نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: بیماری عصبی پانیک و افسردگی

2010
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20911
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

Exclamation بیماری عصبی پانیک و افسردگی

با سلام
    اول بگم من سوالم رو در چند فرم پزشکي مطرح کردم که بتونم به نتيجه ايي برسم
    اميوارم بتونم اينجا کمکي بگيرم
    زياد توضيح نميدم تا خواننده حوصله خوندن داشته باشه
    اين مشکل رو هم من دارم هم خانومم . دقيقا مثل هم
    وضعيت :
    متاهل
    سن من 37
    خانومم 33
    بچه : يه دختر 9 ساله
    ...........

کارم مشاور املاک و خانومم خونه دار
    مشکلي که داريم
    خاونمم از يک سال پيش و من از يک هفته پيش
    نوع بيماري :
    يک هفته پيش تو خواب ساعت 5 صبح بيدار شدم . ديدم نميتونم بخوابم و خيلي سرحال هستم . و همينطور که بيدار شده بودم ديدم دلهره دارم. ديدم دلشوره عجيبي افتاد تو لم . بلند شدم نتونستم بخوابم . بلند شدم رفتم رو پشت بوم . ديدم لحظه به لحظه داره بدتر ميشه . اصلا نميتونستم ذهنم رو جمع کنم . اينگار داشتم ديوانه ميشدم . ميخواستم داد بزنم . ترسيده بودم و گفتم دارم ميميرم. اومدم پايين و خانومم رو بيدار کردم و رفتيم درمانگاه که ارام بخش بهم بزنن. همون موقع فهميدم که منم مثل خانومم شدم
    حالا خانومم :
    يک سال پيش اونم همچين مشکلي رو تو خواب سر صبح تجربه کرد . ولي با کمي فرق. اون دست و پاهاش خشک ميشد و تپش قلب زياد و همين استرس زياد و دلهره بسيار بالا
    از زماني که خانومم اينجوري شد با تحقيقاتي که کرديم فهميديم اين مريضي عصبي با نام پانيک است . دکتر اعصاب و روان خانومم رو بردم اون زمان يه قرص بهش داد و گفت استرس و غم و غصه اينجوريت ميکنه . خلاصه دارم و که مصرف نکرديم چون ترسيدم تو دارو گير کنم و کلا از دارو هاي اعصاب ميترسم . يعني همه ميترسن
    حالا برداشتي که خودمون داريم :
    ما 13 ساله ازدواج کرديم و خيلي درگير مسائل خانوادگي بوديم . از طرف خانواده من . از مادر و خواهر و .... دلگير بودم . همون درگيري هاي خانوادگي و خانومم رو اذيت ميکردن . با تمام عاطفه و عشقي که به همشون دارم ولي زياد با من خوب نيستند و .....
    کلا اين موارد احساسي و همين حرف زدن هاي هر روز تو خونه از صبح بگير تا شب که ديدي فلاني فلان کرد و... همينطور غصه خورديم . همش تو خواب درگير بودم و.... تا خلاصه از يک جامون زد بيرون
    چيزي که مشخصه دوتاييمون يک بيماري رو گرفتيم و همش هم به خاطر اين حرف هاي پوچ و بي ارزش بود که ميزديم و خودمون رو ديوانه کرديم
    الان مشکلي که داريم اينه :
    اولا که خودمون رو درست کرديم و قول داديم که هيچ چيزي ما رو ناراحت نکنه . يعني از لحاظ غصه خوردن و ادامه دار بودن ديگه تموم شد . داريم بيرون و درون ميريم و خودمون رو سرگرم ميکنيم . ولي هنوز اين مريضي با ما هست .
    چيزي که از اين بيماري خيلي اذيتمون ميکنه : احساس افسردگي و نا اميدي هست . هيچي خوشحالمون نميکنه . البته وقتي ميگيره . در طول روز همش درگير نيستيم ولي وقتي ميگيره اينجوري ميگيره که :
    احساس دلهره و دلشوره و مخصوصا اينکه هيچي خوشحالمون نميکنه و همش درگيريم . مخصوصا که ميترسيم ديوانه بشيم . ميترسيم کارمون به بيمارستان و تيمارستان بکشه . ميترسيم دارو بخوريم

اين تمام مشکلات ماست . دقيقا هر دو تا يه جور
    حالا درخواستي که دارم اينه که اولا دوستان و پزشکان عزيز نوع و اسم اين بيماري رو بگن و راه حل و راه درمان رو ميخواستيم
    و اينکه درمان ميشه ؟ امکان داره با دارم درمان بشه و يا دارو نخوريم هم ممکنه درمان بشه ؟
    چون دارو مصرف نميکنيم. خواب خوبي داريم . شب خوب ميخوابيم

یک بار دیگه مشکلاتی که الان داریم :
    در طول روز یکدفعه میاد سراغون دلهره. دلشوره . هیچی خوشحالمون نمیکنه
    پشت سر و کتف درد میگیره. دست سمت چپ درد میگیره. و کلا کوفتگی و خستگی میاد بعدش

دوستان و پزشکان عزيز ممنون ميشم

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : بیماری عصبی پانیک و افسردگی

نقل قول نوشته اصلی توسط lona1386 نمایش پست ها
    با سلام

یک بار دیگه مشکلاتی که الان داریم :
    در طول روز یکدفعه میاد سراغون دلهره. دلشوره . هیچی خوشحالمون نمیکنه
    پشت سر و کتف درد میگیره. دست سمت چپ درد میگیره. و کلا کوفتگی و خستگی میاد بعدش

دلشوره های ناگهانی را وامدار زمینه های ژنتیکی اضطراب در ناخودآگاه افراد و حاصل مشکلات روزمره است ...

زمینه اضطراب باید در افراد باشد تا این مساله شکل بگیرد، زمینه اضطراب هم به صورت وراثتی و ژنتیکی در فرد شکل می گیرد

و هم با مرور زمان و نوع زندگی فرد، مشکلات و نگرانیهای فعلی و یا آتی آنها در زندگی گسترش پیدا می کند، زمانی که فرد در مواجهه با یک مشکلی قرار می گیرد

به خاطر زمینه های اضطراب موجود در ناخودآگاه، به طور ناگهانی دچار دلشوره می شود، برای مثال هنگام عبور از عرض خیابان، یا در حین رانندگی، امتحان و... فرد ادعا می کند

که ناگهان دچار دلشوره شده است، اما تحقیقات نشان می دهد که اضطراب در وجود این افراد همیشگی ست،

اما در مقابل یک سری از شرایط ناگهانی این مساله به اوج خود می رسد و گرنه اختلالی بنام دلشوره ناگهانی، به خودی خود وجود ندارد.

اضطراب حالتی است که به طور ناخودآگاه بوجود می آید، مصداق این مساله تعریف اضطراب از دید روانشناختی ست که می گوید:

"اضطراب یک احساس مبهم ناخوشایند است که در فرد وجود دارد و عامل بیرونی ندارد".

تفاوت ترس و اضطراب نیز همین مساله است که ترس عوامل بیرونی دارد مانند، ترس از عبور در خیابانی تاریک، اما اضطراب عامل بیرونی را ندارد مانند،

نگرانی مادر برای فرزندان بیرون از خانه که ناشی از ناخودآگاه اوست.

دقیقا، اضطراب دو دسته علائم دارد، علائم جسمی و علائم روانی. اکثر افرادی که مراجعه می کنند

با علائم جسمی مانند تپش قلب، احساس درد در قفسه سینه، علایم تنفسی و تنگی نفس، علائم گوارشی، علائم ادراری و تکرر ادرار، مواجه هستند،

بعلاوه با توجه به اینکه اضطراب رابطه مستقیمی با سیستم اعصاب مرکزی دارد

و این سیستم نیز با تمام اعضاء و جوارح ارتباط دارد، اضطراب می تواند رابطه مستقیمی با بسیاری از بیماریهای جسمی داشته باشد.

متاسفانه مردم به این مساله اهمیت نمی دهند و معتقدند که مساله مهمی نیست و نیازی به مراجعه به روانپزشک نیست،

اما در وهله اول شخصی که مبتلا به چنین اختلالی ست باید به روانپزشک مراجعه کند، در جلسات درمان که هم دارویی ست

و هم روان درمانی، روانپزشک به ریشه یابی مشکلات و اضطرابهای فرد بیمار رسیدگی می کند

و به دنبال علل مسایل آزار دهنده در ناخودآگاه فرد می گردد، در این جلسات عوامل آزاردهنده شناسایی و آموزشهای مقابله با آنها به فرد تعلیم داده می شود.

پس نباید از مصرف دارو واهمه داشته باشید و بدونید در نهایت این شما هستید که باید بخوایت تا از این حالت خارج بشید

در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22354282
    021-88422495
    021-88472864
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    3829
    تشکـر
    954
    تشکر شده 1,186 بار در 691 پست
    میزان امتیاز
    11

پاسخ : بیماری عصبی پانیک و افسردگی

پیشنهاد ما به آن هایی که دلشوره دارند!

اگر اضطراب و دلشوره درافراد شدید و یا مدت آن زیاد باشد، نیاز به درمان های رفتاری و شناختی دارد که افراد باید حتما به مشاوره و یا متخصصین مراجعه کنند؛ اما اگر مدت و مقدار آن کم باشد، می توانند افکار منفی را تخلیه کرده و با یک سری تکنیک ها، دلشوره را از بین ببرند. مانند :

1) تخلیه کردن افکار بد از طریق بیان کردن، نوشتن و ضبط کردن

یکی از تکنیک هایی که نتیجه موثری دارد این است که افراد با خودشان خلوت کنند و تمام افکاری که درذهن خود دارند را به بیرون بریزند و با صدای بلند آنها را تکرار کنند و یا این افکار را ضبط کرده و یا بر روی کاغذ بیاورند تا از ندای درونی و صدای ذهنی خود با خبر شوند تا بیشتر خود را شناخته و بتوانند افکاری که باعث اضطراب و دلشوره آنها می شود را از ذهن خود تخلیه کنند.

البته این روش برای آن افرادی که وسواس فکری دارند، کار ساز نیست؛ زیرا این افراد از گفتن برخی مسائل و افکار شرم آور عاجز هستند و دائما فکرشان مشغول است و دلشوره و اضطراب شدیدی را در طی روز تجربه می کنند.

ولی نوشتن تاثیر بسیار عالی در تخلیه افکار آشفته داره ...

2) صحبت کردن با دوست و همدم

صحبت کردن، گفت وگو ونشست و برخاست با افرادی که که هم دل و هم رازو همچنین افرادی که می توانند افراد مضطرب و دارای دلشوره را درک کنند، در کاهش اضطرابشان بسیار موثر است. هر انسانی برای اینکه حرف های درونی خود را به بیرون تخلیه و درد و دل کند به یک دوست صمیمی احتیاج دارد.

۳) مطالعه کتاب، فیلم و اشعاری که جنبه مثبت گرایی دارد

مطالعه کتاب های روانشناسی می تواند در روحیه افراد مضطرب بسیار موثر باشد و امید را در دل آنها زیاد کند. همینطور خواندن اشعار و دیدن فیلم های مثبت به انسان آرامش قلب می دهد.

4) یاد خدا و معنویات

روی آوردن به یک قدرت بزرگتر و الهی انسان را از تنهایی در می آورد و او بر این باور است که کسی هست که او را از سختی و گرفتاری نجات دهد. یاد خدا و روی آوردن به معنویات در حد زیادی می تواند برای افراد مضطرب اطمینان بخش باشد.

۵) انجام ورزش برای آرامش عضله

افراد مضطرب باید بدن خود را ریلکس و در معرض آرامش قرار داده و ذهن خود را متمرکز کنند. دیدن سی د های ریلکس ایشن که به وفور در بازار توزیع می شود و یا ورزش های یوگا و تمرین کردن ورزش های آرامبخش عضله ها تا حدودی دلشوره را از بین می برد.

۶) دیدن مناظر زیبا و طبیعی

افراد مضطرب با مسافرت رفتن و یا دیدن مناظر زیبا و طبیعی می توانند دلشوره و اضطراب را تا حدی از خودشان دور کنند و به آرامش برسند.

۷) استفاده دارو با تجویز روانپزشک

توصیه ای که در مورد استفاده دارو بر این افراد می شود این است که استفاده از دارو برای درمان، باید با تجوز روانپزشک صورت گیرد و افراد نباید خودسرانه از دارو استفاده کنند. برخی از افراد هم زمانی که دکتر به آنها داور تجویز می کند آن را مصرف نمی کنند واین باور غلط را دارند که امکان دارد این داروها اعتیاد آور و وابستگی ایجاد کند. در هر صورت افراط و تفریط اصلا جایز نیست. بارها تجربه ثابت کرده است که برخی از افراد با مصرف دارو، اضطراب و دلشوره را برای همیشه از خود دور می کنند.

8)مدیریت زمان داشته باشید

کارهای خود را برنامه ریزی و اولویت بندی کرده و وقت خود را صرف امور بیهوده نکنید.

9)بچه شوید

نقاشی بکشید فیلم ها و کارتون های مورد علاقه دوران کودکی را تماشا کنید. این کار به کنترل استرس شما کمک زیادی می‌کند.

11) آب بخورید

سعی کنید در طول روز زیاد آب بخورید .

12) ـ تا حد انفجار بخندید

خنده باعث رشد هورمون هایی می شود که آرامش بخش و تسکین دهنده هستند خوش اخلاقی و خوش بینی هم ۲ عامل موثر ضد استرس هستند .

13) درست نفس بکشید

درست نفس کشیدن را یاد بگیرید. می توانید با تنفس درست استرس را از خودتان دور کنید.
    امضای ایشان
    خدا آن حس زيباييست كه در تاريكي صحرا
    زمانيكه هراس مرگ ميدزدد سكوتت را
    يكي همچون نسيم دشت مي گويد
    كنارت هستم اي تنها...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)