نمایش نتایج: از 1 به 24 از 24

موضوع: خودارضایی خواهر

7788
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18549
    تشکـر
    2
    تشکر شده 19 بار در 13 پست
    میزان امتیاز
    9

خودارضایی خواهر

سلام خسته نباشید
    من یه خواهر دارم که 10 سالشه
    خیلی مراقبش بودم که اونم مثل من از روی بچگی یا هر چی هست یه وقت رو نیاره به خودارضایی اما از دیروز متوجه شدم که میره تو اینترنت و چیزای خیلی بدی سرچ میکنه همونجا شرو کردم به گریه کردن چون اصلا باورم نمیشد دیشب موقع خواب پیشش بودم متوجه شدم داره خوارضایی میکنه و همه دنیا رو سرم خراب شد نمیدونم باید چیکار کنم نمیدونم من نمیتونم 24 ساعته مراقبش باشم اما برای کامپیوتر همه ی برنامه های اینترنتش رمز گذاشتم نمیدونم کارم درست بود یا نه اما تنها کاری بود ک میتونستم بکنم کمکم کنید یه خواهر بزرگتر دارم نمیدونم بهش بگم یا نه خیلی داغون شدم خیلی اصلا نمیدونم باید چیکار کنم

2. کاربران زیر از nameless بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18840
    تشکـر
    74
    تشکر شده 46 بار در 36 پست
    میزان امتیاز
    9

پاسخ : کمکم کنید

من اگه جای تو بودم این کار نمی کردم

باید چیزی جایگزین بشه

با زور نمی شه جلوی این کار را گرفت

سعی کن باهاش حرف بزنی و لذت های خوب بهش معرفی کنید
    برید پارک و بازی کنید و ...

اینکاری که تو کردی ممکن افسردش کنه و دشمنت بشه و لجباز بشه و ...

همیشه کم کم یه اتفاقی می افته نه یهویی

4. کاربران زیر از ebrahhim بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18549
    تشکـر
    2
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط ebrahhim نمایش پست ها
    من اگه جای تو بودم این کار نمی کردم

باید چیزی جایگزین بشه

با زور نمی شه جلوی این کار را گرفت

سعی کن باهاش حرف بزنی و لذت های خوب بهش معرفی کنید
    برید پارک و بازی کنید و ...

اینکاری که تو کردی ممکن افسردش کنه و دشمنت بشه و لجباز بشه و ...

همیشه کم کم یه اتفاقی می افته نه یهویی
    اگه اینکارو نمیکردم اون بازم میرفت و عکسایی ک مناسب نبودنو میدید
    یه مشکل دیگم ک هست خیلی عصبیه و وقتی باهاش صحبت میکنی زود عصبانی میشه نمیدونم باید بهش بگم اینکاری که تو میکنی اسمش چیه و باید چه کارا کنی مثلا اون نماز میخونخ ک باطله نمازش نمیدونم نه اونقد بچس ک سرگرمش کنم نه بزرگه ک متوجه بشه

6. 2 کاربران زیر از nameless بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6459
    تشکـر
    5,007
    تشکر شده 3,611 بار در 1,092 پست
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط nameless نمایش پست ها
    سلام خسته نباشید
    من یه خواهر دارم که 10 سالشه
    خیلی مراقبش بودم که اونم مثل من از روی بچگی یا هر چی هست یه وقت رو نیاره به خودارضایی اما از دیروز متوجه شدم که میره تو اینترنت و چیزای خیلی بدی سرچ میکنه همونجا شرو کردم به گریه کردن چون اصلا باورم نمیشد دیشب موقع خواب پیشش بودم متوجه شدم داره خوارضایی میکنه و همه دنیا رو سرم خراب شد نمیدونم باید چیکار کنم نمیدونم من نمیتونم 24 ساعته مراقبش باشم اما برای کامپیوتر همه ی برنامه های اینترنتش رمز گذاشتم نمیدونم کارم درست بود یا نه اما تنها کاری بود ک میتونستم بکنم کمکم کنید یه خواهر بزرگتر دارم نمیدونم بهش بگم یا نه خیلی داغون شدم خیلی اصلا نمیدونم باید چیکار کنم
    اگه اینکارو نمیکردم اون بازم میرفت و عکسایی ک مناسب نبودنو میدید
    یه مشکل دیگم ک هست خیلی عصبیه و وقتی باهاش صحبت میکنی زود عصبانی میشه نمیدونم باید بهش بگم اینکاری که تو میکنی اسمش چیه و باید چه کارا کنی مثلا اون نماز میخونخ ک باطله نمازش نمیدونم نه اونقد بچس ک سرگرمش کنم نه بزرگه ک متوجه بشه
    سلام
    چه خواهر خوبی که اینقدر به فکر خواهرشه،
    کنجکاوی درمورد این مسائل برا بچه های این سن پیش میاد،
    شما به عنوان بزرگتر باید کنترل کنین که اینجور اطلاعات به مقتضای سن و از منبع علمی و درست، مرحله به مرحله در اختیارش قرار بگیره

سعی کنین در این مورد آگاهانه عمل کنین و خشونت گفتاری یا رفتاری نشون ندین،
    چون اولا اگه سوال یا مشکلی داشته باشه دیگه میترسه با شما درمیون بذاره
    و دوما میتونه برای همیشه دید منفی و احساس گناه نسبت به این موارد بهش القا کنه
    اگه بدونه شما سوالاتش را جواب میدی دیگه نمیره سرچ کنه

درمورد خودارضایی احتمالا خودش نمیدونه چیکار میکنه و چرا اشتباهه،
    لازم نیست همه چی رو یهو بهش بگی
    به نظر من در یک فرصت مناسب با روی خوش براش توضیح بده که چون براش ضرر داره درست نیست این کار رو بکنه

درمورد نت میزان زمان حضورش در اینترت را محدود کن و کامپیوتر را جایی بذارین که در دید همه باشه تا کنترل بیشتر باشه
    امضای ایشان

8. 5 کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18549
    تشکـر
    2
    میزان امتیاز
    9

نغمه جان خیلی ممنون
    بنظرت ب خواهر بزرگترم بگم؟؟

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

پاسخ : خودارضایی خواهر

خوب کاری کردی رو همه چیز قفل گذاشتی باید به عنوان یه دوست هی کم کم ذره ذره از این موضوع بهش بگی براش خطر ناک و چقدر گناه داره
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

11. کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

12. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18549
    تشکـر
    2
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط پریماه. نمایش پست ها
    خوب کاری کردی رو همه چیز قفل گذاشتی باید به عنوان یه دوست هی کم کم ذره ذره از این موضوع بهش بگی براش خطر ناک و چقدر گناه داره
    خیلی برام سخته که بهش بگم چجوری باید بگم ؟
    بگم چی

13. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

خیلی برام سخته که بهش بگم چجوری باید بگم ؟
    بگم چی

با خواهر بزگترتون صحبت کنید و بهش کمک بگیرسد تو سن بلوغ ....اگه الان کمکش نکنید ممکن زود پریود بشه و بلوغ زودرس داشته باشه

باید بهش بگید دست زدن دختر به حالت تناسلیش خیلی گناه هست براش داستان های ترسناک از این موضوع ها بگو
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

14. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15277
    تشکـر
    345
    تشکر شده 2,644 بار در 1,053 پست
    میزان امتیاز
    10

سلام..ارائه ي تربيت جنسي دو شکل دارد. يک شکل مستقيم که مستقيماً اطلاعات جنسي را در اختيار بچه‌ها قرار مي‌دهيم. به ويژه مسايلي که در ارتباط با وظايف شرعي زمان بلوغ است. گاهي وقت‌ها اين آموزش‌ها شکل غيرمستقيم دارد که ممکن است مناسب‌تر هم باشد. به نظرتون هر شکلی که مناسب تر بود اقدام کنید
    امضای ایشان
    خداحافظ
    این ایدی دیگه دست من نیست..خصوصی نفرستید..
    اینم از سعید021 ک ب پایان رسید.....

15. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18549
    تشکـر
    2
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط پریماه. نمایش پست ها
    با خواهر بزگترتون صحبت کنید و بهش کمک بگیرسد تو سن بلوغ ....اگه الان کمکش نکنید ممکن زود پریود بشه و بلوغ زودرس داشته باشه

باید بهش بگید دست زدن دختر به حالت تناسلیش خیلی گناه هست براش داستان های ترسناک از این موضوع ها بگو
    خیلی ممنونم ازت پریماه جان

16. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18549
    تشکـر
    2
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed021 نمایش پست ها
    سلام..ارائه ي تربيت جنسي دو شکل دارد. يک شکل مستقيم که مستقيماً اطلاعات جنسي را در اختيار بچه‌ها قرار مي‌دهيم. به ويژه مسايلي که در ارتباط با وظايف شرعي زمان بلوغ است. گاهي وقت‌ها اين آموزش‌ها شکل غيرمستقيم دارد که ممکن است مناسب‌تر هم باشد. به نظرتون هر شکلی که مناسب تر بود اقدام کنید
    به طور مستقیم ک نمیشه بهش گفت چون شاید شک زده بشه بچس هنوز مگر اینکه بترسونیمش

17. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

خیلی ممنونم ازت پریماه جان

خواهش میکنم عزیزم
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

18. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    تشکر شده 6,747 بار در 2,688 پست
    میزان امتیاز
    13

از مشاورین مدرسشون میتونی کمک بگیری چون اونا بیشتر با این مسایل روبرو هستند نمیخواد خواهرتون رو همراه ببرید .خودتون مراجعه کنید وراهکارهای لازم رو بگیرید .ببینید با کدوم یک از بچه های فامیل در ارتباطه شاید کسی بهش یاد داده این کار رو .خواهرگلم ایا درسته یه دختر بچه ده ساله از نت استفاده کنه . من سه تا بچه ده ساله دارم هرموقع در مورد موضوعی مطلب میخوان با نظارت خودم سرچ میکنن .اصلا کامپیوتر ما تو پذیراییه اینجوری میتونم خودم نظارت داشته باشم .

19. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    تشکر شده 6,747 بار در 2,688 پست
    میزان امتیاز
    13

بله خواهر بزرگتون رو هم در جریان بزارید شاید با همفکری ایشون تونستید یه راه حل مناسب پیدا کنید .

20. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18549
    تشکـر
    2
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط ستیلا نمایش پست ها
    از مشاورین مدرسشون میتونی کمک بگیری چون اونا بیشتر با این مسایل روبرو هستند نمیخواد خواهرتون رو همراه ببرید .خودتون مراجعه کنید وراهکارهای لازم رو بگیرید .ببینید با کدوم یک از بچه های فامیل در ارتباطه شاید کسی بهش یاد داده این کار رو .خواهرگلم ایا درسته یه دختر بچه ده ساله از نت استفاده کنه . من سه تا بچه ده ساله دارم هرموقع در مورد موضوعی مطلب میخوان با نظارت خودم سرچ میکنن .اصلا کامپیوتر ما تو پذیراییه اینجوری میتونم خودم نظارت داشته باشم .
    درسته من نباید بهش اجازه میدادم که تنها بشینه پای سیستم فک نمیکردم بره و سرچ کنه

21. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18549
    تشکـر
    2
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط ستیلا نمایش پست ها
    بله خواهر بزرگتون رو هم در جریان بزارید شاید با همفکری ایشون تونستید یه راه حل مناسب پیدا کنید .
    ممنون از راهنماییتون ستیلا جان با خواهرمم درمیون میزارم اما میترسم بعدا که بزرگ شد از ما خجالت بکشه یا منزوی بشه و یا حتی کینه ای بشه

22. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

ممنون از راهنماییتون ستیلا جان با خواهرمم درمیون میزارم اما میترسم بعدا که بزرگ شد از ما خجالت بکشه یا منزوی بشه و یا حتی کینه ای بشه

ببین به هرحال مجبوری نمیشه نگفت
    پای ایندش درمیون به قول معروف الان بهش بگو. بزگتر بشه یادش میره
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

23. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    17503
    تشکـر
    36
    تشکر شده 70 بار در 42 پست
    میزان امتیاز
    9

سلام دوستم.دقیقا نمیدونم چه کاری درسته ولی به نظرم به خواهر بزرگترت نگو چون بعدا خواهر ده سالت بفهمه شاید سرخورده بشه.اگه میتونی خودت حل کن مشکلو.از لحاظ فیزیکی هم خیلی مضره واسش تو این سن.اگه زود به بلوغ برسه دیگه قدش رشد نمیکنه

24. بالا | پست 19

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16568
    تشکـر
    164
    تشکر شده 286 بار در 181 پست
    میزان امتیاز
    9

دوست عزیز 10 سالگی سنیه که ادم اطلاعاتش از بدن خودش کمه و نیاز داره از یه بزرگتر کمک بگیره

ولی اکثر مادرها همراهی نمیکنن درست و غلط رو نشون بچه نمیدن

و اون سردرگم میمونه. شما که انقد دلسوز خواهرتی باهاش صحبت کن

در مورد عوارضش بگو. توضیح بده که یه گناه بزرگه

اگه اگاهیشو بالا ببری میتونی ترکش بدی
    امضای ایشان
    سختی ها باعث میشوند که بعضی ها بشکنند و بعضی ها رکورد بشکنند

25. بالا | پست 20

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16568
    تشکـر
    164
    تشکر شده 286 بار در 181 پست
    میزان امتیاز
    9

بنظر من اگه خودت کمکش کنی دیگه لازم نیست با کس دیگه ای درمیونش بذاری. لازم نیست که همه بفهمن
    امضای ایشان
    سختی ها باعث میشوند که بعضی ها بشکنند و بعضی ها رکورد بشکنند

26. بالا | پست 21

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18720
    تشکـر
    117
    تشکر شده 142 بار در 96 پست
    میزان امتیاز
    9

به نظرم در مورد خود ارضایی و مضراتش براش توضیح بدین و راهنمایی اش کنی و بهش اظمینان بدین که در حال حاضر سالمه و اگر ادامه بده چه مشکلاتی در انتظارشه و .....
    بهدش مواظبش باشید

27. 2 کاربران زیر از absh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

28. بالا | پست 22

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    6252
    تشکـر
    216
    تشکر شده 191 بار در 126 پست
    میزان امتیاز
    10

سعی کن تنهاش نذاری و وقتش رو یه جوری با کلاس های مختلف پرکنی

29. کاربران زیر از sepideh.t بابت این پست مفید تشکر کرده اند

30. بالا | پست 23

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6459
    تشکـر
    5,007
    تشکر شده 3,611 بار در 1,092 پست
    میزان امتیاز
    12

تابو بودن صحبت در مورد مسائل جنسی، ناآگاهی والدین از چگونگی صحبت در این باره، ناتوانی آنها از پاسخ به بر خی سؤالات کنجکاوانه کودکان، عدم وجود منابع آموزش غیررسمی (کتاب، سی دی، مجله و برنامه های تلویزیونی) برای والدین و کودکان همگی منجر به برهوت آگاهی در کودکان و نوجوان در زمینه مسائل جنسی شده است.
    این برهوت آگاهی، خود زمینه ساز ایجاد علاقه و انگیزه دو چندان در این قشر می شود تا به بلعیدن هر آنچه در منابع در دسترسشان مانند ماهواره و اینترنت به عنوان اطلاعات جنسی وجود دارد، بپردازند. آنهایی هم که به هر دلیل از این منابع اطلاعتی دورند یا در دسترسشان نیست، در میان یافته ها و اطلاعات هم کلاسی ها و دوستان خود به جستجوی پاسخ سؤالات خویش برآیند.

روشـــهاى ترساندن از رفتارهاى جنســـى و يا برخوردهاى سركوبگـــرانه يا حتى سهل گيـــرانه چه عواقبى مى تواند در پـــى داشته باشد؟
    عواقب بسيار مضرى در پى دارد. وقتى كودك نياز به گرفتن پاسخ خود را احساس كند و به نوعى با سركوب مواجه شد. او كه دست نمى كشد، وقتى كنجكاوى او ارضا نشد، به دنبال راههاى ديگر مى رود يا از همسالان خود مى پرسد و يا در شبكه هاى اينترنتى، اطلاعاتى به دست مى آورد و حالا اينكه چه اطلاعاتى و از چه طريق و به چه ميزانى، خدا مى داند و اين روش تأثيرات بسيار بدى بر شخصيت كودك مى گذارد؛ چرا كه ممكن است اطلاعات به دست آمده به هر طريق مناسب با نيازهاى سنى او نباشد و حتى در مواردى موجب بلوغ زودرس كودكان شود. به عبارتى هر پدر و مادرى بايد بدانند كه اگر جواب سؤال كودكان را سركوب كنند و يا به تمسخر و خنده بگيرند، كودك به دنبال راه ديگرى جهت يافتن پاسخش مى رود.
    يا در بسيارى از خانواده ها براى بازداشتن بچه ها از آگاهى در مورد ويژگيها و رفتارهاى جنسى از روشهاى ترساندن استفاده مى كنند كه اصلاً كارساز نيست. بخصوص در مورد دختران در هنگام ازدواج عواقب خود را نشان مى دهد. خيلى وقتها وقتى عدم برقرارى ارتباط درست از جانب زنان در زندگى خانوادگى پيگرى مى شود و به اين نكته پى مى برند كه در دوران كودكى و نوجوانى، آنها را از چيزى ترسانده اند يا سؤالى يا كنجكاوى آنها در مورد رفتار و ويژگيهاى جنسى سركوب شده است. در واقع از كودكى يا نوجوانى، روابط و رفتارهاى جنسى را به عنوان يك تابوى بد و يك الگوى نادرست تلقى كرده اند، بنابراين روابط آنها با همسرانشان دچار اشكال مى شود. همانطور كه اشاره كردم، رفتارهاى جنسيتى در تمام عمر در زندگى ما نقش دارند و اگر در سن كودكى و نوجوانى به درستى آموزش داده نشود، خود را در بزرگسالى به صورت انحرافاتى ذهنى، روانى و جسمى نشان مى دهند.

* چنانچه پـــــدر و مـــادرى نسبت به گفتگــــو درباره اينگـــــونه رفتارها معذب باشند، چه بايد بكنند؟

ببينيد! اين حالت در جوامع شرقى و به عبارتى سنتى مثل جامعه ما وجود دارد. مسائل جنسى با يك نوع منفى بودن، يك نوع بد بودن و زشتى يا حداقل صحبت در مورد آن، با يك نوع ممانعت درونى همراه است. بنابراين يك امر فرهنگى ـ اجتماعى است. ولى نبايد چنين باشد و اگر والدينى چنين احساسى دارند، بايد بدانند ميان خصوصى بودن مسائل جنسى و ممنوعيت درباره گفت و گو در مورد آن، تفاوت وجود دارد. به عبارتى ما نبايد هيچ ممنوعيتى چه از نظر اطلاعى كه خودمان مى خواهيم به فرزندان بدهيم و چه از نظر سؤالاتى كه بچه ها در اين زمينه دارند، داشته باشيم. حتى اگر مسائلى هم پيشرس است و مورد كنجكاوى بچه ها قرار مى گيرد، نبايد معذب بود و از پاسخ دادن اجتناب كرد و احساسات خود را مخفى نمود، بلكه والدين مى توانند در قدم اول اطلاعاتى ساده و كوتاه، متناسب با سن كودك به او بدهند و اطلاعات ديگر را به زمان ديگر وعده دهند، ولى بچه ها نبايد از اينكه در مورد مسائل جنسى مى خواهند اطلاعات كسب كنند، احساس ناراحتى كنند و يا حس كنند كه پدر يا مادرشان از پاسخگويى معذب مى شوند.

البته بايد به اين نكته هم اشاره كنم كه مسائل جنسى يك مسائل خصوصى است. بنابراين به نوعى، بايد به بچه ها بخصوص بزرگتر كه مى شوند، آموزش داده شود كه از نظر نوع سؤال و مكان سؤال بايد رعايت كرده و هر سؤالى را در هر جايى از والدينشان نپرسند. در جامعه ما كه تا حدى سنتى است و حد و حدودهايى براى اين مسائل وجود دارد، نبايد اين طور برداشت شود كه پدر و مادرها نيز در پاسخگويى به فرزندانشان در مورد مسائل جنسى معذب هستند. بايد تمرين كرد و در عين حال هم از خصوصيات مراحل رشد آگاه شد. اگر هر پدر و مادرى خود را به انواع توانمنديها، چه از نظر محتوى سؤالات و چه از جهت مهارت در هدايت پاسخ مجهز كند و بپذيرد كه آگاهى فرزندان از ويژگيها، رفتارها و مسائل جنسى لازم و ضرورى است، ديگر معذب نخواهد بود.

* آمـــــوزش امور جنســــى شامل چه بخشهايى است؟

اكثر خانواده ها بر اين باورند كه آموزش امور جنسى تنها در اين خلاصه مى شود كه به كودكان آموزش دهند كه كودك چگونه متولد مى شود، اما شايد اين ساده ترين بخش آموزش است. البته كه در هر سنى اين امور و بخشها مى تواند متفاوت باشد. مثلاً در دوران كودكى، بچه ها جدا از اينكه اول هويت خودشان را مى خواهند بدانند، در مورد تفاوتهاى جنسى و آشنايى با بهداشت اندامهاى جنسى نيز كنجكاوند. به تدريج در سن بلوغ به دنبال بيشترين اطلاعات هستند. آموزش در مورد ساختار جسمى زن و مرد، حالتهاى عاطفى دوران بلوغ، بيماريهايى كه مربوط به مسائل جنسى است، وظايفى كه مربوط به جنسيتشان است، به عبارتى نقشها و تفاوتهاى مربوط به امور جنسى، خويشتندارى در امور جنسى، چگونگى برقرار كردن رابطه با ديگران و زيان جسمى و روانى است. يكى ديگر از مسائل دوران بلوغ كه بچه ها بايد بدانند، روابط صحيح و درست بين دو جنس است. چون تا دوران كودكى، روابط معمولى است، روابط بين دختر و پسر از نظر جنسيتى، خيلى برايشان تفاوتى ندارد. ولى در دوران بلوغ، تمايل به برقرارى ارتباط خيلى بيشتر است و از آنجا كه اين ارتباط طبيعى و ضرورى است، بايد قبل از آن، يا در هنگام بلوغ، رفتارهاى جنسيتى درست و مناسب را بياموزند. مثلاً مى توان در اين سنين، از طريق فعاليتهاى گروهى و همكارى با هم، كه كاملاً هدايت شده باشد، نوع ارتباط سالم با يكديگر را آموزش ببينند.

* شما به اهميت سن بلــــوغ اشاره كرديد، بهتــــرين شـــروع مكالمه براى آشنا كردن بچه ها با مسائل جنسيتى در اين سن، چه مى تواند باشد؟
    در سن بلوغ، فرض بر اين است كه بچه ها، آن اطلاعات اوليه سن بلوغ را داشته باشند در واقع آنچه مهم است در ابتدا در اين سنين، با تغييرات بلوغ آشنا شوند و همين صحبت از تغييرات بلوغ مى تواند شروع مكالمه و به تدريج محور صحبت باشند. اينكه گفته شود كه يك فرد در حين بلوغ، يك سرى تغييراتى از نظر جسمى، روانى و عاطفى كرده و خلق و خوى او تغيير مى كند. به عقيده من، حتى بهتر است شروع صحبت از اين رفتارها باشد تا رفتارهاى جنسيتى. چرا كه اگر نوجوانى در آستانه بلوغ به خوبى اين مرحله از رشدش را درك كند و به درستى اين مسير را طى كند تا به دوره جوانى برسد، يقيناً بهتر مى تواند خيلى از مسائل، ويژگى ها و رفتارهاى جنسيتى بعدى را درك كند و با آنها آشنا شوند. ولى آنچه در اين قضيه مهم است، تدريجى گفتن آن است. والدين بايد آگاه باشند كه نبايد هيچ اطلاعاتى از جمله اطلاعات دوران بلوغ را يكدفعه به فرزند خود بگويند. بلكه به تدريج به مرور زمان و در وقت مناسب بايد اين اطلاعات ارائه شود. حتى در اين سنين نيز مى توان از كتابهاى مناسب استفاده كرد. بدين صورت كه ابتدا مقدمه اى در مورد كتاب و موضوع آن گفته شده و توضيحاتى ساده و كوتاه داده شود. سپس كتاب را به او بدهند و سپس فرزند خود را از پاسخگويى به هر سؤالى كه هنگام مطالعه كتاب برايش پيش مى آيد مطمئن كنند.

* آيا خانــــواده تنها از طــــريق گفتگو، طرح سؤال و يا پاسخ به پــــرسش مى تواند در آموزش رفتارهاى جنسيتـــى نقش بازى كند؟
    خير، تنها نقش خانواده را نمى توان محدود به همين زمينه ها دانست. خانواده به دو صورت نقش بازى مى كند. يكى به صورت مستقيم. يعنى همين زمينه ها كه شما ذكر كرديد مثل طرح پرسش يا پاسخ به سؤالات فرزندان و ديگرى به صورت غيرمستقيم، و آن الگوهايى است كه ارائه مى دهد. مثلاً احترامى كه پدر و مادر براى هم قائلند، يك سرى ارزشهايى را به بچه ها منتقل مى كنند كه نه تنها در دوران كودكى بلكه در دوره بزرگسالى، در روابطشان با جنس مخالف تأثيرگذار است. از طرف ديگر اين ارزشها در خانواده مى تواند، بينش بچه ها را نسبت به رفتارهاى جنسى و نقشهاى جنسيتى وسعت داده و تجربه هاى ارزشمندى در آينده كسب كنند.

نحوه برقرارى ارتباط با فرزندان خيلى مهم است. هر چقدر با محبت و صميمانه تر در اين موارد، با آنها برخورد شود، آنان نيز احساس امنيت بيشترى براى طرح كنجكاويها وسؤالات خود مى كنند. زيرا وقتى سؤالى از جانب كودكى مطرح مى شود، حتماً كنجكاوى او نسبت به مسأله اى برانگيخته شده و نياز به پاسخ دارد. لذا بايد با ارتباط گرم و صميمانه اى به آنها پاسخ داد. هيچ لزومى ندارد به او دروغ بگوييم و يا با پاسخى او را از سؤالش دور كنيم. ولى لزومى هم ندارد كه همه اطلاعات را يكجا به او بدهيم. پاسخها بايد دقيق، صادقانه، كوتاه و ساده باشند. مى توان تا حدى اطلاع بدهيم و مقدارى از آن را به موقعيت ديگرى موكول كنيم. والدين بايد مهارت ها و توانمندى هاى خود را در پاسخ دهى به كنجكاوى ها و سؤالات فرزندان را در اين زمينه افزايش دهند، چه از نظر محتوا و چه از نظر نحوه پاسخ دادن. بايد والدين به نوعى به بچه هايشان نشان دهند كه هميشه آماده پاسخ دادن به سؤال هايشان هستند. حفظ آرامش و خونسردى نيز هنگام پاسخ به اين نيازها، مى تواند بسيار مؤثر باشد.

* بهتــــرين زمان براى آغاز گفتــــگو در اين زمينه، چه سنـــى است؟
    رشد جنسى مثل بقيه جنبه هاى ديگر رشد، از يك زمانى شروع مى شود و ادامه دارد. در هر مرحله بنا به اقتضاى آن دوره، بايد بهترين راهكار را به كار برد. چرا كه كودكان به محض تولد اين پيام ها را دريافت مى كنند و از همان ابتداى كودكى است كه بچه شروع به دريافت پيام هاى جنسى از اطرافش مى كند كه بنا به هر مرحله، اين پيامها مى تواند متفاوت باشد. لذا شناخت مراحل رشد و آگاهى هاى كودكان نسبت به مسائل جنسى در هر دوره، براى صحبت و ارتباط گيرى با آنها ضرورى است. معمولاً سه دوره را براى رشد بچه ها تقسيم بندى مى كنند كه در رشد جنسى هم همين سه دوره مطرح مى شود.

۱- يكى دوره خردسالى است كه بچه هاى زير ۶ سال را شامل مى شود. در اين سنين، بچه ها يك شناخت كلى از جنسيت پيدا مى كنند. در شكل ظاهرى لباس، مو و ... سپس در ۴ يا ۵ سالگى پى به تفاوت بين دختر و پسر بودن از نظر اندام هاى جنسى مى برند و اين كنجكاوى در آنها شكل مى گيرد.

۲- مرحله دوم، مرحله كودكى از ۶ تا ۱۲ سالگى است كه در واقع هويت جنسى در بچه ها شكل مى گيرد. يعنى كاملاً به جنسيت خودشان و نقش هايى كه تا حدى در رابطه با جنسيت خودشان دارند، آگاه مى شوند. مسائل مربوط به توليد مثل را به صورت كلى مى دانند و تا حدى مى توان مواردى چون بهداشت جنسى را با آنها مطرح كرد كه در دختران سال هاى آخر اين سنين، تقريباً مصادف با بلوغ آنها مى شود.

۳- مرحله سوم، از ۱۲ تا ۱۸ سالگى است كه دوره نوجوانى است و بلوغ هم با تفاوت هايى در اين سنين صورت مى گيرد. در اين سنين، بچه ها احتياج به اطلاعات بيشترى دارند. آشنايى با بلوغ، بهداشت بلوغ، تحولات آن از نظر عاطفى، جسمى، ذهنى و نيز آگاهى از بيمارى هايى كه در رابطه با اين دوره وجود دارد، ضرورت مى يابد؛ مثل ايدز. در واقع در اين مرحله با روند توليد مثل و ضرورت هاى آن آشنايى پيدا كرده اند.

بنابراين در هر سنى، بنا به تناسب آن سن و نيازهاى آن، بايد اطلاعات جنسى خاصى به بچه ها بدهيم. يكى از نكاتى كه در دادن اطلاعات جنسى تأكيد مى شود، مسائل متناسب با سن است. نبايد خيلى پيش رس يا خيلى دير باشند. يعنى نه خيلى زود كه آنها را وارد فضاى ديگر كنيم و نه خيلى دير كه ديگر زمانى فرا رسيده باشد كه احتياجى به اين اطلاعات نداشته باشند. در حد سن و متناسب با نيازها در زمان مناسب. به عبارتى اگر زمان، سن و نيازهاى مربوط به هر دوره سنى را درك نكرده و اطلاعاتى به بچه ها بدهيم كه نه تنها كافى نيست، بلكه زيانبار هم باشد، ممكن است در زمانى زودرس، توجه آنها را به مسائلى جلب كنيم كه از نظر روحى و روانى صدمه بخورند و يا خيلى دير اطلاعاتى دهيم كه ديگر كارآمد نباشند. لذا هرگونه تأخير و تعجيل در ارائه اطلاعات مى تواند اثرات زيانبارى به همراه داشته باشد.

* چنانچه بچه اى در خانواده در مورد ويژگیها و رفتارهاى جنسى سؤالى نپرسد، آيا اين موقعيت بدان معناست كه براى اين بچه هيچ زمينه اى يا سؤالى پيش نيامده كه كنجكاوى او را برانگيزد و نشانه غيرعادى بودن اوست؟

خير، اصلاً اينطور نيست. ممكن است اطلاع داشته باشند، ولى چون ارتباط نزديك و خوبى با پدر و مادر خود حس نمى كنند، سؤالات و كنجكاوى هاى خود را مطرح نمى كنند. اغلب كودكان در دوره دبستان براى پرسيدن سؤال هايشان در اين زمينه خجالت مى كشند، هر چند كه ممكن است خود آنها اطلاعاتى هم داشته باشند و يا در سن نوجوانى ديگر خانواده، اهميت زياد خود را به عنوان مهمترين منبع اطلاع رسانى از دست مى دهد. بيشتر نوجوانان در اين سنين، از همسالان خود يا از رسانه هاى رسمى و غيررسمى اطلاعاتى كسب مى كنند. به خاطر همين است كه همسالان در دوره بلوغ در شكل دهى اطلاعات بچه ها در اين زمينه، خيلى مؤثرند. در دوره خردسالى و كودكى است كه منبع اطلاع خانواده است. از طرفى هم ممكن است بچه اى، قبلاً سؤالى مطرح كرده و حس كرده است كه پدر و مادر خود خيلى مايل به جواب نيستند و يا نمى توانند جواب بدهند، لذا ديگر از طرح سؤالى در اين موارد صرفنظر مى كند.

* وظيفه والـــــدين در اين حالت چه مـــى تواند باشد؟

در اين وضعيت، پدر يا مادر بايد زمينه اى را فراهم كند و در صورت نياز، سؤالى بپرسد. بدين معنا كه در يك موقعيت هاى مناسب، مثل زمانى كه شخصى وضع حمل كرده، همسايه اى كه ازدواج مى كند و يا برنامه اى در تلويزيون يا ماهواره پخش مى شود، شروع به مكالمه كرده و سؤالاتى را بنا به زمان، سن و نياز فرزندانشان مطرح كنند. در واقع پدر و مادر نبايد به صرف اينكه فرزندشان سؤالى نمى پرسد و در مورد مسأله اى كنجكاوى نمى كند، او را به حال خودش بگذارند و از اينكه او وارد اينگونه مباحث نمى شود، احساس آرامش كنند. والدين هر چقدر ارتباط نزديك و صميمانه اى با فرزندان خود مطرح كنند، فرزندان نيز محيط خانه را محيطى امن براى سؤالات خود مى يابند.
    امضای ایشان

31. 2 کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

32. بالا | پست 24

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18549
    تشکـر
    2
    میزان امتیاز
    9

ممنونم از همه ی دوستای خوبم که راهنماییم کردین
    من نا امید شدم از خوب کردنش یعنی کار من نیست خودش باید بفهمه پدر مادرمم بیخیالن امیدوارم خودش متوجه بشه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد