نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: شکستن قلب،حقیقت اثبات شده پزشکی

1286
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19153
    تشکـر
    1,726
    تشکر شده 5,759 بار در 1,860 پست
    میزان امتیاز
    12

شکستن قلب،حقیقت اثبات شده پزشکی

شاید باورش سخت باشد اما بیماری‌ای وجود دارد که در آن قلب به‌دلیل ناراحتی، دلتنگی و شکست‌های عاطفی و حتی کاری دچار مشکل می‌شود و به تعبیری می‌شکند، یعنی نه اینکه

واقعا بشکند بلکه دچار مشکل و ضعف عضلانی و عملکردی می‌شود و حالتی مشابه سکته قلبی را تجربه می‌کند.

در سال ۲۰۰۵، پژوهشگران گروه مطالعاتی قلبی و عروقی بیمارستان جان هاپکینز، از نشریه پزشکی نیوانگلند به دادگاه شکایت بردند. آنها معتقد بودند که نتیجه تحقیقات علمی‌شان در

این نشریه به صورت غیرعلمی به چاپ رسیده است. در واقع نتایج تحقیقات این گروه از پزشکان باعنوان بیماری «قلب شکسته» به چاپ رسیده بود.

در بیانیه این گروه آمده بود: «ما هیچگاه از واژه سندرم یا بیماری قلب شکسته استفاده نمی‌کنیم و واژه علمی «کاردیومیوپاتی استرس» را به کار می‌بریم که به معنای ضعیف شدن عملکرد

عضلات قلب به دلیل اضطراب و استرس است.» با وجود حمایت گروهی از پزشکان از این دادخواست، دادگاه در نهایت دادخواست این گروه از پزشکان را رد کرد. از آن زمان بسیاری از

پزشکان از واژه بیماری قلب شکسته برای توصیف حالت برخی بیماران استفاده و این حالت را یک واقعیت علمی ارزیابی کردند.

اما واقعا ماجرا چیست؟ خب همه ما داستان‌های عاشقانه تراژیکی را شنیده‌ایم. مثلا داستان خانمی که پس از آنکه نامزدش او را ترک می‌کند و پس از خواندن نامه خداحافظی به زمین

افتاده و دیگر بلند نشده است یا داستان مادری که پس از مطلع‌شدن از مرگ دخترش در یک سانحه هوایی دچار شوک می‌شود و صحبت نمی‌کند و سپس فوت می‌کند یا از همه تراژیک‌تر

داستان دختر جوانی که پس از دوسال رابطه اینترنتی با پسری از کشور دیگر دقایقی پس از اولین ملاقاتش با او دچار سکته و ایست قلبی شد و در نهایت هم درگذشت.

واقعیت این است که مغز؛ دستگاه عصبی و قلب انسان در ارتباطی تنگاتنگ با هم قرار دارند.

زمانی که هر عاملی باعث استرس، ترس یا ناراحتی ‌شود هورمون‌هایی در بدن ساخته شده و به داخل خون ترشح می‌شود که کار آنها آماده و هیجانی کردن بدن است. این هورمون‌ها

ضربان قلب و قدرت انقباض آن را بالا می‌برند. مثلا در ورزش یا ارتش یک ورزشکار قبل از شروع مسابقه یا یک سرباز قبل از شروع مانور نظامی از افزایش ترشح این هورمون‌ها سود می‌برند و

آماده حضور در مسابقه یا مانور می‌شوند.

اما در این میان یک نکته وجود دارد که اگر ناگهان میزان زیادی از این هورمون‌‌ها ترشح شود آیا می‌تواند قلب را شوکه کند؟ جواب بله است. در چنین حالتی عضلات قلب ضعیف می‌شوند و

نمی‌توانند خون کافی را به مغز پمپاژ کنند. این حالت با نوع معمول نارسایی قلبی که در آن خون کافی به قلب نمی‌رسد، متفاوت است. در واقع می‌توان گفت سندرم قلب شکسته ناشی از

تاثیرات موج پردامنه هورمون‌های استرس روی قلب است.

شاید جالب باشد بدانید که تحقیقات نشان داده زنان بیشتر از مردان درگیر بیماری یا مشکل قلب شکسته می‌شوند و این حالت در زنان میانسال شایع‌تر است. شاید علت این مساله

کاهش میزان استروژن در دوره یائسگی در این گروه از زنان باشد (هورمون استروژن به نوعی در مقابل مشکلات قلبی حالت محافظتی دارد). جالب است بدانید که در نتیجه تحقیقات انجام

شده در لندن، مردان تنها حدود ۱۰درصد افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته را تشکیل می‌دهند.

گفتنی است که در فرم کلاسیک و معمول حملات قلبی و نارسایی قلبی میزان ابتلا در مردان چندبرابر زنان است. این نکته یادتان باشد که حالت یا بیماری سندرم قلب شکسته حالتی

نادرست است اما حمله قلبی و نارسایی قلبی کلاسیک‌ حالت‌هایی شایع هستند. برای همین اول باید تشخیص سکته و نارسایی قلبی کلاسیک رد شود تا بتوان از این تشخیص استفاده

کرد. به هر حال گرفتن سابقه از بیمار، گرفتن نوار قلبی از بیمار و اندازه‌گیری میزان ضربان قلب و آزمایش‌های خون می‌تواند پزشکان را به تشخیص این سندرم برساند.

اما در مورد بحث درمان واقعیت این است که سندرم قلب شکسته می‌تواند مرگبار باشد اما احتمال مرگ با آن بسیار کم است. اگر فرد از شوک اولیه رها شود، ضربان قلبش طی چند روز تا

حداکثر یک هفته به میزان طبیعی بازخواهد گشت در مجموع درمان این حالت هم مشابه برخی مشکلات قلبی دیگر است. اما در مورد تجویز دارو پس از برطرف شدن شوک اولیه اختلاف‌نظر

وجود دارد. تحقیقات فعلی ثابت نکرده‌ که داروهای معمول قلبی می‌تواند پس از برطرف شدن شوک اولیه عملکرد قلب و سرعت بهبود یافتن آن را تسریع کند.

برخی از متخصصان قلب معتقدند که بیماری سندرم قلب شکسته فرد را مستعد ابتلا به مشکلات قلبی دیگر می‌کند اما تحقیقات هنوز این موضوع را ثابت نکرده است. در کل گروهی از

پزشکان به طنز می‌گویند که هر قلب شکسته‌ای طی گذر زمان خوب می‌شود و بهبود پیدا می‌کند.

منبع: سلامت نیوز
    امضای ایشان
    آیا دوست دارید برای

صلح جهانی کاری انجام دهید ؟

به خانه بروید و به خانواده تان
    عشق بورزید

2. 11 کاربران زیر از سمیراه بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    تشکر شده 1,427 بار در 770 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : شکستن قلب،حقیقت اثبات شده پزشکی

من مادرزادی ناراحتی قلبی دارم...ولی زمانی تشدید پیدا کرد که طرد شدم به نحوی

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19153
    تشکـر
    1,726
    تشکر شده 5,759 بار در 1,860 پست
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط من خاص نمایش پست ها
    من مادرزادی ناراحتی قلبی دارم...ولی زمانی تشدید پیدا کرد که طرد شدم به نحوی

دعا می کنم خدای مهربون ارامش و سلامت رو به قلبت برگردونه
    امضای ایشان
    آیا دوست دارید برای

صلح جهانی کاری انجام دهید ؟

به خانه بروید و به خانواده تان
    عشق بورزید

5. 2 کاربران زیر از سمیراه بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    12089
    تشکـر
    572
    تشکر شده 462 بار در 297 پست
    میزان امتیاز
    10

من این مطلبو قبلا خونده بودم.راسته...خودم تجربه کردم.
    امضای ایشان
    ...!

7. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15108
    تشکـر
    919
    تشکر شده 354 بار در 141 پست
    میزان امتیاز
    9

اوه
    من تو همین یک سال اخیر به قدری درد روحی رو تحمل کردم که احساس کردم واقعا قلبم شکسته . قلبم به معنای واقعی درد میگرفت و من نمی دونستم چطور این درد نفس گیر رو آروم کنم. هرچی به اونی که داشت با حرفاش آزارم میداد میگفتم بسه ! قلبم درد گرفته ، باور نمیکرد و ادامه میداد... چقدر گریه کردم ! چقدر از ته دل آه سوزناک کشیدم و چقدر در تنهایی خودم فرو رفتم . نذاشتم کسی بفهمه چی به سرم اومده اما ... هه ! اون روزا گذشتن و حالا تنها چیزایی که برای من باقی مونده یه معده ی درب و داغونه که به خاطر فشار های عصبی آسیب دیده ، یه جفت چشمه که تاب دو تا قطره اشکو نداره و نهایتا یه قلبه که احتمال میدم قاطی کرده!
    حالا منظورم چیه ؟!
    دوستانه و خواهرانه ازتون تمنا میکنم...
    تو هر شرایطی که قرار میگیرین آروم باشین و به خودتون بگین:" حالا کاریه که شده ! اتفاقیه که افتاده ! بهترین راه حل کدومه ؟ چطور این وضعیت رو به بهترین و بزرگوارانه ترین شکل ممکن مدیریت کنم؟ به خودتون ارزش بدین و مدام یادآوری کنین که روح و جسم من بسیار ارزشمنده و من باید یاد بگیرم به سلامت خودم اهمیت بدم و مراقب خودم باشم."

این منم که امروز به خاطر اون عصبانیت ها و فشار ها دچار مشکل و ضعف شدم ، نه اون شخصی که به من فشار آورد و منو تا مرز سکته برد. اون سالم باشه یا بیمار ، به حال امروز من هیچ فرقی نمیکنه. حیف آرامشی که به خاطر اون آدم و اون شرایط از خودم سلب کردم ...

دوستان خوب و عزیز و ارزشمند من ، خودتون مراقب خودتون باشین و با مدیریت صحیح ، آرامش و امنیت روانی رو به خودتون هدیه کنین. به خدا که شما چه حرص بخورین چه نخورین ، آب ریخته شده به کوزه برنمیگرده .پس ریلکس و منطقی باشین تا شاد زندگی کنین

به امید شادی روز افزون شما

8. 3 کاربران زیر از لبخندتلخ بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)