نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: ترس از ارتفاع و عمق زیاد

9442
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20441
    تشکـر
    7
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

ترس از ارتفاع و عمق زیاد

درود خدمت همه عزیزان و اساتید حاضر در انجمن

این اولین ارسال بنده در این انجمن هست - به خاطر ریشه یابی مشکلی که در حال حاضر براش تاپیک ایجاد کردم عضو انجمن شدم منتها با مطالعه محتوای انجمن فکر کردم شاید بد نباشه به مرور تمام مشکلاتم رو در حد توان ریشه یابی کنم

مشکلات مهم تری هم هستند منتها فعلن دوست دارم در مورد مشکلی صحبت کنم که در حال حاضر به خاطرش مشغول جستجو بودم !

حقیقت اینکه بنده مدتی هست احساس می کنم به شدت از ارتفاع و از آبی که عمقش زیاده احساس دلهره و شاید ترس دارم ! من به گذشته فکر کردم - زمانی که ما مشغول ساختن منزلمان بودیم چندین سال پیش - زمانی که من حدود 11 سالم بود - اصلن چنین حسی نداشتم ! یادم میاد که روی اسکلت منزلمون بالا و پایین میرفتم و یادم نمیاد حس منفی ای به ارتفاع داشته باشم

منتها اخیرن متوجه شدم اگر برم لبه پشت بام - یا جایی که ارتفاع داره اصلن نمیتونم به پایین نگاه کنم ! یه حسی مثل سرگیجه یا حالت واژگون شدن بهم دست میده و فکر میکنم الان میفتم ! و حس می کنم یه مقدار چشمم هم سیاهی میره ! راستش نمیدونم مشکل ترس از ارتفاع یه مشکلی هست که از بدو تولد در وجود انسان هست یا کم کم و طی یک سری اتفاقات و حوادث به وجود میاد

به هر حال خواستم بدونم این مشکل از کجاست و چطور میتونم حلش کنم

مشکل بعدی من ترس از آب عمیقه ! یعنی حتا زمانی که به این موضوع فکر می کنم که به فرض سرم رو بردم زیر آب و عمقش خیلی زیاده به طوری که نمیشه کف آب رو دید بهم ترس دست میده ! این حس هم زمانی بهم یاد آوری شد که امروز برترین عکس نشنال جغرافی رو دیدم که عنوانش بود نجوای وال ها ! منتها حس جالبی بهم دست نداد و طوری بود که انگار در تصویر غرق شده بودم و داشتم خودم رو جای اون غواص ها تصور می کردم و اینکه منظره ای که در حال مشاهده اش هستند چقدر وهم انگیزه !

ممنون میشم اگر دوستان اطلاعات مفیدی در این زمینه دارند من رو راهنمایی بکنند که این مشکلات از کجا ناشی میشن و چطور میشه حلشون کرد !

با تشکر
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست photo_20150811_165935.jpg  
    ویرایش توسط Unline : 09-04-2015 در ساعت 03:30 AM

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : ترس از ارتفاع/عمق

دوست عزیز خیلی ساده است

وقتی بزرگتر میشید و عقلتون تکامل پیدا میکنه اونوقت ترس میشه عامل احتیاط و احتیاط میشه شرط عقل ...

به همین خاطر خیلی از ما در کودکی از حشرات / از تاریکی / از پریدن / از شیرجه زدن در آب و یا ... ترس واهمه ای نداشتیم

ولی امروز از تمامشون ترس داریم چون عقل ما میدونه باید احتیاط کرد و اگر مهارت لازم رو یادنگیرید عقل شما اجازه انجام رفتارهای بدون فکر رو نمیده

بُلَندی‌هَراسی[۱] یا ترس از ارتفاع، یکی از انواع هراس‌های ویژه است که شامل ترس از بلندی می‌شود. این نوع ترس در صورتی که فرد را دچار اختلال هراس کند می‌تواند خطرناک باشد.

[ویرایش]

1. فکر کردن به شرایطی که طی آن فرد در بلندی قرار دارد و در صورت نبود کمک احتمال افتادن وی وجود دارد، و یا تماشا کردن فردی در چنین شرایطی، افراد مبتلا به ترس از ارتفاع را دچار اضطراب می‌کند.
    2. همچون در سایر هراسها، فرد کاملاً متوجه غیرمنطقی و نامعقول بودن ترس خود است، ولی با این وجود نمی‌تواند بر آن غلبه کند.
    3. در صورتی که فرد در شرایط استرس‌زا (بلندی) قرار بگیرد دچار اضطراب و ترس شدید می‌شود. ممکن است او برای مقابله با این حالت از روش‌های ضدهراسی استفاده کند، همچون پوشیدن لباسی خاص، به همراه داشتن وسیله‌ای خاص یا حضور داشتن فردی دیگر.
    4. با وجود این، این افراد تا ممکن است از مواجهه با چنین شرایطی پرهیز می‌کنند، به طوری که ممکن است در زندگی شخصی یا اجتماعی آن‌ها تأثیر منفی داشته باشد.

به طور کلی، هر کسی ممکن است چنین علایمی را از خود نشان دهد، اما فرد تنها در صورتی بیمار شناخته می‌شود که این ترس زندگی روزانه و خانوادگی او را مختل کند.

1. دارو درمانی که معمولا هورمون کورتیزول برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
    2. رفتار درمانی (مواجهه درمانی) به طوری که فرد را به تدریج با موقعیت‌هايی که دچار اضطراب می‌شود روبرو می‌کنند تا متوجه ترس غیرمنطقی خود شود.

بسیاری از افراد سوار شدن هواپیما و پرواز را یکی از ترسناک ترین اتفاقات زندگی خود می دانند. گاهی اوقات شنیدن و خواندن اخبار در مورد صانحه های هوایی باعث ایجاد ترس و نگرانی در فرد می شود. اما آیا برای این موضوع راه چاره ای هست؟
    برای میلیون ها نفر از مردم دنیا، سوار هواپیما شدن و پرواز کردن با آن از ترسناک ترین کارهایی است که آنها می توانند تصورش را بکنند. براساس آخرین پژوهش های صورت گرفته ترس از پرواز ، رتبه سوم را درمیان ۱۰ ترس رایج در دنیا به خود اختصاص داده است و مردم همه روزه برای غلبه بر این ترس خود در حال کوشش و مبارزه هستند. طبق آمار و ارقام پرواز کردن ۲۹ برابر از سفر با خودرو امن تر است. هزاران هزار پرواز به طور روزانه ، به موقع و به سلامت صورت می گیرد، با این وجود میلیون ها نفر همچنان از پرواز وحشت دارند. این مسافران راه حل هایی نظیر استفاده از داروهای آرامبخش و مسکن ها را برای غلبه بر ترس شان بر می گزینند. این داروها باعث می شود مسافر در طول پرواز به خواب رفته و استرس ناشی از پرواز او هم به این شکل از بین برود. اما راه های بهتری هم برای غلبه بر این ترس وجود دارد؛ روانشناسان ۴ الگوی فکری را در افرادی که ترس از پرواز دارند، شناسایی و تکنیک هایی را برای مبارزه با آنها معرفی کرده اند.

قدرت انرژی منفی

زمانی که فرد نسبت به بد بودن موقعیتی که در آن قرار گرفته است، دچار نوعی وسواس فکری می شود و این افکار منفی بر او غلبه می کند، روانشناسان معتقدند که بهترین راه برای مبارزه با این الگوی فکری، این است که به یک نکته مثبت فکر کند. مانند منظره بیرون از پنجره هواپیما یا فیلمی که در مانیتور روبه روی تان در حال نمایش است؛ این نکته هر آنچه باشد افکار شما را به بیرون از موقعیتی که در آن قرار دارید هدایت و شما را آرام می کند.

خودت را سرزنش کن!

زمانی که فرد بر شکست هایش تمرکز کرده و به آنها اجازه می دهد ترسش را بیش از پیش تقویت کند در این حالت فرد می تواند خود را حتی به دلیل ترسی که از پرواز دارد ملامت کند اما بهترین راه برای غلبه بر سرزنش خود چیست؟ به یاد خود بیاورید که همین تصمیمی که شما مبنی بر مسافرت با هواپیما گرفته اید در حقیقت به نوعی موفقیت و دستیابی بزرگی برای تان به حساب می آید و این نقطه آغاز یک فرآیند آهسته و پیوسته برای غلبه کامل بر این ترس است.

تسلیم نشو

زمانی که فرد ناامیدانه احساس می کند هیچ تسلط و کنترلی بر شرایط و محیطی که در آن قرار گرفته ندارد ، ذهن وی از شدت ترس ، فلج شده و او به هیچ عنوان نمی تواند آرامش یابد. بهترین راه برای غلبه بر این نوع ترس این است که به یاد خود بیاورد بر موقعیتی که در آن قرار دارد تسلط دارد. شما بر نفس کشیدن خود و استفاده از تکنیک های آرامبخش ماهیچه ای، تسلط دارید و از این طریق می توانید بر استرس خود غلبه کنید.

منتظر فاجعه نباش

در این حالت، ترسی که در فرد وجود دارد، باعث می شود که او در رابطه با بد بودن موقعیتی که در آن قرار دارد یا قرار خواهد گرفت، خیالبافی کند. افرادی که ترس از پرواز دارند می گویند این نوع ترس، که تصور کردن فاجعه ای است که از دید آمار و ارقام احتمال وقوعش تقریبا وجود ندارد، رایج ترین الگوی فکری ترس برای آنها به شمار می آید. بهترین راه برای غلبه بر این نوع ترس این است که شخص ترس خود را بپذیرد و آن را به چالش بکشد. زمانی که بر چنین ترسی که در شما به وجود آمده غلبه کردید یا زمانی که در مقابل مشکلات تان قد علم کرده و ایستادید را به خاطر بیاورید.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. 2 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20441
    تشکـر
    7
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : ترس از ارتفاع و عمق زیاد

سلام

ممنونم از شما - منتها شما خیلی کتابی موضوع رو توضیح دادید و راستش یه مقدار دوست دارم واقعی تر کسی برام موضوع رو باز بکنه !

اگر با تکامل عقل این اتفاق می افتاد باید همه دچارش می شدند اما عده ی افرادی که دچار این اختلال هستند همه رو شامل نمیشه

راه حل هایی هم که پیشنهاد دادید حالت تلقین دارند بیشتر - و دوست دارم بدونم غیر از تلقین راه حل دیگری وجود داره یا نه ؟ چون واقعن گاهی شرایطی پیش میاد که این جملات و این روش ها اصلن کارساز نیستند !

فرض کنید شما حالا بنا به یک سری اتفاقات زنجیره ای یه مرتبه خودتون رو وسط دریا پیدا می کنید و باید شنا کنید

شاید تا ساحل هم بتونید شنا کنید اما وقتی به این موضوع فکر می کنید که الان زیر پای شما به قدری آب هست که اصلا نمیشه آخرش رو دید و اصلن نمیدونید چی داره اون پایین می گذره شاید حسی بهتون دست بده که قدرت شنا کردن رو هم ازتون بگیره

نمیدونم میتونم منظورم رو برسونم یا نه ! تمرکز در زمانی که فرد در اون شرایط قرار می گیره بسیار سخته ! و حتا یادش نمیاد که باید چه کار بکنه ! یا فرض کنید از ارتفاعی آویزان شدید - ممکنه اگر به فرض از یه میله ی بارفیکس آویز بشید بتونید چندین دقیقه خودتون رو نگه دارید منتها وقتی در ارتفاع هستید خود به خود به خاطر اون حسی که ارتفاع به شما میده بدنتون لمس میشه و نمیتونید خودتون رو نگه دارید

من خودم بارها امتحان کردم که فرضن از روی جدول شاید بیش از 100 متر راه رفتم ! منتها یه مسیری که تقریبن مشابه بود و قطرش هم خیلی بیشتر از جدول بود و روی ارتفاع قرار داشت رو خیلی به سختی میتونستم طی کنم ! به نظرتون راه حل چیه ؟

5. کاربران زیر از Unline بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15108
    تشکـر
    919
    تشکر شده 354 بار در 141 پست
    میزان امتیاز
    10

اوه اوه !
    منم از ارتفاع و آب عمیق میترسم!!!

اصلن تو استخر از کناره های استخر دور نمیشم . آرزومه برم وسطای استخر شنا کنم . اما ترس نمیذاره.البته من یه خاطره ی خیلی وحشتناک دارم (چند سال پیش در حال آموزش شنا که بودم ، وسط 4 متری باد بازوبندم خالی شد ، هول کردم ، دست و پا زدم اما رفتم پایین و پایین تر .خاک بر سر مربی خل و چلمون داشت مرطوب کننده میزد ، نکرد بپره تو آب دست من فلک زده رو بگیره بیاره بالا ! دو تا کلمن آب - کلر خوردم ! داشتم اشهدمو میخوندم که بچه های هم دوره ایم دستمو گرفتن مثه گونی سیب زمینی کشیدنم بیرون ! از اون روز تا حالا به محض اینکه تو آب شیرجه میزنم ، نفسم میگیره و با سرعت نور خودمو میکشونم بالا و میله های کنار استخرو میگیرم و 3-4 تا نفس عمیق میکشم که همچین ریه هام دردناک میشن.) آبرو برام نمونده جلو دوست و آشنا ! ولی چیکار کنم ؟ خعلیییی میترسم

ارتفاعو که دیگه نگووووو
    اصن جرئت نمیکنم از بالا پشت بوم ، پایینو نگاه کنم و اگر اتفاقی مجبور بشم نگاه کنم فوری دستمو به یه جایی بند میکنم چون میدونم که ممکنه بیفتم و مغزم متلاشی بشه !

من و این دوستمون همدردیم
    بیاین کمک
    زووووووود

7. کاربران زیر از لبخندتلخ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20441
    تشکـر
    7
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

نکته جالب درباره این موضوع اینه که من 2 تا ورزش رو به صورت حرفه ای دنبال می کنم - ورزش اول تکواندو که همه اش هیجان و پرش بالا و پایین پریدن و ... هست و نمیدونم چطور با اینکه یه ورزش رزمی رو در سطح قهرمانی کشور دنبال می کنم باز هم این حس بهم دست میده و آیا اصلن ارتباطی داره یا نه

نکته بعد اینکه ورزش دومی که اون رو هم مدتیه به صورت حرفه ای و قهرمانی انجام میدم شنا هست ! من خودم نجات غریق هستم و همیشه توی استخرم و در حال تمرین ! یعنی میشه گفت هیچ مشکلی با خود شنا ندارم ! منتها اگر توی محیطی قرار بگیرم که آب آزاد باشه و مثل استخر نباشه حس می کنم دلهره بهم دست میده ! البته از زمانی که شناگر شدم دیگه فرصت نشده برم توی دریا شنا بکنم - منتها با دیدن عکس های اعماق دریا هم حس عجیبی بهم دست میده ! از خود آب هیچ ترسی ندارم ... یعنی دیگه دوزیست شدم این مدت از بس شنا کردم ... مشکل من با عمق و ارتفاعه ! چند وقت پیش مسابقه داشتیم توی استخر آزادی - بعد از پایان مسابقات رفتم روی دایو استخر که شیرجه بزنم ! اون بالا که رسیدم - حدود 10 متر ارتفاع داشت ! حتا نتونستم لبه دایو بایستم ! شیرجه که ...

برگشتم پایین ! به هر حال دوست دارم این مشکل حل بشه چون آدم گاهی دلش می خواد شیرجه بزنه :دی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد