان جان نمیخوادروپیشنهادتشویق من فکرکنه..منم مجبورم بهش بی توجهی کنم
    درواقع هیچ عکس العملی نشون نمیدم تاوقتی که ازگیه کردن ولجبازی دست برداره
    بعدوقتی دوتامون آرومترشدیم یااون میادپیشم یامن میرم پیشش وفکرکنم همین بی توجهی ازتنبیهات دیگه سخت ترباشه
    وتاوقتی که اتاقشومرتب نکنه من باهاش برخوردسردی دارم
    (چه کنم آخه اینم بچس جلل خالق)

دیگه مغزم به جایی قدنمیده..
    امضای ایشان

49. 2 کاربران زیر از ziziorton بابت این پست مفید تشکر کرده اند

50. بالا | پست 26

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

رضا جان سلام.
    خوبی؟
    امتحانات خوب تموم شد؟مشروط میشی یا نه؟
    مرد باید حتما یکبار مشروط بشه هاااا

اما در مورد راهکارتون درسته که تشویق همیشه باید غالب بر تنبیه باشه.
    ممنون ما هم خوبیم ، یکم خستگی امتحانات مونده .
    نه بابا ، مشروط نمیشم
    امتحانات خوب بود

بعضی وقت ها تنبیه لازمه باشه ، اما خب وقتی تنبیه میکنیم اگه بچه گریه کرد نباید تسلیم بشیم ، مصخوصاً بچه های لج باز .

یعنی تا آخر تنبیه جدی عمل کنیم و قاطعانه ، تسلیم شدن در برار گریه و لجبازی بچه باعث میشه که عادتش رو ترک نکنه ، تسلیم خواسته اون شدن به معنی باز گذاشتنش میشه .

اما خب همیشه نیازی به تنبیه نیست یعنی همه بچه ها یکجور نیستن .

شرطی کردن بچه از طریق تشویق به نظر من هنوزم بهترین روشه

51. بالا | پست 27

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

ممنون ما هم خوبیم ، یکم خستگی امتحانات مونده .
    نه بابا ، مشروط نمیشم
    امتحانات خوب بود

بعضی وقت ها تنبیه لازمه باشه ، اما خب وقتی تنبیه میکنیم اگه بچه گریه کرد نباید تسلیم بشیم ، مصخوصاً بچه های لج باز .

یعنی تا آخر تنبیه جدی عمل کنیم و قاطعانه ، تسلیم شدن در برار گریه و لجبازی بچه باعث میشه که عادتش رو ترک نکنه ، تسلیم خواسته اون شدن به معنی باز گذاشتنش میشه .

اما خب همیشه نیازی به تنبیه نیست یعنی همه بچه ها یکجور نیستن .

شرطی کردن بچه از طریق تشویق به نظر من هنوزم بهترین روشه

ترم اول که هنوز توو جو دانشگاه گیج بودم تا مرز مشروطی رفتم.

قبول دارم که شرطی کردن بهترین روش هست اما کمی بچه رو متوقع میکنه.

در ضمن هر بار توقع داره که تشویقش بزرگ تر بشه.

البته اینکه متوقع نشه هم راهکار داره.

حالا براش یه ماجرا و مسابقه میذارم.

52. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

53. بالا | پست 28

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

ترم اول که هنوز توو جو دانشگاه گیج بودم تا مرز مشروطی رفتم.

قبول دارم که شرطی کردن بهترین روش هست اما کمی بچه رو متوقع میکنه.

در ضمن هر بار توقع داره که تشویقش بزرگ تر بشه.

البته اینکه متوقع نشه هم راهکار داره.

حالا براش یه ماجرا و مسابقه میذارم.
    خوبه منتظر اون مسابقه هم میمونیم . یکجوری تبادل اطلاعات میشه .

منم ترم اولم خیلی بی خیال و خوش بودم معدل ترم یکم شد 13
    زیاد درس خون نیستم ، به همین نمره های متوسط در حد 16 یا 17 هم قانع ام ، فقط نیفتیم :d

54. کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

55. بالا | پست 29

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

خوبه منتظر اون مسابقه هم میمونیم . یکجوری تبادل اطلاعات میشه .

منم ترم اولم خیلی بی خیال و خوش بودم معدل ترم یکم شد 13
    زیاد درس خون نیستم ، به همین نمره های متوسط در حد 16 یا 17 هم قانع ام ، فقط نیفتیم :d
    نمره 16 یا 17 تو دانشگاه یعنی به درس خون دیگه.

56. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

57. بالا | پست 30

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

نمره 16 یا 17 تو دانشگاه یعنی به درس خون دیگه.

نه بابا 18 ، 19 ، 20 میشه درس خون .

نمره های این ترم من : 18 ،18 ، 15 ، 14.5 ، 13 ، بقیه رو هم هنوز نزدن ، این میشه خوش خوش درس خوندن .

خدا من که جزوه ها مو بیشتر از یک دور نخوندم ، باور کنین من درس خون نیستم .

ولی این ترم یک روش جالب یاد گرفتم برا درس خوندن ، طوری که ذهن خسته و یا هواسش پرت نشه و توی زمان کم راندمان بالا بره ، روی من که اثر داد شاید رو بقیه نتیجه عکس بده .

58. بالا | پست 31

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

نه بابا 18 ، 19 ، 20 میشه درس خون .

نمره های این ترم من : 18 ،18 ، 15 ، 14.5 ، 13 ، بقیه رو هم هنوز نزدن ، این میشه خوش خوش درس خوندن .

خدا من که جزوه ها مو بیشتر از یک دور نخوندم ، باور کنین من درس خون نیستم .

ولی این ترم یک روش جالب یاد گرفتم برا درس خوندن ، طوری که ذهن خسته و یا هواسش پرت نشه و توی زمان کم راندمان بالا بره ، روی من که اثر داد شاید رو بقیه نتیجه عکس بده .

کتاب من رو نمی خونی برای درس خوندن اونوقت نمره هاتم این میشه.

خب حالا مگه درس خون بده؟

اگر درس خون باشی که یه افتخاره.

البته شما درس خون هستی میدونم.

خب روش درس خوندنتون چیه.بگید شاید ما هم بتونیم استفاده کنیم.

59. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

60. بالا | پست 32

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

قاطع اما مهربان

یک مادر زمانی که می خواهد فرزند خود را تنبیه کند قاطعیت نیاز دارد .

یعنی زمانی که فرزندش را از کاری و یا از چیزی منع کرد حتما باید روی حرف خود بماند.

لازمه ی این قاطعیت مهربان بودن می باشد.

یعنی میتوان این قاطعیت را به گونه ای با مهربانی مخلوط کرد که فرزند متوجه شود که پدر و یا مادر با وی لج ندارند.

میتوان برای مهربان بودن از کلماتی مثل قربونت برم نمیشه، فدات بشم نمیتونم بذارم تلوزیون ببینی و غیره استفاده کرد.

اما در مورد سوال این مسابقه همون طور که اکثر بچه ها اشاره کردند سمانه خانوم زمانی که

عرفان را از چیزی مثل تلوزیون محروم میکردند، با گریه کردن و جیغ زدن های فرزندش از محرومیت خودش چشم پوشی کرده

و تن به خواسته های عرفان داده است.

بنا براین فرزندش متوجه شده است مادرش تنبیه میکند اما با سلاح گریه میتواند مادرش را وادار کند به خواسته اش تن دهد.

پس به این دلیل تنبیه کردن های او با گریه های عرفان خنثی شده استو دیگر تنبیه های او اثری ندارد.

پسمواظب باشید که اگر فرزند دار شدید قاطع باشید اما مهربان.

61. 2 کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

62. بالا | پست 33

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

کتاب من رو نمی خونی برای درس خوندن اونوقت نمره هاتم این میشه.

خب حالا مگه درس خون بده؟

اگر درس خون باشی که یه افتخاره.

البته شما درس خون هستی میدونم.

خب روش درس خوندنتون چیه.بگید شاید ما هم بتونیم استفاده کنیم.
    درس خوندن بد نیست ، اما اسم کتاب درسی که میاد من اصلاً خوندنم نمیاد
    کتاب ها رو بزور میخونم انگاری که آدم سیر باشه بخواد غذا بخونه

اتفاثا رفتم تو وبلاگتون ویکم از مطالب هاتون رو خوندم ، اما کتابتون رو کامل نخوندم

این روش من اینجوریه :

توجه کردم که این چیه که من یک فیلم سینمای رو دو یا سه ساعت میبینم اما خسته نمیشم اما یک کتاب رو نیم یا یک ساعت دستم باشه بخونم خسته میشم .

نکته این فیلم ها چیه ؟؟!!!

یکم که دقت کردم دیدم بیشترین تاثیر رو موسیقی فیلم بر روی مغز میزاره ، یعنی مغز رو فعال نگه میداره و بهش ریتم میده و نمیزاره خسته بشه .

منم این ترم موقع درس خوندن با هندفری موسیقی گوش میدادم

البته موسیقی آروم و خاص ، نه اینکه موسیقی جیق باشه آدم از درس منحرف شه و نه اینکه یکی بخونه تو هم بری تو رویا . موسیقی بدون کلام .

طی هر امتحان هم دیدم برا هر درس باید یک موسیقی خاص گوش داد تا جذاب تر بشه . موسیقی تکراری برای هر درس جواب نمیده

و یکی از فوایدش برای من این بود که تو این یکی ساعتی که میخوندم سه برابر بیشتر میخوندم یعنی هواسم پرت نمیشد خسته هم نمیشدم ، حتی اگه صبح زود هم با حس خواب آلودگی بیدار میشدم با موسیقی خوابم میپرید .

مثلاً دوتا از موسیقی های گه گوش میدادم :
    David.Diane Arkenstone - The Red Tower
    Ivan Torrent - The Power Of Will (Feat. Gaby Kos)

عین ماده مخدر برا من عمل میکرد ( یه وقت تست نگیرن )
    به نظرتون ضررر نداره ؟

البته من اینو برای همه توصیه نمیکنم شاید جواب نده یا برعکس عمل کنه .

63. 2 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

64. بالا | پست 34

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14045
    تشکـر
    964
    میزان امتیاز
    10

این متن پایین ، متن یکی از کتاب هایی هست که در مورد تمرکز در درس خوندن هست و برای کتابم از این کتاب هم منبع ذکر کردم .
    در مورد موسیقی و تمرکز نوشته.
    البته من چون خیلی برا قابل قبول نبود توو کتابم خودم در موردش ننوشتم.
    انتها نظر خودم رو هم در مورد موسیقی و درس خوندن مگم.

موسیقی و تمرکز:
    عده ای گمان می برند اگر همزمان با مطالعه به موسیقی گوش کنند ،
    تمرکز و قدرت یادگیری شان بالاتر میرود ؛یک باور غلط که صیغه ی علمی ندارد.
    اتفاقا موسیقی گوش دادن از عوامل حواس پرتی تلقی میشود.

من توو کتابم در مورد عوامل حواس پرتی نوشتم اما به این مورد اشاره نکرد چون احساس یکنم با هر بدنی و هر شخصی نمیشه این مورد رو با قاطعیت گفت.
    خب یکی هست مثل شما و البته خیلی از دوستای خودم که میگن با موسیقی تمرکزشون بالاتر میره.
    البته خودم به هیچ عنوان اینجوری نیستم.من به سرو صدا خیلی حساسم و باعث میشه مقداری از تمرکزم رو از دست بدم.
    البته میشه موسیقی گوش کردن رو هم یکی از عوامل پرت کننده ی حواس به حساب اورد .اما به نظرم اگر موسیقی رو می خواییم
    چاشنی مطالعه کنیم فکر کنم بین هر آنتراکی که به خودمون میدیم گوش کنیم بهتر باشه.

65. کاربران زیر از mahdianshakib بابت این پست مفید تشکر کرده اند

66. بالا | پست 35

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    17281
    تشکـر
    121
    میزان امتیاز
    9

بله درسته اما نه به قیمت از دست دادن قاطعیتمون.

هوم؟؟!!
    صد البته

67. کاربران زیر از manizhe بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد